Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

MAA125
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 21:46    Předmět: Citovat

Kastle AT byla v té době symbolem zazobanosti, kastle XT byla běžným nástrojem chudáka. Ale možná se taky mýlím Rolling Eyes

četba starých Bajtů z r. 1990 a tehdejší inzerce je někdy lepší než když k nám přijedou umělci z Prahy s estrádou Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 22:01    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Kastle AT byla v té době symbolem zazobanosti, kastle XT byla běžným nástrojem chudáka. Ale možná se taky mýlím Rolling Eyes

četba starých Bajtů z r. 1990 a tehdejší inzerce je někdy lepší než když k nám přijedou umělci z Prahy s estrádou Twisted Evil


No já tedy neznám XT, jen AT, možná jsem jen neznalej, nevím ?. Ty AT, byly předchůdci ATX, co jsou dodnes a já fakt neznám XT. Nemáš nějaké foto toho krámu Wink Question Nebo to byly ty staré desktopy Question

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2492
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 22:04    Předmět: Citovat

Jenys napsal(a):
Crifodo napsal(a):
Kastle AT byla v té době symbolem zazobanosti, kastle XT byla běžným nástrojem chudáka. Ale možná se taky mýlím Rolling Eyes

četba starých Bajtů z r. 1990 a tehdejší inzerce je někdy lepší než když k nám přijedou umělci z Prahy s estrádou Twisted Evil


No já tedy neznám XT, jen AT, možná jsem jen neznalej, nevím ?. Ty AT, byly předchůdci ATX, co jsou dodnes a já fakt neznám XT. Nemáš nějaké foto toho krámu Wink Question Nebo to byly ty staré desktopy Question

http://en.wikipedia.org/wiki/PC_XT

my mame v skole logicky analyzator na principe XT,taky stary Philips,hneda velka krabica,a pracuje sa v tom hrozne pokial na to clovek nepride co a ako
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 22:09    Předmět: Citovat

Jo, to seš trochu neznalej Very Happy
ale stačí použít strejdu googla. http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?c=286
Původní IBM PC, pak PC XT, po něm 268 AT atd.
Kromě těch bachratých XT IBM byly pak i o něco menší a elegantnější XT Olivetti, Compaq, Commodore atd. Taky Slušovice se pokusily o ekvivalent XT.
V roce 90 stál PC XT asi 160 000,- Kčs, když si to vynásobíme inflací k dnšní koruně cca 8x, jsou to neskutečné peníze. Osobní auto stálo zhruba polovic.
Přitom to mělo procesor na 4,77 MHz a 640kB RAM Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 22:55    Předmět: Citovat

mahmuda napsal(a):
Dobry den vsem zde. Moc shanim alespon 3ks MAA125 pro ozveni jednoho prastareho projektu. Nemate ho nekdo v supliku? Cenu respektuji. Jeste, kdysi vysla knizka "Od krystalky k modelum s tranzistory", jsou dve verze, jedna starsi, s ge tranzistory a jedna novejsi, s kremiky. Potreboval bych z te stare dve schemata, treba i jen ofotit, nebo prekreslit, nebo, najde-li se zde nekdo, kdo uz ji nepotrebuje, rad knihu koupim. Dekuji. mahmuda@seznam.cz

Nějaké tyhle MAA někde mám, zítra je pohledám, (doufám, že je ještě najdu) a pak Ti je pošlu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 23:10    Předmět: Citovat

Jj, ty slušovický XT byly TNS HC-16. Já tomu říkal bedýnkový počitač, protože základ byla klávesnice s MB a HDD 20MB a síťovku na eternet jako konzole. Monitor to mělo obyč. televizi připojenou na CGA kartu. Další bedýnka obsahovala FDD 2 x 5 1/4" 360kB. Každá bedýnka měla vlastní zdroj. Koupil jsem si k tomu polský spínaný zdroj, futrál na klávesnici a udělal jinou bednu. Takže jsem měl v 1990 roce už svůj "pořádný" komp. SAPI-čka se v Praze tenkrát prodávaly bo bazarech za 12 000, NB16 byly za 20 000 a PP06 bez HDD byly za 30 000 a dalších 37 stálo zabudování HDD. AT si mohly dovolit jenom velké firmy, protože to stálo od 200000 výš. Tiskárna Robotron 6314 byla za 37 000 a MTxxx nám na firmu přivezli málem v pancéřovaném autě, protože stála přes 200 000. Diskety se kupovaly po jedné a měly evidenční čísla, protože byly taky za 520 Kčs.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 16 2008, 23:47    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Jo, to seš trochu neznalej Very Happy
ale stačí použít strejdu googla. http://www.old-computers.com/museum/computer.asp?c=286
Původní IBM PC, pak PC XT, po něm 268 AT atd.
Kromě těch bachratých XT IBM byly pak i o něco menší a elegantnější XT Olivetti, Compaq, Commodore atd. Taky Slušovice se pokusily o ekvivalent XT.
V roce 90 stál PC XT asi 160 000,- Kčs, když si to vynásobíme inflací k dnšní koruně cca 8x, jsou to neskutečné peníze. Osobní auto stálo zhruba polovic.
Přitom to mělo procesor na 4,77 MHz a 640kB RAM Twisted Evil


Hm, tak to jsem neznalej Very Happy , já se o PC začal zajímat až v 98, sice něco jsem zahlédl ve výzkumáku, ale nějak jsem tomu nedával moc pozornosti a tak to šlo spíš kolem mě. Než jsem si pořídil své vlastní PC pentium 133MHz. 1,2GB a 16MB RAM, měl jsem doma něco asi také slušovice PP DOS a s tím vůbec nešlo pracovat, nebo spíš já to neuměl. Nemělo to žádný hadr disk, jen dvě 5,25 palcové mechaniky, na jedné měl být soft pro funkci PC, ale já s tím vůbec neuměl a tak to šlo do skříně. Měl jsem to zadarmo, nepoužité, protože s tím nikdo neuměl a měl jsem dva kusy. Ani v bazaru to nechtěli. No a tak jsem začal až s tím AT, takže ty předchozí...nějak neznám Rolling Eyes

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Oldradio



Založen: Oct 12, 2005
Příspěvky: 995
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 9:26    Předmět: Citovat

K tomu přijímač Máj z ABC mám někde oskenovanou vystřihovánku té kapličky, dala se použít i jako kasička na koruny, když v ní to rádio nebylo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mahmuda



Založen: Apr 16, 2008
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 11:27    Předmět: Citovat

Jo, ja ji mam origos, pripravenou a natesenou na nova streva. Puvodne jsem to chtel delat moderneji na FM ale prislo me to neuctive, tak bych se rad podrzel stareho receptu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Davidsev



Založen: Mar 02, 2007
Příspěvky: 717
Bydliště: Štatl

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 14:12    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mahmuda



Založen: Apr 16, 2008
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 16:19    Předmět: Citovat

To Davidsev: Dekuji moc, to je presne to, co jsem hledal. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 16:20    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Původní IBM PC, pak PC XT, po něm 268 AT atd.


Mám takový pocit, že XT i AT byly současníci - používaly i stejný procesor Intel 80186 a prodávaly se ve stejnou dobu, rozdíl byl hlavně v tom, že AT (Advanced Technology) mělo HDD, nejčastěji 20MB, naproti tomu XT (Extended Technology) byl "chudší příbuzný" (jak už tady padlo) bez HDD - bootoval se z pouhé 5,25" diskety, zvané SYSTÉMOVÁ, proto býval často osazován dvojicí disketových mechanik - tyto diskety (floppy) se formátovaly na 360kB, pokud byly jednostranné nebo 720kB oboustranné - umíte si představit, kolik disket by zabral obsah dnešní miniaturní Flash-klíčenky s kapacitou "pouhý" 1GByte? Z této doby máme i obvyklé písmenné označení jednotlivých paměťových médií - "A" byla systémová floppy mechanika, "B" normální ukládací paměťová (technicky byly stejné, lišily se jen prioritou pro bootování) , případný HDD (nazývaný "winčestr" podle převažující značky Winchester) byl "C" - a dnešní moderní PC, mnohdy už bez jakékoliv "disketovky", stále dodržují toto "přidělení" písmen a hlavní disk označují "C"...

Jen tak na okraj - na pouhých 2 exemplářích PC XT běžel prototyp tzv. pasivního přehledového sledovacího systému, který se tolik "proflákl" pod svým obchodním označením TAMARA...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 17:03    Předmět: Citovat

XT bol CPU 8086
AT bol CPU 286 a vyssi.
Jednostranne diskety 5,25" mali 180kB
Obojstranne 5,25" 360kB
Obojstranne 5,25" DD double density 720kB
Obojstranne 5,25" HD high density 1200kB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 18:04    Předmět: Citovat

Vycházím z označování IBM, která v tu dobu v PC jasně vedla. Po PC přišel XT, kde byla možnost vybrat si mezi diskovou i bezdiskovou verzí a s různě osazenou pamětí až do maximálních 640 kB. Někde si mi válí mb IBM PC, tam je paměti 256 kB a je schopná pracovat vůbec bez disket: když při bootu nezjistí žádné paměťové médium, natáhne si do operační paměti z ROM Basic (ten má k dispozici vedle klávesového DIN konektoru ještě jeden pro kazeťák a interpreter obsahuje příkaz MOTOR) PC měl 5 slotů ISA a XT už 8.
Jak to pak přesně bylo s označením AT, to nevím, ale někde jsem četl že 80186 byl pro stolní PC přeskočen a po 8086(8088) přišel rovnou CPU 286.
Tomu s Tamarou se nedivím, on ten výpočetní výkon není zas tak malý, dokud programy pro něj ještě psali lidi znalí maximálně využívat omezené prostředky paměti a dokonale ovládali assembler... To přišlo z osmibitů a vlastně z předmikroprocesorové éry z AGC Apollo http://klabs.org/history/history_docs/mit_docs/agc.htm

Ty rychle rostoucí výpočetní prostředky a pomalu rostoucí výkon se začaly rozcházet až kvůli příchodu Windows a jejich "programátorů", a padal na vrub víceméně grafice a plácání v megabajtech vyšších programovacích jazyků. XT toho odřelo dost, na svůj skromný hw. Ještě donedávna lítaly 486 v raketoplánech a stíhaly...

[edit: za 8086 má být v závorce 8 a ne smajl, toho tam umístil ten trochu kokotský redakční systém Nuke]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31967
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 17 2008, 18:19    Předmět: Citovat

To, že "donedávna lítaly 486 v raketoplánech a stíhaly" není až tak úplná pravda - ve Space Shuttlech je 5 počítačů stejného typu, k řízení slouží 3 paralelně (musí se shodovat výsledky alespoň ze 2 najednou), čtvrtý je pro řízení vědeckých experimentůl a pátý je záložní - a všecky, světe div se, jsou založeny na procesorech řady 386 (v době vzniku raketoplánů extra hot novinky) - i když na povrchu Země používáme Pentia a Athlony bůhvíkolikáté generace, do kosmu lítají zdánlivé "šunky". Důvod není zase až tak zřejmý, ale navýsost důležitý - ty 386 mají totiž proti modernějším 486 a Pentiům mnohem širší hradlo v tranzistoru - tím pádem jsou mnohem odolnější proti poškození funkce čipu kosmickým zářením, které nám na povrchu skoro nic neříká, ale nad deštníkem zhruba 85km plynného obalu, který ty vysokoenergetické částice odchytí, je to hoooodně důležitá věc, někde jsem četl, že nestíněné obyčejné Pentium by na oběžné dráze vydrželo pracovat jen několik desítek minut - pak bude nenávratně poškozeno a rafne se...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund