Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

taková malá recese
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 17:59    Předmět: Citovat

Cust << z hlediska číselné velikosti rychlosti máte pravdu, ale ono to právě je o těch energiích. Z tohoto pohledu je pro hmotnou částici nekonečný rozdíl mezi 0,99999c a 1c. Té částici se zdá, vzhledem k relativistickým efektům ohledně času, že je rychlejší než světlo, pokud z předem známé vzdálenosti mezi dvěma body a vlastního "palubního" času spočte rychlost, nebo pokud bude měřit vlastní čas a akceleraci. (Samozřejmě, pokud ovšem vezme relativisticky zkrácenou vzdálenost, tak ne). Takže v okamžiku, kdy by vnější pozorovatel u takové částice zjistil rychlost 1c, ona sama sobě by nameřila nekonečnou rychlost, a proto to není možné. Ono je to důležité u nestabilních částic. No nebudu to dál pitvat, moje původní "vystartování" bylo jen proto, aby si někdo třeba nemyslel, že v elektronce se elektron pohybuje c, ale to asi nikdo, tak se omlouvám a nabízím zakopání válečné sekery. Smile

PS: už jse ovšem četl zpochybnění toho, že omezení rychlosti nárůstu rychlosti elektronů je dáno nárůstem jejich hmotnosti a tudíž, že neplatí žádné ze 4 dogmat teorie relazivity. viz
http://splhej.wz.cz/referat/fyzika/54/Teorie-relativity---recenze/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31876
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 19:18    Předmět: Citovat

Stejně nejlíp to měli vyřešený kpt. James T. Kirk a jeho komandér Mr.Spock - prostě nahlásili do strojovny "Nejvyšším warpem vpřed!" a už se to letělo... Kdo se někdy zamýšlel nad možností, nastíněnou sci-fi literaturou, ohledně letů vícerozměrným prostorem (nejrůznější názvy, hyper-, super- nebo taky nad-prostor...), ten si docela "máknul na bednu"... A pokud jistému studentovi tehdy profesor Niels Bohr pravil : "Milý studente, Vaše teorie je sice šílená, ale ne dosti šílená na to, aby byla pravděpodobná", nelze vyloučit ani možnost, že jako to už taky někdo řekl - "nikdy neříkejte, že něco nejde - pak přijde nějaký blbec, co to neví a udělá to" - a prolítne se v hyper...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 19:46    Předmět: Citovat

mtajovsky:
tan článek mě trochu toho Ekkarového cpt. Kirka připomíná Smile
každopádně to popírá funkci urychlovačů, které existují a to i na 100 GeV (co se týče elektronů např Meinz, na ionty je to i víc - TeV v CERN).
Článek jsem jen zběžně prolítnul, ale zmiňovaný kruhový urychlovač v CERN je collider a s elektronama nemá nic společného. Pravda je ta že tam mají lineární urychlovač elektronů LINAC (energie teď z hlav nevím). Krom toho speciální teorie relativity (jak už název napovídá) není nic obecného a má svůj obor platnosti. Korektní by bylo uvádět obecnou teorii relativity. No, nejdříve jsem měl chuť udané vzorce přepočítat, ale bude to zbytečné, jelikož to jak už jsem psal popírá funkčnost strojů které fungují.

Ale je to tu jak píšeš zbytečné rozebírat...
Takže se částečně za tento výkřik omlouvám...

PS: ještě tam psal něco o snižování náboje elektronu - to jsem sice moc nepochopil a pravda ani jsem o tom nepřemýšlel, ale souhlasím, že náboj elektronu není absolutní, záleží v jaké vzdálenosti od elektronu je měřený, v definici je to v nekonečně velké vzdálenosti od elektronu. Každý elektron má kolem sebe fotony, které kolem něho vytvářejí fotonový mrak. Pokud by jsi se s měřákem přiblížil k tomuto mraku či jim proniknul až "těsně" k elektronu, tak se bude náboj rapidně zvětšovat. Když si pak představím, že v kruhovém urychlovači (o kterém se autor zmiňuje) dochází vlivem zakřivení dráhy elektronu k ztrátě fotonů (snižování energii a vzniku synchrotroního záření) tak mě spíše napadá, že efektivní náboj elektronu by se měl zvyšovat, ale to je jen můj chvilkový výbuch fantazie...


Naposledy upravil Cust dne po květen 05 2008, 23:35, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po květen 05 2008, 21:36    Předmět: Citovat

Rychlost světla je zanedbatelná proti rychlosti spermií,než se rozední tak je ta nejrychlejší na pěkně uvelebená. A té vynaložené enegie.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Mira80



Založen: Jan 13, 2009
Příspěvky: 234
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st únor 11 2009, 7:32    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):
Stejně by mne to zajímalo, jestli to ty elektrony vůbec baví...

Asi ne, ale kdyz te pripojime do zasuvky, tak se budes taky pohybovat, ac te to nebude vubec bavit Smile)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4
Strana 4 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund