Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

AVR vs PIC

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 10:47    Předmět: AVR vs PIC Citovat

Mno jelikož dělám s AVR a chtěl jsem si rozšírit obzory a mrknout na PIC , jelikož hodně zajímavých konstrukcí je právě s těmito obvody , začal jsem trochu koukat po netu. Osobně jsem nenašel nějaký výhody oproti avr a nějak mě ta chuŤ přešla. Proto bych se chtěl zeptat , těch kteří májí zkušenost nejlípe s obouma , či aspoň s obvody pic . Co preferují a proč zrovna pic či avr . Moc děkuji Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 14:49    Předmět: Citovat

Proč PIC ?
- Velké množství konstrukcí využívá právě PIC
- Relativně nízké ceny, dobrá výkonnost
- S PIC se nám lépe pracuje než s AVR (subjektivní poznatek)
- Na stránkách Microchipu je zdarma ke stažení návrhový systém MPLAB
- Aplikační podpora a vývojové prostředky jsou v ČR k dispozici od ASIXu
- Vyšlo u nás dost knih o PIC
- Nejlacinší programátor PICCOLO stojí jen 550 Kč

Jenomže podobné argumenty se dají nalézt i pro AVR. Dovolím si jeden citát:

PIC nebo AVR? Rozhodující je síla zvyku!

Tandel
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sunmay



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 171
Bydliště: Morava

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 16:28    Předmět: Citovat

Já dělám na 8051 a PIC od 10Fxxx po 16Fxxx. Ale preferu PIC je to rychlé a takové čistší... ale zase jen suběktivní, prostě každé má svoje výhody a nevýhody moc porovnávat se to nedá.
_________________
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky Yahoo Messenger MSN Messenger
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 16:33    Předmět: Citovat

Sunmay napsal(a):
Já dělám na 8051 a PIC od 10Fxxx po 16Fxxx. Ale preferu PIC je to rychlé a takové čistší... ale zase jen suběktivní, prostě každé má svoje výhody a nevýhody moc porovnávat se to nedá.


mno 8051 sem dělal taky do doby než jsem okusil AVR. A právě co jsem koukal tak mi přišlo že pic je podobný 8051, jen je picka výkonější a vybavenější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 16:36    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
Proč PIC ?
- Velké množství konstrukcí využívá právě PIC
- Relativně nízké ceny, dobrá výkonnost
- S PIC se nám lépe pracuje než s AVR (subjektivní poznatek)
- Na stránkách Microchipu je zdarma ke stažení návrhový systém MPLAB
- Aplikační podpora a vývojové prostředky jsou v ČR k dispozici od ASIXu
- Vyšlo u nás dost knih o PIC
- Nejlacinší programátor PICCOLO stojí jen 550 Kč

Jenomže podobné argumenty se dají nalézt i pro AVR. Dovolím si jeden citát:

PIC nebo AVR? Rozhodující je síla zvyku!

Tandel


Ty argumenty co jsi napsal , tak jediněj co mě nějak láká se naučit i pic je ten první Smile Avr studio se mi taky libí , asix podporuje i avrka , a i kdnihy na tématiku vycházejí docela hojně . Ale nevím jaká je teda kvalita knih pro pic. U těch AVR jen přeci občas radši sáhnu po originál anglickým datashetu , kde mi to přijde líp vysvětlený jak v českejch překladech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
NoSense
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 18:20    Předmět: Citovat

Odpověď na otázku co je lepší bude asi individuální. Já sám jsem začínal s PIC. Sesmolil jsem si programátor a nakoupil 3ks PIC12Fxxx a začal se učit programovat. Assembler PIC procesorů se mi ale zdál moc těžkopádný a celá architektura zastaralá. Jelikož jsem tehdy nevěděl že existuje ještě alternativa dělal jsem pár měsíců s PIC. Až jsem náhodou narazil na AVR, které slibovalo širší instrukční sadu, 4x větší rychlost na stejném krystalu, a dle mého názoru i modernější koncepci. Když jsem uviděl ATmega8 s třetinovou cenou oproti PIC ekvivalentu, začal jsem okamžitě stavět programátor AVR. AVR mi padlo do oka mnohem víc než PIC i přesto, že jsem musel většinu informací louskat z angličtiny, protože slušné informace v češtine prostě nebyly. Krom toho jsem našel téměř dokonalé free vývojové prostředí - VMLAB. Dalším plusem byl i dostupný C kompilátor. Dneska dělám váhradně AVR (většinou v C) a na PIC už jsem nesáhl. S PIC je třeba víc uveřejněných konstrukcí, ale pokud chci sám programovat je podle mě AVR víc perspektivní.

Když napíšu svůj názor na předchozí hodnocení (je to můj názor, a nikomu ho nevnucuji) tak:

- Čím dál více konstrukcí používá AVR
- Nižší ceny a větší výkonnost oproti PIC (alespoň v oblasti těch levnějších typů, ty dražší jsem zatím nezkoumal)
- S AVR mi práce jde možná i 2x rychleji než s PIC
- prostředí VMLAB - editor, kompilátor, debugger, simulátor (můžete připojit i virtuální součástky jako diody, LCD displej, seriovou linku, ... !)

Nejlepší asi bude udělat si obrázek sám, zbastlit si doma jednoduchý programátor pro oba typy, nakoupit po dvou kusech od každého zástupce a vyzkoušet, která architektura se zdá příjemnější. Právě touhle cestou jsem si já vybral AVR.
Návrat nahoru
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 18:52    Předmět: Citovat

NoSense napsal(a):

Nejlepší asi bude udělat si obrázek sám, zbastlit si doma jednoduchý programátor pro oba typy, nakoupit po dvou kusech od každého zástupce a vyzkoušet, která architektura se zdá příjemnější. Právě touhle cestou jsem si já vybral AVR.


Já už s AVR dělám přes rok . A programátor mám co podporuje jak pic tak avr. Mě jen jde o to jestli má smysl si rozšiřovat znalosti. I když tady bych si mohl odpovedět sám . 4ím víc toho budu umět tím líp pro mě asi Smile Ale zas jestli má smysl věnovat jim čas nebo radši ho věnovat studii něčemu jinýmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:35    Předmět: Citovat

For Ragnol: Můžeš napsat typ nebo odkaz na programátor co podporuje oba typy procesorů, jak pic tak avr, mel bych o něj zájem.
Saturn.

_________________
Pěkný den přeje všem
Saturn
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 18:35    Předmět: Citovat

Saturn napsal(a):
For Ragnol: Můžeš napsat typ nebo odkaz na programátor co podporuje oba typy procesorů, jak pic tak avr, mel bych o něj zájem.
Saturn.


http://asix.cz/a6_presto.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Saturn



Založen: Feb 07, 2005
Příspěvky: 366
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 18:42    Předmět: Citovat

Ok, díky.Saturn.
_________________
Pěkný den přeje všem
Saturn
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund