Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

odber
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
saskin



Založen: May 24, 2007
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: st březen 05 2008, 22:11    Předmět: odber Citovat

Chcel by som vediet prečo ma zosilňovač s TDA1562 odber až 6A
a 120W zosilňovač s 2x (IRF540 + IRF9540), (4x FMD2400) ma odber len 2.5 A možeš byt že na tom druhom zosiku neni tíh 120 sinusovi vikon ? alebo ako je to Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st březen 05 2008, 22:34    Předmět: Citovat

Prece zalezi na napajecim napeti ne? Kdyz budu zesik napajet 2x50 V tak bude mit polovicni proudovy odber nez pri 2x25 V a to bude mit treba porad stejny vykon.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st březen 05 2008, 22:58    Předmět: Citovat

Kde ses toulal pres pul roku saskine? Odpovedel forbidden..vsechno zalezi na napajeni, protoze vykon je nasobek proudu a napeti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
saskin



Založen: May 24, 2007
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: čt březen 06 2008, 12:59    Předmět: Citovat

ok diky to som xcel len vediet .. lebo mi to neslo do hlavy

naa mal som ine zaujmi :DDD
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: pá březen 07 2008, 14:38    Předmět: Citovat

Někdy má taky zesilovač velký odběr, když kmitá na vysokém neslyšitelném kmitočtu. Laughing
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: pá březen 07 2008, 22:25    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
Prece zalezi na napajecim napeti ne? Kdyz budu zesik napajet 2x50 V tak bude mit polovicni proudovy odber nez pri 2x25 V a to bude mit treba porad stejny vykon.


Předpokládám, že se nikdo neurazí, když to řeknu rovnou - tohle není pravda, pokud se nemění impedance zátěže. Výkon se myslí výkon na zátěži a tak je irelevantní počítat s napětím zdroje. To by platilo při úvahách o výkonovém odběru ze zdroje.

A teď odpověď na původní dotaz. Odběr ze zdroje závisí na dodávaném výkonu a impedanci zátěže. Pokud se bavíme o beztransformátorových koncových stupních, tak odebíraný proud je při daném výkonu a odporu zátěže nezávislý na napájení. Jiná situace by ovšem nastala, jestliže bychom přizpůsobili impedanci zátěže pomocí transformátoru. Pak se musí počítat s transformovanou zátěží a potom může mít zesilovač 120W menší proudový odběr než zesilovač 50W.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12333
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: pá březen 07 2008, 22:46    Předmět: Citovat

Nemusí to být úplně pravda, zesilovač může obsahovat jinou formu transformace napětí do zátěže - ať už klasický izolační měnič, nebo stepup konvertor atd., existují i hybridní zesilovače třídy G, kde je zdroj vyššího napětí realizován jako řízený stepup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 10:35    Předmět: Citovat

Když pominu měniče napětí je tu ještě jedna možnost.
Aby zesilovač napájený 2x25V dával stejný výkon jako ten napájený 2x50V, musí být v můstku. Zatímco ten napájený z 2x50V bude klasický.
No a pak ten můstkovaný bude brát dvojnásobný proud než ten klasický.

A zrovna TDA1562Q je kombinace obojího. Můstkový zesilovač s nábojovou pumpou. Takže je schopen po krátkou dobu (než se vybijí kondenzátory měniče) dodat vyšší výkon než odpovídá napájecímu napětí. Proto má tak vysoký odběr.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 15:23    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
To by platilo při úvahách o výkonovém odběru ze zdroje.

Ale on se ptal na odber zesilovace, predpokladal jsem, ze tim myslel odber ze zdroje samozrejme. Odpoved byla obecna, nebral jsem v uvahu ruzna zapojeni zesilovacu. Proste mam obecny mustkovy zesilovac a chci z nej dostat treba 50 W sin. Kdyz ho budu napajet 2x25 V, tak bude brat cca 2A (nechci se pocitat s ucinnosti a tak). A kdyz ho budu napajet 2x50 v, tak abych dosahl stejnyho vykonu, tak mi staci zhruba polovicni proud ze zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Deny



Založen: Sep 23, 2004
Příspěvky: 102
Bydliště: Severní Morava

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 15:33    Předmět: Citovat

Doporučuji, saskine, koukni na :
http://www.aldax.cz/
je to tam velmi dobře vysvětleno, především dimenzování zdrojů pro zesilovače a pod. Jinak samozřejmě ostatní maji pravdu, každý tu svou. Nelze pouze vycházet z výkonu zesilovače, ale jsou zde další okolnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so březen 08 2008, 23:33    Předmět: Citovat

forbidden << Já to v obecné rovině takhle chápu, měl jsem jen obavu, aby si tazatel nemyslel, že prostě na daném koncovém AB stupni začne zvyšovat napájecí napětí a tím automaticky dosáhne snížení proudového odběru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 10:53    Předmět: Citovat

forbidden napsal(a):
mtajovsky napsal(a):
To by platilo při úvahách o výkonovém odběru ze zdroje.

Ale on se ptal na odber zesilovace, predpokladal jsem, ze tim myslel odber ze zdroje samozrejme. Odpoved byla obecna, nebral jsem v uvahu ruzna zapojeni zesilovacu. Proste mam obecny mustkovy zesilovac a chci z nej dostat treba 50 W sin. Kdyz ho budu napajet 2x25 V, tak bude brat cca 2A (nechci se pocitat s ucinnosti a tak). A kdyz ho budu napajet 2x50 v, tak abych dosahl stejnyho vykonu, tak mi staci zhruba polovicni proud ze zdroje.


Tak teď jsi střelil úplně mimo.
Když budeš stejný zesilovač napájet z 2x25V tak dostaneš do zátěže 4R řekněme 30W, ale když jej budeš napájet 2x50V tak dá do stejné zátěže už 200W. Samozřejmě pokud to snese. (pokud budu odečítat 10V z napájecího napětí na ztráty v zesilovači)
U zesilovače je totiž zátěž konstatní a z napětí a odporu ti vychází výkon. Výkon je tudíž závislý na napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12468

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 11:05    Předmět: Citovat

Snad jsi chtěl napsat 200W. Wink
Ale vidím, žes to stihl opravit rychleji než já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne březen 09 2008, 20:10    Předmět: Citovat

Nic jsem mimo nestrelil, jen jsem to asi spatne napsal. Vy se porad bavite o nejakym konkretnim zesilovaci co mate na stole. Ja jsem jen chtel rict, ze kdyz budu treba navrhovat nejakej zesilovac na nejakou zatez a nejaky vykon, tak mam na vyber pri vypoctech dimenzovani zdroje. Kdyz uz mam nejakej ten zesilovac na stole, tak bez zvyseni impedance repraku, vyssim napetim proud nesnizim, to je jasny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: po březen 10 2008, 7:20    Předmět: Citovat

Já pořád vycházím z toho co pisatel napsal v prvním příspěvku.
Takže to tvoje počítání napětí a proud pro 50W je pro tazatele asi zmatek. Kdybys napsal předtím že to platí pro změněnou zátěž, pak by to bylo něco jinýho.

Masar: jj stihl... jestlipak víš co mi vypdalo z výpočtu při předchozí chybě? (bylo to 1,4).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund