Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Interferenční hvizd
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 06 2008, 15:58    Předmět: Interferenční hvizd Citovat

Mam otázku ohledně AM přijímače - superhetu. Jeden mi občas dělá to, že produkuje interferenční hvizd. Zatím jsem se nedostal k jeho zkoumání a výskyt je nepravidelný. Ten hvizd má takový charakter, že při ladění stanice se jeho kmitočet snižuje s přibližováním se ke stanici a při přesném naladění je kmitočet nulový. Potom se se vzdalováním se od stanice zase zvyšuje. Kmitočet parazitního signálu je tedy stejný, jako kmitočet, na kterém je přijímač naladěn. Je to i ve dne a tehdy dostupná je jediná stanice Praha II - 639 kHz. Přemýšlel jsem, co by mohlo být zdrojem takového kmitání a jako jediná možnost mi vychází parazitní kmitání 1. vf stupně, protože jen ten je právě laděn na přijímaný kmitočet. Trochu to připomíná přetaženou vazbu audionu. Váš názor ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út květen 06 2008, 16:39    Předmět: Citovat

za starých časů se takhle údajně projevovala přetažená vazba audionu, ovšem sousedova...
co je to za přijímač, že to má vf předzesilovač? běžné komerční superhety pro rozhlas vf stupně nemívají, obyčejně jen oscilátor a směšovač, jestli ne rovnou kmitající směšovač. Má to ladicí triál?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út květen 06 2008, 17:45    Předmět: Citovat

Rozhodně jde o parazitní zpětnou vazbu, často způsobenou úbytky napětí na zvětšených přechodových odporech kostření v přijímači případně špatným kostřením stínicích krytů.
Další vazby mohou vznikat špatným blokováním napájení a velkým přechodovým odporem kontaktů některého přepínače vlnových rozsahů.
To, že by v blízkosti ve dne v noci byl zapnutý druhý přijímač naladěný na 639kHz, je už málo pravděpodobné.
Takže bych zkontroloval blokovací kondenzátory a kvalitu spojů, vyčistil přepínače a, pokud ani to nestačilo, zkusil bych mezi bázi směšovacího tranzistoru a zem zapojit sériový rezonanční obvod naladěný na mezifrekvenční kmitočet, který tam ostatně nemá co dělat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út květen 06 2008, 22:22    Předmět: Citovat

Carifodo << jo je laděný triálem. Je to ruská Riga 103. Má oddělený oscilátor a pokud jsem dobře pochopil poněkud nepřehledné schema, tak první dva tranzistory v mf zesilovači se přepínají ve funkci. Pro FM je mf zesilovač 4-stupňový, pro AM se první tranzistor z mf použije jako vstupní vf zesilovač laděný na svém vstupu i výstupu pro KV a jako laděný pásmovou propustí na vstupu a aperiodický na výstupu pro AM. Druhý jako směšovač. AM mefka je pak jen dvoustupňová. Oscilátor pro AM je extra tranzistor. Cele je to dosti složité, souběh ve 3 bodech, takže jsou všude paddingové kondezátory, spousta cívek s odbočkami a rozsáhlé přepínače. Tam bude asi problém.

Tahle koncepce přináší poměrně dobré vlastnosti pro střední a hlavně krátké vlny a to je důvod, proč tohoto stařečka ještě držím.

Ovšem, pokud mohu soudit z rady od Hilla, tak takové parazitní kmity by mohl mít i samotný směšovač, mající na vstupu obvod laděný na frekvenci nosné.

Zatím dík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st květen 07 2008, 5:14    Předmět: Citovat

Jo Riga 103, s jednou jsem se po posledních povodních docela vyvztekal, spíš proto, že jsem předtím dvacet let žádnou zevnitř neviděl.
Ale nejvíc potíží dělaly přechodové odpory v přepínačích a přímo v triálu, smykové kontakty. I když jsem v nějakou vysokou účinnost čištění příliš nevěřil, netroufl jsem si použít nic ostřejšího, než isopropanol. Prostě jsem otočil desku hmatníky dolů, podložil hadrem a prolil přepínače pomocí injekční stříkačky. Promačkat a znovu.
A pak jsem měnil ještě nějaké tři blokovací kondíky 47n v mfz a dva elektrolyty, ale hledal jsem je osciloskopem, jestli na nich najdu chlupatinu o kmitočtu, který tam nemá co dělat.
Doporučuji i Vám.
Které to byly, už se asi nedovím, to rádio bylo jedno z hromádky repasovaných, které jsme nabízeli panu Rottenbergovi do rozhlasu, ale u něj o ně nikdo neprojevil zájem, tak jsme je odvezli na Červený kříž.
Komu ta Riga dnes hraje, těžko říci.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st květen 07 2008, 8:22    Předmět: Citovat

Rigy 103 jsem měl tři, teď už jen jednu. Ty přepínače opravdu zlobily. Lepší přijímač je určitě nějaký poslední typ Seleny (215 - 217), který má již křemíkové tranzistory a o dost méně šumí. Jednou za čas je potřeba vyčistit kontakty karuselu.
Taky má preselektor (triál).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
breta1



Založen: Sep 09, 2005
Příspěvky: 3490

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 22:13    Předmět: Citovat

Pokud jde o starší tranzistorák, způsobuje to první tranzistor (oscilátor+směšovač) - jde o intermodulaci, způsobenou nějakou silnější místní stanicí. Pomůže buď úprava prac. bodu nebo výměna za jiný typ tranzistoru (pověstné tímto byly OC170, 171).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 22:38    Předmět: Citovat

Já bych doporučil zkontrolovat elyty popř. keramiky v obvodech AVC, popř. napájení vf a mf části. Jinak té intermodulaci vlivem silného místního vysílače moc nevěřím, silné místní AM vysílače se už nějakou dobu nestaví a stavět nebudou a nepředpokládám, že se tím ten přijmač projevuje "odjakživa". Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: so květen 17 2008, 18:27    Předmět: Citovat

Tak s těmahle přístrojema si nejspíš užil každý své. hlavně ty červené variace na naše polštářky byly skvělé a právě po těch jsem šel,když to nějak hvízdalo.VF země v mezifrekvencích umí taky své.Moje mamka vždycky říkala,že pokud tyto kondíky dávají rusáci do raket,tak by se nedivila,kdyby se to otočilo a letělo zpátky.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 22:10    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Já bych doporučil zkontrolovat elyty popř. keramiky v obvodech AVC, popř. napájení vf a mf části. Jinak té intermodulaci vlivem silného místního vysílače moc nevěřím, silné místní AM vysílače se už nějakou dobu nestaví a stavět nebudou a nepředpokládám, že se tím ten přijmač projevuje "odjakživa". Wink


Ne, odjakživa ne. On si dá občas pokoj. A pak najednou lup - a kvizd je tu. Je to nějaké kmitání na frekvenci, na jakou je rádio naladěno, a proto ten hvizd klesne frekvencí k nule vždy při přesném naladění stanice. Čekám až budu dostatečně naštvaný a dostatečně dlouho budu marně přemýšlet, jak by se to mohlo spravit samo a pak se do toho pustím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: ne květen 18 2008, 22:38    Předmět: Citovat

Párkrát jsem na tuto závadu narazil a vždy to byl vadný blokovací kondenzátor. Takže to chce jen vybavit se dvěma kondenzátory (jeden elektrolyt cca 10uF a druhý keramický cca 100nF), schematem a pak pomocí těchto kondenzátorů dodatečně blokovat zmíněná místa v přijímači. Úspěch se jistě dostaví. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4049
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2008, 20:22    Předmět: Citovat

Mně něco podobného způsobuje počítač, konkrétně monitor. U všech druhů přijímačů (přímozesilující i superhet) se po zapnutí monitoru objeví silné interferenční hvizdy. Zároveň se parádně zatlumí příjem. Nemáš tam někde něco takového?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2008, 20:55    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Ne, odjakživa ne. On si dá občas pokoj. A pak najednou lup - a kvizd je tu. Je to nějaké kmitání na frekvenci, na jakou je rádio naladěno, a proto ten hvizd klesne frekvencí k nule vždy při přesném naladění stanice. Čekám až budu dostatečně naštvaný a dostatečně dlouho budu marně přemýšlet, jak by se to mohlo spravit samo a pak se do toho pustím.

Tak na to v devatenácti z dvaceti Rig platí diagnóza vadné blokování ve vf části a ještě studeňák nebo (jak časem u ruských červených polštářků není nic zvláštního) přímo v kondíku přetržený kontakt vývodu, takže chvíli má a chvíli nemá kapacitu.
A ve zbývajících případech ještě ty přepínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 8:54    Předmět: Citovat

Pajosek, máš zajímavou matičku, když se dovede kvalifikovaně bavit o keramických kondech Twisted Evil obávám se že kdybych své matce zevrubně vysvětlil co je v rádiu která součástka, po týdnu to stejně vědět nebude...
Rakety které letěly zpátky se občas vyskytly, a nejenom Rusům i když ne vždycky za to asi mohly kondy (třeba N1 padala údajně kvůli technologické nekázni a pak kvůli polarizovaným relé) ale naštěstí zatím se to netýkalo těch raket které máš asi na mysli. Balistické vojenské rakety v praxi až na ojedinělou zkoušku nikdo moc neprovozuje a ty s krátkým doletem mají zřejmě výrobci co do spolehlivosti velmi dobře vyřešeny. Jako i avioniku na letadlech, nestává se že by šlo něco k zemi vinou elektroniky, spíš vinou pilotáže nebo zanedbané údržby.

Mám dvě Rigy 103 a nemůžu si pomoct, na ty dlouhé roky šlapou dobře. Vadné byly asi dva elyty a jeden kond v mf který se uzdravil před pár lety proletováním a všechno šlape dál.
Tragédie je zarušení AM pásma, nepravidelně sedí na libovolné frekvenci od DV asi do 1 MHz průmyslové rušení, vrčení+šum v oblasti stovek m neměnné síly. POchybuju že to ještě dneska nějaká služba řeší, těch spínaných prasečin je tolik, že by to stejně nezvládli. A vlastně to nemá řešení, viz nefungující zkušebny versus čínské dovozy. Na nějaké zásady EMC sere pes.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 16:06    Předmět: Citovat

Crifodo, zachrani nas digital! Len si neviem predstavit Rigu s dekoderom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bezdrátová technika a technologie, VF technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund