Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

stabilizace žhavení konc. elektronek
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: út září 06 2005, 18:21    Předmět: stabilizace žhavení konc. elektronek Citovat

má prosím vás někdo s tímhle zkušenosti, mě s tím provází stálé problémy, na které neznám rozumnou odpověď ....... Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mirda



Založen: May 14, 2004
Příspěvky: 597
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út září 06 2005, 18:56    Předmět: Citovat

O jaké elektronky jde, NF nebo VF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: út září 06 2005, 20:36    Předmět: Citovat

Jakého rázu jsou problémy. Chtělo by to podrobněji popsat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
SMITH



Založen: Jun 07, 2004
Příspěvky: 1273
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

PříspěvekZaslal: út září 06 2005, 21:50    Předmět: Citovat

Ak sa jedná o NF aplikáciu doporučujem konferenciu na www.zesilovace.cz alebo www.aldax.cz Tam sa vyskytuje SINCLAIR -chlapík ,ktorý má v v tomto jasno. Aldax je jeho domovská straánka.
_________________
Smile Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! Smile
Úspěch je špatný učitel. Kvůli němu si chytří lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anonym






PříspěvekZaslal: út září 06 2005, 23:04    Předmět: Citovat

No jde o to, že když jsem dělal jednou stabilizaci žhavení pro předzesilovač, což jsou malé proudové odběry, tak to se taky nepovedlo, použil jsem schéma ze stránek p. Fr.Hlavy a ještě k tomu jsem dal stabilizátor na větší proud, tuším že 78L05, který je na 2A, elektronky měly odběr 1,2A, na stab. byl chladič, dostatečně dimenzovaný.......
zahříval se pořádně a fungovalo to asi jeden den, pak po několikátém zapnutí zdroje se stabilizátor zničil Question
napětí ze sek. bylo 10V, tak jsem odvinul drát na 6,3V a na stab. jsem se vykašlal, vzhledem k tomu, že se jednalo o Phono předzes, tak bez té stabilizace je více brumu.
Po delší době jsem narazil na schéma se stab. LM1084, který je navíc na 5A a vstup. napětí bylo 6,3V, takže jsem mohl použít zdroj, co mám po ruce..... Bylo to schéma k zes. v tř. A dvojčinný 2X25W, tohle schéma koluje na netu, je v češtině, on tím žhavil dvě koncové EL34 !!!!
Použitý byl 8A můstek a zmiňovaný stab. podle obrázku můstek chlazený nebyl vůbec, jen ten stab.... dvě EL 34 si berou 3A, takže stále rezerva, trafo mám dimenzované na 4A. Jak stab. tak i můstek byly po chvilce i s chladiči doslova vařící a podle zvuku mi bylo jasné, že to žhavení to nějak nemůže "utáhnot" - malý vákon, ve zvuku chyběly basy.......
( PS: já jsem stavěl s EL34 jednočinný , kde jsou dvě LAMPY pro oba kanály.....)
Tak jsem opět udělal co kdysi: koncové lampy jsem musel připojit přímo a tu stabilizaci jsem použil alespoň na dvě budící lampy E88CC, ty mají obě cca 0,6 A, v tomhle přip. se nic nezáhřívá a funguje jak má .....
Jenže tohle mělo "utáhnot"všechny elektronky Exclamation Exclamation Exclamation
poslední pokus, že jsem zkusil to žhavení pro EL34 usměrnit, dával jsem vinu tomu stab. tak jsem dal jen můstek a filtr. elyty, dohromady asi
20000uF, ale problém stejný, můstek opět vařil Evil or Very Mad Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Fakt nevím, kde je chyba, ty polovodiče mě nemají rády Laughing
Návrat nahoru
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 1:09    Předmět: Citovat

Nějak mě to u m¨ého druhého příspěvku uvadlo jako anonym,
takže jsem to já Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 1:12    Předmět: Citovat

no vlastně uvedlo, asi bych měl jít už do postele Idea
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 8:08    Předmět: Citovat

Na zbavenie brumu od zhavenia striedavym prudom sa v el.zosilovacoch pouzival "odbrumovac", co bol reostat s odporom drahy asi 100ohm. Zapojil sa koncami na zhavenie, bezec sa mu uzemnil. Posuvanim bezca sa nasla "bezbrumova poloha". Brum vsak vznika aj slabou filtraciou an.napatia, pripadne zlym zemnenim.
Polovodice su v pohode Laughing , ale musis na nich ratat s vykonovou stratou. Stabilizaciu zhavenia by som asi nerobil, v krajnom pripade by som sa poobzeral po spinanom zdroji, tak aspon 500kHz, aby bola "cista flauta" Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 9:20    Předmět: Citovat

Použij stabilizátor, třeba LM317 a podlož ho dvěma tranzistory pro dané zatížení. Do emitoru odpory 0,1 Ohm ovšem musíš počítat, že i tak se nebudou nudit.
Vzhledem ke stabilizátorům potřebuješ vždy mít na vstupu minimálně o 2V více aby fungoval. Pokud bys tam měl méně, tak ten stabilizátor nebude fungovat a může se ti objevit na výstupu brum-vyzkoušeno již na několika zdrojích.
Pokud budeš mít napětí na vstupu moc velké, rozdíl mezi tímto a výstupním se ztratí v teple a bude to hořet. Chce to najít kompromis.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 14:20    Předmět: Citovat

Díky za tipy a reakce. Ale jak je možné, že když jsem kopíroval hotové zapojení, tak stejně nastal problém ????
A tam je opravdu na vstupu jen 6,3 V a výstup je taky 6,3V Exclamation Question
Stab. je na +5V a jsou k němu dvě zenerky na 0,7V.......
Mi přijde jako blbost stab. konc. elektronky, ale ten člověk uvádí, že mu to pomohlo od brumu ..... Já jsem zatím finální zesák dvojčinný nestavěl, ale co kdyby ...... Navíc jde o to, že jsem měl i problémy stabilizovat i budící elektronky, u kterých je odběr v průměru těch 300mA.
Tak teď fakt nevím, jestli nemám tu stab. nemám zrušit, protože na primáru je jen těch 6,3V. Měřák mám za 300,- Rolling Eyes takže nevím, jestli přesně takto určím, jestli je na výstupu požadovaných 6,3V
Ale znovu uvádím, jedná se zapojení druhých, dá se říct odzkoušená, nic není z mé hlavy, takže nemusím polemizovat nad správností zapojení,
PS: V Knize lampárna jsou schémata zes. od fy JJ, tam jsou taky řešené stabilizace a usměrnění ...... Usměrnění je řešeno přes schottky diody SB560, což vidím poprvé - na primáru je 6,7V. Stab. předzes. je udělána pomocí stab 7805, vždy 2 lampy na jednu větev, na primáru je 8,5V a žádné další polovodiče tam nejsou - kromě usměr. 1N4007.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 14:39    Předmět: Citovat

Nepoznam presne tvoje zapojenie, ale chyb si sa mohol dopustit viacerych. Sam som kedysi staval elkovy zosilovac, este s EBL21 na konci v jednocinnom zapojeni, predzosilovac som mal s EF22. Boli to dva kanale, a tahal mi to jeden zdroj osadeny AZ11. Vsetky elky boli zhavene ~6.3V, zemnil som na filtracny kondik, privody som mal tienene. Filtracia bola 2x470uF + tlmivka. Problem s brumom som vobec nemal, a to som nemal ani spominany "odbrumovac". Ide o to, neurobit pri stavbe chybu, a ak kopirujes uz funkcny zosilovac, tak si ju asi niekde urobil. Skontroluj si zeme, filtraciu a cele zapojenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: st září 07 2005, 14:47    Předmět: Citovat

Ja bych ani tak nechtel resit problem s brumem, ale spis tu stab. napr. ty zminovane E88CC jsou doslova na stab. zhaveni udelane, tech par soucastek navic me "nezabije", ale chci mit jistotu, ze konam spravne..... Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
denis15



Založen: Jun 21, 2005
Příspěvky: 641
Bydliště: Opava

PříspěvekZaslal: čt září 08 2005, 6:05    Předmět: Citovat

Nechápu, jak někomu mohlo fungovat zapojení stabilizátoru 7805, když do něj pouštěl 6,3V. Pro toto žhavení by musel vstup do stabilizátoru být alespoň 8,3V a výš. Pak to brumí samo. Udělej to jak jsem napsal a zaručuju úspěch. Zdrojů už jsem pár spáchal a to i na 20A a všechny v poho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt září 08 2005, 7:56    Předmět: Citovat

Asi mi unikol dovod, k comu chces zhavit stabilizovanym napatim. Ked uz chces mat zhavenie jsm tak naco stabilizovat? Staci predsa usmernit a filtrovat. Jedine v pripade ze by si mal elektronky s priamo zhavenou katodou by to malo opodstatnenie, ta sa totiz 100krat/s rozzhavi a potom mierne schladne. Pri nepriamo zhavenych ma katoda zotrvacnost, a nevadi jej mierne chladnutie zhaviaceho vlakna. Koncove pentody maju zhaviace prudy okolo 1-2A a v celom zosilovaci by si mohol dojst k hodnotam zhaviacich prudov bezne 8A. Ak by si uvazoval s dobrym lin. stabilizatorom s malym ubytkom napr 1.2V a napajal ho najnissim moznym napatim tak by bol stabil. vyhrievany stratovym vykonom 9.6W, ak by si ho pripojil napriklad na napatie 9V a stabilizoval na 6.3V tak musis chladit 21.6W Exclamation Je to na tebe, ale stabilizovat take prudy lin. stablom v dnesnej dobe je krok naspat, ak ich vobec stabilizovat. Ked uz, tak sa rozhliadni, ako som uz pisal po spinanom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tubeman



Založen: Sep 06, 2005
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: čt září 08 2005, 9:22    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund