Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

symetrický časovač 20 a 90s
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
broukator



Založen: May 13, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 20:30    Předmět: symetrický časovač 20 a 90s Citovat

prošel jsem fórum a na několika místech jsem našel astabilní klopný obvod s 555. ale podle vzorečku z datasheetu k 555 nejsem schopen vypočítat důležité součástky. stále mi vycházejí nesmyslné hodnoty (o dva i více řádů) oproti uvedeným na fóru. můžete mi doporučit hodnoty součástek pro dvě následující použití tak, aby pulzy na vývodu 3 byly skoro shodné a relátko správně spínalo přes tranzistor? :

a) časování 20 sekund (f=0,05Hz); napájení 9V=; relé 9V=

b) časování 90 sekund; napájení 12V=; relé 12V=

předpokládám, že D1 bude klasická usměrňovací dioda a C2 polštářkový nějakých 10 nF. tedy za předpokladu, že zapojení je správné (převzato z datasheet NE555).

předem moc dík.



zdroj_pulzu.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj_pulzu.jpg
 Velikost:  10.28 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 20:50    Předmět: Citovat

broukator napsal(a):
prošel jsem fórum a na několika místech jsem našel astabilní klopný obvod s 555. ale podle vzorečku z datasheetu k 555 nejsem schopen vypočítat důležité součástky. stále mi vycházejí nesmyslné hodnoty (o dva i více řádů) oproti uvedeným na fóru. můžete mi doporučit hodnoty součástek pro dvě následující použití tak, aby pulzy na vývodu 3 byly skoro shodné a relátko správně spínalo přes tranzistor? :

a) časování 20 sekund (f=0,05Hz); napájení 9V=; relé 9V=

b) časování 90 sekund; napájení 12V=; relé 12V=

http://www.electronics-lab.com/downloads/calculators/006/index.html
broukator napsal(a):
předpokládám, že D1 bude klasická usměrňovací dioda a C2 polštářkový nějakých 10 nF. tedy za předpokladu, že zapojení je správné (převzato z datasheet NE555).

Predpokladas spatne...D1 je rychla dioda, aby chytla ty napetovy spicky na relatku a neznicil se tranzistor. Co to je polstarkovy kondenzator? Nemyslel si keramicky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Mendor



Založen: Apr 16, 2008
Příspěvky: 223
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 21:08    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
... Co to je polstarkovy kondenzator? Nemyslel si keramicky?


Tenkrát se jim říkalo polštářkový, protože tak vypadal, asi 10x8mm a nafouknutý jak poštář. Samozřejmě byl keramický.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
broukator



Založen: May 13, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 21:10    Předmět: Citovat

zajímavý odkaz. zkusím to vypočítat :)

ano, keramický kondík, to je jen taková moje přezdívka pro tyhle malé nafouklé "čtverežky"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 21:22    Předmět: Citovat

Musíš zapomenout na standartní zapojení - v něm se časovací kond nabíjí přes 2 odpory v sérii (R1 + R2) , ale vybíjí se jen přes jeden z nich (R2). Takže se to dělá dvěma diodama - jedna se zapojí paralelně k R2, aby její propustný směr dovoloval téct proud do C jen přes R1, čas nabíjení je pak určenej jen odporem R1. A druhá dioda se zapojí do série s R2 tak, aby se zase kond vybíjel pouze přes R2 - to znamená na Tvém nákresu buď mezi spojené vývody 2 a 6 a samotný R2, nebo nad R2 - ještě před spojení s vývodem 7 - a propustný směr (= špička trojúhelníku ve značce diody) musí směřovat na Tvém plánku "nahoru". Ta druhá dioda (v sérii s R2) navíc zabrání nabíjení kondu přes odpor R2 - dovolí jen vybíjení. Když pak dosadíš R1 a R2 stejné, budeš mít i stejnou dobu nabíjení i vybíjení - a máš cos potřeboval.


Časovač 50-50.jpg
 Komentář:
Takhle nějak by to mělo fungovat - ty diody u časovacích odporů stačí obyčejné 1N4148...

Stáhnout
 Soubor:  Časovač 50-50.jpg
 Velikost:  121.51 kB
 Staženo:  57 krát


_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!


Naposledy upravil EKKAR dne čt květen 15 2008, 0:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 21:49    Předmět: Citovat

555.1


555.0001.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  555.0001.jpeg
 Velikost:  166.55 kB
 Staženo:  90 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 21:49    Předmět: Citovat

555.2


555.0002.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  555.0002.jpeg
 Velikost:  145.06 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 22:21    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):

Predpokladas spatne...D1 je rychla dioda, aby chytla ty napetovy spicky na relatku a neznicil se tranzistor.


S tímhle tak docela nesouhlasím, (ale můžu se mýlit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 22:45    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
stepa napsal(a):

Predpokladas spatne...D1 je rychla dioda, aby chytla ty napetovy spicky na relatku a neznicil se tranzistor.


S tímhle tak docela nesouhlasím, (ale můžu se mýlit).

Vsude to tvrdi, jak literatura, tak tady na foru, pripadne na netu...tak to tvrdim taky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 14 2008, 23:19    Předmět: Citovat

Můj názor: rychlost diody není potřeba pro chycení napěťových špiček, ale pro omezení proudových špiček v případě, že by tranzistor sepnul ještě v době, kdy by dobíhal proud cívky.

Možná mě někdo opraví, ale nevidím problém v pomalém otevírání diody, i běžné (nehledě na její kapacitu, která prvotní špičku pojme). Ovšem přiznám se, že si tento detail již dobře nepamatuji, ale co brání velmi rychlému otevření i běžné diody? Zato uzavírání je problém, tzv. doba zotavení, protože běžná dioda má velkou difůzní kapacitu a pomalý odtok náboje od přechodové vrstvy.

Asi udělám pokus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
broukator



Založen: May 13, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 4:37    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
...
http://www.electronics-lab.com/downloads/calculators/006/index.html
...


pro 0,025 Hz (jeden cyklus cca 2x20s) mi odkazovaný prográmek navrhnul R1=10M, R2=280M a C1=100nF s poznámkou: "Minimum Threshold current (pin 6) may not be met"

a pro 0,0055 Hz (jeden cyklus cca 2x90s) ni navrhnul R2=1,288G

...to jsou zhruba hodnoty, které vycházely u výpočtu a právě mi přišli úplně mimo Mad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
broukator



Založen: May 13, 2008
Příspěvky: 23

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 4:47    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Musíš zapomenout na standartní zapojení - v něm se časovací kond nabíjí přes 2 odpory v sérii (R1 + R2) , ale vybíjí se jen přes jeden z nich (R2). ....


zní to logicky. děkuji za podnět.

s ohledem na "velké časy" jednoho cyklu 20s (0,025Hz) a 90s (0,0055Hz) se nemohu dobrat rozumných hodnot :cry: . mohu tě poprosit o parametry součástek?
našel jsem v šuplíku T1=BC549B. dal by se použít? s jakým odporem v bázi?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Vaseks



Založen: Apr 09, 2008
Příspěvky: 149
Bydliště: Okolí Ostravy

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 6:40    Předmět: Citovat

Pro takhle dlouhé časy už to není moc reálné a ani přesné. Běžně se to řeší s 555 jako generátorem impulsů, pracujícím na vyšším kmitočtu a následuje čítač - dělič. Např CMOS 4029 apod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31875
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 6:52    Předmět: Citovat

Protože Tvůj požadavek na délku periody je značně, opravdu ZNAČNĚ předimenzovaný, asi Ti nezbyde, než přejít od jednoduchého zapojení ke složitějšímu. Uvědom si, že žádný kondenzátor není idální, a už vůbec ne elektrolyt! Přes ten časovací odpor poteče proud, srovnatelný se ztrátovým proudem elektrolytu - takže ten se (skoro) vůbec nebude nabíjet a celá práce s počítáním časovače bude v (_!_)!!! Ale neboj - na tohle bylo naraženo už v minulosti a chytřejší hlavy to vyřešily za Tebe - prostě navrhneš časovač s periodou (např.) 16x menší a na potřebný časový úsek se dostaneš čítačem/děličem, kterým kmitočet multivibrátoru vydělíš = ve stejném poměru vynásobíš periodu. To zapojení, které jsem oskenoval a pověsil výš, se nedá počítat podle vzorečku pro periodu/kmitočet časovače 555 v režimu AKO - musí se počítat jako dvojnásobek periody MKO - podle toho se pak navrhnou součástky. A aby ta perioda nekolísala podle momentální nálady kondíku, prostě se za 555 zařadí dělič - a z jeho výstupu se přes patřičně dimenzovaný tranzistor spíná zátěž. Podle zvoleného napájení usuzuju, že k tomu budou "pasovat" děliče v provedení CMOS, takže nějaký takový CD4020 bude asi dobrým řešením. Spínací koncový tranzistor se bez parametrů zátěže posoudit nedá - minimálně potřebuju udat odpor cívky/spotřebu toho relé - to k tomu požadavku na posouzení vhodnosti BC549 do Tvého zapojení.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: čt květen 15 2008, 7:13    Předmět: Citovat

Nic proti 555, je to nejpovedenější IO, ale myslím, že se to pro tento případ dá vyřešit mnohem jednodušeji - k těmto účelům se mi osvědčilo používat 74 HC (HCT) 14 (6xSchmitt invertor). Celé zapojení je pouze s jedním odporem a jedním kondenzátorem , dá se dosáhnout perioda i desítky minut , střída je přibližně 1:1, napájení 2 až 7V a zbylých 5 invertorů mohu třeba využít k "posílení" výstupu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund