Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spinany zdroj 12V/5A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 22:30    Předmět: Citovat

Neviem preco sa krvopotne drzis toho zapojenia Smile Postav to s uc3842 bude tam o par suciaastok viac, malo by to vydrzat aj skrat na vystupe ( neskusal som). Asi sa chces niecomu priucit inac nechapem... toto ta vbude stat vela casu a experimentov kym to spojazdniš... na danom trafe a trandaku Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: út březen 25 2008, 23:13    Předmět: Citovat

Atlan napsal(a):
Neviem preco sa krvopotne drzis toho zapojenia Smile Postav to s uc3842 bude tam o par suciaastok viac, malo by to vydrzat aj skrat na vystupe ( neskusal som). Asi sa chces niecomu priucit inac nechapem... toto ta vbude stat vela casu a experimentov kym to spojazdniš... na danom trafe a trandaku Smile


Přesně! Naprosto souhlasím, nemá cenu se takhle trápit. Jináč ten ferit. transf. jsem zatím ve všech zdrojích viděl jen bez vzduch. mezery - proč se taky ochuzovat o možný transf. výkon nebo trápit na primáru spínací tranzistor a tepelně odpor pro snímání proudových impulsů? Vzduchová mezera se používá u tlumivky na sekundární straně - pro vyhlazení a "vyrušení" napěť. / proudových špiček. Je opravdu lepší použít UC-čko3842(3843/3844), hlídá na primáru proud (právě přes ten snímací odpor) a sám si vše reguluje (délkou aktiv. části impulsu vůči celé, pevně zvolené periodě - frekvence je pevně nastavena vnějšími součástkami C+R).

Určitě si pročti toto: http://www.belza.cz/swmodeps/compow1.htm
- jsou tady zapojení k zamyšlení!

... ještě něco .. jen to chce upravit na sekundáru počet závitů ... a zrušit střed vinutí ...
http://www.danyk.wz.cz/iz_2_35.html

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarod



Založen: Oct 13, 2007
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: st březen 26 2008, 10:03    Předmět: Citovat

http://www.danyk.wz.cz/iz_2_35.html
toto zapojenie som si robil ako prve, ale po niekolkych vypaleniach IR2153 som sa zacal obzerat po inej scheme. Vsetko fungovalo, zacal som robit zatazove sskusky- pri odbere asi 1A sa mi IO odpalilo, po par pokusoch to uz prestane bavit.

Tej schemy sa uz drzim asi len preto, lebo by som chcel uz dostat z toho tych 5A Smile asi je tam problem este s tym trafakom.

Ako sa inak pocitaju vykony v spinanych zdrojoch? Je to obdobne ako u klasickeho trafaku?

Ale asi spravim zapojenie s UC3844 ako mi radite.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st březen 26 2008, 20:44    Předmět: Citovat

Zdárec, doporučil bych ti literaturu přesně na tohle stavěnou - VÝPOČTY A TABULKY:

AR č.4/1994 modré / řada B - FERITOVÁ JÁDRA PRO VÝKONOVÉ POUŽITÍ V KMITOČTOVÉM ROZSAHU DO 200 kHz, PŘÍKLADY ZAPOJENÍ SPÍNANÝCH ZDROJŮ


AR č.2/1995 modré / řada B - TRANSFORMÁTORY A CÍVKY PRO ELEKTRONIKU

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ViPali



Založen: Nov 21, 2005
Příspěvky: 524
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st březen 26 2008, 21:32    Předmět: Citovat

Skús tú zenerku zmenšiť na 10 - 12V. Je tam riziko, že sa bude tranzistor "menej" otvárať, takže bude mať väčší spínací odpor a väčšiu výkonovú stratu (chladiť !), ale malo by to ochrániť tranzistor.
Pravdepodobne ide o to, že Uz 16V je na hranici bezpečnosti FET 840 (ktorý očakáva max 15V), čím môže dôjsť k prierazu G a tým k prieniku 300V na kolektor tranzistoru a zenerku.

_________________
Ako elektrikár sa cítim slobodne.
Môžem hovoriť do vedenia!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 27 2008, 16:54    Předmět: Citovat

Danyk je určitě šikovnej kluk, ale u některých zapojení mám pocit, že jejich funkčnost je silně závislá na naprostých detailech - takový trošku smrtelný balancování.

Každej pořádnej spínanej zdroj musí mít nadproudovou ochranu výkonových prvků a to takovou, že se okamžitě zablokuje, a ne že zablokování závisí na kladné zpětné vazbě či vůbec není použito. Takovej napůl otevřenej FET, to je rychlej konec.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: čt březen 27 2008, 22:24    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Každej pořádnej spínanej zdroj musí mít nadproudovou ochranu výkonových prvků a to takovou, že se okamžitě zablokuje, a ne že zablokování závisí na kladné zpětné vazbě či vůbec není použito.


Nadproudovou ochranu nemá mnoho továrně vyráběných zdrojů (třeba většina ATX) natož v amatérských podmínkách....
Jinak plně souhlasím (po vlastních zkušenostech) s tím, že to chce nějaký IO jako UC3844 nebo TL494.

Jarod napsal(a):

to AmarokCZ, ano chcem to ako nahradu klasickeho transformatoru. Podobne zapojene na IR2153 som mal, tiez od Danyka. Nema to skratovu odolnost a pri pokusoch som par tranzistorov a IO odpalil a uz ma to nebavilo kupovat nove.

Podarilo sa mi dostat z toho pri Uout 20V 2A. Pri Uout 12V to dava 2.33A, potom napatie klesa.


Mno, mě to fungovalo na první spuštění ( http://amarokcz.wz.cz/SMPSU.htm ), žádnej polovodič neodešel do křemíkového nebe ani když jsem to přetížil na 200% po dobu asi 10minut - při dvojnásobném proudu (16A) napětí kleslo asi o 1.5V což bylo způsobeno hlavně tím, že nevhodně zvolené jádro mělo střední sloupek zbroušený asi o 1mm a tím vznikla docela velká mezera a tím ten úbytek, navíc při cca 400W pro jádro E42 je už docela dost...

EDIT 2/2013: změna odkazu na nový web


Naposledy upravil AmarokCZ dne čt únor 07 2013, 21:39, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
jarod



Založen: Oct 13, 2007
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 7:35    Předmět: Citovat

to Amarok: a ako by sa to zachovalo pri nahodnom skrate? Skusim spravit schemu co si uviedol, su tam predsa len trochu odlisne hodnoty suciastok, ako v zapojeni co som spravil ja.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33919
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 8:27    Předmět: Citovat

Kazdy AT aj ATX zdroj ma ochranu pred skratom na vystupe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jarod



Založen: Oct 13, 2007
Příspěvky: 61

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 8:55    Předmět: Citovat

Ja som myslel na zapojenie s IR2153 Smile ak by sa skratovalo, tak co by sa stalo? Odisla by poistka alebo IO a tranzistory?
(http://amarok.php5.cz/SMPSU.htm)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
AmarokCZ



Založen: Dec 20, 2006
Příspěvky: 2838
Bydliště: Poličské krystalinikum

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 9:23    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
Kazdy AT aj ATX zdroj ma ochranu pred skratom na vystupe.


To máš pravdu, ale mluvilo se tu o ochraně spínacích prvků na primáru a téměř žádný nemá ochranu spínacích trandů na primáru - tím myslím, to, že když zatížím všechny větve na maximum jak uvádí výrobce (max. proud) tak tím odpálím ty tranzistory na primáru, vyjímkou je snad např. EC250X - ten má v primáru snímání proudu a tam se tohle nestane, jinak ta ochrana před zkratem je stejně vždycky dost pochybná, před zkratem ochrání ale před přetížením např. dvojnásobným proudem ne.


Jarod: Při zkratu na sekundáru se to chová jako klasický transformátor - zvýší se proud, klesne napětí a kdyby tam nebyly pojistky, tak by odešly diody (nebo spínací tranzistory, ale ty asi ne, protože mají docela rezervu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Andrea



Založen: Sep 07, 2007
Příspěvky: 9340

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 10:17    Předmět: Citovat

gepard napsal(a):
Zdárec,
Danyk má to trafo se vzduchovou mezerou, čímž je dle mého názoru sníženo sycení jádra, proto má i pod spín. trandíkem IRF 840 - odpor - 0,22Ohm - může mít větší impulsní proudy. Andrea má trafo bez vzduch. mezery a tam není zapotřebí takových proudových impulzů jako u Danyka.


Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 11:16    Předmět: Citovat

AmarokCZ napsal(a):

To máš pravdu, ale mluvilo se tu o ochraně spínacích prvků na primáru a téměř žádný nemá ochranu spínacích trandů na primáru - tím myslím, to, že když zatížím všechny větve na maximum jak uvádí výrobce (max. proud) tak tím odpálím ty tranzistory na primáru, vyjímkou je snad např. EC250X - ten má v primáru snímání proudu a tam se tohle nestane, jinak ta ochrana před zkratem je stejně vždycky dost pochybná, před zkratem ochrání ale před přetížením např. dvojnásobným proudem ne.


Přehlídl jsi slovo pořádný spínaný zdroj. A je v konečným důsledku jedno, jestli je ochrana tvořená emitorovým odporem nebo jinou metodou, důležitý je, aby se při přetížení či zkratu na sekundáru zamezilo střelbě a kouři.

Na druhou stranu některý obvody se na hranici provozních parametrů chovají opravdu nestandardně, např. u TOP225 stačí, aby vyschnul filtrační elyt na sekundáru a už se půlí.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 11:26    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):

Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.

Si dovolím poznámku k těm stránkám, sou tam zajímavé recepty, zrovna včera sem je prohlížel a dnes to budu dělat k večeři. Ke zdrojům patří i dobré jídlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: pá březen 28 2008, 15:48    Předmět: Citovat

Andrea napsal(a):
gepard napsal(a):
Zdárec,
Danyk má to trafo se vzduchovou mezerou, čímž je dle mého názoru sníženo sycení jádra, proto má i pod spín. trandíkem IRF 840 - odpor - 0,22Ohm - může mít větší impulsní proudy. Andrea má trafo bez vzduch. mezery a tam není zapotřebí takových proudových impulzů jako u Danyka.


Si dovolím reagovat, když mě tu jmenujete, to trafíčko co tam mám já má také vzduchovou mezeru, bez ní by to moc nešlo. Ta mezera zvyšuje max. velikost magnetizačního proudu a tedy i max. množství energie akumulované v jádře. Bez ní by se to trafo hned přesytilo a max. přenášený výkon by byl malý.

Zdárec,
prozatím ve spín. zdrojích jsem vždy viděl jen ferit. trafa bez vzduch. mezery. Jak jsem už psal, pouze tlumivky na výstupech byly s mezerou. Je tady ještě další věc, záleží z jakého mater. je trafo zhotoveno, to co mi prošlo pod rukou bylo (podle označení) z hmoty označ. FONOX H21 - a všechno to byla trafa bez vzduch. mezery.
... musel jsem šáhnout po literatuře a mrknout na to! Idea
... Čím větší je mezera v magnetickém obvodu transformátoru, tím větší je i magnetický odpor, blablabla ... Vlivem mezery se indukčnost vždy zmenšuje proti indukčnosti, jakou bychom očekávali, kdyby obvod nebyl mezerou přerušen. Výsledná indukčnost cívky s takovým obvodem se rovná vlastně součtu indukčností - dvou paralelně zapojených cívek, z nichž jedna má obvod tvořen magnetickým materiálem (Lj) a druhá samotnou mezerou (Lm). .... Čím větší je mezera, tím menší je indukčnost Lm a tím více se ve výsledné indukčnosti uplatňuje vliv indukčnosti, která je tvořena lineárním prostředím mezery. Tohoto jevu se využívá pro omezení ztrát, pro omezení rozptylu v magnetických vlastnostech jader, pro omezení zkreslení, vlivu předmagnetování a teplotní závislosti permeability. Protože výsledný účinek mezery nezávisí na její absolutní velikosti, ale na její poměrné délce vzhledem k celkové délce magnetické siločáry, je její účinek větší u miniaturních typů jader, neboť jak velké, tak malé části jader lze k sobě v praxi přiložit se shodnou minimální mezerou. ...
Zdroj s vytvořenou mezerou v magnetickém obvodu je ve finále "měkký".


Uff,
jinak to co jsi napsala o velikosti magnetizačního proudu ... to by taky sedělo, i já to tak prve mínil. Ale byl jsem přesvědčen, že to máš bez tý mezery (ani nevím, co mě k tomu vedlo). Tak to byl omyl z mé strany - omlouvám se.

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne pá březen 28 2008, 17:26, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund