Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

spínání odporové zátěže
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 12:33    Předmět: spínání odporové zátěže Citovat

Spínám odporovou zátěž, zapojení funguje a spíná, ale přece jenom nejsem žádný elektro expert a tak bych se chtěl poradit, zda je vše ok. Kontakt TTL CTRL je napojený na pin PIC mikrokontroléru. Nehrozí např. jeho poškození, zvolil jsem správně hodnoty rezistorů? Předem dík za vyjádření Smile


spinani.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spinani.png
 Velikost:  2 kB
 Staženo:  114 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Banda



Založen: Mar 22, 2005
Příspěvky: 1170
Bydliště: OV

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 12:51    Předmět: Citovat

V datasheetu optotriaku MOC30XX jsou schémata a doporučené zapojení.
Jinak doufám, že jsi neskládal ten rezistor R2 = 467 na Ohm přesně.
R1 by mohl být větší, ale to jsou základy, ty doporučuji někde naštudovat.
Strana triaku, je mimo doporučení v datasheetu, ale to uvidíš sám. Co se týče poškození procesoru, na to by se mohla napsat několika stránková práce, ale pro "obyčejné" bastlení si stačí pamatovat: " nepře.rat proudové a napěťové zatížení jakékoli součástky v obvodu ".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 13:34    Předmět: Citovat

Optotriak mám od firmy Cosmo a tam žádné zapojení není. U mého optotriaku je min. spouštěcí proud 5mA a multimetrem jsem změřil 7,5mA, takže to by mělo být ok. Další zvýšení (snížení rezistoru) by už znamenalo jen zbytečnou spotřebu.

Ten rezistor není skládaný. Mám to hozené na nepájivém poli a po dlouhé době jsem se k tomu vrátil. Rezistory měřím a kreslím schéma, abych to mohl hodit na DPS.

>> R1 by mohl být větší, ale to jsou základy, ty doporučuji někde naštudovat.
njn, ten jsem tam asi hodil od oka. Tzn. že do báze poteče 5/1000=5mA.

>> Strana triaku, je mimo doporučení v datasheetu, ale to uvidíš sám.
co tím myslíš?

>>Co se týče poškození procesoru, na to by se mohla napsat několika stránková práce, ale pro "obyčejné" bastlení si stačí pamatovat: " nepře.rat proudové a napěťové zatížení jakékoli součástky v obvodu ".

ok:)



ot_fairchild.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ot_fairchild.png
 Velikost:  3.35 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12515

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 13:44    Předmět: Citovat

citace:
>> Strana triaku, je mimo doporučení v datasheetu, ale to uvidíš sám.
co tím myslíš?

Na tvém obrázku je triak nakreslen špatně. To vidíš sám. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 14:34    Předmět: Citovat

jo táák, že mám rezistor přímo na napájení a má být až za zátěží...
Ale to snad nijak nevadí.

Zkoušel jsem zvětšit ten odpor. Do 2,1KOhm je ještě tranzistor otevřeny, pak se už zavírá. Při 4,7KOhm teče optotriakem 6mA. Takže tam hodím místo 1K 4K7 a bude to vyřešené a snad to bude schopné dlouhého života
Smile

díky...



spinani2.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  spinani2.png
 Velikost:  4.04 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 15:42    Předmět: Citovat

Teraz to máš dobre, až na to že R3 tam vôbec nemusí byť. Ak sa nad tým zamyslíš, tak prídeš na to prečo. Ak ho tam chceš predsa mať, daj tam aspoň hodne menší odpor, cca do 100R.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 16:45    Předmět: Citovat

>>Teraz to máš dobre, až na to že R3 tam vôbec nemusí byť. Ak sa nad tým zamyslíš, tak prídeš na to prečo.

Myslím, myslím, a už ani nevím co jsem tím rezistorem zamýšlel Smile
Zkoušel jsem to proměřit a zvětšováním odporu se snižuje proud zátěží až pak prudce skočí asi na polovinu. Při hodnotě 0Ohm je proud max. Takže ten rezistor úplně vyhodím. V datasheetu ale rezistor je.

No, abych se přiznal, moc ještě ale nechápu to spínání triaku. V log. 1 čeká optotriak na 0 ve stříd. napětí, pak sepne. Na gate triaku je pak střídavé napětí 18,3V. Triak má napětí na Vgm=5V a Vgt=1,5V. Jak to může přežít?
Asi mi něco uniká...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12515

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 17:29    Předmět: Citovat

citace:
jo táák, že mám rezistor přímo na napájení a má být až za zátěží...
Ale to snad nijak nevadí.

Asi ti skutečně něco uniká, protože špatně je podle toho tvého původního schematu to, že MOC spíná gate triaku s jeho 2. anodou, čímž se triac sepnouti nedá. Wink
citace:
Na gate triaku je pak střídavé napětí 18,3V

Problém bude zřejmě v tvém měření. Musíš měřit mezi gate a A2. Wink

Bohužel značení není jednotné(tohle zase uniklo mně), důležité je to zapojit správně. Very Happy



bt138.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  bt138.gif
 Velikost:  9.37 kB
 Staženo:  59 krát



Naposledy upravil masar dne út červen 10 2008, 18:10, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 18:10    Předmět: Citovat

Máš úplnou pravdu. Ostatně jako obvykle.
Anoda1 je dole. Předpokládal jsem, že nahoře a měl jsem to špatně zapojené.

>>MOC spíná gate triaku s jeho 2. anodou
Je to tak. Přehodil jsem vývody podle změněného schématu a nechtělo to spínat. Hrozně jsem se divil Rolling Eyes

>> Musíš měřit mezi gate a A2.
Mám tam 0,52V. V tom případě jaké je max. napětí na gate? Když je tam střídavých 18,3V tak se triak při sepnutí optotriaku pořád zapíná a vypíná síťovou frekvencí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12515

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 18:16    Předmět: Citovat

S tím značením anod jsem nebyl zas tak "v obraze" (viz výše). Obvykle tu správnou anodu určuji měřením ohmmetrem. Je to jistější.
0,52V(stř. hodnota) je již podle datasheetu, kde spínací napětí na gate je uváděno 1,5V.
Ano, při sepnutém optotriaku spíná i BT138 síťovým kmitočtem, t.j. 100x/sec.
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 18:31    Předmět: Citovat

SkvěléSmile takže optotriak se spínáním v nule je mi na nic. A já si ještě naivně myslel, že to mám vymakané Laughing

Teď už to alespoň chápu. Max. hodnota napětí na gate bude asi stejná jako Vdrm=600V předpokládám, když není nikde uvedena.

edit: co to melu, ono vlastně spínání v nule v tomto případě funguje. Jen ten triak seřízne začátky a konce sinusovky, ale jen do 1,5V. Takže to mám vlastně vymakané Laughing

Díky moc za rady!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12515

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 19:56    Předmět: Citovat

citace:
Teď už to alespoň chápu. Max. hodnota napětí na gate bude asi stejná jako Vdrm=600V předpokládám, když není nikde uvedena.

Záleží na tom, k čemu tu max. hodnotu vztahuješ. Pokud k A2(T1), pak je podle datasheetu max. 5V(špičková hodnota). Té ale většinou nikdy nedocílíš (a nebo jen jednou).
Jinak nevím, co vlastně chceš, když všechno funguje jak má. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 20:22    Předmět: Citovat

Aha, už jsem to pochopil Smile
Ten rezistor R3 sníží napětí a tím se zvětší Vgt. Bez rezistoru mám 0,5V. V datasheetu je spouštěcí Vgt typicky 0,7V, max. 1,5V. Takže je potřeba najít hodnotu rezistoru, aby byl triak otevřený. Takže ještě najdu hodnotu rezistoru R3, aby bylo Vgt 1,5V...

edit: už jsem z toho zmaten
Zvětšováním R3 se zvětšuje napětí mezi G a T2. Pro 0Ohm je to 0,5V. Pro 3,5KOhm je to 1,5V.
Zvětšováním R3 se napětí mezi G a T1 změnšuje. Pro 0Ohm je to 0,665V. Pro 3,5KOhm je to 0,630V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: út červen 10 2008, 21:08    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Aha, už jsem to pochopil Smile
Ten rezistor R3 sníží napětí a tím se zvětší Vgt. Bez rezistoru mám 0,5V. V datasheetu je spouštěcí Vgt typicky 0,7V, max. 1,5V. Takže je potřeba najít hodnotu rezistoru, aby byl triak otevřený. Takže ještě najdu hodnotu rezistoru R3, aby bylo Vgt 1,5V...

Čo to zase pletieš? Trochu by si si mal naštudovať teóriu o triakoch, a pre istotu začni tyristormi.
Triac sa neotvára napätím na Gate, ale prúdom!
Optotriac má v sebe v podstate tiež jeden triac, alebo lepšie povedané, dva antiparalelne tyristory. Optotriac, so spínaním v nule, má v sebe ešte na viac obvod, ktorý zabráni zopnutiu týchto tyristorov ak už napätie narastie na nejakých cca 5 až 7V (teda nespína celkom v nule, ale skoro v nule) V nule by ani zapnúť nemohol. Ak už si taký optotriac použil, odpor R3 nepotrebuješ, nakoľko pri zapnutí má väčšinou napätie cca 3V až 5V a preto prúd, ktorý pretečie do hradla triacu je pomerne malý. V momente zapnutia triacu klesne v podstate na nulu, pretože bude už na triaku minimálne napätie.
Odpor R3 je vhodne použiť pri optotriacoch bez spínania v nule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st červen 11 2008, 8:44    Předmět: Citovat

Při sepnutí optotriaku je obvod ekvivalentní:


Triak je řízený proudem. Jaký proud tedy teče v tomto případě do gate, když střídavé napětí na TR1-2 je 18V? Jak ho můžu ovlivnit když ne pomocí R3? Není proud moc velký? (není zde žádné omezení proudu)

V datasheetu jsou parametry jako:

Peak gate voltage: Vgm = 5V
Gate trigger voltage: Vgt = 0.7V (max. 1.5V)

Jak je mám tedy chápat, když se triak spíná proudem? Mezi jakými vývody to napětí je? Naměřil jsem totiž 0.5V a 0.66V, takže triak nemám sepnutý?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.25 sekund