Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

LCFmetr
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 19 2008, 12:03    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Právě proto programuju jenom v assembleru. Třeba teď jsem si napsala DLL knihovnu na USB a je 7x kratší než z C++ a přitom poskytuje stejné funkce.


Tak teď se zas musím ozvat já. Wink Dnes už není doba pro skalní assembleristy. Sám jsem na assembleru vyrostl (HP, DEC, Motorola,Zilog, Rockwell, 8051), ale IMHO psát dnes v assembleru běžnou, časově nekritickou věc je anachronismus. On i ten pohled, co je časově a paměťově kritické se s rozvojem HW mění. Na většinu věcí se jde hrubou silou. Ne, že by mě to těšilo, ale je to tak. A tak, dnes není důležité to, jestli je výsledný kód 7x kratší, ale to, jestli dotyčný programátor má věc hotovou za 1 den nebo za 1 týden. Protože ho někdo musí platit, a ne málo. Pokud ovšem nejde o hobby.
A co se týče té funkcionality assembler - versus C++ - tak to asi porovnáváte assembler versus podmnožina C z C++. Protože o dobré objektové knihovně, která je pružná a efektivní zároveň, jako třeba STL, ale i některé systémové nadstavby, si v assembleru můžete nechat jen zdát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 10:14    Předmět: Citovat

On není assembler jako assembler, asi už dlouho neprogramujete v assembleru na PC, třeba TASM od verze 3 už umí objekty a takový program pro windows napsaný v TASMu 5 se od toho napsaného v C moc neliší, stejně je to samé volání API a to zabere v TASMu stejně řádek jako C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 10:30    Předmět: Citovat

Věřím, že některé verze assembleru pracují s objekty, ale vzbuzuje to ve mně pouze úsměv. Přijde mi mnohem lepší napsat kus kódu v normálním assembleru, kus v normálním objektovém jazyce a pak to celé spojit. Při programování objektů jsou důležité jiné věci než rychlost instrukcí. Je třeba přehledně popsat vazby mezi objekty, jejich zodpovědnosti. Je pak důležitá i grafická stránka kódu, snadná čitelnost. A v tom všem je assembler dost těžkopádnej. A až ho někdo přiohne tak, že se i v tomhle vyrovná třeba Javě, tak to asi už nebude assembler, že?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 10:35    Předmět: Citovat

Nové assemblery mají objektové možnosti - to vím, i když k tomu už jsem se nedostal a pravda, assembler jsem neviděl dobrých 6 let. A umožňují i virtuální funkce a pozdní vazbu, polymorfismus a popřípadě šablony? Protože teprve až tyto vlastnosti dělají z objektového prg. to pravé ořechové, že. To by pak stálo za úvahu, i když si stejně myslím, že v C/C++ nebo Javě musím k algoritmu dospět v několikrát kratší době. A Win GUI aplikace - tam už i C/C++ se považuje za pravěk a dnes je "in" dotnet.

Na druhou stranu, assembler s objekty už asi nebude tak přísně "assemblerovatý"- čli ve smyslu mám přesně jen to, co napíši. Ten kompilátor bude dodělávat tabulky pointerů metod, nějak přidávat this do parametrů volání a tak dale. Nebo se mýlím?


Naposledy upravil mtajovsky dne út květen 20 2008, 10:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 10:36    Předmět: Citovat

piitr << velmi dobře rečeno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 11:08    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
A umožňují i virtuální funkce a pozdní vazbu, polymorfismus a popřípadě šablony?

Jo umožňují, jinak by to nebylo to pravé objektové.
mtajovsky napsal(a):
A Win GUI aplikace - tam už i C/C++ se považuje za pravěk a dnes je "in" dotnet.

Hadry si taky nevybíram podle toho co někde někdo napsal že je "in".
mtajovsky napsal(a):
Na druhou stranu, assembler s objekty už asi nebude tak přísně "assemblerovatý"- čli ve smyslu mám přesně jen to, co napíši. Ten kompilátor bude dodělávat tabulky pointerů metod, nějak přidávat this do parametrů volání a tak dale. Nebo se mýlím?

Asi jo, já to nepoužívám. I am poor pure assemblerist. Smrt assembleristům, ať žije java.net

Trochu (hodně) mi to připomíná zdejší situaci, "To jsou blbci ti studenti, jak se sem mohli dostat, dyť ani neumí spočítat napěťovej dělič"..."No tak to sem dejte, ale koukejte se to doučit"..."Ty jsi mu to napsal?"..."No a co s nim mam dělat? To se s nim mam patlat celej den? Stejně mu to ostatní taky napíšou" Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 18:36    Předmět: Citovat

Do práce k nám nastoupil inženýr elektronik.Poslali ho do rozvaděče opsat parametry frekvenčního měniče pohonu a on se za chvíli vrátil,kde prej ten měnič přesně je Rolling Eyes (je tam jen jeden) Rolling Eyes
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 19:16    Předmět: Citovat

titul nieje patent na rozum Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 19:50    Předmět: Citovat

Dost na tom, že se dokázal vrátit na základnu Smile i to je v některých provozech vítězství Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 21:24    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Hadry si taky nevybíram podle toho co někde někdo napsal že je "in".


Sakra, to je mi novinka Shocked Razz ! Podle jména jsi snad slečna (paní), ne? Moje dcery věčně leží v Yellow a Top Dívky, či jak se ty jejich plátky jmenují a pak s nimi není k vydržení. Double ladys
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 21:34    Předmět: Citovat

a od kdy je assembler programovací jazyk?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 21:40    Předmět: Citovat

Myslím že odjakživa. Je to blízké strojovému kódu, ale už to strojový kód není. Alespoň nás to tak před dávnými měsíci někdo učil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 21:49    Předmět: Citovat

Taky jsem byl vyučen, že assembler je programovací jazyk. V dávných časech jsem dokonce nějaký stroják psal tak, že jsem to překládal ručně pomocí tabulky, kdeže assembler. Jaký to byl pokrok, když byl k mání MRS (Memory Resident System) jako perfektní nástroj pro ladění ve strojáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 22:35    Předmět: Citovat

až bude k mání assembler s GUI, zvládající drag&drop, který bude při instalaci vykřikovat "pohodlně se posaďte, instalace začíná" a "vaše práce se stane zábavnější, stihnete toho mnohem více", tak mě informujte...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6331
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 20 2008, 22:52    Předmět: Citovat

mě vždycky učili: assembler je překladač z nějakého jazyku (typicky JSI) do strojového kódu
ale je pravda, že jsme běžně říkali, že programujem v assembleru, bylo to ale podle mě jen lidové nazvání pro programování v JSI (jazyk symbolických instrukcí), pak jsme jen použili assembler pro přeložení kódu do strojového kódu Smile

takže assembler je nazvání něco jako šuplera (assembler - JSI, šuplera - posuvné měřítko)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund