Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronika C430 (SSSR 1979)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: so květen 03 2014, 22:20    Předmět: Citovat

super robota gratulujem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so květen 03 2014, 22:23    Předmět: Citovat

Jsou na něm ještě dva 4066. Trimry jsou čtyři. Má se jimi nastavit velikost rozdílových signálů a potlačení žaluzie. Dále je tam směšovač pro západní zvuk.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 8:56    Předmět: Citovat

Tak ten umí buď odpojit výstup signálu z původního dekodéru SECAM a místo něj tam přivést výstup dekodéru PAL nebo, nerozezná-li PAL, propojit zpět původní cestu SECAM. Od toho tam jsou ty 4066.
Potřebuje napájení, impulsy řádkového a snímkového zpětného běhu a CVBS signál. Tím jedním trimrem se nastavuje časování klíčovacího impulsu burstu PAL.
Na desce stávajícího dekodéru je nejjednodušší přerušit spoje mezi KT15 a bází VT3 a mezi KT16 a bází VT4: při bezbarvém obrazu totiž musí mít na výstupech R-Y a B-Y klidové napětí kolem +1,2V, které vede až na desku s RGB konci, kde se teprve maticuje zelená, tak je snadnější ty emitorové sledovače využít. Mají velký vstupní odpor, tedy přivést na báze signály z dekodéru PAL stačí přes poměrně malé kapacity (použil jsem 220n, ale stačily i nižší). Nevýhodou je, že nelze použít přepínání SECAM/PAL - dekodér SECAM je tím zcela vyřazený z provozu. Samozřejmě oba potenciometry pro nastavení barevného tónu zrovna tak.
Jenže v televizi C430 (teď tedy si nejsem jistý, jestli to nebyla C432, ale asi to bylo stejné) nastavení barevné sytosti řešené před FM detekcí nastavením úrovně omezení amplitud chrominančních signálů v obvodech D6 a D7 (K224UP2 lat.), takže potenciometr R2 je pro PAL také neúčinný.
Nastavoval jsem sytost PAL napevno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 12:01    Předmět: Citovat

A jak složité by bylo ponechat funkční i dekodér SECAM? Jde přece jen o připojení přepínačů od zpožďovací linky a rozdílových signálů, ne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hifista



Založen: May 15, 2005
Příspěvky: 751
Bydliště: U Ostravy

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 15:38    Předmět: Citovat

Tady u nás jsme do těchto modelů (430,432) používali krásné dekodéry PAL dovážené z Polska. Jen se vyměnil v konektorech modul kus za kus a pracovalo to ihned a perfektně. Měl jsem před dávnými lety jeden takový stroj, ale vzhledem k obrovské nespolehlivosti jsem jej po získání dokonalejšího a spolehlivého modelu 431 pak odložil a nakonec skončil ve sběrném dvoře. Nevím už, jestli jsem tehdy před vyhozením modul PAL náhodou vyndal, ale pokud bych jej ještě měl, tak bych ti jej klidně za trpělivost s takovým zlobidlem věnoval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 19:59    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
A jak složité by bylo ponechat funkční i dekodér SECAM? Jde přece jen o připojení přepínačů od zpožďovací linky a rozdílových signálů, ne?

Tam je potíž v tom, že výstup původního dekodéru nesedí na stejnosměrném potenciálu země.
Zbývalo buď nabastlit jakýkoli dekodér PAL a přenastavit úrovně černé v konci RGB a na původní SECAM zapomenout, nebo použít rovnou dekodér multisystémový - když se do televize vrazil dekodér PAL nebo multisystem (a skutečně se v Polsku dělaly dekodéry i s TDA4555, které uměly PAL i SECAM, pro obě normy NTSC neměly osazené součástky, u některých se původní deska dala vyhodit a nahradit druhou), musela se šedá stupnice tak jako tak nastavit znovu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne květen 04 2014, 21:44    Předmět: Citovat

Však ten PAL modul můžu upravit, jeho výstup ještě před přepínačem stejnosměrně oddělit, dostavit ss úroveň a teprve tohle přivádět na přepínač spolu s výstupem původního dekodéru, ne?
Přijde mi totiž škoda nezachovat ten původní dekodér s těmi šílenými hybridními keramickými IO. Na druhou stranu na tomto modulu není jediný elyt, což se jeví jako významná výhoda.

Hifista: to by bylo super Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 13:02    Předmět: Citovat

Přesně takto jsem to měl udělané. Nechal jsem původní SECAM dekodér, výstupy jsem přepínal přes 4066 a pomocí vyrobeného SSC impulzu klíčoval kondenzátorem oddělené výstupy PAL dekodéru na požadovanou úroveň černé. Sytost jsem reguloval přes MCA 660 úrovňově upraveným SS napětím, jaké bylo použito pro SECAM modul. Celý modul (dekodér s MDA3510 + přepínač, výroba SSC a zpožďovací linka naležato - stejná jako v SECAM modulu, daly se koupit za 10Kč) se mi vešel jako malý plošňák nad ten původní SECAM dekodér.
Bohužel dnes mi ta TV funguje jen na 12V. Při snaze rozjet to na 220V to vypálí pojistky - tyristorový regulátor sepne při startu napořád. Přes rozjezdový odpor to ale naběhne a žije dál, jen nejsem schopný zjistit, co se při startu v té regulaci pokazí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt září 25 2014, 16:07    Předmět: Citovat

V té mé je momentálně nejspíš vadný násobič, během provozu se ztratilo VN (obrazovka postupně během několika vteřin vyhasla, obraz byl jinak OK). Řádek je slyšet pořád. Zatím jsem to nezkoumal...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne říjen 19 2014, 14:19    Předmět: Citovat

Dostal jsem na díly další dva kusy. Jeden ale po připojení napájení naběhl. Po výměně 25 ks elytů a propájení jednoho studeňáku je funkční. Jedná se o novější provedení s plastovým panelem. Většina součástek je původní, měněn byl v minulosti násobič, výkonový tranzistor síťové části primáru zdroje, řídící obvod zdroje a hodně elytů. Televizor má pouze VHF volič.


IMG_7678m.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_7678m.jpg
 Velikost:  158.03 kB
 Staženo:  107 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne říjen 19 2014, 17:31    Předmět: Citovat

Mám tu tri kusy, je tam 430, 432 a tretí neviem. Dva by mali snáď aj fungovať, iba mi tu zaberá miesto. Ak si pre ne niekto príde, za fľašku si to môže vziať, aj s TVP Lotos a nejaké gramoradio.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
oravan



Založen: Jan 02, 2010
Příspěvky: 675

PříspěvekZaslal: ne říjen 19 2014, 18:00    Předmět: Citovat

tie ruske by som vzal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: po říjen 20 2014, 11:40    Předmět: Citovat

Máš SZ
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 18:42    Předmět: Citovat

Další kousek, r. v. 1981, opět stačilo vyměnit většinu elytů. Jeden v napájení obrazových zesilovačů, 5u/160V, se rozstřelil až asi po hodině provozu Smile Zbytek telky je ve zcela původním stavu bez viditelných oprav. Je trochu měkké VN, obrazovka by jasila a ostřila ještě víc, ale VN zdroj už ji neutáhne. Takže očekávám brzkou explozi násobiče.


IMG_2958upr.jpg
 Komentář:
 Velikost:  62.81 kB
 Zobrazeno:  58 krát

IMG_2958upr.jpg


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt listopad 11 2021, 20:35    Předmět: Citovat

V té mé už násobič odešel. Nikdo se s ním neopravoval a dal tam klasický. Ten je ovšem větší a tak už se na blok horizontálu nevešel ten plechový kryt, následkem čehož je trochu problém s pronikáním rušení z horizontálu do signálové části.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 2 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund