Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

CO2 -tlumivka

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Honza_x
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 19:12    Předmět: CO2 -tlumivka Citovat

Ahoj,
dělal jsem si CO2 ( 2x380,regulace proudu tyristory) a mám s tím problém že zdroj je moc měkký.Mám problémy se zapalováním oblouku.
Indukčnost tlumivky mám 3mH (velikostí je o polovinu menší než trafo).
Poradil by někdo jak to dořešit,aby se lépe zapaloval oblouk ? Odmotat z tlumivky vinutí a zmenšit o něco indukčnost ? Kolik tak mají indukčnost kupovaný dvoufázový CO2 ?

Díky.
Návrat nahoru
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 19:42    Předmět: Citovat

Sváředlo CO2 má jinou charakteristiku zdroje. Výstupní napětí je poměrně tvrdé a nastavuje se v několika stupních na primární straně trafa. sekundár je pouze usměrněn a svařovací proud je pouze ovlivňován rychlostí posuvu drátu. Tlumivka funguje jako filtr ss proudu a její velikost ovlivňuje jak průvar, tak rozstřik lázně. Základ je ale v tvrdším trafu a výstupní napětí je nastavitelné v rozmezí cca 20 - 32V ss.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 20:18    Předmět: Citovat

Originál svářečky začínají pomalu posouvat drát a po zapálení oblouku
/zvýšení proudu/ zvýší rychlost posuvu drátu na potřebnou rychlost
Pro 150A stačí kontrolovat proud U jádro z trafoplechů a 1 průvlak +kontakt.
Při jakém napětí chceš svařovat??
Zdroj WLSP měl spád 5V na 100A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_x
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 21:38    Předmět: Citovat

Vařím při 23V 0.8 drát posuv i proud od oka.Vaří to pěkně,ale zapalování je horší.
Regulaci posuvu po zapálení bych asi řešil procesorem,ale moc se mi do toho nechce.Navíc ,hobby cočka to nemají a vaří jim to taky celkem pěkně.Je to tak důležitý ?

Tyhle řádky jsem nějak nepochopil:
>Pro 150A stačí kontrolovat proud U jádro z trafoplechů a 1 průvlak +kontakt. <
>Zdroj WLSP měl spád 5V na 100A.<
Návrat nahoru
honza_jan



Založen: Nov 22, 2007
Příspěvky: 425
Bydliště: Doma

PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 22:51    Předmět: Citovat

FERYCAT ti říká, že profisvářečky mají po zapnutí posuvu tzv. přibližovací rychlost drátu a teprve po dotyku svařovacího drátu s materiálem se rychlost přepne pomocí proudového relé na předvolenou rychlost posuvu. Takto je zamezeno různým přechodovým jevům při zapalování oblouku, obzvlášť, když máš dlouhý konec drátu z hubice, nebo špinavý materiál. Jinak k tomu posuvu drátu ti akorát mohu říct, že konstantní rychkost posuvu drátu je alfou i omegou dobrých startů sváření a rychlá stabilizace lázně. Stačí, když budou prokluzovat podávací kladky a když z nulové rychlosti máš celou hmotu drátu rozjet na rychlost třeba 7-8 m / sec, a téměř ihned ji držet konstantní, tak to je po mechanické i elektrické stránce tvrdý oříšek, protože tam jsou dost velké setrvačné hmoty. Špatné startování taky způsobuje špinavá, nebo nevhodná tryska, rezatý, nebo špinavý drát. Používat jakoukoliv regulaci otáček pohonu bez zpětné vazby na motor nevede k dobrému výsledku. Když už oblouk hoří, tak to nějak jde. Starty jsou ale velmi špatné. Neovlivní je moc ani laborování s tlumivkou. Pokud v ustáleném stavu hoří oblouk klidně, lázeň nepobíhá a nemáš žádný rozstřik, tak máš tlumivku dobrou. Pokud drát odhořívá těsně nad lázní, tak máš i dobré napětí na oblouku k danému posuvu. Vem si vhodné sklo a koukej na délku oblouku nad lázní. Pokud se nedrží oblouk na konstantní délce, tak nemáš stabilní posuv drátu. Drát musí jít z cívky lehce, ale potom jej musíš vhodně brzdit, aby se při ukončení svaru nepovoloval na cívce. Pokud máš osu cívky vodorovně, tak i excentrické uložení cívky zlobí. O házivosti podávacích kladek ani nemluvím. Pokud máš takovéhle různé kombinace nepřesností, tak z toho dostaneš psotník, než to vychytáš. Základ je ale dobrý regulátor se zpětnou vazbou. Já mám na svojem domamontu originální regulátor ROT 150 a podavač poháním stěračovým motorem z Avie. Zpětnou vazbu mám tachogenerátorem. Broušené podávací kladky jsou spřažené ozubenými koly a přesně uložené, aby neházely. Sváření sice není ideální ve srovnání třeba s WLSP 315, ale je podstatmě lepší, než ty drnčáky, co prodávají po obchodech. Holka slouží k plné spokojenosti už 28 let. Je sice trochu hmotnější, ale v dílni to nevadí.
Jinak pokud ale nemáš něco odsvářeno, tak se ti budou špatně eliminovat jednotlivé možnosti příčin špatného startu, protože nemáš natrénováno chování profimašiny v různých situacích.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po duben 14 2008, 9:10    Předmět: Citovat

Potřebuješ kontrolovat že svařuješ,třeba jazýčkovým relé.
WLSP250 měl definovánu tvrdost:rozdíl mezi napětím naprázdno
a při odběru proudu 100A je 5voltů.I tlumivka tuto tvrdost snižuje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Honza_x
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po duben 14 2008, 18:38    Předmět: Citovat

FERYACT> Tím jazýčkovým relátkem bych to zkusit mohl,to je fakt.


honza_jan>Jak jsem psal - když to chytí oblouk vaří jak ďas.
motůrek na pohon posuvu drátu mám ze stěračů z žigula.Kladky mám origo z WLSP 315. Jakej tam máš ten tachogenerátor (z čeho)?
Návrat nahoru
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund