Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?
Eagle
60%
 60%  [ 57 ]
OrCAD
2%
 2%  [ 2 ]
Protel
6%
 6%  [ 6 ]
FreePCB
0%
 0%  [ 0 ]
ExpressPCB
1%
 1%  [ 1 ]
LSD 2000
4%
 4%  [ 4 ]
Kicad
4%
 4%  [ 4 ]
FLY
1%
 1%  [ 1 ]
FORMICA
6%
 6%  [ 6 ]
Jiný návrhový systém
13%
 13%  [ 13 ]
Celkem hlasů : 94

Autor Zpráva
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: so duben 05 2008, 16:05    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Dlouho se takto ručně navrhovaly i masky pro výrobu integrovaných obvodů: nakreslit v měřítku a pak zmenšit.
Tak mě napadlo, jak nakreslit masky na mikroprocesor bez procesoru... ale ony vlastně už předtím existovaly procesory z diskrétních součástek a obvodů SSI (v počítači EC1033 zabíral procesor prostor o objemu asi 800 litrů), takže na ty už se počítač nejspíš použil.

Áno, niekto to musel vtedy nakresliť.
EC1033 poznám veľmi dobre. Programy pre neho vo Fortrane som robil pre všetkých spolužiakov.
Spomínam si ako sme vo firme začali používať prvé výkonnejšie PC s AutoCadom. Projektanti sa rozdelili na 2 skupiny, jedná ktorá to nechcela prijať a kreslili stále iba na tých veľkých tabuliach a druhá skupina, ktorá sa pustila do kreslenia na PC. Po čase sa ukázalo, že projektant z druhej skupiny nahradil minimálne troch z prvej skupiny.
Vieš ako to nakoniec dopadlo? Ta prvá skupina vykapala. Niektorí sa naučili AutoCad, iní dnes robia dealerov.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 14:58    Předmět: Citovat

Myslím, že pokud budete míchat návrh profi desek s následnou profi výrobou na "mašině" s amatérským návrhem jednovrstvých (či max. dvouvrstvých) desek s následnou realizací v domácích podmínkách, tak se žádnýho rozumnýho výsledku či srovnání nedopátráte...
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 15:43    Předmět: Citovat

Správně, ta specifikace v původní otázce chybí.
Pro konstrukce profi zařízení s více součástkami a spoji, zejména pokud vyžadují vícevrstvé plošné spoje, je ruční návrh desky neefektivní a na výrobu desky je také potřebná poněkud jiná technologie, než k jaké se bastlíř běžně může dostat.
Ale pro jednoduché konstrukce, vhodné k bastlení, v naprosté většině případů stačí ruční návrh i výroba desky. Nebo třeba trialová verze některého z uvedených programů.
Jen v případě, že by z toho funkčního vzorku měla vzniknout stavebnice nebo má jít ke zveřejnění, není ruční návrh ani přenos na desku nejvhodnější ani nejmodernější technologií (má-li to vypadat jako profi).
Ale pokládám za naprosto bezúčelné plýtvání časem, když někdo chce přenést dvanáct spojů na desku a ztratí tři neděle času tím, jak to dostat z tištěné předlohy na destičku. A pár destiček přitom zničí.
Přitom stačilo skutečně tak jednoduchý obrazec nakreslit lihovým fixem od důlku k důlku, oťukaných z předlohy...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:44    Předmět: Citovat

Určite je rozdiel robiť profi dosku do výroby a nejakú vzorku pre seba. Ak by som sa mal naučiť robiť v nejakom kvalitnom návrhovom systéme, len preto aby som si urobil nejaké amatérske konštrukcie pre seba, bolo by to naozaj neefektívne, ale keď už človek niečo ovláda, čo nikdy nie je naškodu veci, nie je problém si vyrobiť aj vzorku pre seba.
Pre dosky do výroby je potrebné dať vyrobiť filmy všetkých vrstiev, masky, popisky, vrtacie predpisy a pod. Ak aj však potrebujem jednoduchú vzorku, navrhnem si to veľmi rýchlo, rýchlejšie ako to ty stihneš nakresliť na papier. Potom to vytlačím na tlačiarni na papier, nasvietím dosku, ktorú mám vopred pripravenú, vyleptám, a tak v priebehu jedného dňa je konštrukcia hotová, už aj oživená. Aj pri takýchto vzorkách je to hodne efektívnejšie ako kresliť ručne, samozrejme ak v tom vie človek robiť. A prečo sa neučiť? Človek nikdy nevie kedy to bude potrebovať aj pre profesionálne účely.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne duben 06 2008, 17:55    Předmět: Citovat

Pokud se chce nekdo dotycny ubirat smerem elektrotechniky, elektroniky, tim myslim zivit se tim, tak znalost vicero programu pro navrh layoutu, schemat, simulaci je jen a jen vyhoda(zvlaste tech profi programu). Kdyz to je na domaci bastl, tak bych to zase nehrotil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 20:18    Předmět: Citovat

Pokud se jedná o výběr CADu, chce to dnes zásadaně takový, který umí něco jako 3D náhledy

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: po duben 07 2008, 20:53    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
Pokud se jedná o výběr CADu, chce to dnes zásadaně takový, který umí něco jako 3D náhledy

Myslím, že dnes každý slušný návrhový systém dokáže robiť 3D náhľady. Alebo sa mýlim?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: st duben 09 2008, 1:33    Předmět: Citovat

dolac napsal(a):
tandel napsal(a):
Pokud se jedná o výběr CADu, chce to dnes zásadaně takový, který umí něco jako 3D náhledy

Myslím, že dnes každý slušný návrhový systém dokáže robiť 3D náhľady. Alebo sa mýlim?

Záleží, čemu říkáš slušný návrhový systém. Mezi těmi, co jsou k dispozici zadarmo (případně s nějakým přijatelným omezením funkce), jich moc není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 09 2008, 10:19    Předmět: Citovat

To je zvláštní, já ten 3D návrh nikdy nepotřeboval. Vždycky stačila šuplera, knihovna "obrysů" a fantazie Smile
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st duben 09 2008, 12:45    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
To je zvláštní, já ten 3D návrh nikdy nepotřeboval. Vždycky stačila šuplera, knihovna "obrysů" a fantazie Smile

Nejak tak...jak vypadaji soucastky, vidim na stole. Nevidim duvod to modelovat, pokud jsou obrysy soucastek, je to plne vyhovujici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: st duben 09 2008, 16:27    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
dolac napsal(a):
tandel napsal(a):
Pokud se jedná o výběr CADu, chce to dnes zásadaně takový, který umí něco jako 3D náhledy

Myslím, že dnes každý slušný návrhový systém dokáže robiť 3D náhľady. Alebo sa mýlim?

Záleží, čemu říkáš slušný návrhový systém. Mezi těmi, co jsou k dispozici zadarmo (případně s nějakým přijatelným omezením funkce), jich moc není.

Vôbec som nemal na mysli žiadne free návrhové systémy. Tie nepovažujem za slušné systémy. Čo môže byť kvalitné, ak je to zadarmo.
Protel, ktorý som používal, túto funkciu podporuje, avšak tak ako píše Zdenek, ani mne táto funkcia až tak veľmi nechýba, podobne ako autorouter, ani ten som nikdy riadne nevyužíval, akurát som si to odskúšal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anonym






PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 21:41    Předmět: Citovat

Můžetete mi poradit který program umí mimo autorouteru i srovnat součástky tak aby zapojení bylo co nejjednodužší a s co nejméně propojkami zkoušel jsem Eagle a Target 3001 a ani v jednom jsem tuto funkci neviděl?
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Anonym napsal(a):
Můžetete mi poradit který program umí mimo autorouteru i srovnat součástky tak aby zapojení bylo co nejjednodužší a s co nejméně propojkami zkoušel jsem Eagle a Target 3001 a ani v jednom jsem tuto funkci neviděl?

No to by me take zajimalo. Pokud je mi znamo, tak dosud nic takoveho neexistuje a kdyby existovalo, tak to bude za hooodne tezky prachy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Speder38



Založen: Apr 11, 2007
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: ne duben 13 2008, 22:02    Předmět: Citovat

hm to je škoda hodně by se mi to hodilo takhle vždycky než součásky pořádně srovnám tak uplyne den Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po duben 14 2008, 9:07    Předmět: Citovat

Tohle kdysi uměl dosovskej Sanops, rozmístil součástky tak, aby "pavouk" byl co nejkratší. Ovšem výsledek nic moc, stejně se to pak muselo dodělat ručně.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund