Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Panelový voltmetr
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Marek Sz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:17    Předmět: Panelový voltmetr Citovat

Ahoj lidi prosím Vás o radu protože v oboru elektro nějak moc nevládnu koupil jsem jsi tento voltmetr a chtěl by jsem ho použít na měření dobíjení na motorce http://www.conrad.cz/modul-dvm-210+dp36352/
ale nevím jestly ho mužu připojit přímo nebo použít nějaký odpory nebo děliče atd....případně jaký protože spočítat to nedokážu Confused motorka má 12 V ale když běží dobíjení mělo by to dávat nějakých 14.4 V a to by jsem chtěl vidět na tom měřidle při jízdě protože mě to jednou v Rumunsku vypeklo a už jsem to nenatočil Sad Díky moc jestly někdo odpoví
Návrat nahoru
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:28    Předmět: Citovat

Potrebuješ delič napätia na vstup voltmetra. Napr. ak chceš merať maximálne napätie 20V a meradlo má základný rozsah 200mV=0,2V, tak potrebuješ zapojiť dva rezistory v sérii, ktorých pomer bude 20 : 0,2. Tým vyrešiš svoj problém. Ale mne sa nevidí ten spôsob merania na motorke. Za jazdy sa to nesleduje dobre. Výhodnejšie je postaviť obvod s tromi LED, alebo žiarovkami nastavenými na slabé/správne/vysoké nabíjacie napätie. Predsa len sledovať stav kontroliek je jednoduchšie.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marek Sz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:41    Předmět: Citovat

potřebuji se na to jen tak občas podívat jestly to dobíjí správně nejde o to sledovat to stále.......díky moc za odpověd ještě kdyby jsi mi mohl spočítat nebo napsat jaký ty resistory koupit (hodnoty) jsem na tohle počítání fakt trubka Sad a kdyby nějaké rychlé schémátko jak to zapojit byl by jsem hrozně rád.....Moc díky
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:44    Předmět: Citovat

Pozil bych ten 3LEDkovy system jak popisuje jandu. Muzes si tam nastavit uroven kdy bude ktera LED svitit, bohate to postacuje. Vyslo to v amaterskem radiu. Jinak nastaveni je jak pise jandu. Pokud to nebude postacovat, pohledej tady na foru, uz se to resilo...jednou zrovna vcera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:46    Předmět: Citovat

Schematko...na tom modulu budou patrne vzadu SMD odpory, ktere budes muset vypajet. Schema je obycejny delic z 20V na 200mV. Nebyl nahodou u toho voltmetru prilozeny navod na zapojeni?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:47    Předmět: Citovat

Dělič napětí nebude problém, ale nedá se to napájet přímo z baterky , kterou chceš měřit. Modul musí mít galvanicky oddělené napájení od měřeného signálu, což je další komplikace.
Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:52    Předmět: Citovat

Jo to ma Pavel pravdu...nato jsem zapomnel. Kdyz budes mit spolecny treba 1 bod napajeni s merenim, tak to bude ukazovat blbosti. Tady je cesky navod(ke stazeni v PDF)...tyka se te rozsah 20V:
http://gme.cz/cz/index.php?page=product&detail=722-197

BTW kupovat tenhle kram za 250 byla pekna volovina, jeslti si ho kupoval u conrada(ma to vsechno s vysokohorskou prirazkou).

Ja bych volil ten 3 LEDkovy system.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Marek Sz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:54    Předmět: Citovat

už jsem to nacpal do palubky tak diody už nehrozej.........napájení modulu je 9 V baterka stím už jsem se smířil a ted mi jde o to co mi bude na tom svítit.......schmema zapojení jsem jsi stáhnul z toho odkazu co jsem uvedl v prvním příspěvku....jedtly tedy obře počítám potřebuji dva rezistotry po 50 ohmech?
Návrat nahoru
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:55    Předmět: Citovat

Najjednoduchšie ten delič dostaneš tak, že si kúpiš odporový trimer 250 ohm a pevný odpor 20Kohm. Stačí na zaťaženie 0,5W. Spojíš do série, koniec trimra bude pól - a pôjde na baterku a meradlo. Horný koniec pevného odporu pôjde na baterku +pól a bežec trimra na meradlo + pól. Pre tvoj účel to postačuje, bude treba iba trimrom nastaviť presnú výchylku a to napr. tak, že namiesto akumulátora tam pripojíš regulovateľné napätie trebárs 10V a trimrom nastavíš na meradle výchylku 10V/100= 0,100V. Nezabudni na dobré mechanické prevedenie, aby sa ti nič neulomilo alebo neskratovalo.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 22:58    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Dělič napětí nebude problém, ale nedá se to napájet přímo z baterky , kterou chceš měřit. Modul musí mít galvanicky oddělené napájení od měřeného signálu, což je další komplikace.

galvanické oddělení není nutné. Osobně to mám zapojené takto:
- napětí stabilitované na 5 V
- 5 V invertované pomocí 7662 (nebo 7660) na -5 V
- jako zdroj napětí je použito +-5 V (tedy 10 V)
- měřený signál je proti středu (tedy 0 V)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:00    Předmět: Citovat

A ja zase tvrdim ze je...mel jsem spolecnou zem napajeni s minusem mericich svorek a merilo to pekny blbosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:06    Předmět: Citovat

Tiež jeden dôvod pre LED. Ale ak už má kúpený merák pripravené miesto ........
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:08    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
A ja zase tvrdim ze je...mel jsem spolecnou zem napajeni s minusem mericich svorek a merilo to pekny blbosti.

nevim jestli si mě správně pochopil. Projistotu ještě jednou:
Vyrobím si zdroj který dáva proti zemi 5V a -5V.
Z baterky na motorce uděláme 5 V, GND a -5 V (GND je mínus pól té batrky).
5V a -5V zapojíme místo napájecí 9 V baterie (na napájecí svorky měřáku). GND se spojí s mínus svorků měřáku a na + svorku připojíš přes dělič baterku z motorky a bude to fungovat s přesným měřením.
Vyzkoušeno, funguje mi to na 20 zdrojích (jako dálková kontrola napětí).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Marek Sz
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:10    Předmět: Citovat

tak snad už to nějak zvládnu zapojit i když stále moudrej z toho nejsem ale přece jen mám jasněji...kupoval jsem to fakt u Conrada protože ty GM jsou větší a já chtěl co nejmenší....


digi.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  digi.jpg
 Velikost:  72.77 kB
 Staženo:  102 krát

Návrat nahoru
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2008, 23:17    Předmět: Citovat

to Marek Sz: to zapojis...nejdriv ten delic zapoj na baterku, bez zapojeni na voltmetr a zmer kolik mas na tech svorkach...jestli to jaks taks odpovida, a pak to pripoj a trimrem dolad napeti, aby ti to ukazovalo na displeji stejnou ciselnou hodnotu, jako na baterce.

to Cust: ja te pochopil Smile , ale moje nasledna reakce mela vyjadrovat moji pochybnost...stale se mi nechce verit. Pri pristim pouziti toho modulu to vyzkousim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund