Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

řízení RGB led
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
coat



Založen: Jun 13, 2007
Příspěvky: 68
Bydliště: BRNO

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 22:48    Předmět: řízení RGB led Citovat

Zdravim. Stavim si takovou jednoduchou svitilnu s RGB led. Schema je na obrazku. Tranzistory na rizeni jednotlivych cipu jsou pouzity z duvodu ze bude zapojeno vice LED paralelne.
Chtel jsem se zeptat jakym zpusobem pomoci PWM byste ridili jas LED, nemyslim michani barev, ale rizeni jasu tak aby nedochazelo ke zmene nastavene barvy. Rizeni napeti na anode jsem nechtel pouzit kvuli nezadoucim ztratam.
dik



rgb_light.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rgb_light.GIF
 Velikost:  92.99 kB
 Staženo:  121 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 22:59    Předmět: Citovat

Odpory R1, R2, R3, stabilizátor 7805 - to jsou ztráty. Co se týče trvalosti barvy, to se bude muset vyzkoušet vzájmená souhra podle konkrétních LED. Co se týče energetiky, měly by tam být spínací zdroje proudu a ne omezovací odpory.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 9:49    Předmět: Citovat

Co se týká učinnosti, tak souhlasím. Ovšem při PWM řízení bude odstín stále stejný, protože LED budou pracovat stále ve stejné oblasti chrakteristiky. Stačí tedy při změně jasu zachovávat poměr plnění-výkonu jednotlivých LED. Pokud bude výkon každé LED třeba 25%, tak při zvýšení výkonu na 50% se zvýší i jas přesně 2x a odstín bude naprosto stejný jako předtím. Pokud pochopitelně zanedbám drobné odchylky, vzniklé například oteplením čipu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF*
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 10:31    Předmět: Citovat

citace:
Co se týče energetiky, měly by tam být spínací zdroje proudu a ne omezovací odpory.
Co to jsou "spínací zdroje proudu"?
Návrat nahoru
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 10:37    Předmět: Citovat

Každá dioda bude mít jinou VA charakteristiku. Závislost střídy a intenzity bude nelineární. A každá barva diody bude svítit jinak intenzivně. Při malé intenzitě už třeba bude svítit jen červená a modrá vůbec. Proto je potřeba s tímto počítat.

Pokud bude střída řízena lineárně a jednotlivé intenzity vyrovnány různými hodnotami rezistorů a příp. ještě softwarově, bude to jakžtakž docela pěkně fungovat. Nejlepší je barvu a intenzitu nastavovat v modelu HSL (HSV) a transformovat ji na RGB Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 10:57    Předmět: Citovat

PavelFF* napsal(a):
Co to jsou "spínací zdroje proudu"?

Klíčová slova: Switching current source, resp. switching current source converter. Switching - spínání, current - proud, source - zdroj. Měla by se konečně zavést výuka angličtiny na základních školách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF*
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 12:18    Předmět: Citovat

to tandel: Takže ke každé ze tří diod se zapojí elektronický obvod, který bude s účinností např. 80% omezovat proud diodou na konstantní velikost několika (desítek?) mA. Na to celé se ještě bude aplikovat PWM. Mě to připadá poněkud komlikované pro napájení 3 LED z +5V, proto jsem se autora (mtajovsky) zeptal.

O angličtině asi začnu uvažovat. Stačil tvůj výklad a já ten "Switching current source" přímo vidím.
Návrat nahoru
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 13:00    Předmět: Citovat

PavelFF* napsal(a):
...ke každé ze tří diod se zapojí elektronický obvod, který bude s účinností např. 80% omezovat proud diodou na konstantní velikost několika (desítek?) mA. Na to celé se ještě bude aplikovat PWM. Mě to připadá poněkud komlikované pro napájení 3 LED z +5V...

Ale proč to odbočení od pojmu "spínací zdroj proudu" jinam? Ty jsi se pouze ptal, co jsou spínací zdroje proudu. Tady to je:

PavelFF* napsal(a):
Co to jsou "spínací zdroje proudu"?

Ptal ses jenom, co to jsou "spínací zdroje proudu".

Takže se zeptej, jak si mtajovsky představuje celkové řešení a máš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 13:19    Předmět: Citovat

citace:
...Při malé intenzitě už třeba bude svítit jen červená a modrá vůbec...

Obávám se, že p4ul neporozuměl dostatečně tomu, co uvedl jankop. Z pricipu řízení PWM by nastavená barva měla zůstat konstantní, protože se nemění VA charakteristika. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 14:03    Předmět: Citovat

citace:
Ale proč to odbočení od pojmu "spínací zdroj proudu" jinam? Ty jsi se pouze ptal, co jsou spínací zdroje proudu. Tady to je:


to tandel: Promiň, dotaz směřoval na pana "mtajovsky" , což jsem zapomněl uvést. Byl jsem na rozpacích, jednak, proto , že obvyklejší vyraz v této souvislosti je slovo "spínaný" a jednak proto, že to mohlo mít podle mě ještě jiný výklad.


citace:
Takže se zeptej, jak si mtajovsky představuje celkové řešení a máš.
To jsem měl v úmyslu, jenže tys literárně velmi aktivní.

Zmínka o výuce angličtiny na ZŠ byla taky odbočením - mě už by do základní školy nevzali pro přestárlost.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 14:18    Předmět: Citovat

PavelFF napsal:
...tys literárně velmi aktivní.

A ty k té aktivitě dáváš podněty... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 14:26    Předmět: Citovat

citace:
A ty k té aktivitě dáváš podněty...
Tobě stačí opravdu jen lehounký impulz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 14:46    Předmět: Citovat

citace:
Obávám se, že p4ul neporozuměl dostatečně tomu, co uvedl jankop. Z pricipu řízení PWM by nastavená barva měla zůstat konstantní, protože se nemění VA charakteristika.


Já jsem nepředpokládal pro každou konst. zdroj proudu. Každá ledka z trojice RGB má jinou VA charakteristiku. Chtěl jsem říct, že při stejném napětí každá svítí jinak. Když se do nich pustí stejný proud, tak budou teoreticky svítit stejně, ale bude na nich jiné napětí. Takže TEORETICKY by měly při použití PWM svítit pořád ve stejném poměru.

PRAKTICKY: Měl jsem to zapojené jak to má Coat na obrázku a moc ve stejném poměru teda nesvítily a barva se trochu měnila s intenzitou, ale jak už jsem řekl, i tak je to ok. Pokud se vyžaduje 256 úrovní intenzity pro každou, pak musí být frekvence spínání (pwm) hodně velká, jinak mu bude nejmenší intenzita blikat, na to ale přijde Coat sám, až to prakticky vyzkouší. Je taky potřeba nějaké stínítko, protože bez něj to vypadá špatně - jsou vidět 3 barvy a ne jedna.

Masar: Nevím jestli dostatečně, ale myslím, že dost:) Každopádně mám tvé připomínky a vysvětlování rád.
Chtěl bych říct, že ne všechno co musí být teoreticky tak a tak protože to a to, ve skutečnosti tak bude. O tom se asi přesvědčil každý (nejen začínající) elektronik Wink nebo ne?

ps: závislost svítivosti na protékajícím proudu je taky u každé led stejná?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12457

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 15:21    Předmět: Citovat

Jsem někdy takový šťoural, ale nechci vnášet prázdnou polemiku. Například této větě:
citace:
...Pokud se vyžaduje 256 úrovní intenzity pro každou, pak musí být frekvence spínání (pwm) hodně velká, jinak mu bude nejmenší intenzita blikat,...

jaksi nerozumím. PWM přece může mít konstantní kmitočet, ne? Wink

A ty moje připomínky - někdy je moje formulace nepřesná. Ale shodneme se na tom, že je krásný, když ta teorie s tou praxí někdy souhlasí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 18:42    Předmět: Citovat

Větě nerozumíš, protože je neplatná Very Happy Aspoň vidíš, že tvé "šťouralství" se osvědčilo a je cenné. Když jsem tu větu psal tak mi to ani nepřišlo, ale když jsi odpověděl, že ji nerozumíš, tak už mi došlo co jsem napsal za blbost Rolling Eyes
PWM má samozřejmě stálý kmitočet a mění se jen střída.
Každopádně, když jsem to měl před nějakým časem zapojené, měl jsem právě problém s blikáním nejnižší intenzity. Asi to tím pádem nebylo způsobené PWM. Používal jsem sice výkonové led, ale už si to přesně nepamatuji a už to nemůžu ani ověřit. Takže za to se omlouvám. Nechtěl jsem mystifikovat. Hned jsem si to musel prakticky ověřit a zde je výsledek:

Modrá dioda řízená PWM, frekvence 50 Hz, střída 0%...100% -> nebliká a mění se intenzita. U frekvence < 43 Hz už jde na diodě blikání poznat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund