Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SMD podomácku
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:15    Předmět: SMD podomácku Citovat

Čistě teoreticky, bastlíte někdo doma s SMD součástkama? Co všechno jde zapájet s trafopájkou, mikropájkou do zásuvky, mikropájkou s regulovanou teplotou. Nebo dokonce používáte horký vzduch? Lepíte součástky na dps? Ohříváte žehličkou? Zkrátka zajímalo by mě jaký máte na domácí SMD bastlení, jaké řešíte problémy, co ještě jde a co už ne a tak... Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:36    Předmět: Citovat

Kdyz nejses DREVO, tak zapajis skoro vsechno vsim. Zehlicka na predehrev celkem zbytecna(na pastu by se o tom mozna dalo uvazovat, ale lepsi je picka na cca 130C). Lepeni zbytecny, pokud nepajis vlnou. 1206 jsou v pohode vsim moznym, 0805 uz takova sranda neni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Killroy
Moderátor


Založen: Dec 08, 2007
Příspěvky: 4210
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:39    Předmět: Citovat

Všechno je to taky hlavně o tom na co ještě vidíš, nakolik se ti klepou kulíky a jaká je to SMD velikost. 1208 ještě jde, s 0805 už je to horší a jsou i menší. V případě mnohapinových IC pokud je to třeba QFP32 dokola, tak je relativně snadno zapájíš, ale v případě potřeby velmi špatně uvolníš. Na dobrou práci se SMD to chce rozhodně mikropáječku a troufám si napsat i stolní lupu s osvětlením. Leccos se dá udělat trafopáječkou a možná že to někdo umí i kulmou na okapy, já tedy ne...

Killroy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dratak



Založen: Sep 03, 2005
Příspěvky: 837

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:46    Předmět: Citovat

Jde to, není v tom problém. Používám jednoduchou pájecí soupravu s regulací teploty za cca 1500Kč, ke které jsem si dokoupil samotnou lepší mikropáječku Weller 12V/15W. Cín plněný Stannol-Wuppertal 1mm. Trafopáječku 75VA používám taky, pokud je jeden vývod součástky pájen na velkou uzemněnou plochu (VF aplikace) a je třeba to pořádně prohřát. Plošky kam budu pájet předem jemně pocínuju (přes odsávací kapilární lanko-takto se cínuje skutečně tenkou vrstvičkou a nedělá to "boule" cínu) a pak desku natřu normálním kalafunovým lakem.
Součástky nijak nelepím, prostě ji podržím pinzetou, nasměruju, připájím "nanečisto" jeden vývod a zkontroluju to. Pokud se mi to nelíbí (součástka je nakřivo) můžu ten jeden spoj ještě ohřát a polohu opravit. Potom zapájím všechny vývody a nakonec "dodělám" ten první spoj. To je celé. Pájím takhle normálně i 0805 a bez lupy.
Původně se mi do SMD moc nechtělo, radši mám pořádné šasi plné elektronek Laughing . Jenomže pak jsem se dostal před problém, jak zcela zbavit jednu trochu nóbl restauraci pokrytí GSM signálem. Aby někteří neohleduplní návštěvníci netelefonovali od stolu a museli si hovor vyřídit venku. A tehdy jsem si uvědomil, že možnosti vývodových součástek zde končí. Že jen sériová indukčnost vývodů vazebních kondenzátorů (třeba zkrácených na minimum) mezi stupni VF zesilovače rušičky představuje značné VF ztráty. A právě tato zkušenost mě přivedla k SMD.

Žádné velké tlaky na součástku a žádné velké mechanické namáhání osazené desky! Jednou se mi ulomila u vazebního kondenzátoru čepička tak, že to nebylo poznat ani s lupou. Chybu jsem hledal pomocí VF sondy asi hodinu.....

Pozor při nákupu keramických kondenzátorů. Narozdíl od odporů či ellytů nejsou NIJAK ZNAČENY a je dobré upozornit prodavače, aby jednotlivé pásky se součástkami popsal. Měřit to potom doma je opravdu "radost nad radosti", zvláště jsou-li to pikofarady.......
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 10:05    Předmět: Citovat

Myslím že Dratak povedal už skoro všetko, ako s SMD. Už iba doplním, že je to aj hodne efektívnejšia práca ako s klasickými súčiastkami. Ušetríš vrtanie a strihanie vývodov. Môžem iba odporučiť, aj v domácich podmienkách. Samozrejme, že iba pre kusovky. Pre väčšie množstva sa už oplatí dať si to urobiť.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 12:23    Předmět: Citovat

Kedze opravujem rozne veci a casto PC komponenty, tak sa so SMD stretavam celkom dost. Na vsetko pouzivam 25W "mikro"-spajkovacku bez regulacie (rovno do zasuvky). Da sa s tym spajkovat PQFP-128 aj mnohe MOSFETy, kde sa plosak pouziva ako chladic. Niekedy to vsak nejde a vtedy nastupuje 75W trafo-spajkovacka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 12:35    Předmět: Citovat

No, já našel jsem doma mikropájku TYP300 24V 18W. Už toho asi hodně pamatuje. Zkoušel jsem ji, ale hrot je na nic, docela hodně se ohřívá rukojeť a drží se to hrozně, zdá se mi to takové tlusté v ruce. Taky se mi zdá, že se nějak dlouho nahřívá.

Nezdají se vám mikropájky tlusté a tímpádem nemotorné? Nahřívá se vám dlouho, hřeje vám rukojeť? Zajímalo by mě jestli to je touhle starou mikropájkou, nebo jsou na tom všechny stejně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 13:45    Předmět: Citovat

Toto:

sa drzi paradne, plastova rucka sa nezohrieva. Hrot samozrejme treba pred zacatim prace nechat par minut nahriat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 25 2008, 1:40    Předmět: Citovat

Je to ta P134 za 110Kč z hadexu?
http://hadex.cz/pajeci-technika-chemie--pajeci-pera-trafopaj-odsavacky
Co říkáte na P132, P109 a hlavně na P131, která má regulaci.

Mikropájky kolem 600: mají vůbec cenu?
http://www.tipa.eu/cz/produkt/06510010-mikropajka-zd-99/
http://www.ivo-pt.cz/pajeci-stanice-230v-55w,-170-430st-i5157.htm

Mikropájka na 230V se musí za nějaký čas vytáhnout ze zásuvky, nebo udrží nějakou výrobní teplotu? Jaký je hlavní rozdíl mezi tou do zásuvky a tou regulovatelnou s krabičkou při pájení?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po únor 25 2008, 10:11    Předmět: Citovat

Je to nieco od Vellemanu, stalo to par stoviek. Zapoji sa to do zasuvky a necha sa to zapojene. Neviem, ako je to urobene, ale nejako priblizne to teplotu drzi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
helios



Založen: Aug 08, 2007
Příspěvky: 2914
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

PříspěvekZaslal: po únor 25 2008, 11:15    Předmět: Citovat

U jednoduchých letovačiek je použitý na vyhrievanie kantalový odporový drôt. Ten zvyšuje odpor so zvyšujúcou sa teplotou a tým udržuje konštantnú teplotu. Nevýhodou je, že táto teplota je pevná, nedá sa regulovať.
_________________
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: po únor 25 2008, 17:53    Předmět: Citovat

No a je to tak velká nevýhoda? Proč vlastně měnit teplotu?

Třeba ta P131 je taky přímo do zásuvky, má i regulaci a stojí jen 2 stovky. To se dá ne? Nebo mi něco ušlo..?



p131.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  p131.jpg
 Velikost:  12.8 kB
 Staženo:  201 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AVR_Man



Založen: Jan 11, 2008
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út březen 04 2008, 22:34    Předmět: Citovat

Regulace je hlavně o tom,že každá věc se pájí na jinnou teplotu viz třeba velkej FET a naproti tomu malinkej SMD odpor.FET musíš pájet na 300-350°C a odpor stačí na 260°C...další věc je odpájení součástek ven z desky.Myslím že pokud se tomu chceš aspon trochu věnovat,že by nebylo marný koupit nějakou regulovatelnou stanici,které se prodávají od 1000,-kč.Indikace je formou LED,nebo LCD (u dražších typů).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AVR_Man



Založen: Jan 11, 2008
Příspěvky: 26

PříspěvekZaslal: út březen 04 2008, 22:39    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):

Mikropájka na 230V se musí za nějaký čas vytáhnout ze zásuvky, nebo udrží nějakou výrobní teplotu?....

Z vlastní zkušenosti doporučuji pájet max.30 minut a poté nechat zchládnout.Nevím jestli to byla výrobní vada té vietnamské pobočky Very Happy a nebo proč už jsem po 20 minutách nemohl tu dřevěnou Shocked (ano doopravdy dřevěnou) rukojeť udržet v ruce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33903
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út březen 04 2008, 22:45    Předmět: Citovat

Ta moja vydrzi aj niekolko hodin bez problemov. Uz som ju aj cez noc zabudol zapnutu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund