Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysoká škola
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 9:12    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):

A co se týče matematického aparátu, se kterým jsem se mořil ať už v teorii obvodů, v modelování soustav nebo ve fyzice - toho vůbec nelituji. Dodnes se o to mohu opřít.


Vidíš, a já z toho mám dodnes husí kůži Very Happy

Naštěstí se nechystám navrhovat jadernej reaktor, takže snad ani nikomu neublížím.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 11:21    Předmět: Citovat

Zdravím, asi ste si povšimli, že je to názor už "profesionálneho dôchodcu" , (ale ešte nie dôchodcu), z doby "dávno minulej". A je to môj osobný názor. (Snáď mi ho dovolíte prezentovať ...).
Nikdy som netvrdil, že čokoľvek, čo sa na VŠ učí, je kontraproduktívne. Dokonca ani také predmety, ako boli MRH, PE, MF, ... - ak viete, čo tie zkratky znamenajú.
Taktiež 6 semestrov matematiky a 5 semestrov fyziky, s ktorými som sa ako priemyslovák tak isto trápil a ktoré boli "prijímačkami" do kategórie "pán kolega", neboli zbytočné. Minimálne vytriedili "životaschopných", (odpad tak 50%). Ja som sa o tieto vedomosti v mojej profesionálnej kariere "opieral" veľmi skromne.
Takisto mi dáte za pravdu, že vedomosti, najmä v elektronike, zastarávajú obrovskou rýchlosťou. Sústavné sledovanie diania je nevyhnutnou, nie však postačujúcou podmienkou "ďalšej existencie".
A tak isto nemôžem akceptovať názor, že VŠ Vás dokáže naučiť trebárs elektroniku, česť výnimkám, ak nemáte vlastné základy a záujem. (Príkladom snáď môžu byť kolegovia z Vietnamu, ktorí boli veľmi nadaní a snaživí. Prvé tri roky exelovali a posledné dva roky sa vyslovene trápili).
Myslím si, že na VŠ bolo/je? tak 80% študentov, ktorí nevedia "čo činia" keď tam idú, ďalších 10% je "teoretikov" - obyčajne zostávajú na škole a pod. ako pedagógovia a zbývajúcich 10% je tých, čo elektroniku doslova "cítia". No určite ich "neurobila" VŠ, ale "vznikli" už predtým alebo paralelne pri iných aktivitách a škola ich len posunula vyššie.
V každom prípade to boli krásne časi. Boli sme mladí a plní aj paralelných záujmov. Rozkvitala klubová činnosť ... (Nkdy nezabudnem na Avie vyradenej techniky zo štúdia v Banskej Bystrici, ktoré sme dostali do internátneho rozhlasového štúdia).
Mám syna VŠ, a tak trochu chápem aj súčasnú "internetovú" dobu. No je to už niekde úplne inde ...
Zdravím všetkých, ktorí si ešte pamätajú, čo je to letovačka a odsávačka,

Dolfi
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 11:44    Předmět: Citovat

kdyby měli zaměstnávat VŠ na letování a pájení, tak by to bylo docela neekonomické ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 11:49    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Anonym napsal(a):
Páni, a prečo si myslíte, že určitá VŠ Vás niečo konkrétne naučí? To Vás má/mala? naučiť základná a stredná škola. VŠ Vás má naučiť získavať informácie a riešiť vzniknuté problémy. V praxi toho zo školy asi moc "neschosňujete". Ale každý mi asi dá za pravdu, že ak študent čo len trochu chce, VŠ mu pozitívne "ublíži".
Já si ešte spomínam na predmet, kde sme pomocou obrovského matematického aparátu riešili obvody, (všeobecne, nie napr. nf), na elektrónkach. O rok išiel ctený pán profesor do dôchodku. Nepoužiteľné vtedy ani dnes po 30 rokoch.

Dolfi


Řekl bych, že je to poněkud fundamentální názor. Jasně, že na VŠ je jiný přístup než na střední škole. Ale není pravda, že vlastní přednášky neobsahují něco konkrétního a že škola je jen a pouze metodologickým vedením. Sám jsem navštěvoval přednášky téměř absolutně všechny a byl to zcela jednoznačně vědomostní základ. Skripta a literatura potom doplněk asi tak z 50-ti %. Pokud někde některý pedagog dá studentům jen seznam odkazů na literaturu a Internet, a myslí si, že je hotov, protože přece ukázal, kde a jak získat informace, tak si to po čertech zjednodušuje.

A co se týče matematického aparátu, se kterým jsem se mořil ať už v teorii obvodů, v modelování soustav nebo ve fyzice - toho vůbec nelituji. Dodnes se o to mohu opřít.

souhlas
dneska mě hodně mrzí, že jsem některé předměty zazdil a teď mě k tomu chybí matematický aparát (především teorie elmag pole a umělé inteligence) - kdybych se na to nevysral, mohl jsem spoustu věcí vyřešit jednodušeji
ono se na VŠ opravdu učí - není to metodika
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 12:32    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
kdyby měli zaměstnávat VŠ na letování a pájení, tak by to bylo docela neekonomické ...


Opäť príspevok "mimo mísu". Snáď ste to nepochopili tak, že miesto VŠ je za výrobným pásom. Skrátka, len nostalgia ... (Na Východe predsa vyrobia všetko a za neuveriteľné ceny). Ale ak ste "skutočný elektronik", občas si zrejme čo-to zletujete pre potešenie. JÁ OSOBNE !!! neuznávam absolventa VŠ - elektronika, ktorý mi z hrdosťou oznámi, že v živote nepotreboval ani nebude potrebovať multimeter a prípadne letovačku ...
A poznamenať, že sa na VŠ predsa len učí, je tiež trochu vedľa. Nepoznám Váš vek. Ale len s vedomosťami z VŠ veľmi dlho nevystačíte.
Nemám pocit, že by sa pri inflácii množstva VŠ, (pre istotu len na Slovensku), nejak ukrutne zvýšila úroveň absolventov. Skôr naopak.
A naviac, mám pocit, že súčasní mladí ľudia sú posadnutí "chorobou Windows" = problem = okamžité riešenie. ( Bez logiky a súvislostí. Príklad: Poznámka syna, keď ešte stál o môj názor: Ty znovu začínaš od "prvotnopospolnej spoločnosti").
Stačí, končím a mladým prajem veľa energie pri získavaní nových vedomostí,

Dolfi
Návrat nahoru
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 12:55    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Cust napsal(a):
kdyby měli zaměstnávat VŠ na letování a pájení, tak by to bylo docela neekonomické ...


Opäť príspevok "mimo mísu". Snáď ste to nepochopili tak, že miesto VŠ je za výrobným pásom. Skrátka, len nostalgia ... (Na Východe predsa vyrobia všetko a za neuveriteľné ceny). Ale ak ste "skutočný elektronik", občas si zrejme čo-to zletujete pre potešenie. JÁ OSOBNE !!! neuznávam absolventa VŠ - elektronika, ktorý mi z hrdosťou oznámi, že v živote nepotreboval ani nebude potrebovať multimeter a prípadne letovačku ...
u teoretika, který obor posunuje dál myšlenkově bych to pochopil, ne každý je bastíř
ostatně mám spoustu kamarádů kteří vystudovali ČVUT FEL a ani jeden se neživý pájením (elektronickýma součástkama) a to všichni dělají v oboru. Nedávno se mi stalo, že kamarád mě poslal fotku keramického kondenzítoru abych mu řekl co má říct v GM , aby mu prodali správný kondík - nerozluštil kód a nepoznal, že toto je keramický kondenzátor a to je solidně vydělávající absolvent elektro pracující v oboru u firmy Siemens dokonce nedávno povýšený na vedoucí post
Anonym napsal(a):
A poznamenať, že sa na VŠ predsa len učí, je tiež trochu vedľa. Nepoznám Váš vek. Ale len s vedomosťami z VŠ veľmi dlho nevystačíte.
Ano to nás na VŠ taky učili - bez kontinuálního vzdělávání nejde nic, ale to se snad může stát jen když je dotyčný na podpoře nebo přestane pracovat v oboru
Anonym napsal(a):
Nemám pocit, že by sa pri inflácii množstva VŠ, (pre istotu len na Slovensku), nejak ukrutne zvýšila úroveň absolventov. Skôr naopak.
to je logické
Anonym napsal(a):
A naviac, mám pocit, že súčasní mladí ľudia sú posadnutí "chorobou Windows" = problem = okamžité riešenie. ( Bez logiky a súvislostí. Príklad: Poznámka syna, keď ešte stál o môj názor: Ty znovu začínaš od "prvotnopospolnej spoločnosti").
vůbec nerozumím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 13:41    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
A naviac, mám pocit, že súčasní mladí ľudia sú posadnutí "chorobou Windows" = problem = okamžité riešenie. ( Bez logiky a súvislostí. Príklad: Poznámka syna, keď ešte stál o môj názor: Ty znovu začínaš od "prvotnopospolnej spoločnosti").
vůbec nerozumím[/quote]

Už nerozvíjam tému, ako som sľúbil, len sa okúsim o vysvetlenie. (Ale aj tak prosím mladých, aby sa neurazili).
Nie je to môj termínus technikus, ale jedného známeho. Dokonca ekonóma. Ale já s ním naprosto súhlasím. Inak by sa dalo napísať aj, "konské klapky na očiach".
Nás učili, že všetko zo všetkým súvisí a na základe istých vedomostí a poznatkov môžeme vyvodiť závery, ako, prečo, ... niečo tak funguje, prípadne na základe logiky si to odvodiť. (Dá sa povedať, že vybudovali u nás profesionálnu deformáciu, opačnú ako u humanitne vzdelaného človeka. Viď. napr. pomalé dôskedné čítanie beletrie po riadkoch oproti čítaniu po troch - štiroch riadkoch z pravého horného rohu šikmo dolu do ľavého. Je to nacvičené, ale skutočne to funguje! A je to veľmi efektívne).
Mám pocit, že väčšinu súčasnývh mladých ľudí nezaujímajú súvislosti, len výsledok. Možno je to zásluha internetu, kde všetko nájdu k okamžitému použitu a načo sa trápiť s absorbovaním všeobecných vedomostí.
Neviem, či sa mi tento môj názor podarilo trochu ozrejmiť. No fakt stačilo filozofických úvah.
A k pôvodvej otázke nášho mladého diskutujúceho. Myslím si, že určite viacej závisí na jeho osobnosti, ako na konkrétnej škole, ako bude úspešný v profesionálnom živote.

Dolfi
Návrat nahoru
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 13:44    Předmět: Citovat

[quote="Anonym"]Páni, a prečo si myslíte, že určitá VŠ Vás niečo konkrétne naučí? To Vás má/mala? naučiť základná a stredná škola. VŠ Vás má naučiť získavať informácie a riešiť vzniknuté problémy. V praxi toho zo školy asi moc "neschosňujete". Ale každý mi asi dá za pravdu, že ak študent čo len trochu chce, VŠ mu pozitívne "ublíži".
Já si ešte spomínam na predmet, kde sme pomocou obrovského matematického aparátu riešili obvody, (všeobecne, nie napr. nf), na elektrónkach. O rok išiel ctený pán profesor do dôchodku. Nepoužiteľné vtedy ani dnes po 30 rokoch.

Vše, co jsem v životě doopravdy potřeboval jsem se naučil na základní škole. SŠ ale zejména VŠ - šikana, stress, buzerace, balast zcela nepotřebných informací a ztráta cenného času. Dnes ? řemeslník vyučenec libovolné profese je nejvíc žádaným "artiklem" na tzv.trhu práce ! Pravda, studoval jsem před revolucí (sametovou, 1989) a nebylo to ČVUT-FEL, medína ani právo. Postgraduál v dojčlandu taky obhájil,
1992-93 již tedy v nových ekon.podmínkách...ale stejně...trochu všeho lituji.

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 13:59    Předmět: Citovat

konosuke napsal(a):

Vše, co jsem v životě doopravdy potřeboval jsem se naučil na základní škole.

A já v mateřské. A to jsem tam vydržel jen jeden den. O polední pauze, když se mělo spát a usnula i učitelka, jsem odešel v ponožkách ( v listopadu) domů.
Úplně mně to stačilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sunmay



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 171
Bydliště: Morava

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 17:38    Předmět: Citovat

Díky za rozvynutí zajimavé diskuse ... už mám asi vybráno pokud mě příjmou do Brna tak asi Brno mám to blíž a znám tam víc lidí.

jinak základku sem posladní dva ročníky uplně nesnášel .. obzvlášť dejepisy a podbné předměty ... na střední už mě to teď taky trochu nudí už mi nějak nedává nic nového.

A navýšku se docela těším ... i když první dva semestry ... nevím, nevím ... já se těším na to odborné.

_________________
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky Yahoo Messenger MSN Messenger
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9668
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 18:27    Předmět: Citovat

Sunmay napsal(a):
Díky za rozvynutí zajimavé diskuse ... už mám asi vybráno pokud mě příjmou do Brna tak asi Brno mám to blíž a znám tam víc lidí.

jinak základku sem posladní dva ročníky uplně nesnášel .. obzvlášť dejepisy a podbné předměty ... na střední už mě to teď taky trochu nudí už mi nějak nedává nic nového.

A navýšku se docela těším ... i když první dva semestry ... nevím, nevím ... já se těším na to odborné.


Neboj, bude dobrý...Brno, starobrno a technika...skvělá volba, kombinace ! (neboť: Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď...) My měli sice velkou motivaci k VŠ studiu a to zkrácenou základní vojenskou službu (ZVS) na jeden rok (AVKVŠ), jinak 24 měsíců ! Dneska to již nikomu nehrozí, armádu máme profi. Ty budeš žít a studovat v civilizovaných časech, později pracovat ve svém oblíbeném oboru. Mnoho zdaru, úspěchů, držím palce !

_________________
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 18:32    Předmět: Citovat

Sunmay napsal(a):
A navýšku se docela těším ... i když první dva semestry ... nevím, nevím ... já se těším na to odborné.

Spis prvni 2-3 roky...vlastni zkusenosti? Buzerace protokoly a podobnymi vymysly, naprosto kontraproduktivni! Predmety nic moc, az na par vyjimek(bohuzel obor se jmenoval Elektronika a sdelovaci technika, elektroniky moc nebylo). Pristup vetsiny profesoru: je vas moc, nezajimate me...ostatne, ani se nedivim.

Naopak magisterske studium je uplne jine kafe, pristup se otocil o 180˚(ono to bude take mozna tim ze nas je na oboru 20, misto 500 a povetsinou to vsechny zajima), obsah vyuky odpovida konecne plne nazvu...Aplikovana elektronika.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Aqarel



Založen: Feb 04, 2007
Příspěvky: 241

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 19:02    Předmět: Citovat

to summay: pokud jdes fekt tak se tam potkáme (pokud mě příjmou)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sunmay



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 171
Bydliště: Morava

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 19:03    Předmět: Citovat

tak k magisterskému studiu je ještě docela daleko ... ale dostat bych se tam chtěl ...
no první smestry budu dřít matiku ... té sme měli docela málo ... zato si myslím, že základy a elektronika budou v pohodě.

díval sem se i na možnost jít dělat ... ale buť chtějí dva roky praxe v oboru nebo VŠ a nebo dokonce oboje ... a některá pracovní místa byla docela zajimavá jen ta praxe ...

_________________
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky Yahoo Messenger MSN Messenger
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út květen 13 2008, 19:13    Předmět: Citovat

Sunmay napsal(a):
díval sem se i na možnost jít dělat ... ale buť chtějí dva roky praxe v oboru nebo VŠ a nebo dokonce oboje ... a některá pracovní místa byla docela zajimavá jen ta praxe ...

O bakalare, pripadne studenty bakalarskeho studia neni zajem...viz veletrh Ikariera u nas na skole(CVUT-FEL). Na rovinu ti reknou, az budete studovat magisterske studium, ozvete se.

Pokud chces delat uz ted v oboru, tak musis mit fakt bednu(a talent), pripadne znameho, ktery te nekam doporuci...mozna by se dost dalo delat s prorizlou hubou...proste bys je ukecal. Ale znas to...stesti nechodi po horach Wink , sance je vzdycky alespon nejake promile.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund