Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Jak zacit s bastlenim
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 16:59    Předmět: Citovat

PabloX napsal(a):
Najlepsie je ked mas v rodine elektrikara, najlepsie fotra. Potom sa lahsie uci a bavi ta to ked sa s tym stretavas denne...


Jééééj, tak s tým opatrne! Vieš čo to je, stále hľadať náradie a meráky?? Ja viem čo to je, a je to otrava pre oboch. V najlepšom je treba mať zo všetkého dva kusy!

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12523

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 17:06    Předmět: Citovat

Kdybych měl soudit podle sebe, tak tohle bych nebral. Když si vzpomenu na některé svoje pokusy, tak pod dozorem by k nim nikdy nedošlo. Když na mě někdo zavolal: "co tam děláš v té dílně (nebo kůlně)?!" odpověď zněla vždy "ale nic!"Wink Ono záleží na povaze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
belkvl



Založen: Nov 01, 2007
Příspěvky: 267

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 19:37    Předmět: Citovat

jandu: to znam ume pokazdy hleda meraky a naradi. Ma to vyhodu nemusim si nic
kupovat
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 20:02    Předmět: Citovat

Mně k bastlení přivedl táta .Budete se smát.Já jsem měl krystalku
s elektronkovým detektorem.Později jsem přidával až jsem postavil
superhet a s tátovou pomocí jsme ho sladili.
Pak mi táta přinesl můj první transistor 1NU70 a byl konec s elektronkami.
A tak jsem začal radit svému tátovi já.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 20:55    Předmět: Citovat

Súdiac podľa tranzistora, tých krížikov máme asi podobný počet.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PabloX



Založen: May 16, 2005
Příspěvky: 946
Bydliště: Ruzomberok

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:26    Předmět: Citovat

No u nas je to v pohode, foter je silnoprud, mna chytil slaboprud. Ma to vyhodu ze mam kopu veci - naradie, pajkovacky a pod. Prva konstrukcia bola 25A trojfazovy istic a na nom zavesene 2 LEDky Very Happy To boli casy, potom som sa na kruzku naucil zaklady a bolo. Casto pocuvam od fotra ze som ho uz davno prestal Wink

Niekedy by som chcel zazit tie casy co ste zazili vy skor narodeni kedy boli tranzistory vzacnostou. Zazil som akurat koniec 8bitov Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:39    Předmět: Citovat

Tady je ceník tranzistorů z roku 1963. Jiné v podstatě nebyly k sehnání, leda pár ruských.
Zajímavé jsou i ceny při tehdejším průměrném platu.
Místo N-P-P má být NPN.



tranz.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tranz.jpeg
 Velikost:  34.71 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PabloX



Založen: May 16, 2005
Příspěvky: 946
Bydliště: Ruzomberok

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 21:47    Předmět: Citovat

Cozeee Surprised V tych dobach stal vraj liter mlieka 1kcs takze si sa musel potesit ked si ho odpalil. Aj tak zaujimave ako sa to za tych 45 rokov vsetko rozvinulo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:07    Předmět: Citovat

PabloX napsal(a):
Cozeee Surprised V tych dobach stal vraj liter mlieka 1kcs takze si sa musel potesit ked si ho odpalil. Aj tak zaujimave ako sa to za tych 45 rokov vsetko rozvinulo...

Zapominas nato, jaky byly technologie tenkrat a jaky jsou dneska. A jaka byl ten tranzistor tenkrat novinka oproti dnesku. Si vezmi kolik staly prvni pocitace(nemyslim elektronkovy ale intely) a kolik stoji dneska.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:08    Předmět: Citovat

Tak-tak, výplata mesačná bola niekde okolo 1500 - 2000 ČSk. A to vieš, že prvý tranzistor išiel hneď do germaniového neba! No najvätší problém bol, kde nakúpiť. To ešte v našom širokom okolí predajne súčiastok neboli.

Ale najkrajšie bolo, že okrem elektróniek a tranzistorov sme si takmer všetko robili na kolene. Sem-tam sa podarilo získať nejaký vrak. Postupom času sa to ale zlepšovalo - rádií /a najmä tranzistorových/ pribúdalo a opravárov bolo málo. Silnoprúdari im nerozumeli a tak nadišie čas amatérov.

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.


Naposledy upravil jandu dne so únor 23 2008, 22:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:13    Předmět: Citovat

2000 Kčs byl v té době velmi slušný plat, který měl málokdo. Navíc se pracovalo i v sobotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:16    Předmět: Citovat

Z takého platu žila celá rodina, pričom manželka bola doma s deťmi.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: so únor 23 2008, 22:18    Předmět: Citovat

Radix napsal(a):
2000 Kčs byl v té době velmi slušný plat, který měl málokdo. Navíc se pracovalo i v sobotu.


Možno som trocha prestrelil, môj prvý plat bol 950 KČS hrubých. /1969/

_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19560
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 9:02    Předmět: Citovat

I můj nástupní plat byl 950Kčs (1972), to už se nedělalo ani každou druhou sobotu, ale po vojně už to bylo o něco lepší, to jsem dostal 1074Kčs hrubého.
Tak ještě zavzpomínám, dokud si něco pamatuji, třeba i trochu napřeskáčku. Jednou si to tu možná vyzvednu a budu se strašně divit...

Dělal jsem napřed s lampami: někdy v pětašedesátém jsem dostal stavebnici s 1F33 a začal přicházet na to, že krystalka, i když už jsem jich pár postavil i pro kamarády, je málo. O pár let dřív, to mi snad nebylo ještě ani osm, mi nafackoval poprvé Talisman, protože jsem chtěl vědět, co to uvnitř hraje, tím to nejspíš už tehdy začalo.
Lampové zesilovače a konstrukce vůbec mi pak vydržely nějaký ten rok, osciloskop se 7QR20 (jen obrazovka stála týden stloukání rozbitých bedniček ve skladu zeleniny), co jsem si postavil, používá brácha dodnes, a jeden stereozesilovač hraje kámošovi v dílně. A možná by se u některého z kámošů na půdě našla i jedna z vysílaček s lampami RL2,4T1, kterými jsme tehdy spolu komunikovali, a ještě po většinu devětašedesátého se po okolí prohánělo auto zaměřovačů, ale nikdy nás nechytili. Přitom stačilo se poptat po elektrách, kdo ještě kupuje anodové baterie: jenže to je asi nenapadlo a navíc neuměli česky, a tak se s nimi nikdo nebavil.
Ale ještě si couvnu o nějaký ten rok zpět: když jsem si kupoval první tranzistor 103NU70, zjistil jsem, že nemá červenou tečku jako v katalogu. Odpověď prodavače byla, že kolektor je zvlášť (aspoň, že ten jeden to věděl, s rostoucím počtem prodejen, které součástky vedly, pak úroveň prodavačů naředili ti, kterým to prostě dali na prodejnu podle nějakého plánu, takže často ani nevěděli, co to vlastně prodávají).
Pak jsme zjistili, že do konvertorů na 2.TV program nám musí buď někdo přivézt drahé tranzistory AF239 ze Západu, nebo si musíme koupit Orbitu (to byl sovětský tranzistorák a stál asi tři stovky, víme?) a z něj vybrat ty plechové placaté tranzistory. S nimi ty konvertory chodily stejně dobře, přišlo to levněji a ještě zbyly součástky.
Informace byly levné, ale s několikaletým zpožděním. Takovou knížku, než někdo schválil, to trvalo! Co kdyby její obsah popřel nebo i jen zpochybnil význam práce našich, ale hlavně sovětských, vědců, vývojářů a zlepšovatelů a pokrokových tradic té jediné správné a vedoucí síly ve státě? Zato schémátka přístrojů byla součástí návodu k použití a třeba k magnetofonům Tesla řady B4 (tu řadu miluji dodnes, pak dlouho nic, až zase B73, 113 a 116) byly dvě servisní dokumentace za cenu jednoho elpíčka (36-44Kčs; to nepočítám měřicí desky, ty byly jen zřídka k sehnání a to ještě jen přes známé nebo přes hifiklub, stály skoro tolik, co pašované desky na černém trhu).
Nehledě k tomu, že seřizovací předpisy i schémátka vycházely knižně (Kottek, Bozděch, Hofhans, Studničný, Hodinár, Fortuna, Hyan, Český, Vít, na koho jsem to ještě zapomněl... no snad mi to prominou).
Takže díky za Amatérské rádio, věstníky pro Hifikluby a různé ročenky pro radioamatéry, tam těch čerstvých informací bylo asi nejvíc.
Hlavně, vzhledem k časté nedostupnosti právě teď potřebných součástek a potřebě je nahradit něčím jiným, nás to donutilo zabývat se tím, jak to vlastně funguje a proč by to nemohlo jít udělat jinak. Seznámili jsme se s funkcí součástek, párkrát nás vypekly jejich vlastnosti, o kterých jsme ještě nevěděli (buď jsme si o nich nepřečetli všechno, nebo to nikde nebylo napsáno), naučilo nás to nekopírovat jen osvědčené zapojení, ale vyjít z principu a navrhnout a postavit ho z věcí, co dům dal.

Doba je někde jinde, čas má dnes daleko vyšší cenu (aspoň se to říká a něco na tom je). Ale zase máme daleko rychlejší přístup k informacím, jen jich také nějak moc přibylo, tak se času mnoho neušetří. Ale jsou různá internetová fóra, kde se dá z té informační smršti ledacos vytřídit (skromně připodotknu: od toho jsme tu).
Jsem ale rád za každého bastlíře, který neskončí u připravené stavebnice a jde do toho dál po svém, přestože mu tím konto neztuční, spíše naopak.

Děkuji proto všem, kdo ztratili tu chvíli a dočetli až sem. Doufám, že to pro vás nebyl čas tak úplně ztracený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jardajar



Založen: Dec 16, 2007
Příspěvky: 553
Bydliště: Neratovice

PříspěvekZaslal: ne únor 24 2008, 10:48    Předmět: Citovat

Velmi hezky napsáno. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Strana 2 z 6

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.53 sekund