Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Z 220V 120V.

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
klincek



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 14:45    Předmět: Z 220V 120V. Citovat

Zdravim. Priatel si pred casom priviezol z Canady Canon fototlaciaren,
ale je na 120V. Je tam dost jednoduchy impulzny zdroj a rad by som ho prerobil vymenil som aj trafko dal som tam z videa ale je to nejake makke napatie. Nema niekto s niecim podobnym skusenosti?Nechcem tam davat nejaky velky trafo. Dik
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jEti



Založen: Jun 17, 2004
Příspěvky: 152
Bydliště: Slovak Republic

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 15:48    Předmět: Ak hovorim zle tak ma opravte.. Citovat

Od kedy je v impulznom zdroji trafko? To uz skor tlmivka..

Ja konkretne som to nerobil, ale neslo by to vyriesit trafkom co ma pomer primar: sekundar 2:1?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 15:48    Předmět: Citovat

Já to řešil tak,že jsem z rádia staršího data vytáhnul trafo,které mělo vstup na 220 a 120 voltů no a po připojení na 230V z toho 120V výstupu leze to co chceš. Používala to tesla snad ve všem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 16:46    Předmět: Zdroj Citovat

V impulsním zdroji tráfko být musí, přece nebude sekundár galvanicky spojen se sítí. Nakonec v PC je to taky tak. To použití trafa ze starého rádia radši nedoporučuji, v každém případě to odporuje normám. To je vlastně primár použitý jako autotrafo. Pokud bude společný vývod zapojen na nulák, odbočka na spotřebič a konec na fázi, tak se nestane nic. Stačí otočit zástrčku (že je kulatá nic neřeší, od čeho máme rozdvojky,že? Smile Question ) a v uzlu se místo nuláku objeví fáze. Tedy tiskárna bude mít svých 120V, ale na jednom drátě síťové šňůry 230V proti zemi. Odrušovací kondenzátory na vstupu to většinou nevydrží a fáze se prorazí do kostry. Pak záleží máš-li to nulované či ne. Ve druhém případě se může zničit port na PC a taky můžeš pěknou koupit.
Do takové přestavby zdroje bych se nepouštěl. Nestačí vyměnit trafo, usměrňovač, filtrační ellyty a vůbec celá primární strana je navržená na 120V. Buď návrh nového zdroje, nebo zkusit sehnat hotový zdroj, který by dodával potřebná napětí a proudy.
A pokud sis toho přivezl na 120V víc, tak bych si prostě koupil trafo 230/120V dle potřebného příkonu. Hlavně ne autotrafo! Sekundární stranu opatříš takovou zásuvkou, která je nezáměnná s normální síťovou. Dělají se na to speciální zásuvky s plochými kolíky. Všechna zařízení pak připojíš DVOUŽILOVĚ a ochranný vodič nezapojíš. Místo ochrany nulováním (tedy samočinným odpojením od zdroje) použiješ ochranu oddělením obvodů (ta se ani nedá-samozřejmě to nefunguje- a nesmí kombinovat s nulováním). Trafo musí splňovat bezpečnostní požadavky, ideální je provedení se dvěma cívkami, kde má primár i sekundár samostatnou. Problém je, jestli se Ti vyplatí do něj investovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 19:35    Předmět: Citovat

Teda já nevím, ale pokud má ta tiskárna pulzní zdroj, tak je snad jedno,jestli je to dané na 120v ze sítě a nebo 120V z autotrafa-ten zdroj v tiskárně to dostatečně oddělí.Nebo těch 120V přímo ze sítě je něco jiného? Pokud by to bylo jak říkáš,tak ho to šlehne snad taky,ne? Asi jsem blbý Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 19:47    Předmět: Citovat

Apropo,stačí zjistit jaké napětí má mít ta tiskárna ze zdroje a to nejlépe tak, že to dáš do původního stavu a po připojení 120V to změříš--použiješ trafo na dané napětí a nebo to necháš v původním znění a dáš to trafo, jak jsem již psal. Samozřejmě když budeš dávat pryč ten orig zdroj, není dobré dávat to autotrafo Confused ,pak by to bylo fatální!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 20:48    Předmět: Zdroj Citovat

Zaslal: 2005-09-13, 21:45:59 Předmět: Zdroj

--------------------------------------------------------------------------------

S tím autotrafem: Pokud bude striktně dodržovat to, že v uzlu (společném vývodu, kam jde přívod ze sítě i vývod ke spotřebiči) bude nulák a na druhém konci fáze (spotřebič tedy připojí mezi nulák a odbočku 120V) tak se nestane nic a vše bude chodit tak jak má (třeba v rozporu s normami). Pokud však přívod přepóluje, bud mít sice tiskárna "svých" 120V, ale na jednom vodiči přívodu bude plné fázové napětí-tedy 230V. Je-li třížilová šňůra a ochranný vodič je správně připojen, pak nejspíš bouchne jeden z odrušovacích kondenzátorů-ten, který bude připojen k vodiči na němž je fáze-je určen na 120, ne 230V. Pokud je šňůra dvoužilová a tiskárna běží "sama o sobě"-tedy není k ničemu připojena (o čemž pochybuji) pak se nestane zase nic. Pokud se připojí k PC, bude uvnitř opět "zem", třeba jen po opletení USB kabelu. Pokud je uvnitř jakýkoliv prvek (zpravidla opět kondenzátor) připojený mezi tuto zem a vodič přívodu, na němž je fáze, tak to opět bouchne. Když už to tak zapojí, musí si bezpečně ohlídat polaritu sítě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: út září 13 2005, 21:48    Předmět: Citovat

OK.Špatné řešení-tak teda řešení č.2, které jsem popsal-tak jsem to řešil u kazeťáku z ameriky-nové trafo na míru. Nevím,jestli má ta tiskárna takovou cenu, aby se to vyplatilo předělávat. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st září 14 2005, 6:43    Předmět: Trafo Citovat

Pokud ten zdroj dává jediné výstupní napětí, tak bych do toho asi šel. Ale spíš bych čekal několik, minimálně +5V a +-12V, a to už je docela komplikované. Ještě mě napadla jedna věc. Existovaly zdroje na PC, které šly přepínat na 220/120V. Dělalo se to tak, že se přepínal usměrňovač. Buď na zdvojovač nebo můstek. Jestli není toto taky tak, tedy že vyrábí jednu verzi 120V se zdvojovačem a 220V s můstkem. Pak by stačilo zrušit ten zdvojovač a použít můstek. Ale spíš bych to nečekal, pokud to je ze země, kde je jen 120V.
Ještě k autotrafu. Já ho používal taky, ale jako vzestupné. Když jsem si kdysi přivezl z Německa první "véháesku", mělo toto video problém. Pokud mělo na přívodu cca 215V a méně, spletlo si TV normu a přepnulo se z PALu na SECAM. Bydleli jsme dál od trafostanice a občas bylo i 210V. Napětí i kolísalo. Úplně stačilo, když jsem zrovna nahrával z PALu a někdo se svezl výtahem. Záběrovým proudem motoru výtahu došlo k poklesu napětí v síti, obraz zablikal a byl černobílý. Dobře si to pamatuju, takto jsem přišel o svůj nejoblíbenější TV seriál-Návštěvníky. Dnes ho mám, ale na reprízu jsem čekal 7 let.
Řešil jsem to trafem z elektronkového rádia. To mělo primár s odbočkami 110-125-150-220-240V. Tak jsem připojil síť mezi 0 a 220V a mezi 0 a 240V připojil video. Anodové vinutí 2x300V, žhavicí 6,3V i 4V pro žhavení AZ12 zůstalo ve vzduchu. A byl klid. Jenže to bylo vzestupně a jen o 20V. I tak jsem měl vždy nulák na uzlu. U sestupného převodu autotrafem by mohl být malér.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st září 14 2005, 6:47    Předmět: Citovat

Tak ono je to trošku komplikovanější ale vcelku v klidu. Nevím, všem známým jsem říkal, ať od tamtud nic nevozí a nikdo si nedal říct a pak to takto končí-více problémů jako užitku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 14 2005, 7:42    Předmět: Citovat

Ak mas kondy na usmernovaci na 400V tak si myslim, ze by to slo napajat aj priamo z 230V, mozno by si nemusel ani menit suciastky, ak by sa ti to trafo nepresytilo. Ono spinane zdroje maju celkom slusne rozsahy vstupnych napati a je kludne mozne ze je to univerzal na 110/230V. Ak sa trochu v el.vyznas, tak to rozober a pozri hodnoty kondikov v zdroji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lovr



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 27

PříspěvekZaslal: st září 14 2005, 8:24    Předmět: Citovat

Ja bych zjistil vystupni napeti a proud toho puvodniho trafa a pote bych se ho pokusil nahradit jinym z nejake vyzarene tiskarny. Kazde mesto ma dneska zberny dvur a tam se valy hromada elektronickeho srotu, kde by se to trafo snad dalo sehnat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kybl



Založen: Nov 20, 2004
Příspěvky: 736
Bydliště: Freudenthal

PříspěvekZaslal: st září 14 2005, 15:15    Předmět: Zdroj Citovat

Je jasný,že rozhodující jsou elity v tom spinaném zdroji.Pokud jsou na 400v,tak není co řešit.Nejdříve odzkoušet na autotrafu a jedeme.Taky se mi u pár takových věcí stalo,že stačil vyměnit filtrační elyt a ono to jelo.Záleží na konsrukci toho zdroje a hlavně,jestli to dokáže regulovat.. Number one
_________________
Roman
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund