Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

ESR merač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 16:42    Předmět: Citovat

Kličkuješ a meleš pátý přes devátý Twisted Evil ! Tiktak se ptal na ochranu vstupu. Tys mu sem dal jakési upravené! schéma se ZD kterou tam maďaři vůbec nemají. A na dovršení všeho sem dáš jako "ochranu vstupu" schéma sondy k LCM Laughing Laughing . Ale mnohé by jistě velmi zajímala přenost a výhody ruského profesionálního měřáku vůči LCM3. Více se už k tomuto nemíním vyjadřovat Wink .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radovan7773



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 17:20    Předmět: Citovat

Tak sa pozri na merač Zajíc,nie je jediný ktorý to tak rieši.neviem čo ti vadí?
čo máš komplexy?



ESR Zajíc.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ESR Zajíc.png
 Velikost:  41.57 kB
 Staženo:  329 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5166
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 17:52    Předmět: Citovat

radovan7773 napsal(a):
Maďari vymysleli toto

Rolling Eyes Wink Ochrana vstupu podle... No raději nikoho Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
radovan7773



Založen: Jan 05, 2013
Příspěvky: 82

PříspěvekZaslal: po únor 10 2014, 18:41    Předmět: Citovat

Takže všetci čo to používajú sú podľa teba čuráci?


49a546edfac4d4e151c21819edc6bf4d.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  49a546edfac4d4e151c21819edc6bf4d.jpg
 Velikost:  102.34 kB
 Staženo:  212 krát


Blue ESR Meter Schematic.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Blue ESR Meter Schematic.jpg
 Velikost:  183.97 kB
 Staženo:  284 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PedroS



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá květen 02 2014, 10:33    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Trochu jsem změnil rozsah, aby to ukazovalo v lepším rozlišení menší hodnoty ESR.

Taky se zrovna pokouším upravit citlivost (rozsah) u zapojení z KE 1/2004 pro malé hodnoty ESR - pod 1 ohm. Napadlo mě zmenšit hodnoty odporů R10 a R12 u můstku. Zatím jsem zkoušel tam dát místo 22R odpory 1R, ale to jsem zřejmě přepískl. Teď to neukazuje žádnou výchylku. Jaké jste prosím použil upravené hodnoty součástek? Něco jsem našel zde (viz diskuze výše):

http://www.ebastlirna.cz/modules/Forums/files/49a546edfac4d4e151c21819edc6bf4d_883.jpg

Ale to je pro napájení napětím 9V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 02 2014, 20:37    Předmět: Citovat

Použil jsem tyto hodnoty(dnes už ani nevím proč):

R9 = 500R (paralelně 2x1k)
R10 = 5R (paralelně 2x 10R)
R12 = 10R
R11 =1k (beze změny)

Dá se s tím laborovat, je to vždy kompromis, ale 1 Ohm je opravdu malý odpor - to už operáky nezvládnou.

Napájecí napětí musí být stabilizované. Výchylka silně závisí na napájecím napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PedroS



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: pá květen 02 2014, 22:25    Předmět: Citovat

Díky. To je chytré, použít menší hodnotu odporů na té rozvažované straně můstku. Já vždycky přemýšlel jen o symetrické variantě. Zkusím si s tím pohrát. Vidím, že je potřeba hlavně zachovat shodné poměry R9/R10 = R11/R12, aby nebyl můstek bez připojeného kondenzátoru rozvážený. A odpory pro zesílení u diferenčního zesilovače IO1C jste neměnil?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá květen 02 2014, 23:25    Předmět: Citovat

Odpory R13 až R16 mám shodné s původním návodem, ale taky jsem je zkoušel měnit. Nakonec jsem je vrátil jak byly. Dá se experimentovat, podle mých tehdejších poznámek má všechno vliv na všechno.
OZ pracují hodně daleko od ideálu. Není pravda, že mezi oběma vstupy je nulové napětí. Prostě je to na ně moc vysoký kmitočet a zkreslují průběhy.

Asi i proto je výstupní výchylka jinak nelineární než by měla být podle výpočtu. Při připojení zkušebního odporu 22 Ohmů by teoreticky mělo měřidlo ukazovat skoro přesně poloviční výchylku, tedy 50%. I autor píše o 20 Ohmech a polovině stupnice. Ale podle přiložené tabulky výchylek to tak taky nemá. Mně se to taky nepovedlo. Ale v praxi je to nepodstatné a stupnice se stejně musí ocejchovat ručně.

Ještě jsem zvýšil zhruba na dvojnásobek R20 a R21, asi abych nezatěžoval tolik IO1C. Při dnešních vysoce svítivých diodách by se asi mohly zvětšit ještě víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PedroS



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: so květen 03 2014, 21:42    Předmět: Citovat

Tak jsem nakonec zvolil následující hodnoty odporů: R9=560R, R10=4R7, R11=1k12 (2*560R v sérii), R12=9R4 (2*4R7 v sérii), R20=25k, R14,R16=20k, R19=0R (nahrazen propojkou). Potenciometr by se dal nyní také přemostit, protože jej mám nadoraz (na 0R) a nulu měřáku dolaďuji změnou napájecího napětí, které mám zhruba na 13V. Díky zmenšení zesílení rozdílového zesilovače z 33 na 20 (odpory R14,R16) se podařilo zvětšit citlivost v horní části stupnice, takže na posledním dílku stupnice (96%) je indikován odpor cca 100 mOhm. Při výchylce 90% je to asi 470 mOhm (měřeno na odporu s hodnotou 0.47R). Což je paráda. Lze tak měřit i moderní kondenzátory s velmi nízkým ESR.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 8:07    Předmět: Citovat

Taky to tak nějak mám.
Jen si nemyslím, že bys dosáhl vyšší citlivosti pro malé odpory změnou zesílení dif. zesilovače. Podle mě je to pouze zmenšením odporu R10 (ostatní odpory se upraví pro zachování poměrů v můstku). Vezmi si to tak, že když přiložíš měřený odpor 22 Ohmů(nebo ESR=22 Ohmů), bude měřák ukazovat 50% stupnice. Kdyby byl R10 =1 Ohm, ukazoval by měřák polovinu stupnice při ESR = 1 Ohm. Ale napětí bude tak malé, že to už OZ nezměří správně.

Snížením zesílení jsi možná zvýšil rychlosti a tvary signálů a přesnost, ale zároveň musíš dohánět zisk napájením, protože už nedostaneš potřebné napětí pro měřáček.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PedroS



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 21:07    Předmět: Citovat

Ano, jedna věc je zmenšit ten R10, což zvětší citlivost. Nicméně stupnice je nelineární. Velmi malé hodnoty odporů (desítky mOhm) jsou špatně rozlišitelné. Ručička přístroje je pořád ještě téměř na 100%. Proto mě napadlo zmenšit to zesílení IO1C, aby se zvětšily rozdíly ve výchylce u toho horního konce stupnice, kde jinak rozdíl několika desítek mOhm není téměř patrný. Je to jen domněnka. Nicméně nějak to funguje. Přesněji už to asi měřit nemůže. Zjistil jsem jinak, že je taky dobré mít kvalitní měřící kabely, pokud možno bez přechodových odporů, jinak to zkresluje a docela i driftuje. A ještě jedna věc. Po té mé úpravě mi přestala svítit LED indikující stejnosměrný zkrat. Protože napětí na bázi T3 je již příliš malé, aby jej otevřelo. Proto jsem T3 nahradil germaniovou verzí z Tesly Rožnov (104NU71). Funguje to nyní dobře. A hodnota přístroje s tímto vzácným tranzistorem markantně vzrostla Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po květen 05 2014, 9:55    Předmět: Citovat

Tož hodně štěstí s tím germániem Smile Hlavně, že to funguje k tvé spokojenosti.
Nelinearita je daná principem měření na můstku ze 4 odporů , kdy k normálu přikládáš paralelně měřený odpor (či ESR). Za to nemůže zesilovač, který by měl být z principu lineární.

Pokud chceš měřit opravdu malé hodnoty ESR, tak na to taky vyšel v modrém Amáru měřák . Je solidně technicky navržený, pracuje na vědeckém principu, nevyužívá mezní hodnoty součástek (převážně). Používá čtyřdrátovou metodu. Měření s ním je pracnější a pomalé a má taky svoje mouchy. Taky jsem si ho udělal ale nepoužívám ho. Teď ho neumím najít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PedroS



Založen: May 02, 2014
Příspěvky: 5

PříspěvekZaslal: čt květen 08 2014, 20:51    Předmět: Citovat

Tady ještě připojuji foto z ladění odporů pomocí dutinek z precizní DIL patice. A foto krabičky měřáku po posledních úpravách. Doplnil jsem si tam kontaktní plošky pro rychlé měření vypájených kondů + nulovací tlačítko pro zkratování vstupních svorek při nastavování nuly. To jsem odkoukal z Tvého měřáku. Dobrý nápad Smile Pokud je odpor přívodních vodičů nízký, tak nemusím ani zvedat to napájecí napětí a dolaďuji nulu potenciometrem. Trochu jsem si ty kabely inovoval. Byl tam přechodový odpor asi 8 ohmů... Teď už jen asi 2 ohmy.
Jinak štítky jsou tisknuté z Wordu na laserovce na samolepicí papír do tiskáren. Stupnici měřáku jsem nakonec neupravoval. Nalepil jsem pod ni převodní tabulku hodnot (viz níže). Nízké hodnoty odporu (pod 1 ohm) jsem cejchoval měřením sériového nebo paralelního spojení více odporů s hodnotou 0,47 ohmů.



P1080755.JPG
 Komentář:
ESR meter revisited

Stáhnout
 Soubor:  P1080755.JPG
 Velikost:  64.14 kB
 Staženo:  136 krát


P1080747.JPG
 Komentář:
Ladění odporů měřáku

Stáhnout
 Soubor:  P1080747.JPG
 Velikost:  96.68 kB
 Staženo:  125 krát


ESR-tab.png
 Komentář:
Převodní tabulka - impedance v závislosti na výchylce ručky měřidla

Stáhnout
 Soubor:  ESR-tab.png
 Velikost:  8.33 kB
 Staženo:  96 krát



Naposledy upravil PedroS dne ne květen 18 2014, 9:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4002
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st květen 14 2014, 9:51    Předmět: Citovat

Když ty snahy o zvětšení citlivosti měření ESR sleduji, tak musím poznamenat, že poměrně jednodušší LCM3 má té citlivosti nadbytek, měří od jednotek miliohmu, což je nevyužitelné neboť je to srovnatelná hodnota s přechodovými odpory přívodů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: ne září 07 2014, 23:39    Předmět: Citovat

Zdárec,
nesetkal se náhodou někdo u LCM3 (Hungary v.) - při měření kondů s tímto? Dělá to jen u tohoto jediného kondíku - viz. foto níže. U ostatních je vše OK.



07092014687.jpg
 Komentář:
Rozpodivné zobrazení při měření C, 4,7mF/50V

Stáhnout
 Soubor:  07092014687.jpg
 Velikost:  30.32 kB
 Staženo:  66 krát


07092014686.jpg
 Komentář:
Standardní zobrazení při měření C

Stáhnout
 Soubor:  07092014686.jpg
 Velikost:  37.07 kB
 Staženo:  55 krát


07092014688.jpg
 Komentář:
Měřený kondík 4,7mF, 50V, Nippon

Stáhnout
 Soubor:  07092014688.jpg
 Velikost:  31.61 kB
 Staženo:  55 krát


_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 35, 36, 37, 38, 39  Další
Strana 36 z 39

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund