Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rotační inverzní kyvadlo
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so květen 24 2008, 0:19    Předmět: Citovat

nemám pocit, že jsem utírán, naopak se dobře bavím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dayslypper



Založen: Apr 28, 2006
Příspěvky: 297
Bydliště: Praha / Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne květen 25 2008, 13:45    Předmět: Citovat

Je tam jen snímač polohy, měl by určitě stačit.

Problém s nulovou polohou je jasný, proto bych se rád zeptal, jak bude spolehlivý přenos z toho enkodéru.

Přeci jen kontakt může na chvilku odskočit a nějaký ten tik se může zmeškat, což může vzhledem k nulové poloze dělat bordel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
heldybeldy



Založen: Apr 25, 2005
Příspěvky: 488
Bydliště: Spišská Belá

PříspěvekZaslal: ne květen 25 2008, 16:16    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: po květen 26 2008, 17:59    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Tomu se říká hraběcí odpověď !! Wink .... A na téhle ukázce
http://www.youtube.com/watch?v=WZmsZA2clEE
je jasně vidět, že některé algoritmy na prostém vyrovnávání do svislé polohy a tření založeny nejsou.]

To ale nemění nic na tom, že stačí jeden IRC a nejsou potřeba nějaké akcelerometry či jiné složitosti.
mtajovsky napsal(a):
Shazovat to srovnáváním s teslákem je přinejmenším projevem nedostatku představivosti ...

Možná by neškodilo si přečíst ještě jednou co jsem napsala. Neshazovala jsem to na úroveň tesláků, je to také hračka, ale dá se s ní toho víc naučit než zničit.
mtajovsky napsal(a):
Některé ženy se notoricky vyžívají v konfrontačním stylu komunikace, i když to opravdu není nutné. Asi si něco kompenzují.
Třeba si tím kompenzují jednání většiny mužů, kteří apriori považují ženu v oblasti techniky za blbou puťku, která nepozná elektromotor or televizní antény.

dayslipper napsal(a):
Přeci jen kontakt může na chvilku odskočit a nějaký ten tik se může zmeškat, což může vzhledem k nulové poloze dělat bordel.

Spíš tam nějaké pulsy přibydou. Tady se dělaly pokusy s přenosem signálů z rotujících čidel. Kartáčky se kvůli rušení ukázaly jako nepoužitelné. Nahradily je prstencové komůrky s rtutí, to fungovalo, ale nebylo to moc bezpečné pro obsluhu a životní prostředí. Dneska strojaři používají něco takovéhleho: http://www.kmt-gmbh.com/neu/tel1pcm-torque-telemetry-p-50.html Princip bude podobný jako u RFID případně u video hlavy jak tu někdo zmínil. Možná se takový systém pro bezkontantní přenos dá koupit samostatný. Ale asi to nebude levné, ten systém s modrou krabičkou od KMT stojí 3tis euro.
Ještě mě napadá firma Humusoft, ta vyrábí "hračky pro univerzity". Možná budou mít i rotační kyvadlo nebo poradí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 26 2008, 21:04    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

To ale nemění nic na tom, že stačí jeden IRC a nejsou potřeba nějaké akcelerometry či jiné složitosti.


http://www.youtube.com/watch?v=dQWATsLa30g

http://www.youtube.com/watch?v=IH4EZ1GCrK0

Nejradši mám lidi, co si myslí, že snědli všechnu moudrost světa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po květen 26 2008, 23:05    Předmět: Citovat

dík za osvětu, podle ukázek se jedná o několik principů navzájem sice podobných ale ne totožných. Řekl bych že překlad rotační kyvadlo je poněkud blbý, ale jestli se už ujal tak budiž. Z ukázek je vidět že se jedná o různé soustavy kde se řeší kinetika pevných a pohyblivých těles navzájem mechanicko-elektronicky, jestli se původně tazateli v tomhle vláknu jednalo o přenos informace z rotující části na pevnou nebo mezi dvěma různě rotujícími, tak ten snad jde uskutečnit libovolně bezkontaktně pokud můžou mít obě části energeticky nezávislé napájení, což asi můžou. Omezený přenos napájení by byl možný i na principu indukční smyčky nebo rotačního trafa jako zmíněný bubínek videohlav.
Nebudu tu řešit otázku kdo si co kompenzuje, to je mi celkem volné Wink
Tohle "pendulum" je zřetelně technicky náročnější než tzv. tesláky, ale ani u jednoho si nejsem jist, jestli to vůbec má sloužit primárně k učení se nebo prostě k projevům hravosti a jisté módnosti. Kdo ví? Jak pravil M. Tajovský, využití v robotice je pravděpodobné (kdysi jsem viděl robota snad Sony? který na základě AI a rozpoznání obrazu kopíroval pohyby člověka a dokázal skákat snožmo okolo míče na zemi v sekvenci vlevo-dozadu-vpravo-dopředu, tzn. musel mít perfektně vyřešenu dynamickou rovnováhu... Umím si představit aplikace jako náhrady ztracených končetin, nebo aplikace v dopravě... i když ta jednokolová jezdítka jsou hezká jen do okamžiku, než selže elektronika, čidlo nebo výkonný člen, pak následuje pohroma protože jsou to systémy nestabilní Twisted Evil
ale to motorkáři taky.
K použitelným výsledkům se dá zřejmě dojít různě, akcelerometrem, inkrementálním čidlem, přenosem informace vzhledem k pevným bodům, vždycky se jedná o nějakou napodobeninu vestibulárního aparátu. Programátoři se vyřádí, v tom máš Andreo pravdu, že naučit by se na tom dalo hodně.
Mimochodem, většina těch videí naznačuje velmi dobrou materiální základnu a nevím jestli se pletu, ale často (včetně programátorů) asijské provenience Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 8:26    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Andrea napsal(a):

To ale nemění nic na tom, že stačí jeden IRC a nejsou potřeba nějaké akcelerometry či jiné složitosti.


http://www.youtube.com/watch?v=dQWATsLa30g

http://www.youtube.com/watch?v=IH4EZ1GCrK0

Nejradši mám lidi, co si myslí, že snědli všechnu moudrost světa.


Řeč tu byla o inverzním (rotačním) kyvadle, jestli Vám to uniklo a na to IRC stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 11:22    Předmět: Citovat

Druhá ukázka je přímo nazvána

Inverted Pendulum Balancing Robot Montage

Takže jde o inverzní kyvadlo. Jestli je to na rotačním ramenu nebo na kolečkách je celkem šumák. A jestli má ten řídící algoritmus za něco stát, musí pracovat i bez počátečního vynulování.

Abych řekl pravdu, tahle debata mě už nebaví. Já říkám, že si nejsem jist a předpokládám existenci nějakých komponent, které jsou i v ukázkách. Přesvědčit se vždy nechám rád, ale ne způsobem "je to tak a tak, protože to říkám já".

Carifodo správně řekl, že půjde o napodobeninu vestibulárního aparátu, který je citlivý na odchylku směru od vektoru gravitace. Tento postřeh je asi nejblíže řešení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 11:54    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Druhá ukázka je přímo nazvána

Inverted Pendulum Balancing Robot Montage

Takže jde o inverzní kyvadlo. Jestli je to na rotačním ramenu nebo na kolečkách je celkem šumák. A jestli má ten řídící algoritmus za něco stát, musí pracovat i bez počátečního vynulování.

Abych řekl pravdu, tahle debata mě už nebaví. Já říkám, že si nejsem jist a předpokládám existenci nějakých komponent, které jsou i v ukázkách. Přesvědčit se vždy nechám rád, ale ne způsobem "je to tak a tak, protože to říkám já".

Carifodo správně řekl, že půjde o napodobeninu vestibulárního aparátu, který je citlivý na odchylku směru od vektoru gravitace. Tento postřeh je asi nejblíže řešení.

Tak ještě jednou pro natvrdlé co se chtějí pořád hádat. Řeč tu na začátku byla o inverzním kyvadle (přesněji - viz název vlákna - o rotačním kyvadle) nikoliv o inverzním kyvadle namontovaném na samočině se pohybujícím robotovi. A pro řešení úlohy s inverzním kyvadlem (namontovaným na pojezdu nebo rotující základně) postačuje z hw hlediska jeden rotační (relativní) snímač polohy samotného kyvadla. Už jsem ty kyvadla viděla 3 (jedno jsem pomáhala rozchodit) a všechny si vystačily s jedním IRC Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 12:51    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
....postačuje z hw hlediska jeden rotační (relativní) snímač polohy samotného kyvadla. Už jsem ty kyvadla viděla 3 (jedno jsem pomáhala rozchodit) a všechny si vystačily s jedním IRC Smile

Byla bys tak hodna a trochu popsala tu konstrukci??A hlavne neco o tom jak ses u toho poprala prave s tou regulaci.Zajimalo by mne i cim jsi to regulovala a za jak dlouho se dosahlo kyzene svisle polohy,popripade jak byla stabilni.Za reakci predem dekuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 13:33    Předmět: Citovat

Maskot napsal(a):
Byla bys tak hodna a trochu popsala tu konstrukci??A hlavne neco o tom jak ses u toho poprala prave s tou regulaci.Zajimalo by mne i cim jsi to regulovala a za jak dlouho se dosahlo kyzene svisle polohy,popripade jak byla stabilni.Za reakci predem dekuji.

Jak udělat tu regulaci Ti bohužel neporadím, já jsem stavěla jen hw (na regulaci tu máme jinou fakultu a katedru). Byl to vozíček na kolejničkách, poháněný malým asynchroňákem přes dlouhý ozubený řemen. Motor byl napájený z frekvenčního měniče. Na vozíku bylo upevněné IRC a na jeho ose kyvadlo - asi 0.5m tyč. Délka dráhy cca 3m, kabel od IRC se pokládal mezi kolejničky podobně jako kabel k hlavě u jehličkových tiskáren. Výstup z IRC šel na čítačové vstupy měřicí karty v PC, frekvence měniče se řídila analogovým výstupem z karty. Na tu regulaci asi používají Simulink v Matlabu, ale to nevím jistě.
Druhá varianta byla menší, ze staré tiskárny ze Zbrojovky Brno. Na vozíčku místo hlavy IRC s kyvadýlkem a pohánělo se to původním motorem tiskárny. Stavěl to tu jeden student jako semestrálku, řídil to 8b jednočipem. Výsledky nic moc a pak zmizel i s IRCčkem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 13:40    Předmět: Citovat

Dik za reakci,prvni co jsem mel v hlave pri cteni toho prispevku bylo cosi podobneho.Predstavit si ale soft pro ovladani a zvladnuti ??No zrejme to pujde i takto,i kdyz no podle svych zkusenosti to asi slavne nebude.Stabilita teto soustavy asi nebude nejlepsi.Stoprocentne vsak souhlasim s nazorem,ze takoveto hracky jsou x krat uzitecnejsi nez vsemozne jiskromety Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 15:29    Předmět: Citovat

k inverznímu kyvadlu jsem řešil regulátor, pouze matematicky a simuloval v matlabu
co si vybavuju (pokusím se najít výpočty):
zhlediska matematiky jde dokázet, že úloha má řešení s použitím čidla pro měřením polohy - soustava je jak řiditelná, tak pozorovatelná, takže stačí regulátor s redukovaným pozorovatelem (ten tuším pak v podstatě zjišťuje rychlost)
při použití klasického PID regulátoru soustava nemá řešení
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 15:47    Předmět: Citovat

Andrea, mtajovsky, vy jste se teda hledali... Wink

problém by se dal rozdělit zhruba do tří částí, matematicko-analytická, programátorsky-dělnická a hardwarová... někdo chytrý musí definovat algoritmy, někdo po něm to musí napsat (v jazyku symbolických adres třeba) a někdo nakonec to musí vyrobit a propojit...
myslím že tohle všechno řešili už první tvůrci autopilotů a meziplanetárních sond, ale je hezké, že se to učí ještě dnes...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 27 2008, 20:31    Předmět: Citovat

Již Werner von B. tohle musel vyřešit k funkčnosti.... a to k tomu neměl ani 4 bity, natož 8 či 16.....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund