Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

oddělení osciloskopu
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 16:05    Předmět: Citovat

Samozřejmě, že porušili, ale je to chyba a to neznamená, že tomu budeme dělat jakkoliv reklamu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 16:28    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
citace:
Kostru oscilu pak mohu zapojit kamkoliv, jen se skříně už nesmí nic vodivého v měreném obvodu dotýkat. Síťový oddělovací transformátor nemá žádny vliv na měření - tedy z principu, neuvažuji nějaké poruchy a podobně.

To nemusí být pravda vždy. Podmínkou k tomu musí být nízká impedance v místě připojení stínění sondy osciloskopu. Při vysoké impedanci v místě připojení se ze sondy stane generátor síťových frekvencí přenášených kapacitou vinutí transformátoru(ů), která není nijak malá. Pak může dojít k nesprávné funkci měřeného zařízení. Wink


To souhlasím. Příčinou ovšem není primárně použití oddělovacího trafa. To by se stalo i v případě, že se "prasácky" jen odpojí kolík a pak se skop připojí zeměním sondy do místa s velkou impedancí. Ani to nemusí být velká impedance, ale spíš velká citlivost na ty kapacitní proudy. Například digitální panelová měřidla za stovku z GESu to dělají. Zapojil jsem napájení 9V na neuzeměný zdroj, modul leží na stole. A koukám jako jelen - nula se ne a ne ustálit ani při zkratovaných svorkách. Courá to v rozmezí -3 až +3. Jak jsem si s tím hrál, vidím, že je závislost na tom, jestli modul položím rovnou na PVC, které mám na stole, nebo na papírovou krabičku. Uzeměním zdroje vše zmizelo, takže kapacitní proud přes trafo zdroje do nízkého napětí -> modul -> PVC -> kapacita stolu proti zemi.

Ještě bych připomenul, že dobré oddělovací trafo by mělo mít stínění mezi primárem a sekundárem (připojené na zem), aby se takové jevy projevily co nejméně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 16:34    Předmět: Citovat

masar napsal(a):
Samozřejmě, že porušili, ale je to chyba a to neznamená, že tomu budeme dělat jakkoliv reklamu. Wink

Jako reklamu jsem to vůbec nemyslel, proto ta zmínka o bezpečnosti. Jen jsem odpověděl, jak to dělám já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 17:02    Předmět: Citovat

to zouzel1: dyt ti to nikdo nebere, delej jak uvazis za vhodne. Ale odvolavat se, nato, ze kdyz mam 50ku, tak muzu delat takovehle prasarny je UJETY Wink ...o to mi slo, o nic jineho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zouzel1



Založen: Jun 04, 2007
Příspěvky: 363

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 17:09    Předmět: Citovat

O.K., sypu si popel na hlavu, radši to smažu, aby to někdo nebral jako návod...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 17:09    Předmět: Citovat

Já ti věřím, žes nechtěl dělat reklamu porušování předpisů, ale asi jsi nemohl čekat jinou odezvu. V dobách, kdy např. tv z Tesly Orava měly na kostře jednocestně usměrněné síťové napětí a oddělovací transformátor zrovna "nebyl po ruce", jak asi postupovalo při opravách nemalé množství amatérů? Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 18:41    Předmět: Citovat

jsem dal vidlici tak aby střední vodič byl na "zemi" TV. Razz
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 19:11    Předmět: Citovat

No to ale šlo jen u starých tzv. "univerzálních" typů, kde bylo jednocestné usměrnění nap. napětí. Já jsem měl na mysli typy s můstkovým usměrňovačem, kde metoda otočení vidlice v zásuvce nepomůže. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenekxxx



Založen: Feb 19, 2007
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 19:28    Předmět: Citovat

A to byly které typu? Většina černobílých TV mělo jednocestné usměrnění. Ať již zmiňovaná Orava 128. řada Dukla, Salermo... Některé starší celoelektronkové TV měli zase Transformátor.
Klasika byla odpor 8R2 v sérii s polovodičovou diodou a posléze řada RC filtrů které pěkně topily.

myslím že těch typů s dvoucestným usměrněním přímo ze sítě moc není....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 20:35    Předmět: Citovat

jasin napsal(a):
Pro takové měření je potřeba dvoukanálový osciloskop. Přepínač kanálů se přepne do polohy rozdílového měření a použijí se dvě sondy. Oba vstupy musí být pochopitelně přepnuty na stejnou polohu. Nastavení se kontroluje tak, že hroty obou sond se propojí a přiložením prstu se na obrazovce objeví nějaká křivka. Plynulými regulacemi citlivosti se nastaví co nejmenší rozkmit křivky - v ideálním případě rovná čára. Pak se dá oběma sondami (bez připojení stínění k měřenému obvodu) měřit neuzeměné potenciály.

Používat nějaké trafo je nesmysl. I kdyby to trafo mělo cejchovní křivku, tak vnese takové kapacity do měřeného obvodu, že znehodnotí výsledky měření nedefinovatelným způsobem.

takže pokud to shrnu tak metoda "podle jasina" jede pouze na osloskopu s rozdílovím měřením, který náš kykusui neumí. Má jen CH1 CH2 a dual.
Takže bezpečnostní oddělovací trafo, tak jak ho popisuje norma, tedy se stíněním.
K té 50ce- práce pod napětím má své specifikace. Tady v tomto případě to bude spíše to porušení předpisů Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12471

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 21:00    Předmět: Citovat

citace:
myslím že těch typů s dvoucestným usměrněním přímo ze sítě moc není....

Není jich tolik jako v černobílé "éře", ale v určitém období byly hodně rozšířeny. Byly to např. Color Universal, Color 110(ST) a jejich klony. A nebyla to jenom Tesla Orava. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 21:26    Předmět: Citovat

to kysmen: to mas nejakyho rakosaka(nazev by odpovidal)? Rozdilove mereni primo(nebo to obejit invertovanim jednoho kanalu a sectenim obou) mezi kanaly umoznuje dost Tesel. Myslel jsem si ze ty funkce jsou u dvoukanalu samozrejmosti(tech starych pristroju jsem moc nevystridal, pouze BM5xx a z novejsich to umel kazdy, ktery jsem mel v ruce(pravda vsechny byly v cene o peti mistech a vice)).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
kysmen



Založen: Oct 20, 2007
Příspěvky: 169
Bydliště: HO

PříspěvekZaslal: pá duben 11 2008, 21:43    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
to kysmen: to mas nejakyho rakosaka(nazev by odpovidal)? Rozdilove mereni primo(nebo to obejit invertovanim jednoho kanalu a sectenim obou) mezi kanaly umoznuje dost Tesel. Myslel jsem si ze ty funkce jsou u dvoukanalu samozrejmosti(tech starych pristroju jsem moc nevystridal, pouze BM5xx a z novejsich to umel kazdy, ktery jsem mel v ruce(pravda vsechny byly v cene o peti mistech a vice)).

dneska jsou rakosaky snad všechne ne Question ... jenom se to na zapadu přebalí Very Happy
Ale jinak to je celkem dobrá mašina http://www.eurekaspot.com/sp.cfm/DIGOSC/KIK/COR5541U.html

Problém vidím spíše v tom, že při hledání závady a měření na různých místech by rozdílové zapojení sond bylo dost na obtíž. Další věc je že přístroj putuje z ruky do ruky atd

Každopádně díky za rady Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 12:52    Předmět: Citovat

Probůh, jediné rozumné používání měřící techniky je bezpečné používání. Takže - pokud chci měřit na univerzálním televizoru, kde může být na kostře fáze, nebo na některém, kde je na kostře napětí vždy (ty rumunské a maďarské krámy s můstkovým usměrňovačem), jsou bezpečné 2 metody :

1. měřený objekt napájet oddělovacím trafem, jeho kostru pak spojit s kostrou skopu. Na trafo nelze připojit nic jiného !!!

2. použít galvanické oddělení na straně sondy - buď diferenční sondu (s galv. oddělením), nebo existují i izolační zesilovače pro podobná měření. Sonda a izol. zesilovač musí vyhovět podmínkám, které jsou dost tvrdé a příslušné napěťové kategorii, stejně jako multimetry.

3. použít diferenciální vstupy osciloskopu - tj. dva kanály, jeden s inverzí a dívat se na součtovou složku. Signály nesmí zahltit vstupy, takže bude třeba sondy s větším dělícím poměrem, a hlavně sondy musí mít DOSTATEĆNOU NAPĚŤOVOU ODOLNOST a u zařízení, spojených se sítí, musí být příslušné kategorie a musí to být u nich dovoleno. Zapomeňte na to, že je používání třeba běžné sondy 1:10 (do 600V) bezpečné pro snímání průběhu sítě.

4. Použijete pomocníka se sebevražednými sklony, který odpojí PE u osciloskopu, podloží jej 2 laťkama, aby byl izolovaný a bude při ovládání šahat jen na izolované čudlíky. S trochou štěstí jej nebudete muset ani často odtrhávat od práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund