Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Primitnivní přijímač VKV pomocí krystalu...???
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:03    Předmět: Citovat

amater... napsal(a):

ano mluvil sem o primitivnim zařízení a tohle sem uvedl jako ukázku ale neznamená to že chci zkusit udělat to samý... chci udělat něco v tom principu aby bylo možno s něčim laborovat


přijímač z toho marshalla bude velmi pravděpodobně superhet s dvojím směšováním (kvůli citlivosti a selektivitě) a systém používá nějakou pulsní modulaci která dovoluje pracovat se signálem s nízkým poměrem s/š.
Když ty použiješ přímé směšování, jednak bude citlivost hned na vstupu omezená šumem směšovacího prvku, jednak bude selektivita daná jen nf filtrem. Dostaneš se na nějaké desítky nebo stovky µV oproti desetinám µV u profi zařízení. Signál budeš moct vyhodnocovat jen usměrňováním směšovacího rozdílu a nebo selektivním výběrem zázněje (zajímavý problém stability kmitočtu na f>100 MHz...)
Použití primitivních základů radiotechniky nemusí být vždycky použitelné v praxi, když budeš mít o tři řády horší citlivost přijímače, bude třeba to dohnat o tři řády vyšším výkonem vysílače. Jestli má vysílač impuslní výkon 5W...
S odolností vůči frekvenčně blízkým signálům to bude podobně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
amater...
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:03    Předmět: Citovat

Jinak když už přišla řeč na onu frekvenci, mam možnost někde si ověřit, jeslti je něco podobného povoleno?? A co si myslíte o té frekvenci 219MHz, proč nepoužít frekvenci jinou? nebo se používá takto vysoká frekvence schválně protože se díky ní dobře určuje směr? kdybych použil 100MHz tak se to bude odrážet od překážek a já můžu být naváděn jinam že?
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:08    Předmět: Citovat

200 MHz se bude odrážet ještě líp.
Stanovení kmitočtu vychází jednak z povolených přidělených pásem, jednak z pravděpodobnosti rušení (nejen technického původu), pak z mechanických rozměrů použitelné antény vzhledem k délce vlny a z důvodů šíření daného pásma v terénu. To jen zhruba, kritérií je určitě víc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
amater...
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:13    Předmět: Citovat

když se bude odrážet ještě líp, jakym způsobem to teda funguje? :// koukam že mi od toho víc a víc odrazujete :// jakou frekvenci teda volit?
Návrat nahoru
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:31    Předmět: Citovat

od získávání znalostí v elektronice tě tady dofám nikdo nebude zrazovat, s návodem jak načerno vyrábět vf zařízení to už je trochu jinak. Snažíme se ti vyložit, co je reálné a co si představuješ jako Hurvínek. Signál se odráží od překážek tehdy když je vlnová délka srovnatelná a menší než je rozměr překážky, současně je taky podle toho stíněn. Podobně se mění závislost na polarizaci.
Z pohledu amatéra je rostoucí kmitočet náročnější na znalost práce s vf technikou (rozložení součástí, parazitní vazby, kapacity). Kdo zkusil vyrobit CB vysílač tak ví, že to není jako vyrobit barevnou hudbu. Na stovkách MHz tím hůř. Než mrkneš, vysílací tranzistor je v nebi.
Opakuju, kup si PMR rádijko a lehni si na pár dní do webových diskusí PMR-kářů, probírá se tam všechno o anténách a šíření vln atd, je zbytečné to tady pracně vypisovat.
Navíc výroba něčeho vf v dnešní policejně aktivistické době je s ohledem na nervozní boj proti teroristům, ohrožování leteckého provozu a podobně možná stejně průserová jako říct před 50 lety že Klement Gottwald je vůl... Velký bratr nemá rád, když mu někdo leze do zelí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
amater...
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 15:50    Předmět: Citovat

jj pořádně si to prolezu a zkusim zalaboroval s delšíma vlnama. teď sem dokonce našel že u nás se používá frekvence 216 a 434MHz na tyto vysílačky. jen by mi zajímalo, jaký musí mít výkon aby to na přímou viditelnost za něco stálo na dosah v řádech kilometrů. jinak zmínka je např tady http://www.falcons.cz/telemetrie.htm zatim tedy díky, určitě se ještě ozvu Smile
Návrat nahoru
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 16:17    Předmět: Citovat

amater... napsal(a):
mi-ro napsal(a):
K problému samému ti napsali kolegové už nahoře. Chci jen reagovat na tvoji úvahu že "povolení to mít musí když se to používá". Pokud se nemýlím na 216Mhz je VHF pásmo TV nezi 10. a 11. kanálem a pochybuju že by tam někdo v ČR povolil takový byť pulzní provoz. Ale každý strůjcem svého štěstí a argumenty že to někdo už používá ti budou asi h...o platný. Dokonce to vypadá že ty vysílače můžou mít homologaci pro USA. Mezi námi, pokud to budeš používat sporadicky a nebudeš někomu bourat televizi tak ti to asi projde, rozuměj že tě nechytnou.


no a když se o to někdo bude zajímat a dohledá zdroj signálu tedy onen vysílač, kdo mi dokáže že sem to udělal já, když u něj nebudu?? Smile
no vždyť ti říkám že tě nechytnou, to bys měl hodně smůlu. Hlavně to nesmí rušit lidem televizi, to pak jde rychle.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 17:37    Předmět: Citovat

amater... napsal(a):
no a když se o to nikdo bude zajímat a dohledá zdroj signálu tedy onen vysílač, kdo mi dokáže že sem to udělal já, když u něj nebudu?? Smile


Oni si na teba počkajú, majú čas, platia ich z našich daní, naviac niektorých tento lov aj baví. Ak ťa aj nevymáknu, budú tú frekvenciu sledovať ďalej a nakoniec vyhrajú oni, radšej tomu ver. Nebol by si prvý, ani posledný. S technikou akú majú ťa dokážu presne zamerať. (nechcem ťa strašiť automatickými sledovačmi rádiového pásma, ktoré by v rámci smerníc EU mali byť už funkčné). Pred nejakou dobou takto odchytávali bezdrátové telefóny, pracujúce v nepovolených pásmach, s ručnou anténou, pripomínajúcou väčší diaľkový mikrofón a špeciálnym prijímačom (Rohde-Schwarz) dokázali nájsť v paneláku presne okno, za ktorým sa nachádza základňa telefónu...

Radšej neriskuj, PMR pracuje v pásme 446MHz, smerová anténa nevyjde veľká, i keď ani tá nie je povolená. Je to však povolené pásmo, riziko prúserov je neporovnateľne menšie...

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 17:48    Předmět: Citovat

Jestli chceš vysílat legálně, na 172Mhz jsou takzvané sdílené kmitočty... Nepoužívám je, tak nevím jak to s nimi přesně je, ale je možno tam vysílat až 5W. Sdílenky jsou i níže, ovšem nedávno s tím dělali brikule, tak nevím jak to ted je. S doma postaveným zařízením to úplně legálně pochopitelně nikdy nebude, ale nikdo na tebe nepůjde, kdyz nebudeš nic rušit...

Tabulku kmitočtů by si měl nají někde na www.ctu.cz... S tím uz si jistě poradíš.

amater... napsal(a):
jj pořádně si to prolezu a zkusim zalaboroval s delšíma vlnama.
...

Čím vyžší kmitočet, tím kratší vlna. Smile

EDIT: Jenom velké upozornění.. Na kmitočtech 118 - 136Mhz (tuším) je letecký provoz. Proto ti důrazně nedoporučuji vysílač v blízkosti těhto pásem ladit!


Naposledy upravil jardajar dne po březen 17 2008, 17:52, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 17:52    Předmět: Citovat

Když jsme nakousli ten problém s tím pytlačením v éteru tak většina z vás ani netušíte co ČTÚ ná za zařízení. Za desítky milionů vybavený auta s všesměrovejma a směrovejma anténama kterým stačí k zachycení signálu v éteru a vypočítání azimutu 0,1s!!!! Navíc pracuje několik stacionárních zařízení který vypadají jako BTS (antény mobilů) a trvale monitorujou určitá pásma, např nedávno zakázané 45,...Mhz kde pracujou výprodejní vojenský RF 10, takže pokud budou chtít......velký bratr tě sleduje. Aktivita ČTU je víceměně pasívní ale když dojde k nahlášení rušení, dokážou lecos a jsou vytrvalí. Neptejte se mě odkud mám tyto informace, nepovím Very Happy
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 17:57    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Když jsme nakousli ten problém s tím pytlačením v éteru tak většina z vás ani netušíte co ČTÚ ná za zařízení. Za desítky milionů vybavený auta s všesměrovejma a směrovejma anténama kterým stačí k zachycení signálu v éteru a vypočítání azimutu 0,1s!!!! Navíc pracuje několik stacionárních zařízení který vypadají jako BTS (antény mobilů) a trvale monitorujou určitá pásma, např nedávno zakázané 45,...Mhz kde pracujou výprodejní vojenský RF 10, takže pokud budou chtít......velký bratr tě sleduje. Aktivita ČTU je víceměně pasívní ale když dojde k nahlášení rušení, dokážou lecos a jsou vytrvalí. Neptejte se mě odkud mám tyto informace, nepovím Very Happy


Je to přesně tak, jak říkáš... RF10 používají airsoftáci (nekdy si je ze srandy ladím) a zatím z toho nic nebylo... Jak to nekomu začne vadit, je průser.. Podle mě, když uz chced člověk něco laborovat, má si udělat ham koncesi. Pak je to bez obav...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7939
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 18:07    Předmět: Citovat

Trochu mimo téma ale pro jardujar- nejde ti odeslat na mail-byl odmítnut!! ale předpokládám že z Neratovic uděláš OK0B. Zkusím tam chvíli poslouchat, já OK1XAM
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 18:12    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Když jsme nakousli ten problém s tím pytlačením v éteru tak většina z vás ani netušíte co ČTÚ ná za zařízení. Za desítky milionů vybavený auta s všesměrovejma a směrovejma anténama kterým stačí k zachycení signálu v éteru a vypočítání azimutu 0,1s!!!! Navíc pracuje několik stacionárních zařízení který vypadají jako BTS (antény mobilů) a trvale monitorujou určitá pásma, např nedávno zakázané 45,...Mhz kde pracujou výprodejní vojenský RF 10, takže pokud budou chtít......velký bratr tě sleduje. Aktivita ČTU je víceměně pasívní ale když dojde k nahlášení rušení, dokážou lecos a jsou vytrvalí. Neptejte se mě odkud mám tyto informace, nepovím Very Happy


Toto som mal aj ja na mysli, ty si to len inak vyjadril. Niekedy je lepšie nevedieť a žiť v sladkej nevedomosti, až kým nepomrieme... Shocked

_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: po březen 17 2008, 19:26    Předmět: Citovat

mi-ro napsal(a):
Trochu mimo téma ale pro jardujar- nejde ti odeslat na mail-byl odmítnut!! ale předpokládám že z Neratovic uděláš OK0B. Zkusím tam chvíli poslouchat, já OK1XAM


Udělám v klidu, ale bohuzel ted nemám venku antény (po vychřici)... Asi nasadim az ve čtvrtek, tak potom by to šlo. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: út březen 18 2008, 11:24    Předmět: Citovat

jardajar napsal(a):
Jestli chceš vysílat legálně, na 172Mhz jsou takzvané sdílené kmitočty...


Sdílený kmitočty jsou i na 448Mhz, či 77-78Mhz a dalších, ovšem bývají (alespoň u nás na Moravě) hojně využívaný , a klíčovací poměr je tam max. 10 procent. Takže tam bych to taky nezkoušel...

Kde by se to zkusit dalo, tak v pulsním provozu na datových kanálech - více viz čtú

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund