Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronika C430 (SSSR 1979)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 7:03    Předmět: Citovat

Myslel jsem, že nadproudová ochrana je udělaná tak, že při zavření VT10 vzroste napětí na bázi VT4 a tím se omezí výstupní napětí zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 8:59    Předmět: Citovat

Ano, to je první stupeň ochrany - se zvyšujícím se proudem nejdřív snižuje napětí. Pokud ale proud dál roste, otevře se ta dvojice tranzistorů, tyristor přestane dostávat impulzy a zdroj se vypne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 9:37    Předmět: Citovat

Jasné. A VT2 a VT3 je MKO pro spouštění tyristoru. Ještě mi není jasné, odkud se bere kladné napětí na C57, které ten řídicí obvod napájí, a k čemu je VT1 - jestli je to stabilizace toho napájení podle napětí na VD7 nebo nějaký tvarovací obvod na spouštěcí impulzy.

Další věc - R11 a C58 by se uplatnily pouze v případě, že napětí na výstupu naběhne prudce. Elyt se ale nabíjí přes R1 a VD5 hrozně pomalu. U těch předchozích kusů, co jsem opravoval, se to tak ale nechovalo, jestli si dobře pamatuju. Telka se rozběhla skoro hned po zapnutí. Zavrčela tlumivka, elyt se nabil a telka se rozjela.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 975
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 12:55    Předmět: Citovat

Přesně tuhle C430 bez IV. a V. pásma jsme měli v druhé polovině 80.tých let doma a skutečně to pomalé nabíjení a tedy zpožděný náběh zdroje si pamamatuju. Po zapnutí skoro půl minuty nic, pak náběh s rozsvícením LED na předvolbě a zabrblání repráku televize naběhla, nebo LED po zabrblání hned zase zhasla a náběh se opakoval za dalších 20 sekund Někdy naběhla až napotřetí. Takto se stabilně chovala cca po celé čtyři roky od první chvíle až po její nahrazení Rubínem C381D.
Jeden čas mi přišlo neuvěřitelné, že čtyřčlenná rodina tolik let sledovala tenhle malý zázrak, ale s příchodem současné doby, kdy jsou lidé schopni sledovat film na mobilu, mi to už tak nepřijde...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 13:48    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Jasné. A VT2 a VT3 je MKO pro spouštění tyristoru. Ještě mi není jasné, odkud se bere kladné napětí na C57, které ten řídicí obvod napájí, a k čemu je VT1 - jestli je to stabilizace toho napájení podle napětí na VD7 nebo nějaký tvarovací obvod na spouštěcí impulzy.

Další věc - R11 a C58 by se uplatnily pouze v případě, že napětí na výstupu naběhne prudce. Elyt se ale nabíjí přes R1 a VD5 hrozně pomalu. U těch předchozích kusů, co jsem opravoval, se to tak ale nechovalo, jestli si dobře pamatuju. Telka se rozběhla skoro hned po zapnutí. Zavrčela tlumivka, elyt se nabil a telka se rozjela.
VT1 je tvarovací obvod, protože tyristor, aby regulace fungovala, se musí spustit až za temenem sinusovky. Je to v principu podobné jako RC obvod v kolektoru KF508 v prvních verzích Olympie.
Kladné napětí na C57 se bere přes R5, proto ten dlouhý náběh, když je C57 v pořádku a ještě delší, když má svod. R11 C58 se podle mě uplatní asi jen sekundu po náběhu tyristoru, nikoliv zapnutí napájení, to pak napětí skutečně stoupá prudce a je potřeba ochranu vyřadit, jinak by to vypla.
Já mám zase opačný problém - mně TV vyrazí pojistky, protože na začátku zůstane tyristor sepnutý. Když to nechám najet přes 5Ω odpor nebo i jen měkčí oddělovací trafo, tak vše najede OK a dál už to běží. Dávám to za vinu ruskému tyristoru, dělaly to docela rády, že zůstaly seplé při velkém proudu. V Rubínu C202 jsem jich takhle z ochrany pár musel vyhodit. Zatím jsem neměl čas ho něčím nahradit a hlavně nemám paměťový osciloskop na zkoumání jednorázových dějů, takže je to tak trochu o odhadu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 16:39    Předmět: Citovat

Nechci nikomu vnucovat svůj poněkud brutálnější způsob jak zdroj přinutit k rozumu.
Tyristor vyhodit a nahradit za ČKD 16 nebo KT708
ten KU202 často "koktal"
Tranzistory VT5 a VT6 vyndat - neosazovat
V10 vyndat, propojit CaE
Tyto ochrany rozhoupávály zdroj až bouchnul výkoňák.
Nikdy to nic neochránilo spíš to tam bylo pro vztek.
Místo výkoňáku KT807 dát SU169 nebo stačí BU208.
Přes to nejel vlak.
Ostatní tranzistory nahradit KFY 34 (46) a KFY16 (1Cool
oranžové tranzistory KT ztrácely betu.
Vyhodit všechny elektrolyty CCCP !!!!!!!
Osadit zpožděnou pojistku o číslo menší než tam je.
Nikdy se to nevrátilo na zdroj. To už je dnes ale historie.
Dnes to nemá cenu řešit, náhradní součástky pořídíš za rozumné peníze a jsou na rozdíl v 1980.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá listopad 19 2021, 16:55    Předmět: Citovat

Jestli se ten tyristor neotvírá příliš velkým du/dt při zapnutí do sítě. Odpovídalo to tomu, že tam ta špička proteče jen někdy, podle toho, jakou část sinusovky člověk zrovna trefí. Zkusím ho potrápit meggerem.

hajeklubos: kdybych to dělal na používání, tak bych tyhle úpravy provedl, ale zatím bych chtěl docílit funkčnosti v původním provedení z výroby. Elyty jsem všechny neměnil, jen ty vyschlé, a jede to zatím dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 16:52    Předmět: Citovat

du/dt to nebude, to by to nespasil malý odpor v sérii. U těch ruských se spíš stávalo, že nevyply při nadproudu, někdy pomohl odpor mezi G a K.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 18:22    Předmět: Citovat

Jenže okamžitě po zapnutí ten tyristor nemá co otevřít, aby jím ten proud protekl, spouštěcí obvod se aktivuje až po nabití elytu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: so listopad 20 2021, 23:26    Předmět: Citovat

Tak to jsme si jen nerozuměli. Já napsal "na začátku zůstane tyristor sepnutý", ale myslel jsem při startu zdroje, ne okamžitě po zapnutí vypínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 9:48    Předmět: Citovat

Mně tam ten proudový náraz proteče okamžitě po zapnutí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hajeklubos



Založen: May 01, 2008
Příspěvky: 627
Bydliště: Praha 5

PříspěvekZaslal: ne listopad 21 2021, 11:53    Předmět: Citovat

Lukáši točíme se v kruhu. Nepíšeš co všechno jsi vyměnil. Začni thyristorem, všechny kondíky a tranzistory kolem něj. Neměř součástky CCCP. (nebo změř a zahoď vyhneš se problémům)Vyměnit za změřené nové a jdu dál.
Odpoj ty ochrany, jak píšu nahoře, místo pojistek dej 6A jistič (pro jistotu) Nezapomeň vyměnit hlavní filtrák na 130V (tušímC43) ten také dokázal dělat divy.Na pozice VT3 a4 jsem osazoval tranzistory s podobnou betou okolo 100 netahat zbytečně nahoru.Když výměny nepomůžou , budeš VĚDĚT, které části jsou OK. Napiš jak to pokračuje. Zdroj od C430 byla věc!!!
Měl jsem takový přípravek 10drátovej 1m kabel s konektory abych se mohl hrabat ve zdroji nebo Tv a nepřekáželo si to.
Luboš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 18:04    Předmět: Citovat

Tak po odpojení řídicí elektrody tyristoru a jejím zkratování s katodou stejně po zapnutí proteče špička, která nabíjí hlavní elyt. Takže tyristor je evidentně vadný. Je údajně na 400 V, ale už při cca 180 V se začíná otvírat. Neotvírá se skokově, ale s rostoucím napětím plynule klesá jeho odpor. Zajímavé ale je, že pokud ho zapojím přímo na síť s diodou a žárovkou v sérii, tak se neotevře.

Jinak oživovat regulátor pomocí žárovky místo spínané části nelze - kvůli žárovce se hlavní elyt přes nabíjecí odpor nemůže nabít, takže se regulátor nerozběhne. EDIT: asi kecám, rozběh závisí na elytu 200u v regulátoru.


Naposledy upravil Lukas-Peca dne po prosinec 20 2021, 13:11, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7411

PříspěvekZaslal: út prosinec 07 2021, 18:12    Předmět: Citovat

Ano, "kvalitní" sovětský tyristor. To samé dělaly ty v ochraně v Rubínu C202, tam pak náhodně hořely pojistky, protože za běžného stavu ochrana nezasahovala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út prosinec 14 2021, 20:01    Předmět: Citovat

Tyristor jsem vyměnil za KT110 a už to běží korektně. Se žárovkou se stabilizátor opravdu nerozběhne, je nutné ji připojit až po nabití elytu. Stabilizátor je schopen chvíli pracovat i naprázdno, po dosažení jmenovitého napětí se tyristor vypne a dále se elyt jen pomalu nabíjí přes odpor.

Stávající stav je takový, že po zapnutí se nabíjí elyt a nic se jinak neděje. Po dosažení cca 80 V začne škytat spínaný zdroj. O chvilku později zabere tyristor, zdroj se rozjede a napětí na elytu ještě plynule dojede na těch 130 V.



IMG_3094m.jpg
 Komentář:
 Velikost:  63.45 kB
 Zobrazeno:  107 krát

IMG_3094m.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 4 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund