Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCFmetr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1838
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 8:19    Předmět: Citovat

Assembler je posvetny zaklad vsetkeho, co chce bezat na procesore Exclamation
Je to predsa pre cloveka prepisany strojovy kod. Takze programovanie v assembleri mimo to ze je najefektivnejsie co sa tyka rychlosti kodu a jeho velkosti urcite programovanie je. Programovat sa ale da aj priamo v strojovom kode. Takze k assembleru a stroj.kodu len s uctou prosim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33984
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 8:29    Předmět: Citovat

To nemusi platit. Optimalizacia v kompilatore C moze vygenerovat lepsi kod ako ked ho niekto napise rucne (a zle).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1838
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 8:50    Předmět: Citovat

Predpoklad je program bez chyby. Kompilator C je postaveny univerzalne, musi zvladat mnozstvo situacii v kode a ked zacne optimalizovat... stalo sa mi uz ze sa odstranili niektore pre kompilator s optimalizaciou nezaujimave casti kodu - pre mna klucove, a nezalezi ci islo o rychlost alebo kod. Testoval som kompilatory C hew od renesasu, crossworks, iar, code warrior a ziadny sa nedostal nissie ako 1.15 nasobku kodu proti asm pri zachovani funkcnosti.
Takze asm kod je v tomto vzdy lepsi - ak je bez chyb. Iba ten cas straveny nad asm Confused vyvoj v C je podstatne jednoduchsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 9:44    Předmět: Citovat

Přítel několik hodin hledal chybu proč mu nefunguje program v C na ARMu. Našel ji až po prozkoumání přeloženého kódu na úrovni assembleru. Překladač (gcc) byl při optimalizaci tak "geniální", že klidně přeházel pořadí příkazů a to aniž by tím něco ušetřil, naopak, v assembleru se ona část kódu (8 instrukcí) dala napsat o dvě instrukce kratší a hlavně funkční. Takže asi tak k té optimálnosti C.
A správně se má říkat "jazyk assembleru" anglicky "assembly language". Ale myslím, že to většina pochopí, když se řekne psát v assembleru.

To mtajovsky: Já zase nepředpokládám, že Vaše dcery programují v (jazyce) assembleru, každá jsme holt nějaká Smile

P.S.: Tu moji minulou narážku o studentech zřejmě nikdo nepochopil, asi jsem to nenapsala dost jasně pro většinovou část zdejšího osazenstva Laughing Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Martin_
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 13:43    Předmět: Citovat

A to "přítel" nezná direktivu _volatile_ ??? Asi ne ...
Návrat nahoru
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 17:25    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
Přítel několik hodin hledal chybu proč mu nefunguje program v C na ARMu. Našel ji až po prozkoumání přeloženého kódu na úrovni assembleru. Překladač (gcc) byl při optimalizaci tak "geniální", že klidně přeházel pořadí příkazů a to aniž by tím něco ušetřil, naopak, v assembleru se ona část kódu (8 instrukcí) dala napsat o dvě instrukce kratší a hlavně funkční. Takže asi tak k té optimálnosti C.


Co to dokazuje?
1] že gcc je ne nadarmo zadarmo a darovanému koni na zuby nehleď. Zejmena když malá (embeded) řešení nejsou zrova domovskou doménou pro gcc.

2] Že se opravdu "vyplatí" se párat s assemblerem, když mi ušetří 25% délky kódu. To je tedy zisk. Ještě by bylo dobré říci, kolik času programování v C oproti assembleru příteli ušetřilo na celé aplikaci. Že ztratil několik hodin na ojedinělém problému již víme.

3] Přeházením pořadí příkazů kompilátor něco získá, a to na rychlosti. Záleží na architektuře. Ovšem každý program může mít chybu, i gcc, že? To ovšem nedokazuje, že babrat se za každou cenu s assemblerem je produktivní.

Mě jako programátora dnes vůbec nezajímá, jestli má aplikace 200 nebo 400 kB. Ale zatraceně mě zajímá, kdy dostanu zaplaceno a jestli mi kšeft nepřebere někdo jiný, protože má kratší termíny. V céčku je napsán téměř celý Unix (Linux). To bych chtěl vidět, kdo by ho psal v asm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 17:45    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

Co to dokazuje?

Že máte úplnou pravdu. Jdu si sehnat visualjavu++, jednočipy budou chrochtat blahem Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 21 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Ale to je, Andreo, trošičku pod pás.

Jednak nemám ve všem a úplnou pravdu, to byste mi opravdu, ale opravdu křivdila Very Happy .

Druhak je otázka, jaký jednočip bude chrochtat. Víte, že Java byla původně vyvinuta na programování mikrořadičů v bílé technice a jiných "jednočipových" aplikacích? Co jednočipy v Java telefonech? Co Java čipové karty?

To až osvojení jejích dobrých objektových vlastností programátory "velkých" aplikací vedlo k prudkému rozvoji různých knihoven a frameworků a hlavně vzniku "velké" Javy J2EE, takže se tvrdě prosadila v business aplikacích a dnes na ní běží bankovní systémy a obchodování nadnárodních korporací.

Jestli byste chtěla zkusit programovat v Java, tak si nepořizujte žádné Visual-něco, ale doporučuji free produkt Eclipse. Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 8:51    Předmět: Citovat

Naprostý souhlas s mtajovsky. Do puntíku. Jen doplním jednu věc. V mnoha případech je i pro jednočipy mnohem lepší Java než assembler (proto taky vznikla). Jde o případy, kdy je aplikace již trochu složitější - má více stavů, více procesů, funkcí. Tehdy je už hodně znát, že v Javě se nenapáchá tolik chyb a program nepadá. A to je právě u embedded aplikací opravdu hodně důležité. Když mi jednou za měsíc spadne Paintbrush, tak ho holt spustím znova. Když mi jednou měsíčně bude padat lednička, topení atd., tak to ponesu hůř.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 9:46    Předmět: Citovat

To piitr a mtajovsky: Nefér je to od vás dvou, protože jste díky počtu v psychologické převaze. Takže já si budu dál programovat v assembleru vy si také programujte v tom co vám vyhovujte a nehodnotťe něco o čem nic nevíte. Moje aplikace v assembleru nepadají, což se třeba o sw v mém mobilu za 10tis. říct nedá, autorovi který ten sw napsal (v javě) bych nejradši rozkopla úsměv. Ale určitě to měl napsaný rychle a přehledně. A že padá Paintbrush? To asi nebude tim, že by byl napsanej v assembleru, to už se přece dávno nenosí. Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 9:53    Předmět: Citovat

Co se na to dá říct? Napadlo mě jen tohle: Co se na to dá říct? Napadlo mě jen tohle: Co se na to dá říct? Napadlo mě jen tohle: Co se na to dá říct? Napadlo mě jen tohle: ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 10:07    Předmět: Citovat

Andrea << dobrá, zakopáme válečnou sekyru. Jen bych se ohradil proti tomu, že o programování v asm nic nevím. Programováním v asm jsem se živil 10 let. Od minipočítačů až k 8051. Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 10:30    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Andrea << dobrá, zakopáme válečnou sekyru. Jen bych se ohradil proti tomu, že o programování v asm nic nevím. Programováním v asm jsem se živil 10 let. Od minipočítačů až k 8051. Cool

Měla jsem na mysli, že nevíte nic o tom jak já programuju v assembleru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 18:30    Předmět: Citovat

Zdá se že je možno se vrátit k původnímu tematu.Padla zmínka proč na PIN5
je přesný odpor 1%. 1C1 je multivibrátor /20k+2k+C7/.Odpory jsou v poměru 1/10 což je správné.K C7 se připojuje vnější kondík a ladí.
Chceme li dosáhnout stálého poměru odporů musíme použít přesných a tím pádem stabilních odporů
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt květen 22 2008, 19:26    Předmět: Citovat

No, technický cit mě říkal, že u CMOS je poměr 1/10 úplně stejnej jako 1/30...

Nicméně jsem to zapojil,jako RA použil potenciometr 25K, jako RB 2k2, jako C7 1N a změřil. Při snižování RA do hodnoty RA=5K se prakticky nic nedělo (změna kmitočtu do 10%), pak už byl oscilátor trošku nestabilní, ale kmital (trošku nesmyslně) i s RA=0. Tu nestabilitu přičítám hlavně kapacitě vstupu hradla.

Poměr RA/RB/C7 se srovná kalibrací, tudíž stále si dovoluji popřít význam 1% odporů. Spíš bych se přikláněl k použití teplotně nezávislých odporů, byť s tolerancí 20%. Stejně tak je sebevražda dát jako C7 keramiku.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund