Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vstup panel. dig. měř.
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:35    Předmět: Vstup panel. dig. měř. Citovat

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat na připojení vstupu pro 3a1/2 místné panelové měřidlo http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=722-197 v zapojení jako ampérmetr, vím jak ho zapojit,ale když s ním budu chtít měřit proud,tak bude vstupní napětí max.30mV hned za děličem, ale nebude vadit každý centimetr přívodu k měřidlu? Myslím tím že snad bude úbytek napětí i na přívodech ne? Asi se to kompenzuje tím že se dá do děliče trimr kterým se to dostaví podle přívodů a údajů na LCD. Chtěl jsem to jen potvrdit.
A ještě něco,jde napájet výše zmiňované měřidlo i 12V ? V manuálu je psáno 9V, ale mám doma jen 7812ku a nechce se mi kvůli jednomu stabilizátoru jet 15km do nejbližšího obchodu Confused. Nešel by tam taky nacpat odporový dělič? Aspoň by to trosku zatížil když to měřidlo má odběr jen 1mA.
Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
cabernet



Založen: Nov 26, 2005
Příspěvky: 2784

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:46    Předmět: Citovat

V tvojom pripade treba dodrzat patricny prierez vodicov ku bocniku od zdroja. Ten maly ubytok napatia, ktory pojde na vstup toho meradla uz viac-menej nebude ovplyvneny dlzkou vodicov, ktore uz budu ovela mensieho prierezu ako tie meracie. Samozrejme, ak to nebudu vodice dlzky niekolkych metrov.
Ci sa moze pripojit az na 12V by malo byt v tech, parametroch, pripadne podla pouzitych polovodicov zvaz sam.
Ten stabilizator by to poriesil a mal by si 9V ako je pisane.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:52    Předmět: Citovat

Tak já to mám ke zdroji který už je skoro klasika Very Happy , http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
Napětí pro ten ampérmetr budu odebírat z R7.
Ten průřez vodičů sem sice nějak nepochopil,samozřejmě to bude tak 15cm, ale podle tvé odpovědi mám vcelku za to že to myslím dobře. Ty stabilizátory mám doma jako naschvál 7805,12,15 ktomu i 7905,09,12,15,ale jak na potvoru tu 7809 ne Cry .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:54    Předmět: Citovat

no 12V by som tam nedaval,aj v tom popise je napisane ze Unap = 6-9V,takze 12 urcite nerozchodi.
Radsej zober nejaku zenerku a odpor a sprav si klasicky stabilizator,popripade mozes ho vylepsit malym trandom (obycajne to-92 P=250mW,takze pri 1mA mas napatie asi 250V,vyhovi kazdy trandak z rady BC5xx alebo BC3x7-xx) Wink Zenerka Ti staci nejaka od 6,7V do 9,7V Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2490
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:56    Předmět: Citovat

Jezibabak napsal(a):
Tak já to mám ke zdroji který už je skoro klasika Very Happy , http://www.electronics-lab.com/projects/power/003/index.html
Napětí pro ten ampérmetr budu odebírat z R7.
Ten průřez vodičů sem sice nějak nepochopil,samozřejmě to bude tak 15cm, ale podle tvé odpovědi mám vcelku za to že to myslím dobře. Ty stabilizátory mám doma jako naschvál 7805,12,15 ktomu i 7905,09,12,15,ale jak na potvoru tu 7809 ne Cry .

ked mas 7805 tak ju zapoj klasicky podla datasheetu a do pinu ktory ide na GND pichni 3-4 diody 1N400x a mas napatie na vystupe 7 alebo 7,7V co ti na napajanie staci bohate (samozrejme 7805 by ti stacila aj verzia v puzdre to-92 pre 100mA myslim ze 78L05 sa znaci)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31855
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 16:56    Předmět: Citovat

Tak si tam dej 7805 a "podlož" jí zemnicí vývod nějakou zenerkou s Uz = 4V nebo 4,5V, nebo přinejhorším do série zařazenými 2 LED a jednou-dvěma Si diodami - a budeš tam mít taky 9V, jako vyšitejch!
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 17:25    Předmět: Citovat

Chlapi, ten nápad s těma diodama, nebo i zenerkou na zemi té 7805 není špatný, zenerek nemá plné hrsti,takže tam prdnu pár 1n4007,těch mám doma krabicu skoro 1000ks. Very Happy
Jinak díky za rady,ale jak jsem si stejně teď uvědomil, musím do toho města tak i tak,takže koupím tu 7809, holt už to do čtvrtka asi počká, zatím skusím ty diody na odzkoušení a pak tam dám 7809 na hotovo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5663
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 17:48    Předmět: Citovat

Uvědom si, že tento MP musíš napájet ze samostatného zdroje.
Jinak používat dig. měřák jako ampérmetr u zdroje je zrůdnost. V praxi ani tak nepotřebuješ přesnou hodnotu proudu, ale daleko víc dynamiku odběru. Na to přijdeš časem sám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 18:07    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Uvědom si, že tento MP musíš napájet ze samostatného zdroje.

Tak to napájení mám samostatné, mám trafíčko 12V/100mA (2x bude tam i Vmetr),jinak:
jezevec napsal(a):
používat dig. měřák jako ampérmetr u zdroje je zrůdnost
víš jak člověka povzbudit Laughing . Mám i analog do 3A, ale ten mi malé proudy zase neukáže.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5663
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 19:44    Předmět: Citovat

Jezibabak napsal(a):
Mám i analog do 3A, ale ten mi malé proudy zase neukáže.

Říká ti něco přepínání rozsahů ampérmetru, buď ruční nebo automatické?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 20:10    Předmět: Citovat

Neboj říká,ale kdo by se motal s bočníky(teda pokud bys je dělal odporovým drátem), člověk je od přírody línej. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5663
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 20:23    Předmět: Citovat

Jezibabak napsal(a):
Neboj říká,ale kdo by se motal s bočníky(teda pokud bys je dělal odporovým drátem), člověk je od přírody línej. Embarassed

Nemusíš přepínat bočníky, to by ani u toho tvého zdroje nebylo možné. Dej tam operák jako neinvertující zesilovač a můžeš přepínat vstupní napěťový dělič, popř. přepínání zesílení OZ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Jezibabak



Založen: Jan 06, 2008
Příspěvky: 259
Bydliště: v dědině s Jízdou králů

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 20:57    Předmět: Citovat

jezevec napsal(a):
Dej tam operák jako neinvertující zesilovač a můžeš přepínat vstupní napěťový dělič, popř. přepínání zesílení OZ.

Tak teď jsi mě dostal,fakt netuším jak to myslíš. Question
Myslíš jako přemostit ten odpor 0,47R OZ tak aby měl vstupy po stranách odporu podle +/- a pak udělat přepínaní odporů na vstupu zesilovače? tohle bych myslím ještě jakštakš pobral,ale nevím co s tím výstupem toho operáku? To normálně připojit na Ametr proti zemi? Jsem z toho nějakej tumpachovej. Každopádně když poradíš tak budu rád, ale dnes už musím jít spát, nevadilo by kdyby jsme pokračovali zítra?
Zatím díky za rady, všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5663
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 21:26    Předmět: Citovat

Můžeš použít část zapojení z následujícího obrázku a místo relé dáš přepínač nebo použij celé zapojení. Možná bude potřeba upravit některé hodnoty při oživování, ještě to nemám odzkoušené, ale podobné mě chodí. Bude to součást zdroje, o kterém jsem tady nedávno psal.

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út duben 08 2008, 12:01    Předmět: Citovat

tady koukám, jak lze udělat složitě i jednoduchou věc. Z praktického pohledu je pro měření proudu ideální ručkové měřidlo, to se může pro ty, kdo z něj neumí odečíst doplnit digitalním. Nejlepší je použít panelový měřák s nelineární stupnicí (začátek tak bude roztažený a odečteš i malé proudy). Měřák s převodníkem s dvojí integrací (založený na řadě ICL7106 apod) měří dost pomalu, v případě kolísajícího proudu tak většinou nelze nic rozumného odečíst. Ale zkus si to, uvidíš sám...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund