Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Napětí ve vodě bazénu.
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 18:26    Předmět: Napětí ve vodě bazénu. Citovat

Požádal mě soused (levák, neví co je jistič, co je ventil...), abych mu pomohl s připojením ručního vysavače ve velkéhm zapuštěném bazénu. Má tam klasiku, čističku se slanou vodou. Seděl jsem v kraťasech vedle bazénu na dlažbě a když jsem zapojoval hadice do skimmeru, tak jsem cítil na ruce ve vodě slabé brnění el. proudu. Mám na to citlivou pokožku. Majitel prý nic necítil a nevěřil mi. Vzal jsem proto běžný voltmetr a naměřil jsem ve vodě proti hřebíku zatlučeném vedle do trávy 19-33 V. Je to normální? Koupou se mu tam děti a soused nad tím mávl rukou, že prý se nic neděje. Myslím, že tam má nějakou chybu a že by se mohlo stát něco horšího a vlítnout mu tam víc než pouhých 33V. Co s tím? Mám čekat až se mu tam nějaké dítě složí? Pak by někdo mohl říkat, že jsem se tam do toho habal. Co s tím?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15516
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 19:25    Předmět: Citovat

Asi se dobře bavíte, že? Má to vůbec připojené přes proudový chránič? Jestli ne, tak je další diskuse zbytečná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 19:28    Předmět: Citovat

Pokud by to měřil proti uzemnění a s voltmetrem, co má nízký vnitřní odpor, tak je to o hubu, v opačným případě jde něco jako nějaký jalový svod třeba kvůli chlorátoru, co měl v činnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vicious



Založen: Aug 10, 2007
Příspěvky: 661
Bydliště: 3 km od Humenného

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 19:32    Předmět: Citovat

V čase merania medzi vodou a zemou boli nejaké spotrebiče v činnosti? Ochranný vodič PE má riadne zapojený?
Inak osobne v takom prípade by som sa vôbec ďalej neangažoval, presne aby to nedopadlo tak, že sa (nedajbože) niečo stane a potom ešte budete vy za vinníka.

Osobná skúsenosť, hoci v mojom prípade nešlo dohromady o nič. Nakoniec sa ukázalo, že ponorné čerpadlo fungovalo aj napriek poškodenej vidlici (skrat PE a L vnútri) preto, lebo v zásuvke (sieť TN-C) nebol od roku 59 pripojený kolík.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 20:06    Předmět: Citovat

Má to názov "Prirodzená regulácia populácie". Bohužiaľ nefunguje všade a hlavne v poslednom čase to hodne fláka.
Za prevádzku el.zariadenia podľa platných zákonov nesie zodpovednosť prevádzkovateľ, ak je svojprávny a Ty si mu problém oznámil, viac Ťa to trápiť nemusí.
Inak samozrejme pospojovanie, chránič, bezpečné napatie a pod sú nutné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 20:23    Předmět: Citovat

samarit napsal(a):
Co s tím?

Když už ses v tom angažoval a viděli tě chodit okolo bazénu s měřákem a šroubovákem, tak ti nezbývá než povolat tam revizáka a dát to proměřit, pokud majitel nebude ochoten to zaplatit, tak bohužel na tvůj vrub. Nic lepšího pro tvůj klid a vyloučení zodpovědnosti asi není. Do té doby odpojit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 21:08    Předmět: Citovat

33V je dost šílená hodnota, to by opravdu chtělo rychle revizáka nebo dobře vybaveného elektrikáře.
Ale že tam je "pár Voltů" je celkem běžné, "místní" zem může mít poněkud jiný potenciál než PEN, ze kterého si k bazénu přivedete PE.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 21:26    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
Když už ses v tom angažoval a viděli tě chodit okolo bazénu s měřákem a šroubovákem, tak ti nezbývá než povolat tam revizáka
Alternativně před svědky upozornit provozovatele, že zařízení není bezpečné a že doporučuješ je okamžitě odstavit a povolat odborníka na revizi/opravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4961
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 21:33    Předmět: Citovat

Hlavne zistiť či nemá niekde v rozvode odpojený PE. Niečo môže mať odrušovacie kondenzátory voči PE...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
tomasjedno



Založen: Oct 11, 2008
Příspěvky: 6066
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

PříspěvekZaslal: st červenec 24 2019, 21:55    Předmět: Citovat

Můžem se tady tisíckrát předhánět v radách, co tam má být jak uděláno, ale pokud nemáš přístrojové vybavení na to, abys to zrevidoval, a papíry na to, abys to mohl posvětit, tak jakýmkoli zásahem do té cizí instalace si jen koleduješ o průser, budeš se náramně hodit jako obětní beránek.
V obyčejném prostředí se to riziko třeba ještě snese, ale zrovna u bazénu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 5:19    Předmět: Citovat

Někteří lidi jsou nepoučitelní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5999
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 7:22    Předmět: Citovat

samarit napsal(a):
Vzal jsem běžný voltmetr a naměřil jsem ve vodě proti hřebíku zatlučeném vedle do trávy 19-33 V...

Voltmetr s vnitřním odporem 10 MΩ může proti mizernému uzemnění jako je zapíchlý hřebík ukázat mnohem víc. Při paralelně zapojeném odporu do 10 kΩ bude napětí pravděpodobně značně nižší. Ovšem citelné brnění naznačuje minimálně nějaký nepříznivý stav. Pokud napětí při zatížení neklesne, je potřeba hledat příčinu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samarit



Založen: Dec 16, 2015
Příspěvky: 116

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 9:39    Předmět: Citovat

Původně to dělala před ccca 10léty firma, tak to muselo být ok. Pak jim odešel motor čerpadla (výměna), protože mu do šachty vlítla podzemní voda, pak přidávali chlorátor. Je tam taky na stěnách bazénu pod vodou osvětlení a protiproud na 3f motor Exclamation. Všechno dělal profi servis. Pak v tom štrachal býv. majitel. Teď to prodal a nový mojitel je taky guma na techniku. Býv. majitel dal tomu novému také jakýsi vysavač na vodu, kdyby mu do šachtice zase vlítla podzemní voda, nebo voda z povrchu Surprised . Už k tomu nepolezu, upozornil jsem ho na to, ukázal voltíky na měřáčku a doporučil zavolat toho servisáka co tam byl naposled a řekl mu, že má ve vodě napětí 33V, aby hned naklusal. Myslím, že se na to vykašle, protože jeho to nebrněno a voltmetr viděl asi poprvé v životě.
Měřil jsem to za chodu fitrace i po jejím vypnutí. Je tam v podzemní vlhké šachtě skříňka s mnoha neoznačenými jističi a také spín. hodinami a také řídící jednotka k chlorátoru s napojenou nádobou na regulaci Ph. V bazénu přímo žádné kovové prvky nejsou. To neznamená, že třeba zapuštěná tělesa osvětlení nejsou dobře vodotěsná a může tam tudy pronikat NN, které tam asi pro osvětlení bude. Postupně jsme vypínali jističe, abysme zjistili co to dělá, ale on už to nechtěl řešit, bylo to nad jeho chápání. Když jsem mu řekl, že tam má děti a že po takovém zjištění bych to měl někde oznámit, třeba nějakému revizákovi, nebo hasičům, tak na mně koukal jako na úhlavního nepřítele, že ho chci udat. Chtěl jsem hlavně znát váš názor na zákonnou odpovědnost mojí a nového či původního majitele. Asi mu napíšu do datové schránky upozornění na to co jsem zjistil a co jsem mu doporučil i s rizikem, že se mnou nebude mluvit a abych měl hlavně jakési alibi, kdyby se něco stalo.
Díky všem za účast a rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9768
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 13:17    Předmět: Citovat

Máš li sebemenší pochybnost o bezpečnosti elektroinstalace v bazénu, pozvi si revizáka, nebo ať si ten tvůj známej pozve revizáka, i když ho to bude něco stát. Jednak budete mít oba dva jistotu, že je vše v pořádku a oficiální revizní zpráva se možná bude hodit v případě, když dojde k úrazu nesouvisejícím s elektroinstalací - zvlášť jestli jsou tam nějaký rozjívený děcka od návštěv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1837
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: čt červenec 25 2019, 13:50    Předmět: Citovat

Keď je majiteľ jelito na pomezí svojprávnosti tak si tam revizáka nepozve, nikto iný tu revíziu objednať nemôže. Teda technická inšpekcia až to nejaké decko nedá to zreviduje, na žiadosť vyšetrovateľa. Určite k tomu neni projekt, protokol určenia vplyvov.. takže revízia nebude jednoduchá. Bude potreba zakresliť stav. Podľa toho čo autor popisuje to bude nevyhovujúci stav Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund