Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SMD podomácku
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 19:05    Předmět: Citovat

SMD součástky mají tu nevýhodu, že nejdou zkoušet na kontaktním (napájivém) poli. Jak pak třeba takový obvod ladíte? Všechno děláte na počítači teoreticky. Pak uděláte prototyp, a když to nefunguje, tak se snažíte najít chybu a děláte další (= koupit nové součástky, smd jdou odpájet těžko)?.

Jaké pouzdra se tedy dají ještě v pohodě zapájet? Nechápu, proč je tak hodně druhů (SOP, SOT, SOIC, SC70, CSP, QFP, atd.). Na to asi žádné patice nejsou co Confused Jaké tedy nejčastěji používáte, když kupujete součástky.

Ty SMD velikosti, o kterých píšete (1206, 0805), to je nějaký standard ve velikosti rezistorů, kondenzátorů? Znamená to nějakou konkrétní velikost v mm (palcích)?

Pájíte pouzdra pin po pinu? Dozvěděl jsem se, že je i nějaká metoda, kdy se celá strana pinů spojí cínem dohromady a po zahřátí se cín sleje jen na piny. Používáte to někdo, nebo to je blbost?

SMD součástky jen normálně pájíte mikropájkou jako "velké" součástky, nebo nanášíte na DPS nějaký speciální lepící cín, na který pak součástky přilepíte a DPS ohřejete třeba žehličkou?

Dáváte SMD přednost (když máte na výběr mezi SMD a větší verzí)? Třeba např. usměrňovače, stabilizátory, nebo smd pouzdra místo DIP.

S SMD součástkami jsem ještě nepracoval, tak mi prosím odpusťte takové otázky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sunmay



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 171
Bydliště: Morava

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 19:31    Předmět: Citovat

Já pájím normální hrotovou pájkou do zásuvky meší pouzdra než 0805 jsem zatím nepájel. Od jisté doby dělám v SMD téměř všechno, je to lepčí je stím míň práce.

Jo na SMD nesnáším jsou kulatá pouzdra ve kterých jsou diody. Ne že by se hůř pájeli ale vypadá to nějak obrazek_cenzuraě.Ty hranatý plastový pouzdra se mi holt líbí víc. mám pocit SOT-323.

Jinak sem si na tutp práci vyhlídl ERS50 (upájka) a někdy bych chtěl zkusit i 0603 ale 0402 už je moc titěrné, pinzetu používám špičatou bez zkoubků. (taky jsem zjištoval jak tu lidi pájí SMD ale nikdo nemá nějaký extra jiný postup)

_________________
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky Yahoo Messenger MSN Messenger
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 19:54    Předmět: Citovat

to Sunmay: tezko vilit jiny postup...v "amaterksem" bastleni nejsou prachy na pristroje pro pajeni SMD(davkovacky pasty, vakuove pinzety, prubezne pece, horkovzdusne pajky), i kdyz cena pristroju diky sikmookum pada dolu, stale nas vyjde lacineji pajet to mikropajkou.

p4ul napsal(a):
SMD součástky mají tu nevýhodu, že nejdou zkoušet na kontaktním (napájivém) poli. Jak pak třeba takový obvod ladíte? Všechno děláte na počítači teoreticky. Pak uděláte prototyp, a když to nefunguje, tak se snažíte najít chybu a děláte další (= koupit nové součástky, smd jdou odpájet těžko)?.

Ja teda nevim, ale pri navrhu obvodu na pocitac nesaham vubec(maximalne tak kalkulacka) a nic nesimuluju. Proc dalsi prototyp? Kdyz jsou SMD zapajet, jsou i odpajet...mluvim ted o 2/3 vyvodovych soucastkach, kde je vetsinou chyba(nezvores zapajet napr. SOIC20).
p4ul napsal(a):
Jaké pouzdra se tedy dají ještě v pohodě zapájet?

Mas to v tomhle threadu a v jinych...treba ten o FQN pouzdrech. HLEDAT!
p4ul napsal(a):
Nechápu, proč je tak hodně druhů (SOP, SOT, SOIC, SC70, CSP, QFP, atd.). Na to asi žádné patice nejsou co Confused Jaké tedy nejčastěji používáte, když kupujete součástky.

Firmy to vyrabi v tech pouzdrech, na ktere maji technologii a ne na kazdou soucastku je vhodny jeden typ pouzdra. Kupuji co je potreba. Jak bys chtel ty patice realizovat? Kdyz, tak se delaji redukce na klasicke patice RM 2,54mm(zapajis SMD na redukci a zasunes do desky).
p4ul napsal(a):
Ty SMD velikosti, o kterých píšete (1206, 0805), to je nějaký standard ve velikosti rezistorů, kondenzátorů? Znamená to nějakou konkrétní velikost v mm (palcích)?

Standard, ktery je dan rozmery...konkretni cisla HLEDAT.
p4ul napsal(a):
Pájíte pouzdra pin po pinu? Dozvěděl jsem se, že je i nějaká metoda, kdy se celá strana pinů spojí cínem dohromady a po zahřátí se cín sleje jen na piny. Používáte to někdo, nebo to je blbost?

Podle toho co to je za pouzdro...SOIC jdou pajet i jak pises, ale musis dat pajky tak akorat. BTW cinem asi nepajis Smile
p4ul napsal(a):
SMD součástky jen normálně pájíte mikropájkou jako "velké" součástky, nebo nanášíte na DPS nějaký speciální lepící cín, na který pak součástky přilepíte a DPS ohřejete třeba žehličkou?

Zadny lepici cin neexistuje, existuje pajeci pasta, ktera je slozena z pojiva a mikrokulicek PAJKY. Pak potrebujes na zapajeni horky vzduch...ta zehlicka ti pomuze jen jako predehrev(pouzivaji se picky na cca 150C), pasta potrebuje na pretaveni dost vysokou teplotu a pres DPSku to zehlickou neprotlacis.
p4ul napsal(a):
Dáváte SMD přednost (když máte na výběr mezi SMD a větší verzí)? Třeba např. usměrňovače, stabilizátory, nebo smd pouzdra místo DIP.

Kdyz to jde, delam v THT, protoze mam spoustu soucastek doma a davat pres korunu za odpor je vrazda.
p4ul napsal(a):
S SMD součástkami jsem ještě nepracoval, tak mi prosím odpusťte takové otázky.

Nj, co s tebou mame delat Wink A mas tady ode me dalsi romanek...kua ty ze me idelas spisovatele. To je hruza, ty tvoje dotazy jsou tak akorat do hospody k pivku, ne to vypisovat Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 21:56    Předmět: Citovat

Díky za románek Stepo, třeba se z tebe díky mě stane spisovatel Very Happy
Jsem rád, že diskutuješ, ale zase nemusíš všechno tak zjednodušovat. Nestuduješ ty FEL ČVUT? Na ty jsou totiž všichni krátcí Wink

citace:

Mas to v tomhle threadu a v jinych...treba ten o FQN pouzdrech. HLEDAT!

V tom vlákně je jen zmíněno, že QFN pouzdro už nejde jen tak zapájet. Nic víc. Ale poznamenávám si:)

citace:

Ja teda nevim, ale pri navrhu obvodu na pocitac nesaham vubec(maximalne tak kalkulacka) a nic nesimuluju.

A jak navrhuješ DPS? Předpokládám, že jsi asi nedělal nic složitějšího.

citace:

Standard, ktery je dan rozmery...konkretni cisla HLEDAT.

Tak jsem hledal a našel Smile Informace o SMD součástkách a velikostech je třeba zde: http://www.smtplus.cz/litSMT/souc/Maxsouc1pr.pdf

citace:

Zadny lepici cin neexistuje, existuje pajeci pasta, ktera je slozena z pojiva a mikrokulicek PAJKY. Pak potrebujes na zapajeni horky vzduch...ta zehlicka ti pomuze jen jako predehrev(pouzivaji se picky na cca 150C), pasta potrebuje na pretaveni dost vysokou teplotu a pres DPSku to zehlickou neprotlacis.

Pec na zapájení smd součástek doma asi nikdo používat nebude. Horký vzduch možná, nevím, asi to bude drahé. Na téhle stránce je o té žehličce - to jsem myslel: http://www.vaelektronik.cz/bastl/tist.htm
Myslel jsem, že jednoduše nanesu pastu na dps (představoval jsem si něco takového http://www.conrad.cz/pajeci-pasta-na-smd-10-g+dp74995/) připlácnu součástky, ohřeju a je to hotovo. Tak jednoduché to ale nebude.

Koukal jsem různé SMD součástky a většinou jsou dražší než obyčejné. V GME mají nejvíce rezistorů velikosti 1206. Stojí 2 Kč. Deska s SMD součástkami, tak bude asi o dost dražší.

Lakujete desku před pájením, příp. po pájení? Nechcete se někdo pochlubit nějakým domácím výtvorem s SMD součástkama?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: st březen 19 2008, 22:22    Předmět: Citovat

p4ul napsal(a):
Jsem rád, že diskutuješ, ale zase nemusíš všechno tak zjednodušovat. Nestuduješ ty FEL ČVUT? Na ty jsou totiž všichni krátcí Wink

Co zjednodusuju? FEL studuju...to na to ale nema vliv, nikde se s tim nechlubim a nevim proc bych se s tim chlubit mel(spousta lidi toho vi vic a VS nema, takze asi tak, v tomhle oboru je vsechno dano spise zkusenostmi a tim co se SAM naucis...ja se diky tehle skole dostanu ke spouste technologii a muzu si vsechno "osahat"-napr. jsem si mohl vyzkouset vsechny dnesni metody pajeni, sitotisk tlustych vrstev, profesionalni servisni stanice...k temto vecem bych se jinak asi tezko dostal). Ta skola neni tak narocna, jak se o ni rika. Driv to bylo o necem jinem...uroven vyuky sla vseobecne vsude o dost dolu(prechod z kombinovaneho na strukturovane studium tomu jeste pomohl). Jde o to chtit a ne mit ruce v kapsach, takze ten tvuj komentar trochu nechapu.
p4ul napsal(a):
V tom vlákně je jen zmíněno, že QFN pouzdro už nejde jen tak zapájet. Nic víc. Ale poznamenávám si:)

Jsou tam zminena i jina pouzdra. Tak jinak...pokud vidis okem dobre mezeru mezi nozickama IO je to v pohode Smile
p4ul napsal(a):
A jak navrhuješ DPS? Předpokládám, že jsi asi nedělal nic složitějšího.

Myslel jsem ze se bavime o simulaci(ty si se na ni ptal) a ne samotnem navrhu layoutu DPS(DPS samozrejme navrhuju na PC)...chytas za slova. Simulace jsem akorat provadel pri navrhu masek pro vyrobu IO, kde to bez nich nejde(mikrometr sirsi vrstva a parametry jsou v haji). Ale funkcnost obvodu na PC nesimuluji, radsi to postavim na nepajivym poli.
p4ul napsal(a):
Pec na zapájení smd součástek doma asi nikdo používat nebude. Horký vzduch možná, nevím, asi to bude drahé. Na téhle stránce je o té žehličce - to jsem myslel: http://www.vaelektronik.cz/bastl/tist.htm
Myslel jsem, že jednoduše nanesu pastu na dps (představoval jsem si něco takového http://www.conrad.cz/pajeci-pasta-na-smd-10-g+dp74995/) připlácnu součástky, ohřeju a je to hotovo. Tak jednoduché to ale nebude.

Priznavam...neveril bych tomu, ze to dostatecne prohreje zehlickou ze strany skloepoxidu, ale jak je videt tak to jde...ovsem muze delat pouze jednostranne desky. Kazdopadne to nekdy musim vyzkouset.
p4ul napsal(a):
Koukal jsem různé SMD součástky a většinou jsou dražší než obyčejné. V GME mají nejvíce rezistorů velikosti 1206. Stojí 2 Kč. Deska s SMD součástkami, tak bude asi o dost dražší.

Jo za miniaturizaci se plati.
p4ul napsal(a):
Lakujete desku před pájením, příp. po pájení?

Lakuju vzdy...kvuli oxidaci a lepsimu pajeni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 12:19    Předmět: Citovat

Ok.

citace:

V případě mnohapinových IC pokud je to třeba QFP32 dokola, tak je relativně snadno zapájíš, ale v případě potřeby velmi špatně uvolníš.

Koukal jsem na různé vzdalenosti mezi piny:
2.54mm - 1,27mm - 0,8mm - 0,65mm - 0,635 mm - 0,5 mm - 0,4 mm

2.54mm - v pohodě trafopájkou:), 1,27mm - většinou pouzdra SOIC - v pohodě mikropájkou, a pak jsou ty ostatní, které mají mezi piny velikost 0,8mm a méně, podle počtu pinů (SO,TSSOP,QSOP,TQFP,QFN,...).

Teď mi řekněte jak pájíte 0,8mm a méně - pin po pinu - mikropájkou. Sice na to vidím, ale nevím jak bych to zapájel. Už se mi to zdá moc malé. Hodil bych tam cín a měl bych zkrat přes 2 nožky. Jakým způsobem to teda pájíte, to jste tak zruční, nebo máte nějaký extra hrot a extra tenkou pájku? Věřím si tak max. na SOIC.

Máte zkušenosti s pouzdry SOJ32 nebo SOJ44? Nenašel jsem na to žádnou patici, nevkládá se to do některé z PLCC patic?

Koukal jsem na různé desky s SMD a líbí se mi ta úprava. Deska je třeba zelená nebo červená. To je nějaký lak nebo barva? Vypadá to pěkně, ale v domácích podmínkách to zřejmě nepůjde.

edit: myslel jsem něco takového jako je vlevo (vpravo je klasický homemade pcb)


díky za názory...


Naposledy upravil p4ul dne so březen 22 2008, 15:24, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 14:31    Předmět: Citovat

Do začátků mi připadá cenově přijatelná sada SMD odporů 1206 od EZK. Jeden kus vyjde asi na 14 hal., ale hlavně se nemusí kvůli pár kouskům stát fronta. Koupil jsem si ji taky a občas ji využiji, zejména když se mi nepodařilo potřebnou hodnotu vyrabovat ze starých desek od výpočetní techniky. Většinou se tam vyskytuje omezený sortiment hodnot. Na vyletované součástky jsem si udělal zásobníčky z bukových prkýnek(např. na krájení) a obal z překližky nebo sololitu.

http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?sada=1&str=1&skupina=-1&klic=&kod=&od=0&do=100000&razeni=Kat_cislo&rozsah=vse



SMD krabicky.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SMD krabicky.jpg
 Velikost:  94.29 kB
 Staženo:  412 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 14:57    Předmět: Citovat

Moc pěkné Number one Muselo to dát fušku vyvrtat. Je to praktické, mít všechno po ruce, ale vysypat bych to nechtěl. To bych potom třídil celý den.

S těma sadama mě to ani nenapadlo. Je to fakt, pár haléřů za rezistor se vyplatí víc, než kupovat po jednom za 1 až 2 Kč a navíc jsou po ruce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5020
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 15:43    Předmět: Citovat

citace:
Koukal jsem na různé desky s SMD a líbí se mi ta úprava. Deska je třeba zelená nebo červená. To je nějaký lak nebo barva? Vypadá to pěkně, ale v domácích podmínkách to zřejmě nepůjde.

edit: myslel jsem něco takového jako je vlevo (vpravo je klasický homemade pcb)
To zelené je tzv. nepájivá maska - nějaký odolný lak, který zakryje místa, která mají být nedotčena cínem*(např. pokud by se deska pájela cínovou vlnou). Taky pěkně smrdí, když se součástky snažím odletovat a zajedu do něj PÁJEČKOU nebo PÁJEDLEM.

*)cínem myslím slitinu kovů, jež tvoří PÁJKU

Abych nedráždil jazykozpytce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 16:27    Předmět: Citovat

Při práci s SMD je především dobré mít tuto věcičku:



Je to běžně k dostání a vcelku za babku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ragnol



Založen: Nov 09, 2005
Příspěvky: 232

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 16:37    Předmět: Citovat

Poprvý jsem zkoušel SMD před rokem od tý doby se snažím dělat co nejvíc v SMD. Pajím řučně mikropájkou a nejmenší rozteč u IO mezi pinama co dokážu rukou zapájet je 0,3mm . Jinak obvod zapojím na nepájivým poli pomocí normálních součástek a po ověření udělám návhr pro smd .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33940
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 16:48    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
Při práci s SMD je především dobré mít tuto věcičku:



Je to běžně k dostání a vcelku za babku.

Len za $315 Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 17:58    Předmět: Citovat

Uměl by si to udělat laciněji a takové hezké, pěkně malé?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p4ul



Založen: Aug 29, 2007
Příspěvky: 317

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 18:52    Předmět: Citovat

citace:

Pajím řučně mikropájkou a nejmenší rozteč u IO mezi pinama co dokážu rukou zapájet je 0,3mm.

A jak to děláš, že se ti ty piny nespojí dohromady. To nejprve pocínuješ(popájkuješ?Smile) jednotlivé piny a pak na ně přiložíš IO a zahřeješ mikropájkou pin po pinu nebo dokonce nějakou násadou, která by tlačila na všechny piny? Nebo na všechny piny hodíš cín a projedeš odsávačkou? Vytiskl jsem si schválně velikost 0,3 na papír a nedal bych to ani tužkou:) natož mikropájkou, která se drží dál od hrotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sunmay



Založen: May 09, 2006
Příspěvky: 171
Bydliště: Morava

PříspěvekZaslal: so březen 22 2008, 22:19    Předmět: Citovat

Jo sady od EZK používám také a když odpory dojdou tak koupím 50ks a zase je to na dlouho. Ty sady od ezk hojně využívám snažím se je vždy doplňovat a je to docela pohodlné. Takové ty sady jsko led a polovodiče mi sice příjdou na prd ale R a C sady jsou OK.

Jinak teď to mám novou základovku a některé součásky skoro nevidím netuším jestli se to vůbec dá pájet i při brutální zručnosti. mám pocit že to je velikost zrnko prachu.

_________________
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky Yahoo Messenger MSN Messenger
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund