Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop BM 556- nefungující synchronizace v režimu AUT
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 14:46    Předmět: Osciloskop BM 556- nefungující synchronizace v režimu AUT Citovat

Zdravim, chtěl bych se zeptat, neví někdo, kde by mohl bejt problém či nejčastější příčina, že u osciloskopu Tesla BM 556 nejde zasynchronizovat signál v režimu AUT. Při správné velikosti signálu to jde jen v režimu TV. Časová základna se zdá v pořádku. Díky za tipy, než to rozdělám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 14:58    Předmět: Citovat

Mala by tam byť možnosť odoberania synchronizačných impulzov vonkajšia/vnútorná. V tom prípade ako uvádzaš, by to malo byť v polohe vnútorná.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 15:05    Předmět: Citovat

Tento skop nemám, ale obyčejně bývají možnosti AUT a NORM. A co to dělá v režimu NORM?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 16:39    Předmět: Citovat

Odebírání synchronizační impulsů je samozřejmě nastaveno na interní a přesto to nějak nechodí. To automatické spouštění zajišťuje, pokud se nemylim, aby na osciloskopu byla čára i bez signálu. Přivedu-li signál, obzvláště nějaké vyšší frekvence, objeví se prakticky jen zelený pruh, po chvíli ladění se třeba dá zobrazit sinusovka, ale je zdvojená s to samou posunutou o 180 stupňů a těžko se zastavuje,aby neběhala. V režimu TV se ten samý signál zobrazit nechá normálně, ale zas když poklesne amplituda, je nutno přepnout rozsah a signál dostat alespoň na 75% obrazovky, aby byla základna spušťena-
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 16:53    Předmět: Citovat

Co se týče režimu AUT, tak v tomto režimu dojde k onomu zobrazení čáry i při nepřítomnosti signálu. Vypnu-li AUT a zvolím jeden z režimu LF/HF, kde HF je pro frekvence nad 1 Mhz, tak se signál nezobrazí a žadné donastavování úrovně spínání pomocí potenciometru LEVEL nepomáhá, ba ani ta indakační LEDka nesvítí. Takže já problém vidím někde v synchronizačním zesilovači či něčem okolo, ale nikdy jsem tohle neopravoval, tak zjišťuju, co by to mohlo dělat, dřív než to rozkuchám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:09    Předmět: Citovat

Nezbyde, než to rozkuchat. A nejlépe, pokud máš k dispozici druhý, sledovací skop.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:18    Předmět: Citovat

Sledovací osciloskop mám, schéma a návod taky, takže snad nebude problém. Jen, že někde jsem četl, že odcházej nějaký tunelový diody v synchronizaci a že se blbě sháněj. No uvidim, kde je problém. Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:26    Předmět: Citovat

TD je bezvadná věc. Občas sice odchází, to je pravda, ale není to každý den. Na téma TD už zde byla několikrát diskuze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
LopiCZ
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 11:28    Předmět: Citovat

Mám taky BM556 a dělá mi to samí jestli víte někdo čím může být prosím napiště moc bystemi pomohly Very Happy
Návrat nahoru
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 12:30    Předmět: Citovat

Podle toho, jak popisujete závadu, bych zaměřil pozornost na tranzistor E1 na desce časové základny. Je to KF521 a mohla by to mít "za sebou". Wink


P04.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P04.jpg
 Velikost:  97.61 kB
 Staženo:  378 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LopiCZ
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 12 2008, 17:01    Předmět: Citovat

Tak ten tranzistor jsem zkoušel vyměnit ale nepomohloto pořát ten stejný problém. Když mám přepnuto na NORM tak to můžu potenciometrem LEVEL dolaďit ale když přepnu na AUT tak začne indikační ledka blikat ale vidím hrozný průběhy zdvojený nejdou zastavit atd.. když dám TV a HF tak to jde normálně prosím pomozte někdo.
Návrat nahoru
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: pá duben 18 2008, 17:22    Předmět: Citovat

No tak jsem se konečně dostal k tomu se podívat na ten můj osciloskop.A zjistil jsem, že nechodí synchronizační zesilovač. Řešil jsem proč a zjistil jsem,že na jeho vstup leze stejnosměrné předpětí 0,5V při zapnutém kanálu A a 1V při zapnutém kanálu B. Tudíž jsem usoudil, že je chyba někde ve vertikálním zesilovači. A opravdu pro kanál A stačilo trimrem R63 vynulovat výstupní úroveň na výstupu číslo 21 desky vertikálu. Pro kanál B se mi to zatím nepodařilo, na trimr to nějak moc nereaguje, ale vzhledem, že už se v tom asi někdo přede mnou vrtal a připájel navíc nějaký odpory, tak bude problém někde tady. Každopádně pro kanál A tak začala chodit synchronizace v režimu LF a HF bezproblémů, jen nesvítí spínací ledka. Ovšem v režimu AUT obraz pořád nejde zasynchronizovat. Zatím jen info, pokračování přijde, až se k tomu zase dostanu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Briketa



Založen: Sep 30, 2007
Příspěvky: 11

PříspěvekZaslal: pá duben 18 2008, 17:27    Předmět: Citovat

Takže teď máme s LopiCZ stejnej problém, takže až se mi to podaří (jestli vůbec) vyřešit určitě se ozvu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá duben 18 2008, 21:14    Předmět: Citovat

Briketa napsal(a):
Takže teď máme s LopiCZ stejnej problém, takže až se mi to podaří (jestli vůbec) vyřešit určitě se ozvu.


Mám také BM 556A a tento problém jsem měl, když se utrhl drátek od poťáku HF, protože se uvolnil celý pot. Když se to jen tak trochu dotýkalo, dalo se to špatně zasynchronizovat, byl tam zelený pruh, něčeho a velmi těžko jsem to doháněl Levelem. Míval jsem zaplé Aut a k tomu LF, nebo někdy dokonce HF při frekvencích kolem 100kHz. Po opravě, přiletování drátku je to v pohodě, zatím, dělal jsem to včera. Teď když vypnu všechny tlačítka, tedy i AUT, jde to normálně zachytit a zasynchronizovat. Když zapnu TV signál mi uteče dolů. Při zapnutém AUT, to maká v pohodě a Levelem zastavím sinus do klidu.

To se týká kanálu A, ale mám najednou problém s kanálem B, nějak se něco stalo a nejde dát signál, ani ten paprsek do středu, je to ujeté nahoru, nebo dolu, podle toho jaká je polarita. A musím mít vstupní napětí jen na 0,1V při sondě 1:10, jinak nenajdu paprsek. Co se podělalo, dřív to chodilo a najednou to nejde Question Po čem mám pátrat? Nějak se v tom až tak nevyznám Question Cry

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12481

PříspěvekZaslal: so duben 19 2008, 10:02    Předmět: Citovat

Takže potenciometr posuvu funguje a máš ho tedy nadoraz?
Máš k dispozici dobrý kanál A, tak porovnávej napětí ve stejných bodech. A postupuj třeba od potenciometru posuvu směrem ke vstupu kanálu. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund