Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Přenosné rádio s elektronkami?
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 13:35    Předmět: Přenosné rádio s elektronkami? Citovat

Najdou se i v dnešní době nadšenci, kteří se věnují opravám takových přístrojů?
Mně se podařilo získat před pár lety přijímač Tesla Minor, údajně v neopravitelném stavu, i když byl mechanicky v pořádku. Zjistil jsem, že se někdo vrtal v MF a přitom prorazil šroubovákem kostru cívky a projel do vinutí. Byla to druhá MF, to je u Minora jen paralelní LC obvod laděný na 465 kHz. Pak v rádiu chyběly všechny elektronky. Také anodovou baterii 67,5V už dávno nikde nekoupíte. Přesto jsem se rozhodl zkusit Minora opravit. Vyjmul jsem původní zničenou cívku druhé mezifrekvence (za MF zesilovačem) a z MF kmitočtu a kapacity paralelního kondenzátoru spočítal potřebnou indukčnost. Protože neumím (umíte někdo?) navinout křížové vinutí, prohrabal jsem šuplíky, až jsem našel rozměrově vhodnou křížovou cívku vinutou VF lankem, která měla asi 2 mH. Já potřeboval 1,1mH. Postupným odvíjením a měřením jsem se dopracoval k potřebné indukčnosti, nechal jsem radši trochu víc, jádro bylo plně zašroubováno. Pak jsem cívku vložil do původního krytu a zapojil.
Pak jsem rádio připojil na anodové napětí cca 60V a změřil příslušná napětí na objímkách elektronek. Pak jsem to odpojil, vložil monočlánek na žhavení, elektronky 1H33, 1F33, 1AF33 a 1L33. Po kontrole žhavení jsem připojil Ua cca 30V a sledoval proud, postupně zvýšil až na jmenovité Ua. Proud dosáhl cca 10mA-tedy v pořádku. Pak jsem AM modulovaným signálním generátorem sladil MF a pomocí digitálního čítače nastavil rozsah ladění oscilátoru. Pak pomocí trimru a posouváním cívky na feritové anténě jsem doladil vstupní obvod, aby měl správný souběh s oscilátorem. Po odpojení měřáků jsem Minora zapnul. Ozval se vysílač Liblice (639kHz) a dvě stanice z Německa. Večer plno dalších vysílačů, Hlas Ruska, Rádio Makedonie.... Takže to hraje. Anodovou baterii jsem složil z 9V baterií a vyrobil krabičku o původních rozměrech. Patentky na původní kablík pasovaly ze staré bundy a obal baterie jde stáhnout z internetu. Když se s tím moc neblbne, vydrží baterie až rok. Minor hraje až do vybití cca na 30V. Monočlánek na žhavení se musí měnit častěji.
Když jsem to vzal ukázat do práce, nikdo mi nevěřil, že toto rádio je s elektronkami. Hraje to hned po zapnutí (vzhledem k přímému žhavení) a nehřeje to (příkon cca 1W, možná ani to ne). Dnes je to pomalu rarita.
Máte někdo ve sbírce takový přístroj, jak jste postupovali při opravě? Zajímaly by mě další zkušenosti s takovými přijímači. Existovalo více typů, snad Orient, Rekreant.......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8978
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 19:06    Předmět: Citovat

Ja se o to sice nezajimam, ale narazil jsem na jednu stranku s par vecma: http://www.danyk.wz.cz/index.html?#b
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
anonym






PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 20:29    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
kondor



Založen: Jul 31, 2005
Příspěvky: 205
Bydliště: Česká Lípa

PříspěvekZaslal: čt září 08 2005, 16:37    Předmět: Citovat

Zkus nějaké nadšence-sběratele,mám s nimi dobré zkušenosti.Koukni se na www.radioman.wz.cz a možná se ti poštěstí něco vyzískat u Lukáše.Já osobně jsem s ním řešil několik problémů a vždy úspěšně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 16 2005, 13:43    Předmět: Citovat

Na anodku bych hodil trus a za ty prachy, co dáš to těch devítivoltek bych postavil měnič (třeba z 9V baterie, která bude obsahovat 2 destičkové alkalické 9V baterie)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 21:50    Předmět: Měnič na Minora Citovat

Měnič mě napadl taky. Zkoušel jsem to napájet 9V, použil jsem 555 která výstupem spínala IRF520 (byla to zkouška, jen na kont.poli, součástky co šuplík dal) a feritovým tráfkem nahoru. Sekundár usměrnit BA159, filtrační kondenzátor a šup s tím do Minora. Stabilizované to nebylo, to rádio bere cca 10mA, tak jsem to navinul tak, aby při odběru přístroje bylo anodové napětí cca 65V. Nakonec při provozu z baterií není situace jiná. Frekvenci jsem nastavoval zkusmo na nejlepší účinnost měniče. Ale to rušení! To nebyl zdroj, ale rušička. I silný vysílač Liblice byl velmi zarušený. Zkoušel jsem LC-filtr do výstupu, myslím TC241, původně odrušovací člen snad k vrtačce. Pomohlo to, až když jsem připojil uzemnění. Jenže Minor je rádio do ruky, takže bohužel. Nakonec jsem zkusil měnič zavřít do plechové krabice. Bez uzemnění jsem neuspěl. Po těchto pokusech jsem se rozhodl na měnič zapomenout a vrátil jsem se ke staré dobré anodové baterii...... Navíc ho nemusím vypínat zvlášť a rádio je zcela originál.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DjRix



Založen: Apr 30, 2005
Příspěvky: 1247
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 21 2005, 23:53    Předmět: Citovat

No ,já myslím že 9V baterka x 8ks = 72V krát cca30kč za kus = 240kč,"za ty prachy" solidní měnič nepostavím,a jestli vydrží baterka rok,tak není co řešit Exclamation Exclamation
_________________
Klídek chlapi,to je nulák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá září 23 2005, 13:37    Předmět: Citovat

hele, kemo, v každým digitálním rádiu je měnič - takový ty na dvě , nebo čtyři tužky. V Tesláckým autorádiu (to z kazošem a ledkovou stupnicí) je taky měnič a to dokonce na nějakejch 70V Ještě jsem se nesetkal z tím, že by rušil. z 555kou, nebo externím budičem se vykašli. použij raději tráfko ze zpětnovazebním vinutím a výstupním vinutím. Pak Ti na to stačí jeden jediný tranzistor a hotovo. Inspiruj se třeba těma českejma autorádiama - jejich schémata tady určitě najdeš. Bohužel teď z hlavy Ti neřeknu typ, ale je to většina těch "totalitních"..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: pá září 23 2005, 17:50    Předmět: Měnič Citovat

Díky za radu, tohle mě nenapadlo. Ten měnič s 555 zřejmě ruší kvůli pravoúhlému průběhu budicího napětí. Harmonické se dostávají až do pásma SV a ruší to. To tvoje řešení, to by byl vlastně blokovací oscilátor. Tedy by to mělo tři vinutí. Primár,vazební,sekundár. To zapojení mám, něco vyšlo v AR tuším v roce 90,ale najdu to. Nakonec tohle jde dát dohromady i bez plánku. Tam doporučovali kvůli malému úbytku použít Ge tranzistor. Pokud se nepletu, dělali něco podobného snad začátkem 60.let "soudruzi z NDR". Tuším že REMA. Tedy hybridní přenosná rádia. Zřejmě neměli kvalitní tranzistory na VF, tak přijímač osadili až po MF zesilovač bateriovými elektronkami-DK96, DF96-a NF část byla s tranzistory OC. Nebyla tam žádná anodka ale měnič s tranzistorem. Tohle Tesla nedělala nikdy. To byl Minor a pak skokový přechod na tranzistory-T58. Možná to odzkouším a uvidím. Na druhou stranu, ten Minor se dal napájet i z baterie 45V, je to dokonce napsáno na skříňce. To pak bere jen 6mA a šetří se katody již dnes nedostupných elektronek (mám jich dost,ale rozhodně je nechci ničit). Klesne sice citlivost i výkon, ale když posloucháte jen Liblice, které mají dobrý signál, tak to taky stačí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sambiliong



Založen: Apr 13, 2005
Příspěvky: 715
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: po září 26 2005, 18:32    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Inspiruj se třeba těma českejma autorádiama - jejich schémata tady určitě najdeš. Bohužel teď z hlavy Ti neřeknu typ, ale je to většina těch "totalitních"..

treba tesla 2116B
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: út září 30 2008, 20:06    Předmět: Citovat

Zdravím ! Dostalo se mě do ruky vyhozené rádio REMA 2072 VF stereo. Samozdřejmě nefunkční a hledám a hledám a schéma ani manuál se nedaří najít. Neví o něm někdo Prosím ? V nějakém odkazu jsem našel německé diskusní forum ale bohužel neumím německy a taky nevím jestli bych to tam někde sehnal. Děkuji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st říjen 01 2008, 20:42    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt říjen 02 2008, 5:24    Předmět: Citovat

Crifodo děkuji !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2817
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt říjen 02 2008, 16:47    Předmět: Citovat

Zdravím ! Tak na tomhle se mě podařilo nějakým způsobem se i zaregistrovat ale k tomu samotnému popisu jsem se nedopracoval. Neumím tolik německy.

http://www.razyboard.com/system/morethread-rema-2072-veb-fabrik-fuer-rundfunk-elektrotechnik-und-mechanik-stollberg-delta_schaly-1567730-4130651-0.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maskot



Založen: Nov 19, 2004
Příspěvky: 1772
Bydliště: Wien

PříspěvekZaslal: čt říjen 02 2008, 18:25    Předmět: Citovat

Kaco podle vseho je tam jen schema(Schaltplan),pokousel jsem se to stahnout a pise to ze file uz tam neni,takze radit nelze Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund