Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TDA1524 - šum
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 18:17    Předmět: TDA1524 - šum Citovat

Ted sem doma dal dohrody zesilovac kde koncaky jsou pouzity TDA1562Q a korekcni predzesilovac je pouzitej TDA1524. Nevim jestli je chyba nekde v zapojeni nebo to je to tim TDA1524 ze z repraku jde celkem dost sumu. Napajeny to je vse zatim z autobaterky, vstup audio pouzivam PC. I kdyz odpojim audio vstup a dam hlasitost na tom korekcnim zesilovaci na minimum tak to celkem dost sumi. Kdyz odpojim ten korekcni zesilovac od koncaku tak to zmlkne. Je fakt ze ten korekcni zesik je zatim takovej prototip a bastl, ale krom sumu tam jiny rusivy pazvuky nejsou. Cim to tedy je ze to sumi ? Diky za odpovedi . . . Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 18:55    Předmět: Citovat

Nemáš mězi nimi dlouhé propojení? Mě to víc šumělo, kdyz jsem měl dlouhé kabely k potenciometrům.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 18:56    Předmět: Citovat

Mno to mam. Tak 20cm, mozna vic . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:01    Předmět: Citovat

Když nepomůže zablokovat řídicí napětí od poťáků kondíky kolem 47n-100n blízko TDAčka, zkus vyměnit to TDA. Ale to radši zvaž, jestli to stojí za to, jestli by jako nebylo lepší tomu dát jiný korekční zesilovač a hlasitost řídit tandemovým potenciometrem až na vstupu koncáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:07    Předmět: Citovat

Ok, vyzkousim to s tema kondikama. Jinak ja tak nejak potrebuju korekcni zesilovac pac kdyz zesilim holej zvuk z PC tak to je takovy suchy a o nicem, takze si to tim aspon trosek dosteluju Wink A to TDAcko je novy . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:31    Předmět: Citovat

A kdyby nepomohlo,zkus signály védst stíněným kablíkem. (uzemněným na jednom konci)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:34    Předmět: Citovat

Tohle TDA zadny zazrak...ostatne ta cela serie TDA15x4 stoji zaprd(osobne zkouseno), priste zvol radeji LM103x, nebo stavbu s OZ NE5534.

BTW tahnes tech 20cm stinenym kablikem?

EDIT//jardajar to stihnul rychleji
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:36    Předmět: Citovat

O to nejde, jestli je nový, někdy se vyvede lepší čip, jindy horší. Zkrátka jeden šumí jenom dost, druhý šumí moc.
Ale spolehlivě pomůže nastavit mu zesílení trimrem napevno a hlasitost řídit až poťákem za ním. Při tomto uspořádání s ubíráním hlasitosti ubíráš i šum předzesilovače.


Naposledy upravil Hill dne so březen 08 2008, 19:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:38    Předmět: Citovat

Jediny co mam tahly stinenejma vodicema je privod audia do tohokorekcniho zesu. Jak sem psal je to zatim bastl na zkousku a ted kdyz to tak sumi tak si rikam jestli ma vubec cenu to davat na DPS. Vsechny soucastky toho korekniho zesu mam napajeny na patici toho TDA a kabely k potakum mam pouzity ty paskovy jakou jsou napr. kabely k HDD bo FDD . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 19:52    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
O to nejde, jestli je nový, někdy se vyvede lepší čip, jindy horší. Zkrátka jeden šumí jenom dost, druhý šumí moc.
Ale spolehlivě pomůže nastavit mu zesílení trimrem napevno a hlasitost řídit až poťákem za ním. Při tomto uspořádání s ubíráním hlasitosti ubíráš i šum předzesilovače.

Taky me to napadlo vrznout trimr mezi oba zesilovace a byl by mozna klid. Mno jinak me to prijde postaveny na hlavu ze se jim jeden IO povede a druhej ne. By snad mel vyrobce neco garantovat a dodrzovat to . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19525
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 21:13    Předmět: Citovat

Spíš je to tím, že, když ne hotové čipy, tak aspoň substrát se dělá v Číně.
A jaký zisk na stupeň se v těch řízených zesilovačích dosahuje (to řízení chodí skoro stejně, jestli každý tranzistor ve struktuře má betu 20 nebo 200, jen šum je jiný, citlivost na vf rušení a stabilita taky).
Nakonec buď rád, že to není germanium, to mělo rozptyl parametrů větší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
brtnik



Založen: Oct 05, 2004
Příspěvky: 329
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 22:33    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Tohle TDA zadny zazrak...ostatne ta cela serie TDA15x4 stoji zaprd(osobne zkouseno), priste zvol radeji LM103x, nebo stavbu s OZ NE5534.

Stavěl jsem před mnoha lety tři malé zesilovače s korekcemi s tímto IO, šum, který je na výstupu (v podstatě to už není šum, ale syčení) mne také zaskočil (tento IO byl v době svého vzniku deklarován jako HiFi! a i např. v té době značně rozšířený Zetawatt s korekcemi na MAA1458 byl na tom s šumem podstatně lépe). Dlouho jsem laboroval se zapojením a hledal chybu v okolních součástkách, kabelech i desce. Jedině funkční bylo řešení, které navrhuje Hill (řídit hlasitost klasickým poťákem až za korekcemi). Tento IO jsem chtěl použít jednak proto, že jsem potřeboval řídit hlasitost z dálkového ovládání (napětím) a také proto, že tandemové potenciometry pro korekce se daly běžně sehnat jen ve velkém provedení a já bojoval s místem. Nakonec jsem to vyřešil pomocí operáku a tranzistoru (hlasitost) a malými tandemovými poťáky vyvekslovanými přímo z ostravské Tesly pro korektor... Pokud nepotřebuješ nutně řídit korekce napětím, raději se tomuto obvodu vyhni, dneska jsou jiné možnosti a není nutné se omezovat v parametrech.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 0:40    Předmět: Citovat

OKI, me by ten sum ani nejak nevadil, ve dne to tak nejak zanikne, ale horsi je to v noci . . . Ja si kazdou noc poustim radio a jak je v pokoji a vsude ticho tak to hrozne vynikne a vic uslysim sum nez muziku Confused Vyzkousim tedy vrznout mezi konec a korekcni zes. potaky a uvidi se jak me to bude vyhovovat. Pripadne bych se chtel zeptat co by jste pouzili vy jako korekcni zesilovac. Idealni by bylo aby to bylo levny, jednoduchy a dobry parametry Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 0:47    Předmět: Citovat

brtnik napsal(a):
stepa napsal(a):
Tohle TDA zadny zazrak...ostatne ta cela serie TDA15x4 stoji zaprd(osobne zkouseno), priste zvol radeji LM103x, nebo stavbu s OZ NE5534.

Stavěl jsem před mnoha lety tři malé zesilovače s korekcemi s tímto IO, šum, který je na výstupu (v podstatě to už není šum, ale syčení) mne také zaskočil (tento IO byl v době svého vzniku deklarován jako HiFi! a i např. v té době značně rozšířený Zetawatt s korekcemi na MAA1458 byl na tom s šumem podstatně lépe). Dlouho jsem laboroval se zapojením a hledal chybu v okolních součástkách, kabelech i desce. Jedině funkční bylo řešení, které navrhuje Hill (řídit hlasitost klasickým poťákem až za korekcemi). Tento IO jsem chtěl použít jednak proto, že jsem potřeboval řídit hlasitost z dálkového ovládání (napětím) a také proto, že tandemové potenciometry pro korekce se daly běžně sehnat jen ve velkém provedení a já bojoval s místem. Nakonec jsem to vyřešil pomocí operáku a tranzistoru (hlasitost) a malými tandemovými poťáky vyvekslovanými přímo z ostravské Tesly pro korektor... Pokud nepotřebuješ nutně řídit korekce napětím, raději se tomuto obvodu vyhni, dneska jsou jiné možnosti a není nutné se omezovat v parametrech.



Já mám postavené dva zesiky s tímto obvodem, jeden mám přímo zde u PC a teď jsem to zkoušel, jak je na tom se šumem. Když odpojím vstup a dám hlasitost naplno, tak je tam nějaké rušení. Mám hned vedle trafo a vstupy jsou nezatížené, takže něco se tam může dostat. Ale se šumem, nemám ani v jednom zesilovači takový problém, jako se tu píše. Při stažené hlasitosti to teda určitě nešumí. Tenhle korekční zesilovač je jako stavebnice a ten druhej jsem dělal i s DPS sám úplně, na výstupu z obvodu 1524 má dva oeráky TL071 a ten z té stavebnice, tam má tranzistory. Když u druhého vytočím hlasitost naplno, je tam ten sykot,ale když je to na normální poslech, není nic slyšet a u toho PC s tím fakt nemám problémy. Ani jeden zesilovač nebyl na osciloskopu. Jediné co mi dost šumí u toho druhého zesilovače, je předzesilovač na Mg přenosku ke gramu. Já jsem s tím korekčním zesilovačem tohohle typu spokojenej a je i konstrukčně jednoduchej a funguje. U toho stavebnicového u PC mám konec z TDA2009 a u toho druhého jsou ty konce LM3876T a nemají takovou citlivost vstupu koncáků Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 0:52    Předmět: Citovat

drabek06 napsal(a):
OKI, me by ten sum ani nejak nevadil, ve dne to tak nejak zanikne, ale horsi je to v noci . . . Ja si kazdou noc poustim radio a jak je v pokoji a vsude ticho tak to hrozne vynikne a vic uslysim sum nez muziku Confused Vyzkousim tedy vrznout mezi konec a korekcni zes. potaky a uvidi se jak me to bude vyhovovat. Pripadne bych se chtel zeptat co by jste pouzili vy jako korekcni zesilovac. Idealni by bylo aby to bylo levny, jednoduchy a dobry parametry Wink


Hele zkus to dát na desku, asi jako bastl to nebude dobré. Uvidíš, že to půjde normálně a když tak zkus trochu upravit ten vstup na konci děličem, aby jsi musel víc zvětšovat hlasitost. Ale myslím, že pokud to bude na DPS, změní se vlastnosti. Máš ještě nějaké obvody nebo tranzistory na výstupu ze 1524ky?

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund