Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

rozbitá úhlová bruska bosch PWS 600
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Joe0001



Založen: Jun 08, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 10:19    Předmět: rozbitá úhlová bruska bosch PWS 600 Citovat

Popis závady:Při broušení začal vynechávat motor a pak už se nerozběhl. Kabel ok,vypínač ok,uhlíky ok a motor snad neodešel.(nebyl zatížen,nic se nepálilo a po rozdělání jsem poklepával na ,,kondenzátor?'' a ještě se pohnul).
Potřebuji poradit jak změřím jestli je po motoru, nebo po vyfocené součástce. Confused



SOUČÁSTKA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SOUČÁSTKA.jpg
 Velikost:  37.18 kB
 Staženo:  518 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1761
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 10:30    Předmět: Citovat

Ten kondenzátor je odrušovací? Je paralelně k přívodu? Bez něho to pojede. Zkus kouknout na uhlíky a na kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 10:36    Předmět: Citovat

Tohle nám v práci dělává přívodní síťový kabel, překroucený hned u průchodky do pouzdra flexky. To na obrázku je odrušovací kondenzátor, který má za úkol sežrat vf rušení pocházející z jiskření na uhlících a komutátoru. Není přesně vidět hodnota - je natištěná na té méně zřetelné horní straně, ale je buď 15 nebo 18uF a na pracovní napětí 275Vef - neboli schopný trvalého připojení k síti. Zkontroluj uhlíky, "propípni" sňůru - to jsou jediné 2 závady, které se takhle projevují. Dokonce se nám stalo, že se ubrousil jen jeden uhlík - byl trop až k přívodnímu drátku, zatímco ten druhý měl ještě dobré 3mm k dobru. A tím kabelem při kontrole hýbej - někdy je v klidu šňůra zdánlivě "dobrá", ale jen ji rozvineš a začneš s bruskou pohybovat, je to v (_!_)...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joe0001



Založen: Jun 08, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 12:40    Předmět: Citovat

Takhle to vypadá vevnitř.Neni to nikde opálený,je to jenom špinavý od broušení.Nikde není cítit něco spálenýho.Odstraňoval jsem z toho jenom bílej silikon abych mohl zkoušet vypínač a uhlíky.


MOTOR FLEXA.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  MOTOR FLEXA.jpg
 Velikost:  78.57 kB
 Staženo:  575 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 12:54    Předmět: Citovat

Dáš-li ohmetr na kolíky přívodní šnůry a sepneš vypínač, musíš něco naměřit. Tím zkontroluješ šňůru, vypínač a okruh motoru. Někdy je dobré rukou při měření protáčet rotorem. Platí pouze pro nářadí bez regulace. Jinak ohmertrem proměřit statorové cívky, přívody k uhlíkům a dá se i rotor pouze orientačně. Má komutátor ještě nějaké drážky mezi lamelami? Není moc projetý nebo opálený? Jinak ho musíš stočit na soustruhu a znovu vydlabat drážky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kbulda



Založen: Oct 23, 2007
Příspěvky: 1520
Bydliště: u Mělníku

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 13:31    Předmět: Citovat

Někteří ( lepší ) výrobci elektronářadí používají uhlíky s úpravou proti vypálení komutátoru. Je to řešeno tak, že v ose těla uhlíkku je kanálek, ve kterém je pružinka a plastový kolíček. Když je uhlík nový, plné délky tak to není vidět. Při provozu uhlík ubývá na délce, až se ujede k tomu kolíčku. ten pak pružinka vytlačí proti komutátoru. Uhlík se tak izolovaným kolíčkem odtlačí od komutátoru - ztratí kontakt a je ho třeba vymněnit. Je dobré mněnit oba uhlíky společně.
Já tomu říkám antiblbová úprava. Je to dobré pro ty lidi, kteří jsou hluší a jedou až se uhlík ujede úplně a vypálí jeho zbytkem komutátor.
Podle mých zkušeností jsou elektro závady na flexo bruskách:
30 % - uhlíky
40 % - zlomená šňůra
20 % - vadný rotor
5 % - vadný stator
5 % - vadný vypínač
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Joe0001



Založen: Jun 08, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 14:08    Předmět: Citovat

Na uhlíky jestli to tak má být nejde 230V.Když to proklemuju tak na přívodní šňůře je to do zkratu,když klemu vyndám tak nekonečnoΩ. Když jsem to dal na síť tak to zabzučelo a začudilo což jsem čekal a hned jsem to odpojil. Takže si myslím že je závada v nějakým vinutí. Ještě bych chtěl vědět konstrukci statoru a rotoru.?Mám šanci něco změřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Devo70



Založen: Dec 28, 2007
Příspěvky: 1290
Bydliště: Poprad

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 14:28    Předmět: Citovat

Takto to je zapojené. V sérii so všetkým môže byť pri väčších príkonoch rozbehová elektronika. A nerob pokusy s pripojením priamo na sieť, keď nevieš čo robíš. Skúšaj to na stabilizovanom zdroji. Taký motor pôjde aj na 24V=, alebo 36V~. Ak nemáš zdroj, pripoj ho na nejaké trafo.


komutátorový motor.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  komutátorový motor.gif
 Velikost:  1.67 kB
 Staženo:  465 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 16:26    Předmět: Citovat

Vždycky když čtu tyhle postupy jak totální laik "opravuje" ruční nářadí nebo spotřebiče na síťové napětí, vzpomenu si současně na statistiky pojišťoven s plněním životních pojistek.
To fakt nemáš v okolí někoho kvalifikovaného nebo autorizovaný servis?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joe0001



Založen: Jun 08, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: ne červen 08 2008, 18:37    Předmět: Citovat

Díky všem za pomoc. To schema nejspíš sedí k mému motoru. Jedno statorové vinutí nepřevádí napětí na uhlík takže se rotor neroztočí. Je to škoda,celkem to vypadalo bytelně v porovnání s flexou z Polska mého souseda, kde vše vevnitř bylo plastový a doma jí dal do zásuvky a hned shořela. Mě odešla nějakej rok po záruce. Díval jsem se na ceny(netto) náhradních dílů.
Stator: 630kč
Kotva: 550Kč
atd.
Cena převíjení menších motorů u nás z mé vlastní zkušenosti např digestoř:1000kč
Za ty ceny si určitě hned objednám opravu.A příště koupím Narex.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9744
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po červen 09 2008, 15:31    Předmět: Citovat

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=21207&highlight=
jsem popsal způsob zkoušení motoru malým napětím..
Do zásuvky strkám flexu jen tehdy, když vím, že bezchybně funguje na 24V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po červen 09 2008, 16:00    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):

Do zásuvky strkám flexu jen tehdy, když vím, že bezchybně funguje na 24V.


To je rozumný. Ještě rozumnější je se na motoru na malý napětí (např. autoventilátor) vyškolit v základních pojmech a zkušenostech (obyčejně v teenagerovských letech).
Malej problémek může vzniknout u opětovného připojení na síť, motor který úspěšně brumlal na 24V se nemusí tak bezelstně chovat na síť se špičkovým napětím přes 300V. Proto taky stát většinou nařizuje dost komplexní soubor buzer-opatření ve firmách, školách atd. se zacházením a revizemi s přenosným nářadím, každý musí mít svoji kartu, pravidelnou revizi, měří se izolace, stav kabelu, unikající proud, kontroluje šňůra, krytí...
Občas, i když zřídka, se třeba na hřídeli objeví nebezpečné napětí po roztočení, nebo je kabel naseknutý, žíly vylézají z vidlice, dokonce jsem viděl náhradu spínače původního za typ s kovovou páčkou. Mamina pak může být pyšná na taťku opraváře do prvního víkendu... a v pondělí už může inzerovat "Mladá vdova hledá za účelem..." Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Joe0001



Založen: Jun 08, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: po červen 09 2008, 16:15    Předmět: Citovat

Tak mi to nedalo a ještě jsem se pustil do kuchání. S troškou síli jsem vytáhl rotor. Získal jsem více manipulačního prostoru na statoru. Všechny vodivé části na flexe jsou schované v plastu nebo zalité nějakou isolační hmotou.Tu jsem začal dloubat a měl jsem štěstí.Vývod u jedné z cívek statoru byl upálen. Takže jsem to sletoval ,smontoval a už to běhá. Sem zvědav jak dlouho! Ještě jednou díky všem.
JOE
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tommynho



Založen: Dec 30, 2015
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 14:08    Předmět: Citovat

Zdravím, mám flexu Einhell bavaria bws 230/5 a 2-3 roky fungovala OK ale časem začala po rozběhu prskat kolem uhlíků. Uhlíku je tam ještě dost (cca. 1cm), zkoušel sem je vyhladit šmirgl papírem ale prská to dál. Díval jsem se i na ty přivody k rotoru a všiml jsem si že jedna z těch měděných plošek je trochu vypouklá tak sem ji zabrousil ale flexa pořád prská ikdyž mě už přívody k rotoru příjdou hladký a uhlíky tam pěkně sedí. Nevím už čím by to mohlo být. Je tam ještě kondenzátor paralelně k přívodům, ale tím to asi nebude a pak nějaká malá krabička zalitá v železe. Odhaduji že nějaký přívodní tlumivky mezi který je zapojen rotor. Myslíte že chyba je mechanického nebo elektrického charakteru? Koupil sem si už novou narexu, ale kdyby šla opravit byl bych rád Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 14:41    Předmět: Citovat

Máš mezizávitový zkraty v rotoru, proto to prská. Jestli se vyplatí převinout rotor a znovu ho impregnovat a dovyvážit, je otázka. O tom že by se dal sehnat novej mám vysoký pochybnosti ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund