Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  

Jaké programy používáte na elektornické schéma a návrh DPS?
Eagle
60%
 60%  [ 57 ]
OrCAD
2%
 2%  [ 2 ]
Protel
6%
 6%  [ 6 ]
FreePCB
0%
 0%  [ 0 ]
ExpressPCB
1%
 1%  [ 1 ]
LSD 2000
4%
 4%  [ 4 ]
Kicad
4%
 4%  [ 4 ]
FLY
1%
 1%  [ 1 ]
FORMICA
6%
 6%  [ 6 ]
Jiný návrhový systém
13%
 13%  [ 13 ]
Celkem hlasů : 94

Autor Zpráva
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 16:28    Předmět: Citovat

to p4ul: ta anketa je zavadejici...kazdy ti napise to s cim dela, takze to, co je nejlepsi se stejne nedozvis. Jedina metoda srovnani by byla jak pise Hill.
citace:
Ovládání se mi zdá zrovna ne moc komfortní

Tohle jenom naznacuje to, ze s tim jeste moc neumis. Ja v Eaglu delam nekolik let a nemuzu si stezovat.

to tandel: ta citace je SVATA PRAVDA.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 16:28    Předmět: Citovat

Rovnako ako v Eagle, aj tu sa dajú tieto parametre nastavovať podľa potreby. Ja som v Targete začínal, ešte vtedy to bola verzia na 100 pin, ale nemal som s kým si nejasnosti prekonzultovať. Tak som prešiel na Eagle, a až tu som prišiel na to, že je to dosť podobný softvare, ale už som sa k nemu nevrátil. Zatiaľ. Totiž nkreslím veľa, preto my chýba motivácia.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 16:53    Předmět: Citovat

zdenoeddie napsal(a):
Ja pouzivam "Iny navrhovy system"
Svoj mozog,raster a ceruzku..

Podľa toho čo píšeš, usudzujem, že si asi ešte poriadny plošák nerobil. Ja som začínal podobne - ručne, neskôr prešiel na ORCAD a teraz už iba PROTEL. Poriadnú dosku ručne nenavrhneš. Minimálne si ju nebudeš vedieť na 100% skontrolovať. Vyrobíš filmy, zadáš do výroby, zaplatíš kopu prachov a zistíš že máš niekde chybu, a môžeš to znovu opravovať. Ak však robíš iba nejaké vzorky pre seba, samozrejme môžeš sa hrať aj takto - ručne.
Výkonnosť a kvalitu takéhoto návrhu ani radšej nebudem porovnávať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2492
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 18:22    Předmět: Citovat

dolac napsal(a):
zdenoeddie napsal(a):
Ja pouzivam "Iny navrhovy system"
Svoj mozog,raster a ceruzku..

Podľa toho čo píšeš, usudzujem, že si asi ešte poriadny plošák nerobil. Ja som začínal podobne - ručne, neskôr prešiel na ORCAD a teraz už iba PROTEL. Poriadnú dosku ručne nenavrhneš. Minimálne si ju nebudeš vedieť na 100% skontrolovať. Vyrobíš filmy, zadáš do výroby, zaplatíš kopu prachov a zistíš že máš niekde chybu, a môžeš to znovu opravovať. Ak však robíš iba nejaké vzorky pre seba, samozrejme môžeš sa hrať aj takto - ručne.
Výkonnosť a kvalitu takéhoto návrhu ani radšej nebudem porovnávať.

no to mas pravdu,ale pre moje potreby mi to zatial staci,hoci aj ten rucny navrh niekedy nevyjde presne nejak tip-top,ale stale to mam rychlejsie ako na PC,a hlavne ma to bavi,lamat si mozog nad tym kde a ako ktoru suciastku umiestnit,ako ju prepojit s inymi atd.
tak ako tu niekto pisal ze male plosky neurobim,to je takisto pravda,zatial som nebol nuteny robit taketo plosky na nejake uCPU atd,takze som sa s tym nestretol.Najmensie co som robil bolo ked som pomedzi nohy IO tahal 2 vodive cesty rucne s 0.5mm fixou,to bolo nieco! ale podarilo sa Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 19:52    Předmět: Citovat

Nainštaloval som ten Protel99-Trial verziu, ale za toho b.ha neviem, ako v ňom treba kresliť. Ani z Help-u nie som múdrejší....
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19545
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 20:00    Předmět: Citovat

Tak by měl začít každý, jak káže Zdenoeddie.
Po dlouholetých zkušenostech s Orcadem (už od DOSovské verze) a Formicou konstatuji, že pro bastlířské účely v analogové technice jsou tyto programy častěji spíše přítěží.
Vynechám rozhodování o koncepci zapojení, návrhu schémátka, volby a výpočtu součástek - tyto programy toho za mě moc neudělají.
Pak shromáždím součástky (kvůli rozměrům), vezmu tužku, fix a čtverečkovaný papír a nakreslím si osazovák v měřítku 1:2 nebo 1:4 (zrcadlově, jakoby při pohledu skrz desku na součástky zespodu).
Pak dojde na překreslení v měřítku 1:1 (třeba i na milimetrový papír, hromada součástek nemá vývody v rastru 2,5mm nebo 1/10").
Přilepím na desku, oťukám, kde budou otvory, u oboustranných desek si je rovnou vyvrtám, abych se na obou stranách sešel. Vícevrstvé plošňáky zatím nebyly potřeba a doma bych je stejně nevyrobil.
Dámské a trubičkové pero, lihový roztok kalafuny obarvený lihovým fixem, a jedu podle nakreslené předlohy. Neztrácím týdny času zkoušením, jak ten obrazec dostat na desku.
Vyleptám, opláchnu, usuším, osadím a, je-li to třeba, odstraním zbytky laku. Jinak ho na desce nechávám.
Po odzkoušení zapojení, pokud se mi jeví vhodné k zveřejnění, naskenuji osazovák, v Softkey Photofinishi (ale taky jsem něco kreslil ve WordArtu) nebo jiném grafickém editoru tomu dám štábní kulturu a z toho už to jde dostat do sériové výroby, jak si to kdo na tu desku pak dostane, je jeho věc. Navíc jde o už vyzkoušenou konstrukci.
A řekl bych, že ani za ty ručně kreslené plošňáky se taky stydět nemusím, příklad tu už někde v jiném vláknu byl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 20:06    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
... Po dlouholetých zkušenostech s Orcadem (už od DOSovské verze) a Formicou konstatuji, že pro bastlířské účely v analogové technice jsou tyto programy spíše přítěží...

Já bych mezi takové programy dle subjektivních zkušeností zařadil i LSD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6327
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 20:27    Předmět: Citovat

ajajaj, tak to jsem si zvolil špatný program (OrCad)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
zdenoeddie



Založen: Oct 31, 2007
Příspěvky: 2492
Bydliště: uz len Presov :)

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 21:01    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Tak ... byl.

tvoj postup v podstate je zhodny s mojim,akurat ja pouzivam raster 2.54x2.54 taky bodkovany,este z cias SPSE a stale si dam nakopirovat nove papiere aby som mal kde kreslit.na kreslenie pouzivam klasika centrofix.inac je vsetko rovnake
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 21:12    Předmět: Citovat

Tak jsem vyzkoušel dema SprintLayout, Splan. Docela pěkné, ale zdálo se mi to moc jednoduché, jen takové kreslítko. Příspěvek o Target3001 mě nadchl, hned jsem ho musel vyzkoušet. Dopadlo to okamžitým odinstalováním. Protel jsem viděl jen na fotkách vypadá zajímavě, ale nikde jsem ho nenašel. Na stránkách je napsáno, že se software přejmenoval na Altium Designer. Nikde jsem ale nenašel žádný odkaz na demoverzi. Formica mě už z obrázků odradila. OrCAD jsem nezkoušel (už jsem dost zmaten z PSPICE).

Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hop377



Založen: Jun 19, 2004
Příspěvky: 439

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 21:30    Předmět: Citovat

To Dolac:
Co je u Teba poriadny plosak? Rucne sme navrhovali plosaky na overovacie vzorky pre vyrobu a boli tam aj dost zlozite kusy aj obojstranne, sice vtedy len s TTL a 8080. Aj dnes este nakreslim plosak na cokolvek z rucne a mozno aj rychlejsie a s PC. Pouzivam metodu podobnu ako Hill a suciastky znacim pre lepsiu prehladnost farebnymi fixami. Ale je tiez fakt, ze plosaky s digitalnymi zbernicami radsej naslaham v PC.

Edit.: Keby som tak dnes este vedel zohnat lievikove pierka a hlavne tus na astralon, to je na kreslenie plosakov lepsie ako centrofix.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Přesně tak, je to osvědčená metoda. Tady je příklad, návrh na digitální stupnici k přijímači se 14 x DIL.
Po označení dírek ostrým důlčikem je to za chvíli nakreslené.



0021.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  0021.jpeg
 Velikost:  127.94 kB
 Staženo:  327 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 22:11    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.

Tak rozvineme diskuzi Very Happy . Jake kilometry mysi? To jsem nepochopil, vysvetli mi to. A nechapu tu otazku designu, o co ti jde? Jak to funguje, nebo jestli to hezky vypada? Ja to pouzivam pro navrh desek, ne proto, ze to hezky vypada.

Nebo vyzkousej Formicu, ale tam se zase zda ovladani hrozne mne...tobe bude treba vyhovovat. V dost veci je lepsi nez eagle(sprava plosek a podobny uzitecny ficury), ale to ovladani to u me zabilo. A je to cesky program(sice ne v cestine, ale napsali ho borci na matfyzu).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 22:19    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Tak jsem vyzkoušel dema SprintLayout, Splan. Docela pěkné, ale zdálo se mi to moc jednoduché, jen takové kreslítko. Příspěvek o Target3001 mě nadchl, hned jsem ho musel vyzkoušet. Dopadlo to okamžitým odinstalováním. Protel jsem viděl jen na fotkách vypadá zajímavě, ale nikde jsem ho nenašel. Na stránkách je napsáno, že se software přejmenoval na Altium Designer. Nikde jsem ale nenašel žádný odkaz na demoverzi. Formica mě už z obrázků odradila. OrCAD jsem nezkoušel (už jsem dost zmaten z PSPICE).
Jak to tak vidím, tak (zatím) je pro mě Eagle jediný rozumný software na návrh DPS. Bohužel ovládání je hrozné. Při návrhu najezdím myší kilometry. Vypadá to jak z 90. let.Podle mě existuje prostě dobré a špatné ovládání. O zvyku to podle mě není. Člověk si zvykne na vše, když mu nic jiného nezbývá.

Tak vidím, že jsi skoro všechno zkritizoval. Asi nezbude než přejít na úplně něco jiného. Podívej se na nějaký profi software, např. tady http://www.mentor.com/products/pcb/pads/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt duben 03 2008, 22:24    Předmět: Citovat

Very Happy covece hnedka mu doporucovat soft od Mentora...mel si se zeptat minuly tyden. Pozval bych te na Workshop od Mentoru u nas na fakulte Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund