Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zkušenosti s regulovatelným stabilizátorem LM338K, použití!
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 9:19    Předmět: Zkušenosti s regulovatelným stabilizátorem LM338K, použití! Citovat

Mám dotaz, má někdo zkušenosti s regulovatelným stabilizátorem LM338K.
Kdysi jsem ho koupil a chtěl z něj udělat zdroj tak do 20V na 5A, ale ještě jsem to nerealizoval. Máte s tím někdo zkušenosti a co to má za záludnosti. Asi by bylo nevhodné používat ho na vysoké vstupní napětí, velké ztráty a problém s uchlazením. Asi bude lepší napětí tak kolem 15V, nebo se pletu? Díky za zkušenosti. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 11:06    Předmět: Citovat

Mrkni se, jak to má řešené zde http://www.circuit-projects.com/13-32-v-/-5a-power-supply-with-short-circuit-protection-by-lm338.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 13:25    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
Mrkni se, jak to má řešené zde http://www.circuit-projects.com/13-32-v-/-5a-power-supply-with-short-circuit-protection-by-lm338.html


Díky, je to docela dobrý, jen koukám, že má chladič pěkně velkej, ale to by asi nebyl problém. Asi něco takového zkusím. Ty s tím nemáš osobní zkušenost? Asi by bylo dobré popřemýšlet o nějakém omezení proudu, třeba jen jako přídavné, ale ten zdroj by byl stejně jen na zkoušení větších proudů, třeba na věci z auta. Prostě, když ten stabilák mám, tak ho chci nějak využít a tohle bude dobré. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Stan3
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 13:49    Předmět: Citovat

Když tak přidej malý ventilátor z PC
Návrat nahoru
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 14:10    Předmět: Citovat

Ty s tím nemáš osobní zkušenost?

Osobní bohužel ne, kdysi jsem narazil na to schéma, ale nemám ten integrák (cca 150 Kč). Takže to skončilo u jiného řešení. Nucené chlazení asi bude při proudu 5A potřeba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 19:00    Předmět: Citovat

To schema je vicemene katalogove zapojeni, nebal bych se toho. To co po nem chces(20V/5A) TO-3 snese, ale chce to masivni chladic(tipoval bych tak 2K/W, spis mene...nechce se mi to pocitat), nebo nucene chlazeni(to by bylo mozna rozumnejsi). Ale nesmis ho treba tyrat na 5V/5A, to uz by se potil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 20:40    Předmět: Citovat

Chlapi, díky za odpovědi. Mám i Almesáckou vaničku, ještě z dob z výzkumáku, tak bych to zkusil dát do toho a o nuceném chlazení jsem také uvažoval, protože při malých napětích a větších proudech to budou pěkný kamínka Smile To schéma se mi líbí a je dobrý že je to i s měřákama. Mám někde něco podobného, ale tohle je lepší. Smile

Mám tu taky pěknou skříňku od nějaké přístroje a do toho by bylo dobré něco dát, tak možná to nakonec dám do téhle skříňky. Je to velikost 300x100x320 v černé barvě a fakt by to bylo škoda nevyužít. Nebo možná do toho udělat generátor funkcí, nebo koupit stavebnici čítače, to by tomu docela slušelo. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Kado



Založen: Oct 27, 2007
Příspěvky: 44
Bydliště: PB, SVK

PříspěvekZaslal: út únor 26 2008, 23:20    Předmět: Citovat

Osobne mam rozpracovane toto zapojenie, pricom ide o klasicke zapojenie trojsvorkoveho regulovatelneho stabilizatora, pricom je doplnene o obvod elektronickej poistky...pri vystupnom napati 21V a prude 5A sa LM pekne hrialo, pricom vstupne napatie bolo 26V (pri prude 5A), pri nizsich vystupnych napatiach som stabilizator este netestoval, ale test by mal ukazat pribliznu zhodu s katalog. udajmi. Skratovy prud je obmedzeny vnutornymi obvodmi stabilizatora na cca 1A.


zdroj_1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  zdroj_1.png
 Velikost:  18.68 kB
 Staženo:  881 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2008, 9:26    Předmět: Citovat

Kado napsal(a):
Osobne mam rozpracovane toto zapojenie, pricom ide o klasicke zapojenie trojsvorkoveho regulovatelneho stabilizatora, pricom je doplnene o obvod elektronickej poistky...pri vystupnom napati 21V a prude 5A sa LM pekne hrialo, pricom vstupne napatie bolo 26V (pri prude 5A), pri nizsich vystupnych napatiach som stabilizator este netestoval, ale test by mal ukazat pribliznu zhodu s katalog. udajmi. Skratovy prud je obmedzeny vnutornymi obvodmi stabilizatora na cca 1A.


Hm, tak tohle je dobrý, tam je proudové omezení a to se mi líbí...tak asi budu uvažovat o tomhle, nebo ještě vyčkám, třeba se objeví ještě něco dalšího Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2008, 21:25    Předmět: Citovat

Proč neuvažujete o tyristorovém předregulátoru? Ušetří se tím mnoho ztrátového výkonu a nebude potřeba ani ventilátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st únor 27 2008, 21:55    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Proč neuvažujete o tyristorovém předregulátoru? Ušetří se tím mnoho ztrátového výkonu a nebude potřeba ani ventilátor.


No jo, to je sice pravda, ale co s tím koupeným LM338K, když už je, tak ať neleží v šuplíku Smile
Tady se řeší tohle a ne jiný zdroj. Ale když už jsi to nakousl..máš od toho nějaké schéma? Díky Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2008, 18:03    Předmět: Citovat

Schéma mám vlastní, tak jak jsem ho před léty zkonstruoval. Je to použitelné univerzálně ke každému spojitému regulátoru. Ve skutečnosti jsem měl nejdříve spojitý zdroj 0-50V/3A. Ale tehdy se jako výkonové trandy dostala jen řada KU a to jsou spínací tranzistory náchylné na 2. průraz. Takže při zkratu většinou odešly, i když by proudová ochrana zafungovala.

A tak jsem dodatečně vložil ten předregulátor. Udržuje na regulačním prvku asi 7-8V. Je to nastavitelné. Večer sem hodím scan schématu, překreslovat se mi to nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2008, 20:22    Předmět: Citovat

mtajovsky napsal(a):
Schéma mám vlastní, tak jak jsem ho před léty zkonstruoval. Je to použitelné univerzálně ke každému spojitému regulátoru. Ve skutečnosti jsem měl nejdříve spojitý zdroj 0-50V/3A. Ale tehdy se jako výkonové trandy dostala jen řada KU a to jsou spínací tranzistory náchylné na 2. průraz. Takže při zkratu většinou odešly, i když by proudová ochrana zafungovala.

A tak jsem dodatečně vložil ten předregulátor. Udržuje na regulačním prvku asi 7-8V. Je to nastavitelné. Večer sem hodím scan schématu, překreslovat se mi to nechce.


Tak to bude dobrý. Díky Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2008, 21:34    Předmět: Citovat

Tak sem dávám to schéma, jak jsem si jej kdysi zakreslil do svého bastl-sešitu. Celé to berte jako inspiraci, protože zapojení vzniklo kolem roku 1975 a podle toho jsou i použité součástky. Spojitý regulátor je s OZ MAA502 a je to zapojení z některého AR, předregulátor s tranzistory a tyristorem je má vlastní spatlanina. Předregulátor lze použít samostatně, jediná podmínka je napájet jej z izolovaného zdroje. Čísla svorek jsou čísla kontaktů, protože obvody jsou postaveny na zásuvné destičce s nějakým URS konektorem. Předregulátor snímá napětí mezi body 3(17) a 11(12,13,14) a podle toho řídí úhel otevření tyristoru. Ke spouštění tyristoru je použit blokovací oscilátor (už jsem se o něm tady zmiňoval), protože zaručuje naprosto spolehlivé spínání tyristoru při různých poměrech. Filtrační kondenzátor je ve skutečnosti na 150V. Odpor 1ohm omezuje proudové rázy a bylo by vhodnější jej nahradit tlumivkou, ale pro proud do 3 A to stačí.

Předregulátor nejprve tvaruje síťové napětí do obdélníku (106NU70, 103NU70). GC516 je zdroj proudu a nabíjí lineárně kondenzátor. Ten je vybíjen v každé půlperiodě, takže dostáváme pilové napětí 100 Hz. Toto napětí je srovnáváno s napětím snímaným z regulačního tranzistoru na dvojici 2 x 103NU70. Jestliže se na tranzistoru zvýší napětí, dojde k jeho vyrovnání s pilou později. Tím se posune okamžik, kdy se na diodě GA204 objeví přes GC509 kladné napětí. GA204 pracuje jako diodový komparátor. Po jejím otevření se spustí do té chvíle zabržděný blokovací oscilátor s KF508 a sepne tyristor KT714 s menším úhlem otevření.

Napětí udržované na výkonovém tranzistoru se nastavuje trimrem 1,5 k a musí být tak velké, aby vzhledem ke zvlnění na tranzistoru nikdy nekleslo napětí asi pod 1,5V. U mě to pak s jistou rezervou bylo asi 7V střední hodnoty. Výstupní napětí zdroje je 0-50V/3A. Kolektorová ztráta regulačního tranzistoru přitom nepřesáhne asi 20W, výkon vyzářený na odporu 1 ohm je do 10 W.

Od té doby, co jsem zařadil předregulátor, už neodešel jediný tranzistor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5023
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt únor 28 2008, 22:31    Předmět: Citovat

Roztomilé schéma - součástky kolem MAA501 , to je taková "hybridní" verze IO 723.
Předregulátor s tyristorem - neruší to trochu na výstupu zdroje ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund