Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SMD podomácku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: ne březen 23 2008, 19:20    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
citace:

Pajím řučně mikropájkou a nejmenší rozteč u IO mezi pinama co dokážu rukou zapájet je 0,3mm.

A jak to děláš, že se ti ty piny nespojí dohromady. To nejprve pocínuješ(popájkuješ?Smile) jednotlivé piny a pak na ně přiložíš IO a zahřeješ mikropájkou pin po pinu nebo dokonce nějakou násadou, která by tlačila na všechny piny? Nebo na všechny piny hodíš cín a projedeš odsávačkou? Vytiskl jsem si schválně velikost 0,3 na papír a nedal bych to ani tužkou:) natož mikropájkou, která se drží dál od hrotu.


Záleží na pouzdře. Pokud jsou piny jen na stranách proti sobě (např. FT232RL v pouzdře 28-LD SSOP) tak na jednu plošku na dps nanesu tenkou vrstvu cínu .Položím na ní io , srovnám a zapjím na tom jednom pinu. Pak pokud je to rovně připajím protilehlej pin a pak už pajím pin po pinu. U TQFP pouzder používám kalafunu ředěnou lihem . IO usadím na místo a zakápnu tou kalafunou a nechám odpařít líh. Kalafuna funguje jako lepidlo a podrží mí io na místě a přitom se po zapájení dobře odstrňuje. Opět stačej dva piny proti sobě a pak už pin po pinu .)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červenec 24 2009, 22:54    Předmět: Citovat

Nějakým řízením osudu mi z ciziny poslali 20pinový IO v provedení TSSOP místo SOIC. Se SOIC problém nemám, ale TSSOP je už sakra malý. Připájet ho snad ještě zvládnu, ale DPS s tak tenkými spoji už nenakreslím a hlavně nevyrobím. Hodila by se redukce na DIP, ale jak říkám sám to nezvládnu.
Chtěl bych poprosit, jestli mi někdo nemůžete pomoci? Buď kontakt kde by se taková redukce dala u nás koupit (pokud vůbec), nebo jestli byste mi ji někdo nevyrobil - stačí pouze deska DPS, osadím si to už sám. Samozřejmě finanční nebo i věcná odměna (pokud budu mít něco, co potřebujete). Pište do PM, díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p1p4



Založen: Jan 25, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 10:26    Předmět: Citovat

Mě příjde složitý pájet SMD IO pin po pinu. Já dycky pájím celou jednu stranu dohromady. Můj, a asi nejen můj postup je takovej : Přiheftnu IO za krajní piny na jedný straně IO. Rozdrtim kalafunu na prášek (kdo jí má koupenou jako prášek má výhodu), posypu všechny piny na druhý straně. Přejedu mikropájkou, aby se kalafuna přetavila. Následně vezmu cín, na krajní pin natavim takovou cínovou kuličku a pak jí hrotem mikropájky roztaham na všechny piny. Totéž opakuju i na další straně/stranách. Nakonec se odstraní kalafuna. Nalakuje. Výsledek je dokonalej.
Na obrázku je první SMD IO co sem kdy pájel takhle pájel - pouzdo je TSSOP28 (SOIC už nebylo nikde k mání)



fotky_45.jpg
 Komentář:
TSSOP28

Stáhnout
 Soubor:  fotky_45.jpg
 Velikost:  148.41 kB
 Staženo:  248 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 11:50    Předmět: Citovat

Kdybys tam místo té kalafuny použil jako inteligentní běloch rozředěné tavidlo, udělal bys lépe - ono to má totiž i ten efekt, že odpařující se tavidlo snižuje teplotní namáhání toho brouka. Kup si MTL458 v GESu, nařeď izopropanolem a uvidíš ten rozdíl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p1p4



Založen: Jan 25, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 12:43    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
tandel napsal(a):
Při práci s SMD je především dobré mít tuto věcičku:



Je to běžně k dostání a vcelku za babku.

Len za $315 Very Happy

V gesu maj něco podobnýho, ale za 9stováků http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=1&gcat=X&inc=detail&cl=rx&gesid=GES07313149
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 17:40    Předmět: Citovat

To p1p4:
Jak jsi vyráběl tu desku? Fotocestou, zažehlením toneru? Rukou to nenakreslíš nebo snad ano? Ty spoje mají šířku tak 0,3mm pokud je to TSSOP. Nic tak malého jsem ještě nedělal, poraď.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p1p4



Založen: Jan 25, 2009
Příspěvky: 76

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 18:33    Předmět: Citovat

Fotocestou, předlohu sem dělal v malování - šířka cestičky je 1pixel, mezera rovněž 1pixel. Kupodivu to vyjde uplně přesně, nemusí se nic zvětšovat/zmenšovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: so červenec 25 2009, 22:13    Předmět: Citovat

No já se ještě vrátím k původnímu tématu...Donedávna jsem pájel všechno pistolovkou ( včetně SMD 1206 ) - pokud ty součástky nejsou moc blízko u sebe, tak to jde. Pak jsem si stvořil mikropájku s regulací ( dle Štépy ) a naprostá spokojenost. Kdyby se třeba někdo nudil tak si může vytvořit tohle http://elweb.cz/clanky.php?clanek=112 nevim jestli to tu někde už není, ale je to dobrá vychytávka Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2009, 11:01    Předmět: Citovat

citace:
Pájíte pouzdra pin po pinu? Dozvěděl jsem se, že je i nějaká metoda, kdy se celá strana pinů spojí cínem dohromady a po zahřátí se cín sleje jen na piny. Používáte to někdo, nebo to je blbost?

to musíš postříkat FLUX SK10
to není tak docela pravda na youtube.com tam jsou videa na toto téma když tam zadáš soldering nebo něco v tom smyslu tak ti najde videa na toto téma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3740
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2009, 12:57    Předmět: Citovat

Pročetl jsem to od začátku,všechny příspěvky hovoří o "pájení SMD součástek na plošák".
Já bych měl takový dotaz:"Jak nejlépe a hlavně neporušeně odpájet součástky z plošného spoje".
Určitě mnozí máte s tím své zkušenosti.Já jsem to zkoušel,ale většinou jsem je poškodil.Jsou děsně přilepené a právě při tom odlepování se mi ty součástky poškodily.Je na to nějaká speciální metóda?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2009, 21:31    Předmět: Citovat

Používám planžetu o velikosti asi 6 x 30 mm z nerez plechu tl. asi 0,1 mm (může být i slabší). Je uchycená v kleštince s rukojetí. Po nahřátí jedné strany součástky ji podstrčím pod součástku, pak chytím součástku pinzetou a odpájím druhou nohu. Jdou s tím sundavat i šváby, záleží hlavně na tom jakej je k těm nohám přístup. Někdy pokud je součástka na DPS připájená bez mezery, tak se může zlomit... Pokud sundavám všechny součástky z DPS tak horkovzduch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
otakarv



Založen: Aug 30, 2008
Příspěvky: 3740
Bydliště: Čierne pri Čadci

PříspěvekZaslal: út červenec 28 2009, 21:47    Předmět: Citovat

To "frantajetel11" a jak řešíš to přilepení součástky.Při sériové výrobě a pájení v cínové lázni jso SMD součástky k plošnému spoji přilepeny lepidlem a to drží jak napotvoru silně. Cry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st červenec 29 2009, 6:01    Předmět: Citovat

No tyhle lepidla jsou průser - to už jenom zvážit, jestli se vyplatí to vůbec sundavat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
valad
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: čt srpen 13 2009, 3:50    Předmět: Citovat

Na to sa používa horúci vzduch - teplovzdušná pájka, alebo ako sa to volá. Po odstránení cíny sa špilkou z boku tlačí na súčiastku a fúka sa kým neodpadne.
Návrat nahoru
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12331
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: čt srpen 13 2009, 8:37    Předmět: Citovat

Občas se používají tmely, že můžeš foukat týden v kuse a součástka bude držet, dokud se laminát nerozpadne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund