Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Q-metr

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 21:26    Předmět: Q-metr Citovat

Dobrý den, stavím si Q-metr uveřejněný v Amatérském rádiu konkrétně v číslech 12/2006 a 1/2007. Oscilátorová část funguje správně, ale já se zasekl při oživování VF voltmetru. Můj problém je ten, že ačkoliv je přepínač S2a přepnut do polohy stejné, jako ve schématu (spojený výstup oscilátoru na vstup VF voltmetru) a tudíž bych měl nastavit potenciometrem 1M maximální výchylku ručičky na měřáku, ručička se i při úplném vytočení a nulové hodnotě odporu na poteciometru zvedne maximálně na nějakých 10-20uA... Hradlo tranzistoru je v pořádku, zkoušel jsem ho i vyměnit, ale problém stále přetrvává. Když jsem si ovšem prohlížel dokumentaci ke Q-metru zjistil, že výstup potenciometru by měl podle schématu být připojen ke druhé nožičce a zpětná vazba z měřáku ke třetí nožičce. Na DPS je to přesně naopak. Proto se ptám, zda nemůže mít přehození invertujícího a neinvertujícího vstupu toho IO vliv na funkčnost VF voltmetru? Nebo dělám chybu někde já? Prosím poraďte.


Q-metr Schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Q-metr Schema.jpg
 Velikost:  287.84 kB
 Staženo:  291 krát


Q-metr DPS.jpg
 Komentář:
Klíč k TL081 je směrem nahoru, dá se odvodit ze schématu.

Stáhnout
 Soubor:  Q-metr DPS.jpg
 Velikost:  206.91 kB
 Staženo:  132 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pepa87



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 144

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 21:31    Předmět: Citovat

agent000 napsal(a):
. přehození invertujícího a neinvertujícího vstupu toho IO .

to asi bude tím
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 14 2008, 22:11    Předmět: Citovat

Na plošňáku je to správně. Špatně je to ve schématu - jsou tam prohozená čísla 2 a 3.
Zesilovač je neinvertující a je nastaven tak, že při napětí -0,1V na vstupu č. 3 (neinvertující stup) by měl měřák ukázat právě 100uA.
Změř napětí na jezdci potenciometru(na vstupu zesilovače) , jestli tomu odpovídá výstup. Pokud to souhlasí, je chyba jinde, např. leze malé napětí z generátoru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: so březen 15 2008, 6:30    Předmět: Citovat

agent000 napsal:
...přehození invertujícího a neinvertujícího vstupu toho IO...

Tak toto je podle statistiky už 18-tý případ prohození vstupů OZ na schématu v AR A/B od počátku sledování. Tentokrát je ale špatná funkčnost zapojení asi způsobena něčím jiným.

Mimochodem, agente000, už jsi zaplatil poplatek za využití patentu? Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 15 2008, 10:51    Předmět: Citovat

...Mimochodem, agente000, už jsi zaplatil poplatek za využití patentu? Smile ...

no tak to mi trochu uteklo, kam že se to posílá? Ten patent na oscilátor už asi vypršel... Very Happy

No to prohození mě zmátlo, takže tam teda mám chybu někde já... no když jsem výstup měřil osciloskopem naměřil jsem 40mV na hradle T9 což mi připadá dost málo a než se signál dostal až k TL081 tak z něj zbylo jen 10mV, což by odpovídalo hodnotě 10uA, kterou mi ukazuje měřák. Nemohlo by to být tím, že jsem nepoužil originální tranzistory co tam měli být (PN3563; 2N3563; 2N5770; 2N918) nemohl jsem je totiž nikde ve svém okolí sehnat tak jsem použil ekvivalent 2N5551. Oscilátor tedy funguje spárvně, jen dává na výstupu příliš malý napětí...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: so březen 15 2008, 19:35    Předmět: Citovat

Agente000:

1. Špatná zpráva:
Tranzistor 2N5551 (univerzální tranzistor) určitě není ekvivalentem (ani přibližným) tranzistorů uvedených ve schematu generátoru (vf tranzistory). Jak jsi na ten "ekvivalent" přišel?
2. Dobrá zpráva:
Nevhodný typ tranzistoru by se měl projevit až na vysokých kmitočtech, na nižších rozsazích můžeš klidně zkoušet i s těmi tvými univerzálními tranzistory (tak se dnes někdy říká nízkofrekvenčním tranzistorům).
3. Na dálku se špatně opravuje, ale nejčastější závadou u tohoto typu generátoru (pokud myslíš, že je vadný) bývá nakřápnutý T8 nebo něco okolo něho, potom vstupní dvojice, diody...
4. Poplatek se posílá autorovi patentu, napřed by se mu mělo oznámit, že se to používá a potom se ten uživatel s autorem patentu dohodne na odměně. Smile
5. Něco ti prozradím, ale nesmíš to nikomu říct. Ještě jsem to tady o žádném schématu nenapsal, ale toto zapojení je typický příklad, který se dá označit anglickým slovem začínajícím na s a končícím na t. Říká ti něco stabilita kmitočtu, linearita měření, teplotní stabilita, složitost zapojení, životnost součástky při nevhodném zapojení...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 19:48    Předmět: Citovat

1. No asi mám jiný názor nebo jiné hodnoty, ekvivalent mi vybral známý přes elektroniku, říkal že 2N5551 má dostatečnou frekvenci (500MHz) což si myslím že oscilátoru, který pracuje do 30MHz úplně stačí. Nebo se mýlím? Anebo to zkusím jinak jaký typ tranzistorů by jste mi doporučil?

2. To je dobrá zpráva, jen jestli by jste mi mohl osvětlit jak se to projeví na vyšších frekvencích. Čítač mi ukazoval správný kmitočet, ovšem už nemám možnost si to vizuálně zkontrolovat, jelikož můj postarší osciloskop má omezený kmiotčet časové základny a na víc jak 10MHz se nedostanu...

3. dobře zkontroluju to, ačkoliv stavím rovnou dva Q-metry najednou a u obou mám stejnou chybu-> malá úroveň VF napětí.

4. Hmmm... ale bylo to vydané v Amaru tak přece poplatek za patent už zaplatilo vydavatelství Amara, v článku o konstrukci Q-metru není žádná výzva k zaplacení poplatku, jen zmínka o patentu... Tak doufám, že se nedopouštím nějaké nekalé trestné činnosti... Smile

5. To jste mě moc nepotěšil, možná že jste to neměl říkat, protože se tyto zajímavé údaje o tomto zapojení dozvídám až při oživování ... ach jo... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: čt březen 20 2008, 15:33    Předmět: Citovat

V bodě 1 se opravdu silně mýlíš. Podle tvých příspěvků to vypadá, že jsi zatím jen slyšel o existenci tranzistorů a detaily se tě příliš nedotkly. Nevadí od toho jsme tady:
a) Je skvělé, že odborník doporučil vysokonapěťové tranzistory 2N5551 (Uceo = 160 V), do zapojení s malým napájecím napětím (5 V).
b) Odborník hovoří o jakémsi kmitočtu 500 MHz, ale asi neví, o čem mluví. Podle zaručeného ft=100 MHz a dalších mizerných VF vlastností, jsou 2N5551 z dnešního pohledu nízkofrekvenční tranzistory (něco jako BC...). Proto se jim také říká univerzální tranzistory nebo tranzistory pro všeobecné použití. Pokud chceš používat 2N5551, mohl jsi tam rovnou dát bécéčka.
c) Ve schématu zapojení jsou doporučeny vysokofrekvenční tranzistory 2N918, které se u nás běžně dostanou třeba v GESu http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=X1&inc=detail&gesid=GES04900541

Poplatky za patent ve vztahu k AR. Předpokládám, že oni to zapojení nestavěli a nepoužívají. Na existenci patentu v popisu upozornili, což je správné. Mimochodem, patentovaný asi nemůže být oscilátor jako takový, ale jen některá jeho část, pravděpodobně řešení obvodu pro stabilizaci amplitudy. Samotný oscilátor je velmi stará záležitost a byl použit v různých konstrukcích mnohokrát. A to buď bez automatické stabilizace amplitudy nebo s jiným (a mnohdy lepším), řešením obvodu stabilizace.

K malému výstupnímu napětí. Pravděpodobně je to vlastnost zapojení, tak jak je navrženo a realizováno. Já osobně bych podle toho schématu nikdy nestavěl. Jiných námětů s dotčeným oscilátorem je spousta, např. tento

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
agent000



Založen: Mar 28, 2006
Příspěvky: 50
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2008, 12:03    Předmět: Citovat

Dobře tedy, tranzistory vyměním za 2N918, podle toho co říkáte to bude určitě lepší...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2008, 13:07    Předmět: Citovat

2 Tandel: na tvojej schéme sa mi nevidí zapojenie kolektoru druhého tranzistora 2N918 - ako je možné sledovať napätie na jeho kolektore, ak je priamo spojené s +svorkou?
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: pá březen 21 2008, 13:46    Předmět: Citovat

Když už se budou měnit tranzistory, mohlo by se změnit nebo aspoň částečně upravit to zapojení, minimálně obvod stabilizace amplitudy zapojit klasicky, aby se dala amplituda pohodlně kontrolovat. Pro studium může posloužit měřič na podobném principu podle AR A 8/81 (doporučuje se spíše jen generátor).
Jinak jednoduchý a spolehlivý měřič se po náhradě starších tranzistorů dá postavit podle tohoto http://ok1ike.nagano.cz/rs2/clanky/bastleni/q.jpg a používat s běžným VF generátorem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund