Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Navrh parametru transformatoru

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 11:23    Předmět: Navrh parametru transformatoru Citovat

Kdysi davno jsem si ze zajmu a nadseni postavil "zesilovac" sestavajici z 3x TDA 7294 a 2x TDA 2050 pro male "domaci kino" k pocitaci. Nebyl to nejaky skvele hrajici zazrak, ale neosizene zapojeni jsem ctil, pouzil kvalitni soucastky a s korekcemi LM 1036N se nejednalo zase o takovou hruzu, jako plastove bednicky k PC. Cas vsak plynul a ja nyni po prestehovani opet skoncil s temi plastovymi bednickami a ac nehraji spatne, po obycejnem zvuku "TDAcek" se mi styska. Od te doby vsak uplynul dlouhy cas a tak jsem se rozhodl si postavit novou generaci domaciho kina vcetne reproboxu a tentokrate "poradne", neb bych rad dosahl kvality alespon H/K recieveru. Pro tento ucel jsem se rozhodl postavit nejspise 5.1 variantu leache [rad bych si ho konecne poslechl, bastlim rad a urcite nezustane jen u nej], rozdelenou na celkem 3 stereo bloky.

U prvniho bloku pro "predni sloupky" jest mi vse v zakladu jasne, vcetne mech. konstrukce, i cely zdroj mam v zakladu navrzeny, jedna se o dva toroidy 400VA, kazdy o dvou soucasne vinutych sekundarech po 40V/5A [~56V DC], 50A "kostkou" a filtraci aktualne 4x 10 000uF/80V, soft start a EMI filtry samozrejmosti, avsak ohledne transformatoru mne trapi dve veci.

a] Nejsem si jisty, jestli firma Tronic, u ktere jsem si pred X lety puvodni toroid nechal navinout a jsem s nim spokojeny mi vubec umozni vinout sekundary soucasne a navic trebas i vodicem o stupen silnejsim, nez je treba - tudiz bych rad slysel Vase zkusenosti s touto pripadne i jinou firmou co se takovych pozadavku tyce.

b] Nekteri jedinci si na primaru delaji odbocku na "280V" pro "ekonomicky" rezim, kdy zesilovac ma mensi spotrebu. Ovsem nejak mi unika, kolik a zda-li vubec nejaky podstatny prikon lze usetrit, nebot pokud chci mensi spotrebu, budu spise zesilovac "mene budit". Nezatizeny zesilovac zase o tolik mensi spotrebu podle meho mit nebude [klid. proud ~100mA], pokud mu klesne napajeci napeti z 56V na cca rekneme 35V a ze by byly takove ztraty v trafu, aby se tohle nejak podstatne vyplatilo nevim. Navic to opet komplikuje navrh transformatoru i "soft startu", chtel bych tedy znat Vase nazory i na tento problem.

Predem dekuji vsem za odpovedi Smile...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 11:53    Předmět: Citovat

Ekonomický režim: Ta odbočka by měla být spíše na 230V, celé primární vinutí by pak mělo více závitů, navrženo jakože na 280V. Zesilovač by se normálně provozoval v režimu se síťovým napětím přivedeným na odbočku 230V a v tomto stavu by dával jmenovité výstupní napětí.

Přepnutí na těch "280V=více závitů" přinese mimo jiné menší sycení jádra a tím pádem nižší vyzařování. Současně se sníží sekundární napětí trafa a zesilovač bude napájen menším napětím se všemi důsledky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 12:02    Předmět: Citovat

Dekuji za odpoved!
Aj, udelal jsem spatne uvozovky, jiste - s odbockou i sycenim jest mi vse jasne, ale otazka zni, jestli se vubec takovou veci zabyvat. Samozrejme jest pravda, ze v 90% pripadu domaciho klidneho poslechu napriklad neni treba ani 200VA trafo na kanal vlastne, ovsem je opravdu takovy rozdil ve spotrebe, pokud bude trafo provozovano v rezimu "s nizsim napetim na primaru, nez jmenovitych 280V"?

Take jest otazka, jestli diky tomu nebude precijen trochu negativne ovlivnena ucinnost trafa, pokud pojede na odbocku 230V, kdy kus primaru je vlastne nevyuzit a jen zbytecne zabira na trafu misto. Mozna je to zbytecna obava, nejde zase o nejak velikou cast vinuti, avsak presto - nedokazi se stale rozhodnout, jestli tohle "setreni prikonem" neni ve finale spise a jen prace navic :/


Naposledy upravil The_P dne út březen 25 2008, 12:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 12:02    Předmět: Citovat

to s tím ekonomickým režimem mi uniká taky, ale já o sobě vím, že na spoustu "logiky" okolo HiFi jsem nedorostl a nikdy nedorostu Rolling Eyes

Navíječ zvyklý na rozmanité zakázky ti navine co budeš chtít, když se silnější drát nevejde tak ti nabídne o stupeň větší jádro a to nebude zaplněno. Spíš ti doporučí vinutí více vodiči souběžně než tlustou kolejnici, líp se s tím dělá.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 12:12    Předmět: Citovat

To jest vlastne pravda, u SMPS se to pouziva bezne pro vetsi proudy, i kdyz tam hraje roli take vyssi frekvence, uvidime tedy co mi reknou, snad to nebude stejna pani jako minule, ktera mi pokud se dobre pamatuji odmitla technika zavolat a sama mela problem precist me jednoduche schema trafa se 4mi sekundary ;/

Cim vice o tom premyslim, tim vice mi ten primar pripada jako nesmysl, obycejnych 230V to nejspise resi, diky za nazory - ted uz tam jen zajit a mit stesti na ochotu Wink...

Casem, az se dostanu k vyrobe samotnych Leachu mam jeste jedno dilema, jestli pouzit puvodni tranzistory, ci napr. rychlejsi [4Mhz vs 2Mhz], ale s mensim max. proudem [16A vs 20A], co mne vsak vice trapi jsou ty dratove privody a ne jeden jedinec [vcetne trebas Sinclaira] takto rychle tranzistory na takovehle "propojovani" zrovna nedoporucuje. Na druhou stranu to tak evidentne spoustu lidi ma a "nic se nedeje"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 12:16    Předmět: Citovat

po jistém počtu let strávených výrobou a úvahami okolo hudebního hardwaru se dneska radši zaměřuju na to, kde vzít čas na poslech toho co chci poslouchat, jak to udělat abych na to měl takový klid který opravňuje aspoň 56 dB s/n a kde vzít nahrávky které chci poslouchat, aby to nebyly surově zmasterované reedice...
vedle toho je problém trafa nebo 2/4 Mhz Fmax vedlejší Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
The_P



Založen: Oct 17, 2006
Příspěvky: 51

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 12:20    Předmět: Citovat

Mas bohuzel pravdu Wink , take uz sam nemam na poslech tolik casu jako drive, ale prave proto stavim, abych se k tomu vratil a pak aby mne to tou "krasou" zvuku pritahlo zpet k poslechu [nic nezni tak hezky, jako vlastni zesilovac Wink], neb obcas je to jednoduse treba - jen se vypnout a zaposlouchat.

Na druhou stranu, ted stavim, tak se staram, repertoar mam nastesti davno pripraveny Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 18:44    Předmět: Citovat

Podle ohlasů to fakt vypadá, že Leach je dobře reprodukovatelná konstrukce. Ale já jsem spíš příznivec lampáčů, popř. hybridů. Jen člověka zamrzí, když vidí, jak hrozně jsou některé lampáče postavené a jak jsou některá zapojení nedořešená. Tyto dvě věci dělají lampáčům velmi špatnou reklamu. A ke všemu si pak přes takový zesilovač pustí třeba internetové rádio 96kbps. Vážně nevím, proč někteří lidé ty lampáče vlastně staví.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12338
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 19:20    Předmět: Citovat

Nevím, co ohledně průměrů drátu řešíte. Pokud to na toroid vejde, a zákazník to zaplatí, není problém tam navinout cokoliv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.12 sekund