Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vytvorenie Úzkeho Mikrovlnneho Lúča Magnetronom
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Mikrovlny a mikrovlnná technika nad 1GHz
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2488
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: pá květen 09 2008, 13:39    Předmět: Citovat

Ludia kandidujete na Darwinovu cenu?
Asi je to hit sa odstranit mikrovlnami v poslednej dobe,jeden chce smerovat luc,druhy merat otvorenu mikrovlnku,............ co este pride? Laughing


Naposledy upravil zdenoeddie dne so květen 10 2008, 11:44, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so květen 10 2008, 10:57    Předmět: Citovat

mr. magneto napsal(a):
U radarových magnetronov vraj možno zabrániť prieboju, či prierazu činosťou magnetronu v impulznej prevádzke, v kilohertzovom pásme, Vraj tak získaju výkon v oblasti megawatov. Vďaka impulznej prevádzke, môžu pracovať pod napätím 10 - 30 kilovoltov.
Takže ak by som použil impulznú prevádzku pri zachovaní 4 kilovoltov, snáď by som tak predišiel riziku prierazu.

na radary se opravdu používá výkon v pulsu v řádech jednotek megawatů, střední výkon je ale v jednotkách kilowatů, navíc jsou to magnetrony k pulsnímu provozu určené a mají výrobcem udané maximální napětí...
pokud budeš zvyšovat napětí nad povolenou mez a to i v pulzním režimu (jednotky mikrosekund - jinak ti pulzní provoz moc nepomůže) opravdu si koleduješ o velké problémy. Stejnak se ti takový zdroj nepodaří na koleně postavit a při pokusech s tím se v lepším případě ublížíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mr. magneto
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 14:33    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
na radary se opravdu používá výkon v pulsu v řádech jednotek megawatů, střední výkon je ale v jednotkách kilowatů, navíc jsou to magnetrony k pulsnímu provozu určené a mají výrobcem udané maximální napětí...

Zatiaľ nemám v úmysle zvyšovať napätie. Ponechám 4 kilovolty a výkon 800 Watov. Ide mi skôr o to, aby magnetron neprerazil nesprávnym prispôsobením, ako sa tu o tom písalo.


Question Dá sa nejako zmerať, či magnetron, ktorý som vydoloval z mikrovlnky, nie je náhodou prerazený. Snáď zmeraním kapacity katoda-anoda Question
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 14:48    Předmět: Citovat

magnetron je dutina s katodou - nemůže být proražený...
může mít jen poškozené vákuum nebo snad tlakový SF6 (netuším co se cpe do "mikrovlnek")...
Funkci prostě zjistíš tak, že na něj přivedeš napětí a buď bude pracovat správně nebo nezapálí nebo se v něm natáhne oblouk Smile
Co se týče přizpůsobení je to horší, klasické okno u magnetronu je děláno tak, že je vcelku solidně přizpůsebono k normálnímu prostředí (okolní vzduch - volný prostor). Pokud prodloužíš vedení vlnovodem (konstrukčně neznám magnetrony z "mikrovlnek", tak nevím jestli to vůbec je reální), tak to můžeš bez větších obav pustit taky rovnou do vzduchu...
s nějakou výrobou antény bez hlubších znalostí teorie elmag. pole nebo alespoň s praktickou znalostí konstrukce antén to bude složité a nebál bych se říct nesestrojitelné

jen doufám, že neublížíš ještě někomu nevinému ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mr. magneto
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 15:42    Předmět: Citovat

Cust : no to je zaujímavé zistenie.
Videl som síce nejaké fotky pokusov o predlženie vlnovodu ukončeného lievikom, neboli k tomu ale pripojené výsledky nejakých základných meraní - teda minimalne som nenarazil na stránku, kde by taketo udaje boli.


Nakoľko by mal byť výkon ( po zmene kondenzátoru ) cca. 12 Watov, nebude riziko uniknutým žiarením vysoké ( za dodržania bezpečnostných "vnutrofiremných" Smile opatrení )
Vzhľadom na charakter konštrukcie a činnosti tohto ohrevneho magnetronu, bude teda vyžarovací diagram široký, takže na jednej strane bude nižšie bezpečnostné riziko tohto žiarenia, na druhú stranu, budem musieť naďalej bádať, ako tieto mikrovlny čo najefektivnejšie skrotiť do uzkeho smeroveho lúča.
Návrat nahoru
mr. magneto
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: pá květen 16 2008, 15:44    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
mr. magneto
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út červen 03 2008, 10:14    Předmět: Citovat

Ako tak prezerám magnetron, pripomína mi kovová koncovka štrbinovú anténa, ktorá by mala mať smerový diagram rovnaký ako dipolová anténa.
Aj keď čo magnetron, to iný priemer otvoru koncovky Shocked

Možno keby som kovovú koncovku jednoducho odstránil, a nasunul nanmiesto nej medenú rúrku špecifickej dĺžky, rovnakého priemeru, ukončenú naletovaným lievikom Question
Návrat nahoru
giga
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne červen 29 2008, 13:08    Předmět: Citovat

Mikrovlné žiarenie má podobné vlastnosti ako optické žiarenie ( priamočiarosť, odraz... ).
Je preto realne minimálne zúženie-fokusovanie mikrovlnneho žiarenia pomocou ŠOŠOVKY, čím by sa mohla sustrediť energia žiarenia na veľmi malú plochu.

Aj u VVf súčiastky CLINOTRON ktorý generuje žiarenie v rozsahu 10-tok až 100-viek GigaHertzov, je možné výstupne okienko doplniť o šošovku a dosiahnuť tak formovanie vystupujúceho žiarenia.
Bohužial nie je uvedené, z akého materialu má byť šošovka zhotovená Confused Question
Ale snáď je to podobné ako u optického žiarenie, kde sa šošovka zhotovuje z opticky priehladneho materialu.Tak prečo by sa podobne nedalo postupovať aj u mikrovlnneho žiarenia,a zhotoviť šošovku s materialu prepušťajúceho mikrovlnné žiarenie, ako napriklad plasty alebo aj keramika atď.

A ktovie, snáď by sa dalo vhodnou kombináciou šošoviek docieliť podobného efektu, aký má kolimátor na optické žiarenie, ktoré má po výstupe s kolimátoru tvar malo rozbiehaveho lúča Idea
Aj keď najzaujimavejšia by bola nepochybne práve možnosť sústredeniea "obrovskej" energie na malú plochu, kedže oproti laseru dáva mikrovlnne žiarenie možnosť voľby frekvencie v širokom rozsahu, podĺa toho, ku akej aplikácii je to potrebné Wink
termojadrová fúzia ...
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 7:56    Předmět: Citovat

když už takové experimenty, tak použij teflon
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mr. magneto
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 15:13    Předmět: Citovat

Teflon by mohol byť zaujímavý minimalne z dôvodu jednoduchšej opracovatelnosti - síce som teflon nikdy strojovo neopracovával, ale snáď by to nebolo komplikovanejšie, než napr. u silonu, ktorý ide sustružiť, celkom v poho.
Aj keď použitie keramiky oproti plastom by bolo rovnako kvalitatívne vhodnejšie, ako napr. sklo oproti plastovým šošovkám u optiky.
Aj, keď, vyhotoviť práve šošovku nie je práve len tak pre somodomo, aj keď nevravím, že nie nemožné Wink
Pokiaľ sa nejaká firma už nešpecializuje práve na šošovky pre oblasť mikrovlnnej techniky Wink
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 17:00    Předmět: Citovat

Já mám pořád pocit, že jsem v blázinci. Jediná šošovka, která je schopná zaostřit mikrovlnný svazek je klasická plechová anténa, maximálně dielektrický zářič. Kdyby to šlo tak jednoduše, tak dám před 8dB WI-FI lupu a mám 50dB anténu...

P.S. Existuje dielektrická čočka - viz. např. http://lucy.troja.mff.cuni.cz/~tichy/vfel/02_3.html , ale s klasickou čočkou nemá kromě funkce nic společnýho.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 17:05    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Já mám pořád pocit, že jsem v blázinci. Jediná šošovka, která je schopná zaostřit mikrovlnný svazek je klasická plechová anténa, maximálně dielektrický zářič. Kdyby to šlo tak jednoduše, tak dám před 8dB WI-FI lupu a mám 50dB anténu...

A ty tam tu lupu ještě nemáš? Shocked Ty snad žiješ někde v blázinci Wink
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 17:17    Předmět: Citovat

No nemám. Jsem vinen. Navíc já nemám ani tu 8dB anténu, já mám klasickou plechovou parabolu (to ještě z dob, kdy jsem tady měl signál pouze obden).
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Marie Fůrie
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 17:47    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Jsem vinen

To si piš, že jseš vinen. Wink

Dovolím si trošku osvěty, i když tomu sama prd rozumím. To jak materiál lomí (může zaostřovat) elmg vlnění o určité frekvenci je dáno rychlostí šíření elmg vlnění v daném materiálu na uvažované frekvenci. A rychlost šíření je dána permitivitou a permeabilitou a ty jsou frekvenčně závislé. Takže ta čočka před anténou není úplná blbost, jen asi není moc ekonomicky výhodná 1m čočka oproti 1m parabole. Navíc to jestli parabola odráží také závisí na její permitivitě a permeabilitě. Ono to vlnění je pěkně složitej prevít a rozumět mu vyžaduje moooc znalostí z fyziky. Dovolím si parafrázovat jedno rčení: "Běda, kdo tohleto všechno ví, ten Bastlírnu nepotřebuje."
Návrat nahoru
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st červenec 02 2008, 18:01    Předmět: Citovat

....načež v okamžiku, kdy dosáhneš vysněné permitivity, aby se kýžený paprsek aspoň trochu ohnul, on se na to lajdák vykašle a raději se odrazí či přemění v teplo. Takže výsledný zisk má nakonec tučné znaménko mínus Laughing
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Mikrovlny a mikrovlnná technika nad 1GHz Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund