Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Můstek RLC 10
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2008, 22:35    Předmět: Můstek RLC 10 Citovat

Zdravim.
Mám tu na stole 4 rozebrané můstky RLC 10 (vytopené). Jeden jsem vyčistil a chci ho spravit, ale problém je v tom, že skorodovaly pružinky v budících, a proto neukazují, nebo zadrhávají. Nevíte někdo co je tam za měřák, příp. kde ho sehnat? Problém bude asi s nulou uprostřed...

Díky.

P.S. kdyby měl někdo budík k BM366, měl bych zájem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 19:36    Předmět: Citovat

Jak vidím, zatím nikdo nereagoval.
Tenhle můstek mám někde ve skříni. Koncem týdne bych ho možná zkusil rozdělat a změřit, kolik ten měřáček bere na plnou výchylku. Jinak to asi bude nějaký citlivý galvanometr (resp. mikroampérmetr). Koukám, že u Gesu mají jedině 50uA s nulou uprostřed ( http://www.ges.cz/?page=index&of=1&gcat=XI9P&inc=detail&gesid=GES07300102 ).
Pokud je ten můstek jinak už funkční, nešlo by místo toho ručičkáče připojit normální multimetr přepnutý třeba na 200uA?

PS: Co je zač ten měřák v BM366?

Měl bych ale ještě jiný dotaz: Má např. tenhle RLC 10 nějaké výhody oproti přímoukazujícím měřičům indukčnosti? Používám něco podobného jako z ARA12/95 (viz. obrázek). Vím, že můstek bude zřejmě přesnější, ale má i jiné výhody (např. pro měření určitých druhů cívek)?



RLC.GIF
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RLC.GIF
 Velikost:  25.73 kB
 Staženo:  770 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 26 2008, 11:20    Předmět: Citovat

Přímoukazující měřič může při malé jakosti cívky ukázat špatnou hodnotu. Na můstku lze teoreticky vyrovnat cokoliv a nejpřesnější měření bývají můstková. Některé můstky mají možnost zavedení ss předmagnetizace. Jinak můstek nebude mít žádnou výhodu, měření na něm je pomalé metodou iterací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12335
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 26 2008, 21:58    Předmět: Citovat

V RLC 10 by prý měl být speciál, +-30uA. Ale ruku do ohně za to nedám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: čt březen 27 2008, 20:29    Předmět: Citovat

Jestli mi to vyjde tak to měřidlo o víkendu změřím (pro zajímavost).

Do teď jsem pořádně o nějaké jakosti cívek ani nevěděl. Tak jsem se poučil : http://www.volny.cz/pjenicek/radio/merq.htm
Pokud jsem to správně pochopil, tak vf cívky (třeba do rádií) je lepší měřit na vyšších kmitočtech.
Při jakém kmitočtu řádově měří ta RLC 10?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 29 2008, 23:48    Předmět: Citovat

Podle popisu přístroje se může pro měření použít i externí zdroj střídavého napětí o kmitočtu 800 - 1000 Hz. Takže to bude asi i kmitočet vnitřního zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: ne březen 30 2008, 19:11    Předmět: Citovat

A jo, teď jsem se podíval do návodu- píšou tam o měřicím kmitočtu 800-1000Hz.
Ten měřák s nulou uprostřed má +-50uA. (dneska jsem to měřil).

Ta RLC10 co mám, je asi funkční, akorát tam kdysi odešel ten malý potenciometr, který je zepředu přístroje. Tak tam děda namontoval 2 tahové se spojenýma knoflíkama. Ve schématu je vidět, že je dvojitý (1k + 10k) a píšou tam "speciální průběh" (asi G nebo E).
Vidím, že se ale vždycky používá jenom jeden potenciometr - podle polohy přepínače (ve schématu označen jako R8 a R9). Takže na tom nesejde.


Dokumentace je tady (pokud ji ještě někdo nemá): http://www.radiotechnikatabor.cz/tesla/RLC10.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 1:44    Předmět: Citovat

salzvo napsal(a):

Měl bych ale ještě jiný dotaz: Má např. tenhle RLC 10 nějaké výhody oproti přímoukazujícím měřičům indukčnosti? Používám něco podobného jako z ARA12/95 (viz. obrázek). Vím, že můstek bude zřejmě přesnější, ale má i jiné výhody (např. pro měření určitých druhů cívek)?

Můstková metoda obecně přináší některé výhody, ale to se moc netýká zrovna RLC10, na kterém se špatně měří malé hodnoty, zejména L a C. Dobrý přímoukazující měřič dokáže měřit kapacitu s rozlišovací schopností třeba na desetiny pikofaradu. O tom se může můstku RLC10 jen zdát.
U přímoukazujícího měřiče, jehož základem jsou generátory tvořené jednoduchým zapojením s hradly, ovšem bude problémem mj. stabilita kmitočtu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 16:34    Předmět: Citovat

O té doby, co jsem zjistil, že mi METEX ukazuje na rozsahu 0,4 uF u některých kondů skoro dvojnásobek už přímoukazujícícm měřičům moc nevěřím. Byl v opravě ve značkovém servisu na Pankráci v Praze a stejně s tím nic nesvedli, dělají to prý všechny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 20:11    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
O té doby, co jsem zjistil, že mi METEX ukazuje na rozsahu 0,4 uF u některých kondů skoro dvojnásobek už přímoukazujícícm měřičům moc nevěřím. Byl v opravě ve značkovém servisu na Pankráci v Praze a stejně s tím nic nesvedli, dělají to prý všechny.

Skoro dvojnásobek na rozsahu 400 nF ? Tak tomu moc nevěřím. Metex je sice Korea, ale i tak se mi chyba zdá moc velká. V jaké oblasti kapacit to konkrétně dělá?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Je to zcela jisté. Uvedu příklad: kondenzátor Tesla epoxidový TC191 se jmenovitou hodnotou M15. Proběhne automatické nastavení na rozsah 400 nF a indikovaná hodnota je 290 nF. Pokud přepnu na ruční nastavení rozsahu a nastavím rozsah 4 uF, ukáže se hodnota 0,165 uF. Blbne to jen na rozsahu 400 nF. Metex M-3860M. Jiný kondezátor, konkrétne nějaký starý ruský MP svitek 100 nF zapouzdřený v porcelánu to změří správně. Opravna tvrdí: "Dělají to všechny, nic s tím nenaděláme. Záleží na kvalitě kondenzátoru."
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út duben 01 2008, 23:44    Předmět: Citovat

Zajímavé. Je tedy rozdíl v naměřené hodnotě při ruční volbě rozsahu přepínačem a automatické volbě rozsahu? Vypadá to na vliv elektronických spínačů, které jsou použity při automatické volbě rozsahů v kombinaci se ztrátovým odporem kondenzátoru. Ale kondenzátory TC191 zase nebyly snad až tak špatné...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 10:13    Předmět: Citovat

Na tom rozsahu 400 nF to špatně měří i když se nastaví ručně. No nic, už jsem to oželel, ale zpočátku mě to docela sr... na druhou stranu tenhle měřák jsem dostal zadarmo od firmy nový jako odměnu za úspěšnou presentaci návrhu jistého systému automatického měření, kde simuloval digitální čidlo proudu. Už jsem si zvyknul meření rozsahu 400 nF překontrolovat i na rozsahu vyšším. Ovšem, pokud chci mít jistotu, vytáhnu BM498.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 11:02    Předmět: Citovat

mtajovsky wrote:
...kondenzátor Tesla epoxidový TC191 se jmenovitou hodnotou M15. Proběhne automatické nastavení na rozsah 400 nF a indikovaná hodnota je 290 nF. Pokud přepnu na ruční nastavení rozsahu a nastavím rozsah 4 uF, ukáže se hodnota 0,165 uF...

Já tedy v tom citátu vidím velký rozdíl mezi naměřenými hodnotami v režimu auto (290 nF) a v režimu manuál (165 nF), přičemž ta druhá hodnota by vcelku odpovídala tomu 150 nF kondenzátoru...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st duben 02 2008, 13:35    Předmět: Citovat

Já vím. To mě předtím nenapadlo; po chybně změřené kapacitě na rozsahu 400 nF jsem jen ručně přepnul na vyšší. Ale po vašem postřehu, že by mohlo jít o vliv automatického přepínání rozsahu jsem to teď vyzkoušel i na ruční přepnutí rozsahu 400 nF. Je to stejné. Ostatně, ruční přepínání zřejmě nahradí automatiku a vlastní přepínací obvody, které by mohly mít na měření vliv, asi budou stejné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund