Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový AM vysílač
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá červen 20 2008, 19:51    Předmět: Citovat

Vysílač s jednou elektronkou dá několik W výkonu. Telegrafií se dá při zkušenostech a dobrých podmínkách s takovým výkonem dovolat na druhý konec zeměkoule. Dokonce i s mnohem menším výkonem, desítkami mW. Podmínkou je kvalitní anténa, rezonující na daném kmitočtu.

Jade: Nemá ten přijímač výstup na druhý reproduktor? Pak by ti stačilo obrátit ten modulační transformátor.
Jinak můžeš zkusit třeba tranzistorový vysílač z ARB 2/89 (je popsán jako rušička na SV). Multivibrátor vypustíš, na elyt v bázi T3 připojíš nízkoohmové vinutí modulačního transformátoru. Napájecí napětí zvyš na 12 V a jako výstupní LC dej tu rámovou anténu. Asi bude nutné si trochu pohrát s hloubkou modulace.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 8:41    Předmět: Citovat

Tak jsem obrátil to modulační trafo, modulace už funguje...i když to není moc kvalitní. Je to asi zkreslené tím sítovým brumem, pustím se ted do "odbručování" žhavení. Usměrnovat ho zatím nebudu,zkusím napřed vyvést střed na zem potenciometrem 330 ohm. Jinak sluchátkový výstup od rádia to zatím vydržel,ale radši si seženu nějaký zesák extra k tomu účelu.
Tu rušičku jsem už kdysi dělal, klíčovací tranzistor jsem nahradil odporem 1k a moduloval trafem jako u elektronky.Nevím ted,jestli taky nebylo opačně Embarassed ,ale hrálo to. Dělal sem to jenom s tou feritkou,dosah byl na Talismanu s neladěnou rámovkou tak půl metru...Nové rádio to chytalo asi na nějakých 5m.
Ještě ten udělátor tady někde mám..
Podobné oscilátory se používají i v jednoduchých detektorech kovů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 11:46    Předmět: Citovat

A co třebas tohle?
Akorát bych musel udělat na rámovce odbočku.



Vys_tranzistorový.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Vys_tranzistorový.gif
 Velikost:  5.71 kB
 Staženo:  60 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 19:55    Předmět: Citovat

Je tam ten brum, i když odpojíš modulaci? Na tom kmitočtu by měl být "slyšet" jen nosný kmitočet. Odbručování žhavení asi moc nepomůže, u vysílačů se nikdy nedělalo.
Sluchátkový výstup bych přímo na nízkoohmové vinutí modulačního transformátoru nepřipojoval. To asi dlouho nevydží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 20:38    Předmět: Citovat

Ten brum vynikne právě při vypnuté modulaci.
Odbrumování pomohlo jenom málo, i kyž jsem to nakonec usměrnil a vyhladil...Teď má žhavení 7V,ale subjektivně bych řekl,že elka míň svítí.To pořeším časem, EF80tek mám ještě dost...
Zkreslení modulace se trochu zlepšilo, hudba ho teď v pohodě přeřve.
Hodně se to vylepší, když dám ruku na chasis, zkusím to ještě uzemnit na vodovod.
Ještě mě napadlo umístit zdroj oddělene, nebo obtočit trafo závitem mědi,to mi pomohlo u osciloskopu.
Trafa jsou od sebe 15cm daleko.
Ještě se chci zeptat, jestli jde změřit u rámové antény vyzářený výkon.
Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: so červen 21 2008, 20:51    Předmět: Citovat

Ten brum bude asi souviset se špatným zemněním, určitě ne se žhavením elektronky.
Vyzářený výkon antény bych měřil nepřímo přijímačem, který má S-metr, nebo pomocí GDO.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 10:39    Předmět: Citovat

Hmm,Grid Dip nemám a S-metr taky ne.Šel by výkon alespoň zhruba odhadnout? Proud do lampy je 12mA, při vyladění klesne na 10mA.
Anodové napětí je 200V,na druhé mřížce 160V (EF80).
Příkon tedy 2W.

K tomu brumu: někde jsem četl, že se dá brum odečíst zavedením střídavého napětí na některou mřížku - teď to namůžu najít, tak nevím jak to měli udělané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 13:17    Předmět: Citovat

S-metr se dá improvizovat. U elektronkového přímače stačí zapojit miliampérmetr (1-5 mA) do anodového přívodu AVC řízené elektronky. S-metr ovšem ukazuje obráceně - bez signálu má plnou výchylku, s rostoucím signálem se zmenšuje. Obvykle se proto montuje obráceně. Taky se v tomto zapojení nedá využít celé stupnice. I při největším signálu protéká elektronkou nějaký proud, takže ručička nikdy neklesne na nulu.
Jinak bych spíš vyhledal příčinu brumu a do neutralizace bych se nepouštěl.
Ten pokles anodového proudu při vyladění je dost malý, asi nebude vhodně zvolený poměr LC. Na druhou stranu, při použití k tomu účelu, na který to potřebuješ na tom tak příliš nezáleží.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 15:02    Předmět: Citovat

Poměr LC jsem neřešil,protože mám středovlnou rámovku s indukčností 180 mikroH,jinou se mi vinout nechtělo...
S tím S-metrem, není problém ho nějak improvizovat,ale podle čeho ho nakalibrovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 16:24    Předmět: Citovat

Podle IARU jsou dohodnuty tyto podmínky cejchování S-metrů :
- jeden stupeň S odpovídá rozdílu úrovní signálu (napětí) 6 dB t.j. 1 : 2 při napětí.
- v pásmech do 30 MHz odpovídá S 9 vstupnímu výkonu - 73 dBm t.j. 50 mikrovoltů/50 ohmů.

Není potřeba ani cejchovat, stačí vědět, jestli údaj roste, nebo klesá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 22:26    Předmět: Citovat

Tak ten brum produkoval usměrnovací blok, stačil 1 kondenzátor 4n7 a je tichoučko! Chystal sem se přemostit kondama všechny vývody, ale kupodivu stačilo zapojit jen jeden mezi střídavý a mínus.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne červen 22 2008, 22:34    Předmět: Citovat

Ještě budu experimentovat z menší rámovkou,abych zbytečně nerušil okolí.
Fungovalo by to i s feritkou?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2008, 16:19    Předmět: Citovat

Radix:
Můžeš mi prosím objasnit, jaká má být vlastně velikost VF tlumivky v el. vysílači výše, pokud použiji jiný kmitočet (1Mhz)? Musím oproti 3,5Mhz verzi 3,5x zvýšit i indukčnost tlumivek? Tedy z 2,5mH na 8,7mH, aby byla zachovaná impedance tlumivky?
Ještě ke spětnovazebnímu kondenzátoru na 1 mřížce: mám ho nastavit aby to zrovna začalo kmitat? Nebo na tom tolik nezáleží a můžu ho i "přetáhnout"?

Sice mi to funguje, ale nedá mi spát, že mám hodnoty některých součástek jenom tak od oka.
Díky předem!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2008, 16:44    Předmět: Citovat

Velikost tlumivky 2,5 mH bude stačit i na 1 MHz, nemusíš ji zvětšovat.
K tomu kondenzátoru - to máš jaké zapojení, to anglické schéma s EL84 a myslíš ten C 10 pF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 27 2008, 16:51    Předmět: Citovat

Ano ano,ten mám na mysli.
Původně jsem jeho hodnotu zvětšil od oka 3,5x aby zvládl přenést nižší frekvenci, ale v podtatě nevím, jak má být správně nastavený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12, 13  Další
Strana 11 z 13

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund