Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Čím kdo a jak topíte?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 17:29    Předmět: Čím kdo a jak topíte? Citovat

Brácha chce stavět barák. Čím topit v novostabě. Má v plánu tepelné čerpadlo. Ale to má určitou životnost cca12 - 15 let. Zálohu by chtěl elektrokotel. Plyn není dostupný. Radím mu kotel na dřevo. Čím kdo topíte a jaký máte názor na tepelné čerpadlo, pořízení vs. doba činnosti?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 17:37    Předmět: Citovat

u tepelného čerpadla nejde o životnost, ale o podmínky za jakých bude v budoucnu státní k.u.r.v.a - ČEZ prodávat el. energii. Kamarád si pořídil TČ v roce, kdy přestalo být možné reálně získat dotaci (to by oželel), ale meziročně se zvýšila sazba za tarif, protože ČEZ se zachoval "tržně". Podobně jako před x lety s přímotopy.
Protože je TČ defacto z 30-40% topení elektřinou, je to dost podstatné omezení.
TČ na vzduch je za mrazů prakticky neúčinné, TČ na zemní registr nebo vrty je investičně skoro nezaplatitelné pro člověka s průměrnými příjmy.
Jako nejrozumnější bych viděl maximálně investovat do izolace objektu a pak se zařídit na kombinaci plyn+tuhá paliva a věřit, že naši pomazaní politici nezpůsobí nějaký náhlý průser se zahraničními dodavateli energií.
Líp už bylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 17:45    Předmět: Citovat

Bydlím v paneláku = topím dálkově. Jinak sídlištní kotelna je na zemní plyn. Po zhruba 15 letech zkušeností s provozovatelem/poskytovatelem tepla jsme coby domovní samospráva na pokraji rozhodnutí, jestli nevybudovat samostatnou vlastní blokovou kotelnu, protože ty pálky, které nám jsou účtovány, už začínají dosahovat hranic únosnosti.
Jinak protože jsem v RD bydlel a pořád mám hodně známých v RD bydlících, doporučuju zplynovací kotel na tuhá paliva - a tepelné čerpadlo na stálý chod jako ekologický doplněk. Vytopit celý domek jen TČ-em vyžaduje taky dostatečný zdroj toho venkovního tepla s dostatečným tepelným spádem - někde jsem viděl rozvahy podložené měřením, že na 1RD je potřeba mít buď potok s průtokem aspoň 10l/s nebo (pokud se použije zem jako zdroj tepla) je třeba položit odběrné potrubí na pozemku s plochou několika set až tisíc m2. Naproti tomu ve zplynováku spálíš takřka jakoukoliv hořlavou TPH - drevo, uhlí, bioodpad v podobě štěpky, pilin nebo slámy..

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 18:43    Předmět: Citovat

Kamarad je truhlar a zavadi tepelne cerpadlo na vrty a nijak neskuhra, ze by to bylo drahy...a zadny milionar neni.

Druhy kamarad hnedka vedle ma plyn...bohuzel ty k*rvy plynarensky na nej s*rou, takze uz bydli od listopadu a plyn jeste nema zavedeny, takze momentalne topi krbovkama(drevem), maji "jenom" 5kW, ale ten jeho domek to vytopi jako prd(nema to zapojene na radiatory, pouze pruduchy u kotle a komina), domek je z yttongu!!! Takze mu ten plyn nejak extra nevadi, ale bez tech krbovek by byl v haji. Rikali jsme mu, ze si mel dat jeste kotel na tuhy paliva(drevo/uhli) jako zalohu, ale ted je pozde bycha honiti.

Takze kdyz neni mozny plyn, ja bych doporucil ty krbovky na pritapeni...je to super vec a kotel na tuhy(drevo/uhli), mozna zplynovaci. Pokud ma krapet vic love, muze si dat vrty, ale jako nejaka jistota mi to neprijde(ostatne co je dnes jistota).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 19:09    Předmět: Citovat

Do vrtu by nešel, nechal by si udělat povrchové. Vzduch/voda ne protože to hučí. Zplynovací kotel potřebuje minimálně 4-5 let suché dřevo, jinak dochází k vytváření sloučenin síry které rozleptají vnitřek kotle.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 19:29    Předmět: Citovat

Energie tepla z vody se dá dost přesně spočítat a tím pádem potřebný průtok, otázka je ale kolik nezamrzajících a nevysychajících potůčků mají stavebníci k dispozici, taky asi mají co do vychlazení potoka mluvit ekologové. Lidí kteří bydlí u vydatnějších vodních toků zas tolik nebude.
To jsou všechno těžké věci, hodně je okolo TČ na portálu TZB info, je tam toho ke čtení na tři neděle.
O zemních TČ se říká, že po roce dobré funkce otopný faktor klesá, protože se zemina vychladí a nestačí se přes letní sezónu prohřát na původní teplotu. Takže by se dala v létě ohřívat kolektorama...
Všichni chceme v létě ochlazované příbytky (klimatizace) a v zimě temperované - obojí je žrout energie.
Každá výhodná energie je výhodná jen dočasně, jen pro toho kdo zavětřil první a vydal se správným směrem. První odvážlivci postavili TČ s dousettisícovou dotací, kdo první koupil les, vydělal... Vždycky když se tou cestou vydají davy, poměry se změní. Až bude milionu lidí plyn drahý a vydají se za štěpkama, budou se boxovat v řídkém lese o větvičky. Pozemky taky nepřibývají. Řešení se zemním meandrem není řešení pro zástavbu kde si domkáři napráskají domky na parcelách 400m2 a dívají se na souseda z 6 metrů...
Jestli je brácha ještě ve stadiu shánění pozemku, ať zkusí sehnat místo kde se dá postavit barák se svahem v zádech na severní straně a dům do něj částečně zapustit, nechat si vyprojektovat nízkoenergetický dům prosklený k jihu a nelitovat peněz na izolace. Je rozdíl vytápět 3 kW nebo 12 kW někde na vidrholci.
Kotel na dřevoplyn taky nevydrží věčně, u systému Verner odcházela vložka po pár letech a topení nebylo moc komfortní, každých pár hodin přikládat a často nepříjemné čištění trubek výměníku. Tak úplně všechno se tam spálit nedá.
Ten hukot u TČ s ventilátorem není nijak velký, doma ho neslyšíš, ale topný faktor pod -5 je šílený, topíš prakticky elektřinou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 21:06    Předmět: Citovat

Já topím v baráčku krbovkama a v části tepelným čerpadlem. Čerpadlo mám teprve od konce loňského roku, co jsem to dodělal a zatím spokojenost. Mám čerpadlo menšího výkonu, protože jsem chtěl využít vrtanou studnu, která neměla už využití. Hloubka 31m, takže tak asi kolem 2,5 kW. V podstatě tím vytápím jen jednu místnost dobře izolovanou a spotřebovaná elektrika v letošní mírné zimě byla kolem 4,5 kW/den později míň. To je podle mně při sazbě D56 v podstatě pakatel. Má to jednu nevýhodu, jelikož jsem je montoval dodatečně, nemám podlahové vytápění, ale radiátor. Kvůli malému tepelnému spádu je dost velký, což na kráse nepřidá, ale tepelná pohoda naprosto dokonalá, obsluha nulová. Mám ještě jeden vrt asi o 3m kratší a tak koketuju s možností ho ještě využít na zvýšení kapacity. Jenže je chyba, že je asi 15m od toho využitého, takže napojení na kolektor z něj by bylo asi dost náročné. Zatím přicházím k dřevu docela dobře, takže asi počkám. Ale rozhodně můžu doporučit tepelné čerpadlo. Náklady jsem měl relativně malé, ty 2 vrty stály před časem 17 tisíc, kolektor do něj kolem 6-ti, tepelné čerpadlo asi 40. To jsem si nechal dělat. Jinak jsem přesvědčen, že životnost musí být značná, tam se může opotřebit pouze kompresor, který se dá vyměnit. Pokud to ovšem všechno zadáte firmě, tak vás zcela jistě oholí docela dost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 8:13    Předmět: Citovat

Tepelné čerpadlo je hezká věc, navíc propagovaná ze všech stran, jak je to ekologické a moderní, ale není to nic víc, než lednička naruby. Takže žrout elektřiny a tím závislá jednak na pravidelných dodávkách a cenách od Čezu. Mám RD, hlavním zdrojem tepla je plynový kotel kombinovaný s ohřevem TUV, v létě jako zdroj TUV slouží klasický bojler. K přítápění slouží krbová kamna, ta vytopí v pohodě dvě místnosti přímo a další pomocí výměníku, ten ale neutáhne víc jak 3 radiátory, takže se zbytek topné soustavy musí pouzavírat. Jako rezervu uvažuju ješta buď kotel na dřevoplyn, nebo klasický Dakon, ve kterém se dá spálit všechno. A dřeva je stále dost, když vidím z různých rekonstrukcí plné kontejnery starého stavebního dříví, jak končí někde na skládce a nikdo ho nechce, stačí si jen udělat zásobu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 10:43    Předmět: Citovat

tepelné čerpadlo (TČ) syst.vzduch-voda (bývá nejlevnější a státní dotace cca 50%) jako podpůrný (sekundární) výrobník tepla v kombinaci s kotlem na tuhá paliva.
_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 11:11    Předmět: Citovat

Základ všeho je zateplení, výměna oken a dveří. Bydlím v RD, síla stěn je 50cm skladba blok 3Ocm a voština 15cm plus omítka. Podkroví zatepleno čedičovou vatou 16cm, eurookna. Dům není zcela v zástavbě, takže není zcela chráněn. Topení, vaření a TUV je elektrické. Rozlohu 180m2 do -10C zvládnou přímotopy o příkonu 4-5kW. Jako zálohu mám ponecháno klasické UT s tím, že chci vyměnit ocelový kotel Dakon za kotel na dřevo - klasický ne na zplyňování. U domu mám pozemek, který nepotřebuji, kde chci vysadit japonský topol a stačí i jasan - za tři roky lze sklízet cca 10cm silné kmeny - strom znovu obrazí. Jako doplněk když hodně mrzne, je to celkem výhodné. Uvažoval jsem i o šťovíku nebo křídlatce, ale zpracování do briket je dost náročné a v malém se nevyplatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 11:14    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):
tepelné čerpadlo (TČ) syst.vzduch-voda (bývá nejlevnější a státní dotace cca 50%) jako podpůrný (sekundární) výrobník tepla v kombinaci s kotlem na tuhá paliva.

Pozor na ty statni dotace, je to ukrutna byrokracie a pokud to do 2 let ziskate, muzete se radovat. Tato informace je od cloveka, ktery se zivi vystavbou slunecnich elektraren, jak pro domacnosti(zarizoval si to rpo sebe a rikal ze uz nikdy vice), tak velke elektrarny, u TČ je to pry uplne stejne.

ad japonsky topol: pry to je i dobry byznys, pokud je pozemek "ladem" neni co resit. Osobne bych chtel videt, jak rychle to roste(jak to je videt), videl jsem pouze kaceni.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan121



Založen: Dec 07, 2005
Příspěvky: 722

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 13:52    Předmět: Citovat

Kde se dá sehnat ten topol?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vrky



Založen: Nov 28, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: pod Black Mount

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 14:01    Předmět: Citovat

Japonský topol se používá na topení biomasou. http://search.seznam.cz/?q=japonsk%C3%BD+topol&mod=f
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vombat



Založen: Aug 18, 2005
Příspěvky: 747
Bydliště: Chrudimsko

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 19:25    Předmět: Citovat

Napiš do Google "japonský topol". Je kolem toho celá věda, životnost plantážě je cca. 25let. Na vytápění domu by se hodil malý fúzní reaktor z nějaké družice....... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31871
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 19:53    Předmět: Citovat

Ono už se někomu povedlo to postavit? Pokud se nemýlím, tak jediná uměle vyvolaná nukleární fúze ve větším měřítku se odehrávala a odehrává ve vodíkových bombách - to, co dělají vědci po celém světě v pokusných komorách typu TOKAMAK a STELLARATOR se zatím nevyhrabalo ze stádia pokusů, energii spíš žeroucích než produkujících - a bohužel zatím neuspěl ani profesor Alvarez z Berkeley s projektem studené fúze - takže fungující fúzní reaktor je dnes zatím stále pouze předmětem popisů ve sci-fi románech...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund