Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zdroj 18V/6,5A
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Mireceek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út září 20 2005, 16:04    Předmět: Zdroj 18V/6,5A Citovat

Zdarec, nemáte někdo chcéma na nějakej zdroj aby zvládnul tak 12-24V při 6,5-7A?? Ale aby to nebylo nějaký schéma pro odborníka a taky aby to nebylo moc drahý, ... Našel sem doma takový starý trafo a chtěl bych si z toho udělat nějakej nadupanej zdroj. Tak všem díky za rady Wink
Návrat nahoru
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út září 20 2005, 17:49    Předmět: Citovat

Ono je důležité říst, kolik má to trafo výstupní napětí a pak se dá o nščem bavit. Pak by bylo dobré vědět, jestli to má být regulovatelné (12-24??) a nebo jen na konstatní napětí třeba 12V-což taky souvisí s tím, co to trafo dává za U.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mireceek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 15:14    Předmět: Citovat

Tak z trafa leze přímo ~35V. Bylo by dobrý kdyby jeden kanál byl regulovatelnej od cca 3 - 30V/7 A nebo tak nějak... a druhej 12V 1,5A asi přes 7812. Tak nějak by to bylo dobrý ... Co vy na to?
Návrat nahoru
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 16:12    Předmět: Citovat

Nechci ti kazit radost, ale jednoduchá regulace je vyloučitelná. Pokud z něj leze 35st, tak po usměrnění se dostaneš daleko přes 40V a to už je nad síly klasického monolitického stabilizátoru. 7812 by se odporoučela během 1s. Sežeň si jiné trafo, jinak zapláčeš nad výdělkem. Každý úbytek napětí se vyzáří v teple-jen pro příklad: pokud bys tím honil rádio na 12V s odběrem 2A-po usměrnění +-42V(jen tip, nechce se mi počítat,ať mě někdo nekamenuje vzorcema) 42-12=30V. Úbytek je tedy 30V a při 2A to udělá 30*2=60W-pokud se tedy nepletu. To už je slušné topení. Profi zdroje právě kvůli tomuto mají buď několik sekundárních vinutí, které se dle potřeby připnou a nebo odepnou-aby to netopilo jako kráva.
Další možnost je pulzní regulace ale nevím, jestli se vůbec dělá regulovatelný pulzní stabilizátor na tak velké vstupní napětí.
Závěrem moje rada-sežeň si jiné trafo pro tento účel vhodnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5675
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 18:43    Předmět: Citovat

Jako impulzní regulátor můžeš použít L4970, má vstupní max. napětí 55V a výstupní proud 10A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 19:24    Předmět: Citovat

No vidíš-to je totiž jediná schůdná cesta. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19547
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 20:19    Předmět: je ještě jedna Citovat

Ještě lze použít zapojení předregulátoru s tyristorem, v podstatě stejné, jako je v TVP Tesla C110. Jen rezistor R311 by to chtělo v řádu jednotek ohmů.
Na výstupu tak lze dostat třeba 16-18V a pak už to na těch 12V není problém monolitem ustabilizovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 21:04    Předmět: Citovat

A nebo odvin par zavitu, to je asi nejjednodussi Idea Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mourek



Založen: Sep 17, 2005
Příspěvky: 1285
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt září 22 2005, 1:54    Předmět: zdroj Citovat

tak tenhle problém jsem řešil asi před 30lety.Napěťově nebyl problém stačil starý dobrý 723 s plovoucí zemí.Na trafu bylo pomocné vinutí cca 10v st, a z toho jsem napájel 723 nebo jsem to dělal s operákem a tam jsem to pomocné vinutí usměrnil na symetrii +/- 12V. Samozřejmě za integráčem dva tranzistory na výkon.Problém vidím v tom že trafo dá35V po usměrnění jde špička k 50 a při zátěži 7A tam bude cca 45 V. A budeš brát 3V takže na regulačním tranzistoru bude skoro 300W. No a co s tím ? více tranzistorů jak to chladit,atd. Já to tenkrát řešil přepínáním odboček na trafu takovým přepínačem, ze kterého jsem vyndal jedno aretační kolečko aby skákal ob jednu polohu a ta zustala odpojená aby se nezkratovalo trafo. A ten zdroj mám dodnes. Předregulace se mi tenkrát nepodařila tak aby chodila
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt září 22 2005, 5:30    Předmět: Citovat

No tak jsem nebyl daleko od pravdy-monolitem bych to nestabilizoval. Zkus tu pulzní regulaci a máš vystaráno. To přepínání vinutí je nejlepší řešení. Pokud to jde, zkusit odmotat. Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: čt září 22 2005, 12:48    Předmět: Citovat

jako nejjednodušší se mi jeví použít zdroj AT nebo lépe ATX do PC a předělat ho. Dá se sehnat prakticky zadarmo a věřte, jdou s ním dělat zázraky. Bohužel to chce ale podrobnou znalost funkce a trochu času s úpravou. Snadno lze vyrobit např. nabíječku na AKU /jako proudový zdroj 0 až 10A s využitím sekce pro +12V/. Ve Vašem případě by šlo přidat 2 diody a vyrobit -12V /původní diody pro minus 12V nelze použít, jsou na 1A/ a s využitím původních +12V rázem je zdroj 0 až 24V cca 8-10A /tu nulu neberte doslovně/. Vše je už v plechové krabici, s větrákem a hlavně bezpečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mireceek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá září 23 2005, 17:15    Předmět: Citovat

Tak v starém návodu se rozluštil že z toho po stabilizaci leze 12v při 6,3 A. co kdybych místo odmotání, oškrabal ten drát co je tam navinut, a další napájel na to? nebo tak nějak by to nešlo? a na tu pulzní regulaci by nějaké schéma nebylo? Question Představoval bych si regulaci od cca 6 - 18 V při těch 6,3 A. Idea
Návrat nahoru
toom



Založen: Sep 17, 2004
Příspěvky: 327

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 9:25    Předmět: Citovat

Tak jak Ti uz radil Jezevec, pouzij L4970, je sice drazsi, ale dobrej. K zapojeni Ti bude stacit datasheet Arrow http://alldatasheet.com/datasheet-pdf/pdf/22500/STMICROELECTRONICS/L4970.html
a pokud ne, ta v amaru (4/96) vysel navod na stavbu regulovatelneho zdroje s timto obvodem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 16:22    Předmět: Citovat

Nejlacinější je asi upravit vinutí trafa. Rozdělit sekundár na dva 2OV a 14V a urobit dva nezávislé zdroje od sebe izolované.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mireceek
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 24 2005, 18:05    Předmět: Citovat

Mirda napsal(a):
Nejlacinější je asi upravit vinutí trafa. Rozdělit sekundár na dva 2OV a 14V a urobit dva nezávislé zdroje od sebe izolované.

A jak přijdu na to kolik přesně mám odmotat?
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund