Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba DPS s pomocí tiskárny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
zemanekt



Založen: Dec 01, 2010
Příspěvky: 105
Bydliště: Teplice

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 21:18    Předmět: Citovat

používám obálku od STORY a lehce osmirkovaný cuprexit, nenamáčim, jde to odloupnout samo, retušuji centrofixem, vyhoví pro tloušťku spojovací čáry cca 1 mm, pro běžné plošné spoje je to nejméně komplikovaná cesta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Eleman



Založen: Feb 21, 2011
Příspěvky: 3502
Bydliště: Český Středozápad (JO70AD)

PříspěvekZaslal: po březen 28 2011, 16:16    Předmět: Citovat

Metodu nažehlování už používám několik let. Zkoušel jsem různé postupy i materiály. Pro jemné spoje se jeví optimální tisk na tenší křídový papír (letáky), na silnější spoje a "rozlitou měď" je nejlepší kvalitnější hladší kancelářský papír. Tisknu na HP1022. Kuprextit je dobré předem osmirkovat velmi jemným brusným papírem (zrnitost 300 - 400) a odmastit nitroředidlem. Na zdrsněný povrchu toner daleko lépe přilne a drží. Žehlím starou klasickou žehličkou ETA u které jsem nechal přebrousit žehlicí plochu do roviny (bývá prohnutá). Teplota je nastavená na polovic. Žehličku je třeba během žehlení několikrát přeložit - neposunovat, neotáčet, jen přitlačit, jinak dojde k posunu předlohy a rozmazání toneru. Po vychladnutí desky papír rozmáčím ve vodě a ožmoulám palcem, konečné očištění lze provést kartáčkem na zuby pod vodou.
Výroba je jednoduchá a rychlá a výsledek velmi dobrý.
Jo a ještě jedna vychytávka - při chladnutí větší destičky ji dám mezi dva dřevotřískové odřezky a stahnu - nezkroutí se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 20:00    Předmět: Citovat

Tak já se teda taky připojím k debatě. Metodu nažehlování jsem zkoušel několikrát a výsledky byly žalostný. Ve finále jsem zapatlal tiskárnu samolepícíma papírama, takže výsledek je takovej, že nažehlovat ne - aspoň u mně. Jedině fotocesta.
A k tomu vrtání: pokud někdo řekne, že je rychlejší vrtat v ruce, tak v životě nevrtal v pořádným stojánku. Já vytvořil tohle... Není to designově ideální, ale vrtá se s tím suprově - jediný co brzdí je to, že ty špony co lítaj od vrtáčku zůstanou na desce a zakrejou ty další budoucí dírky. Takže by to chtělo ještě nějakej minivysavač Wink
Pro rejpaly: ta upínací "kulatá placka mohla bejt menší, ale je na ní možný upnout i trochu větší frézku...
Pokud by někdo chtěl nějakou dokumentaci, tak předem upozorňuju, že žádná neexistuje. Jedině vyfotit detaily by nebyl problém. Je tam dost soustruženejch, frézovanejch a i svařovanejch dílů, takže po druhý už bych to nedělal Confused


Naposledy upravil frantajetel11 dne út březen 29 2011, 21:37, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 20:34    Předmět: Citovat

Možná to vypadá a funguje dobře, ale na tý fotce není vidět téměř nic. Cry Je to takovej boj černochů uprostřed tunelu. Nemůžeš to nafotit alespoň trochu koukatelně?
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 21:36    Předmět: Citovat

Sorry tak takhle je to asi lepší Laughing


minivrt04.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  minivrt04.jpg
 Velikost:  95.01 kB
 Staženo:  352 krát


minivrt05.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  minivrt05.jpg
 Velikost:  113.06 kB
 Staženo:  301 krát


minivrt06.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  minivrt06.jpg
 Velikost:  102.84 kB
 Staženo:  237 krát



Naposledy upravil frantajetel11 dne út březen 29 2011, 22:02, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 21:53    Předmět: Citovat

Tak nevím. Jeden z nás má asi blbě seřízený monitor, já to vidím stejně mizerné jako před opravou. Počkáme nejspíš na ostatní, co k tomu řeknou.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 22:03    Předmět: Citovat

Tak jsem to schválně přepálil - co ještě nevidíš? Shocked
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 22:03    Předmět: Citovat

Tak si ty fotky prostě uprav v nějakém grafickém editoru nebo třeba i ve Wordu. To přece není problém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 22:10    Předmět: Citovat

Už to vidím. Jen nevím, proč bych si je měl upravovat, proč by to nemohl udělat autor. Wink Nebo mám opravdu blbě seřízený monitor?
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zolda



Založen: Oct 31, 2005
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: út březen 29 2011, 22:43    Předmět: Citovat

asi jo, protože ty fotky jsou dobrý
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12450

PříspěvekZaslal: st březen 30 2011, 5:55    Předmět: Citovat

hafca napsal(a):
...Jen nevím, proč bych si je měl upravovat, proč by to nemohl udělat autor. Wink...

Prostě proto, že tě obsah fotografií zajímá, ne? A autor to udělat může nebo nemusí. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st březen 30 2011, 8:45    Předmět: Citovat

Zolda napsal(a):
asi jo, protože ty fotky jsou dobrý

Tyhle už ano. Psal jsem o jiné která už tu není. Very Happy

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: st březen 30 2011, 10:01    Předmět: Citovat

No tak už se kucí nehádejte. Ty fotky jsem opravil Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xxxEDISONxxx



Založen: May 01, 2006
Příspěvky: 273
Bydliště: Šumava Prachatice tady je svět ještě normální v zimě bílý sníh v létě vedro ...

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2011, 10:32    Předmět: Citovat

frantajetel11 napsal(a):
Sorry tak takhle je to asi lepší Laughing


Teda tohle je opravdu síla Smile.

Já si udělal takověhle stojánek

sloup je z jehličkoví toskárny a účko je z kovorotu uříznuté pilkou na železo.Drážka proříznuta pilkou na železo přes tím odvrtána avych se tam dostal.

šlo by to udělat ještě líp začistit určitě.Soustruh byl zapotřebí jen 2x na výrobu upínacích kroužků jeden na vrtačce a jeden na sloup futra v účku jsou mosazná z jehličkové tiskárny a v účku jsou zalepeny lepidlem HEFED.

Jinak napadlo někoho použít starou pec z laserovky místotoho laminátoru? Videl jsem to a maká to siper akorá to musí bát ze staré tiskárny ve které le válec a uvnitř něj je halogenová infra "žárovka".

Já používám žehličku barevný lepící papír a gumový válec z takovéto prce. Ze strany součástek plošňák nahřívám a ze strany mědi mám předlohu a válcuju. Žehlička nastavená na 3 tečky na bavlnu.Předloha se nepřipaluje a toner se přilepí všude na konec lesklou stranu nařežu nožem aby do toho mohla voda a rychle se to odlepil.


Při výrobě oboustranných desek mám problém se soutiskem moje tiskárna je šmejd a netiskne pořád stejně přesně když to před zažehlením svrtávám tak si tu druhou předlohu vybírám třeba z 5 tisků druhé strany abych to měl v soutisku Sad když je to něco velkýho tak 20x20 To válcuju na sklokeramickém sporáku tak je to fakt brutus takovou desku jsem dělal jednou a jsem vyléčenej nakonec jsem to udělal fotocestou nikdy více ale na výrobu prototipu na jednostrannou desku dobrý.



PICT8427i.jpg
 Komentář:
Vrtačka

Stáhnout
 Soubor:  PICT8427i.jpg
 Velikost:  176.6 kB
 Staženo:  321 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michal_n_cz



Založen: Apr 25, 2009
Příspěvky: 26
Bydliště: Olomouc, Česká republika

PříspěvekZaslal: čt březen 22 2012, 3:23    Předmět: Citovat

Zdravím, taky používám termotransfer metodu. Původně jsem na to narazil tady: http://www.hw.cz/Teorie-a-praxe/Dokumentace/ART1286-Vyroba-DPS-nazehlenim-toneru.html Ty papíry jsem sehnal běžně, celkem to fungovalo, ale na ty papíry s tím lepidlem občas špatně chytal toner a papíru moc nesvědčilo vícenásobné projetí tiskárnou.
Pak jsem narazil na již výše zmiňovaný web Thomase Pfeifera: http://thomaspfeifer.net/direct_toner_pcb.htm - používá papír z katalogu Reichelt. Má tam i konstrukci na nažehlovačku z laminátoru: http://thomaspfeifer.net/laminator_temperatur_regelung.htm
doporučuju toto video: http://www.youtube.com/watch?v=tTxPnZLpp_8
Já jsem úspěšně vyskoušel papír z letáku Hruška potraviny, katalog Roco a papír z křídového letáku Globus.
Postup zde:
https://picasaweb.google.com/hobby4you/VyrobaDPSNazehlenimToneru?authuser=0&feat=directlink
Nažehluju starou žehličkou přes kus látky, důležité je rovnoměrné nažehlení, když se moc tlačí a je víc toneru tak se to může i trochu roztéct - cestičky na DPS mohou být pak i trochu širší. Správně nažehlená deska by měla vydžet/neloupat se při odstraňování rozmočeného papíru starým kartáčkem - vždy tam nějaká vlákna papíru zůstanou. Prostě tahle metoda bez slinicího lepidla, bez spec. folií, prostě na běžně dostupný vhodný letákový papír, který se pak rozmočí ve vodě se mi osvědčila nejvíce. Přísun je pravidelně zdarma přímo do schránky:-)
Někte jsem ještě narazil, že se deska po nažehlení dá ještě do trouby na vhodnou teplotu zapéct.
Celkem se mi zamlouval ten laminátor, ale nějak jsem ještě neprogramoval Atmely a moc se mi do toho nechtělo.

Teď jsem narazil na tenhle web a uvažuju o této úpravě laminátoru:
http://pa-elektronika.hu/kesz-projektek/22-laminalo-ii.html ...

Michal N.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 8 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund