Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak pospojovat 3 antény + zesilovače + slučovače?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan-987654
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 11:26    Předmět: Jak pospojovat 3 antény + zesilovače + slučovače? Citovat

Dobrý den.

Mám takovýto problém:

Při rekonstrukci střechy došlo k rozmontování našeho anténního systému ještě před tím, než jsem si stačil udělat nákres a teď nevím jak to mám zapojit zpátky - jsou to 3 antény a 3 krabičky (asi zesilovače a slučovače já se v tom vůbec nevyznám).
Pamatuji si, že jsme měli problémy s Primou, tak nám tam dodělávali nějaký zesilovač.
Zkoušel jsem to zapojit několika způsoby, ale většinou to končilo tím, že se po připojení některé z antén zkratoval adaptér, nebo byl příjem velmi špatný.
Samotné antény mám nasměrovány správně. V tom problém není. Ale nevím, jak je spojit dohromady.
Můžete mi prosím někdo poradit, nebo mě odkázat na nějaká speciální diskusní fóra, která se anténami zabývají?
Nákres současného stavu včetně fotografií těch krabiček je zde:
http://www.iridium.webzdarma.cz/anteny.jpg

Předem děkuji za rady

Milan
Návrat nahoru
jopein



Založen: Jul 07, 2005
Příspěvky: 413
Bydliště: Kostelec na Hané

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 11:51    Předmět: Citovat

pokud někdo neporadí jinak , tak bych vzal přenosnou televizi a zkontroloval signály z jednotlivých antén. (mohlo dojít k přerušení kabelu od antény)
Pak napiš odkud jsi , nebo jaké vysílače jsou v dosahu a na jakých kanálech.
To pro začátek stačí , ozvi se a budeme pokračovat. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 12:11    Předmět: Citovat

Pane jo, to vypada ze to nejaky prase sloucilo tim sirokopasmovym slucovacem, no potes.
Jinak jeste dotaz - je v nejake antene predzesilovac nebo ne ?

Jinak bych to videl takto - Prima I do zesiku G
Vystup H do splitteru D
Sito CT (K) do splitteru E
Vytup splitteru F do zesiku B
Nova J do vstupu A
Vystup zesiku C do L

Je v tom situ zesilovac (sito ala polsko ?) Pokud ne, je mozne ze ten splitter ma jen jeden nvstup pruchozi pro napajeni pak do tohoto vstupu Primu.
Osobne bych tam radeji videl slucovac REST pro pozadovany kanal na primu (utlum slucovace kolem 1,5dB narozdil od toho co tam je ted - 3,5dB a navic je to ladene a ne sirokopasmove)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan-987654
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 12:48    Předmět: Citovat

Jopein -> Samostatně ty antény fungují (když dole vypnu adaptér a propojuji postupně L-I ; L-J; L-K). Sice ta kvalita bez zesilovačů není nic moc, ale povedlo se mi to alespoň nastavit směrově. Dřív už ten systém fungoval bez problémů, takže se mi jedná opravdu jenom o to správné propojení.



RadekB -> Síto má na kabelu takovou žlutou krabičku a uvnitř ní jsou nějaké cívečky. Myslím si, že zesilovač to asi nebude. Nejsem přímo na místě, takže to nemůžu popsat přesněji, ale zítra to prozkoumám.
Jinak to zkusím zapojit podle vašeho návrhu a se ozvu jak to dopadlo.
Návrat nahoru
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 12:58    Předmět: Citovat

No, teoreticky by ta krabicka mohla byt napajeci vyhybka, aby nebyl zkratovan zdroj po pripojeni k tomu splitteru, ale cert vi ....
Zkus to podle toho popisu, v podstate jsem vychazel z tohoto :
Nova je vetsinou v pasmu VHF a silna, tudiz sup s ni do domovniho zesilovace 1-12, zbytek je v UHF, a musi se to sloucit, no nic jineho nez ten sirokopasmoby tam nemas, takze neni zbyti, pouzije se ten, prima je pry slaba, je tam jeste jeden zesilovac s malym sumovym cislem, tudiz asi na tu Primu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 15:13    Předmět: Antény Citovat

No, já bych postupoval asi takhle: Prima byla slabší, má tedy KANÁLOVÝ předzesilovač-je-li širokopásmový tak ho tam nedávej. Je to předzesilovač s propustí jen na ten kanál, kde Prima vysílá. Z jeho výstupu to zapoj zase do KANÁLOVÉHO slučovače typu K-Prima+UHF (podle kanálu na kterém vysílá, většinou jsou dostupné v místě kde bydlíš na místní příjmové podmínky). Tento slučovač musí být průchozí pro napájení na vstup Prima.
Síto zapoj do vstupu UHF tohoto slučovače. Je-li uvnitř zesilovač, tedy plošný spoj se SMD, tak to vyndej a kup si místo něj UHF symetrizační člen.
Pak bych použil běžně vyráběný rozvodový domovní zesilovač typu VKV/VHF/UHF, s možností zapnutí napájení na libovolný vstup. Zapni napájení na vstup UHF a ostatní vypni. Do vstupu UHF zapoj výstup z výše jmenovaného slučovače. Do VHF zapoj Yagi pro Novu. Do VKV můžeš dát anténu na rádio-kruhový dipól. Dobrý je zesilovač s regulací úrovně signálu jednotlivých vstupů.
Máš-li možnost připojit do konektoru napájení přímo adaptér-na půdě je blízko zásuvka-připoj ho tam. Odpadne napájecí výhybka a napájení po kabelu. Pokud to nejde, napájej to po kabelu, napájecí výhybka bude dole před odbočkou k první televizi.
Máš-li i anténu pro VKV (kruhový dipól) použij zásuvky. Mají v sobě filtry, které signál rozdělí na R-TV. Dá se to zapojit na různé způsoby, jako průchozí (smyčkováním) nebo na hvězdici (jako kabelovka). Průchozí zásuvky se dělají s různým odbočovacím útlumem. Pro malé rozvody použij průběžné 4/4dB a koncovou 2dB. U hvězdicového rozvodu budou jen koncové 2dB, v tom případě napájej zesilovač přímo nebo dej napájecí výhybku před rozbočovač.
Pozor na délku kabelu od antén-radši do 5 metrů, jen ze stožáru na půdu a kvalitní kabel, nejlépe dvouplášťový venkovní.
Pokud budeš kupovat nový zesilovač, kup si radši na konektory F než IEC.

Pokud chceš použít ty původní krabičky, napiš jak se jmenují, co je na nich napsáno.
Já to mám podobně, je to tak již 5 let a dupe to k plné spokojenosti.
Yagi na Primu (51.kanál), slučovač K51+UHF, Yagina na 10.kanál-Nova, síto bez zesilovače na UHF a kruhový dipól na VKV. Rozvodový zesilovač IVO, zásuvky taky, napájení adaptérem přímo do zesilovače. Jako rozvaděč jsem použil skříňku určenou původně jako přípojková skříň se 3 pojistkami 63A a nul.můstkem (to jsem samozřejmě vymontoval a použil jinde). Obraz jak malovaný, od té doby jsem na to nesáhl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 15:58    Předmět: Citovat

No popsal jsi to pekne, v podstate mas pravdu, ale dotaz znel jak zapojit to, co tam bylo Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 16:59    Předmět: Antény Citovat

Počkáme s čím přijde Milan. Pokud tam má 3 krabičky, tak jsou celem 2 možnosti. Buď zesilovač Prima, slučovač Prima+UHF, domovní rozvodový zesilovač, nebo zesilovač Prima, slučovač K Prima+zbytek UHF+VHF (dělají se, nebo jsou laditelné, ale ty nedávám), linkový zesilovač s průchozím napájením.
Ale pokud by měl širokopásmový zesilovač jako předzesilovač Primy, nebo dokonce za to ještě univerzální slučovač......tak by ta oprava střechy byla i dost pádným důvodem k tomu, aby to letělo.. Smile Smile
Dost často z TV nahrávám a zaplnit si příjem zbylých dvou programů v UHF duchy jen proto, že si zlepším jeden jiný, to ne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: so září 10 2005, 18:23    Předmět: Citovat

Jasne, ale nic neni jen "cernobile ", krome toho slucovace to neni tak nejhorsi sestava, osobne bych mel jen tri vyhrady :
1. a zasadni je ten slucovac, zde je opravdu na miste tzv.REST, podle kanalu kde je PRIMA.
2. konektory - klasicke IEC konektory jsou zdrojem vsech moznych problemu, osobne pouzivam komponenty s pripojenim pod sroubky, o nich kolikrat mnoho let nevim, kdyz uz konektory, tak snad jen Fka
3. U Primy bych pouzil kanalovy predzesilovac primo v antene, ale pokud je tam kanalova antena a v danem smeru nic nerusi (zadny jiny silny vysilac) a treba pokud je tam i ten REST, a signal nema uroven na mezi sumu pak pouziti nizkosumoveho zesilovace, byt pro cele UHF a jeste dal od svorek anteny nemusi byt uplne spatne reseni. (No kdyz je na strese 30cm snehu a venku minus 20, neni to nic prijemneho lezt na 5metrovy stozar kvuli vymene predzesilovace Smile))) )
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PetrK



Založen: Apr 16, 2005
Příspěvky: 203
Bydliště: CZ-Karlovarský kraj

PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 8:57    Předmět: Citovat

Pokud tam měl Milan pouze ty komponenty co má na obrázku, tak bych řekl že to mohlo být zapojené jedině tak jak přesně popsal RadekB.

Jediné co mě zaráží, že jestli na ten obrázek splitteru koukám opravdu dobře a Milan vyfotil skutečně ten co tam byl, tak se mě zdá že je to nikoliv slučovač ale rozbočovač, má obráceně konektory (zleva a zprava samce a dole samici). Potom by to ale mechanicky nepasovalo, protože by nešel zastrčit spodní vývod splitteru F do zesiku B. Možná se pletu ale ten obrázek prohlížím už 5 minut a nemůžu si pomoct Upset

No a další co jsem ještě chtěl, pokud se Milanovi zkratuje adaptér, tak bych prověřil právě ten splitter zda nemá zkrat mezi středovými kontakty a kostrou. Přeci jenom je to ten nejlevnější a nekvalitní článek z celé sestavy, která by jinak mohla fungovat OK.

_________________
**** Petr ****
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 11:14    Předmět: Citovat

Petre, to nevadi, tyhle potvurky se chovaji z obou stran stejne, jedine co tam je opravdu jine jsou ty konektory, ale o to jednodussi by to melo byt na zapojeni Smile Jinak ja bych ten zkrat videl spis prave v tom, ze ten splitter je propustny na obe strany pro napajeni a v nektere antene je symetrizak, ktery zpusobi zkrat. Jednou jsem takhle neco predelaval a taky jsem dlouho resil jak to ze to fungovalo a nakonec jsem zjistil ze uplne puvodne byl v jednom konektoru dobastleny kondenzator.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan-987654
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 13:54    Předmět: Citovat

Tak jsem tady.

Problém je vyřešen.

Stav signálů už je stejný jako před rekonstrukcí. (ČT1, ČT2, Nova - výborný příjem ; Prima je horší, ale i tak se na to dá koukat).


Obrázek konečného stavu a propustnost jednotlivých krabiček pro napájení je zde:

http://www.iridium.webzdarma.cz/anteny2.jpg


Musel jsem to zapojit trochu jinak, než mi radil RadekB, protože každá z antén se chová jako zkrat, proto musí být splitter oddělen. Jinak by se po připojení síta (ČT1+ČT2) zkratovalo napájení.


Pro PetraK. -> Při focení bylo to toho splitteru něco připojeno, proto se může zdát, že je tam špatný konektor.


Jinak všem děkuji za spolupráci a za postrčení tím správným směrem.

Milan
Návrat nahoru
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 14:04    Předmět: Citovat

Jo, taky reseni, nepocital jsem ze by se zesiloval i signal CT, jinak misto toho splitteru pouzij slucovac Kxx + REST, kde xx je kanal na kterem ti hraje Prima a obraz bude jeste o neco lepsi. Leda ze by nektery z prijimanych kanalu lezel prilis blizko kanalu, kde prijimas Primu, pak by pouziti toho hybridniho slucovace bylo asi lepsi.
Pokud je ta Prima slaba, bylo by totiz idelani ji zesilit jeste pred slucovanim, jednoiu z podminek uspesneho slouceni a rozvodu signalu je ten, aby urovne byly co nejvyrovnanejsi a pokud jsi psal, ze vse bylo OK krome Primy, je lepsi nezesilovat signaly CT a zesilit neprve tu Primu.
Tak jak to mas zapojene to sice chodi, ale ma to velke rezervy a verim ze Prima by pak mohla byt i znatelne lepsi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan-987654
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 14:17    Předmět: Citovat

Ještě mě napadlo, jestli by nebylo možné v té žluté krabičce u síta rozpojit ten "živý" drát co vede ke splitteru a nastavit ho nějakým kondenzátorem?

Tím by se síto oddělilo od napájení a pak by se to mohlo zapojit podle toho jak psal RadekB.
Návrat nahoru
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: ne září 11 2005, 17:48    Předmět: Citovat

Milane, urcite slo, akorat jsem nepoznal co to vlastne je, je tam videt symetrizacni clen a nejake kondiky, akorat jsem nepoznal, jestli to cerne je dvojlinka nebo nejaky koax. Zkus na to mrknut.
Jinak si zkus fakt zjistit, na kterem kanale tu primu prijimas a dat tam radeji ten REST, klidne ti ho muzu i pujcit a kdyz ti to nepojede lepe tak me ho posles zpet.
Jinak to stejnosmerne oddeleni je jednoduche, prerus stredni vodic co vede z koaxu ve zlute krabicce a zarad mu do cesty kondenzator cca 100pF-1nF .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund