Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Výroba DPS s pomocí tiskárny
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 11:35    Předmět: Citovat

To mi řekni, jak se ale dá mířit. To musím podle vrtáku, ne? Dát si ho dost nízko a pak posouvat destičku? A stojánek musí být přidělaný ke stolu? Nebo to stačí jen postavit? To si vůbec neumím představit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 11:50    Předmět: Citovat

Na tom si neni co predstavovat...kdyz tady rozebirate ten dremel, na obrazku je stojan...vic snad netreba psat.


Je jasne, ze musis posouvat desku, jak jinak bys to chtel vrtat? Nastavis si paku tak, aby mela kratky chod, konec vrtaku od desky si nastavis na 1-2mm a vrtas. Kdyz to vrtas rucne, tak musis posouvat ruku.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 12:00    Předmět: Citovat

No jo, já to asi chápu. Jen mi to na první pohled přijde hrozně nešikovný. Když bude vrták nízko, bude se špatně posouvat. Když bude vysoko, bude se špatně mířit. A právě si přestavuju, jak vezmu za páku a celý se mi to nakloní a spadne. Ale asi jde o zvyk. Každopádně to kolmý držení vrtačky je prima, to určitě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 12:08    Předmět: Citovat

No, nebudu mudrovat, když o tom nic nevím. Ty jsi s tím dělal, tak dám na Tebe. Akorát teda, moc se toho pro mě vlastně nemění, protože 1500,- je na mě moc. A je to moc veliký. Ale aspoň mám o čem snít.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 12:12    Předmět: Citovat

piitr napsal(a):
Jen mi to na první pohled přijde hrozně nešikovný. Když bude vrták nízko, bude se špatně posouvat.

Copak mas desku vlnitou, jak eternit na strechy? Vzdyt to je rovny, tak jak se to muze spatne posouvat? Smile
piitr napsal(a):
Když bude vysoko, bude se špatně mířit.

Zajiste.
piitr napsal(a):
A právě si přestavuju, jak vezmu za páku a celý se mi to nakloní a spadne. Ale asi jde o zvyk.

Nejde o zvyk...evidentne si s zadnou stojanovou/stolni vrtackou nedelal, nic se totiz nenaklani a nepada Wink Schvalne si to nekde v obchode vyzkousej, jestli se ti to naklani, nebo ne.

Nojo, cena mi ale prijde primerena kvalite. Kdyz chces, aby stojan nemel vule a pekny chod, tak to neco stoji. Plastovy stojany stoji zaprd, cely se to vlni a vule jsou vsude mozne.

_________________
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
piitr



Založen: Oct 19, 2007
Příspěvky: 1003

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 12:34    Předmět: Citovat

Nedělal a začíná mě to mrzet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8977
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: čt červen 25 2009, 16:03    Předmět: Citovat

Ja pouzivam tuto vrtacku a tento stojanek. Na vrtacku si nemuzu stezovat, stojanek nic moc. Musel jsem si ho trochu vylepsit. Ti pitomci natreli barvou komplet vsechno, i ty lyziny na kterych jezdi nahoru/dolu. I ozubeny prevody Confused
Veci ktery se hybou jsem musel od barvy ocistit a namaznout vazelinou, pak to zaclo byt uz pouzitelnejsi, jen me vadi, ze je komplet z nejake litiny i ty prevody, takze se casem zarucene omele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: ne červen 28 2009, 15:17    Předmět: Citovat

citace:
Řekněme, že bych chtěl jednostrannou, navrtanou DPS 1dm2, která má 400 děr.

DPS: 60 Kč
Film. předloha: 50 Kč + 50 Kč
Odstřižení na rozměr: 1 Kč
Vrtání: 40 Kč

Celkem: 201 Kč

To je celkem dost, když připočítám ještě poštovné, řekněme 50 Kč (o poštovném se nezmiňují).

Oni ti to pošlou ten tišťák v dopise ze složenkou typu tuším C a a když to jdeš zaplatit na počtu tak tak zaplatíš 35kč navíc že platíš tímto typem složenky,já jsem tam domlouval nějaké drobnosti k mému tišťáku tak jsem zeptal na možnost platby převodem a oni mi řekly pouze je složenkou daného typu nevím co jich vede jen k tomuto typu úhrady?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jade



Založen: Dec 28, 2004
Příspěvky: 964
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá srpen 06 2010, 17:42    Předmět: Citovat

Nechápu, jak se někomu může dobře vrtat se stojánkem...Jak se lidi trefujete do těch spojů? Dyť to trvá daleko dýl, než rukou, kdy je cítit jak vrták sedí v důlku. (desky si vždycky důlčíkuju) Každopádně aspoň tolik neutrpí oči.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: pá srpen 06 2010, 17:59    Předmět: Citovat

Léta praxe a odříkání.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jarda_k



Založen: Apr 15, 2006
Příspěvky: 187
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: pá srpen 06 2010, 20:43    Předmět: Citovat

Já používám tu nejlevnější 12V vrtačku v ceně kolem 200Kč a nedám na ni dopustit. Mám ji několik let. Vrtám s ní díry 0.8 a 1 mm (víc se tam bohužel upnout nedá). Vrtám pouze v ruce a myslím si, že nic rychlejšího není. Plošňáky dělám fotocestou, důlčík nepotřebuju, vyleptaná dírka v mědi krásně vede vrták. Na větší průměry do 10mm mám akumulátorovou vrtačku. Udělal jsem několik stovek plošných spojů tímto způsobem a nemám potřebu to zatím měnit. Možná jsem jen neměl možnost vyzkoušet tu správnou kombinaci vrtačky a stojanu, ale mně to zaměřování pl. spoje na vrták přijde komplikovanější, než zaměřit vrták na díru.
http://www.tipa.eu/cz/produkt/06680005-vrtacka-mini-ad-19/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Chenzee



Založen: Jun 26, 2007
Příspěvky: 464
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: so srpen 07 2010, 3:50    Předmět: Citovat

Též vrtám vrtačkou za 200Kč s tím, že na ní mám kleštinku 0-1,5m takže nejprve vyvrtám 0,6mm, poté již zvětšuji pouze dírky, které to vyžadují.
_________________
Žádnej učenej z nebe nespadl ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31854
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so srpen 07 2010, 7:21    Předmět: Citovat

markoni napsal(a):
citace:
Řekněme, že bych chtěl jednostrannou, navrtanou DPS 1dm2, která má 400 děr.

DPS: 60 Kč
Film. předloha: 50 Kč + 50 Kč
Odstřižení na rozměr: 1 Kč
Vrtání: 40 Kč

Celkem: 201 Kč

To je celkem dost, když připočítám ještě poštovné, řekněme 50 Kč (o poštovném se nezmiňují).

Oni ti to pošlou ten tišťák v dopise ze složenkou typu tuším C a a když to jdeš zaplatit na počtu tak tak zaplatíš 35kč navíc že platíš tímto typem složenky,já jsem tam domlouval nějaké drobnosti k mému tišťáku tak jsem zeptal na možnost platby převodem a oni mi řekly pouze je složenkou daného typu nevím co jich vede jen k tomuto typu úhrady?

Finančák - a daně. Složenku můžou "uklidit" a nepřiznat do příjmů, kdežto bezhotovostní převod by jim vyskočil na výpise z bankovního účtu...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
buell



Založen: Feb 27, 2011
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne únor 27 2011, 13:52    Předmět: Re: výroba DPS s pomocí tiskárny Citovat

p4ul napsal(a):
Četl jsem, že jde vyrobit DPS pomocí laserové tiskárny tak, že se vytiskne předloha na hladký povrch a přežehlí se žehličkou na desku. Funguje to? Jaké s tím máte zkušenosti? Zajímalo by mě jestli je nutné po vytisknutí předlohy ihned nažehlovat, nebo je možné počkat.

Nemám laserovou tiskárnu (jen inkoustovku a s tou nic nejde) a tak mě napadlo nechat si předlohu vytisknout a doma teprve nažehlit.

S inkoustovou tiskárnou by šla snad jen fotocesta. Předloha by se vytiskla na průhledný papír, ale taky přemýšlím, že by možná vadil rozpitý inkoust. Mínusy jsou drahé fotocitlivé desky a nutnost zářivky. Jak dlouho by trvalo vyvolání na sluníčku v zimních měsících?

Jaké máte zkušenosti vůbec s výrobou DPS pomocí tisku na tiskárně?


Vyrobil jsem touto metodou odhadem tak 30 plošňáků, z toho 12 na diplomovou práci. Zkusím to shrnout do pár bodů, na co jsem přišel. Všechno se točí kolem tiskárny a papíru. Po zkouškách obálek časáků, kopíráku, papírů, prodávaných k tomuto účelu, různých voskovaných papírů, jsem nakonec skončil u přílohy Metra. Ten papír je slabý, velice dobře se rozmočí a sloupne. Tiskárny jsem používal 3, firemní OKI, XEROX a malou HP. Chce to nastavit na max intenzitu a detaily. Lépe to chytalo na starý kuprexit, než na nový, zřejmě už měl zpasivovaný povrch. Cuprexit se omyje buď práškem na nádobí, nebo ocelovou vlnou, popř. jemným šmirkem. Nažehluje se žehličkou na střední výkon přes papír na pečení, osvědčilo se mi položit plošňák na sklokeramický sporák na 1. stupeň, tím se prohřeje plošňák a žehličkou se to přitlačí, nebo lze přes utěrku tlačit prstem, teplo ze sporáku to zapeče taky. Pak se to hodí na pár minut do vody a sloupne se opatrně papír. Leptám kyselinou chlorovodíkovou s peroxidem a vodou 1:1:1. Toner se buď vydrhne cifem, nebo jakýmkoli ředidem, acetonem, lihem, atd.
Nevýhody: Cuprexit se teplem zkroutí. Na jednu pěknou desku jsou 2-3 blbý (nepřilepený toner, slepený spoje zvlášť u rozlité mědi, nutná retuš, atd.). Spousta práce okolo, i když se tak nezdá. Na smd nohu 0,2mm napoprvé zapomeňte.
Výhoda: Bez speciálních věcí v domácím prostředí jen s laserovou tiskárnou a cuprexitem se daji udělat pěkný plošňáky na běžný věci (zesilovače, zdroje, atd...).

Nedávno jsem proto přešel na jednoduchou fotocestu. V PS electronic jsem koupil za 100Kč UV zářivku 9W, k tomu startér ze starší vysvícený úsporky, popř. v Ikea, Tescu apod. prodávaji za 29Kč nový. Patice s předřadníkem se našroubuje do lampičky apod., zářivku mám na káblíku 3m s držákem, díry po trubici se zalejou lepidlem nebo silikonem kvůli bezpečnosti. Na dioda.cz jsem koupil fotocitlivou fólii 5xA4, kterou se dělaji profi plošňáky, to mám na roky. Výroba naprosto profesionální, za 20min hotovo v nesrovnatelné kvalitě, navíc negativní, šetří toner. K původnímu nažehlování se už nevrátím. Kdo nechce používat fólii, ges, gme, i ta dioda.cz prodávaji hotový plošňáky nebo spreje na výrobu. Od té doby jsem začal dělat věci v nejmenších smd, což mi vrátilo náklady proti klasický montáži.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: ne březen 27 2011, 17:28    Předmět: Citovat

Aby sme sa vratili od vrtania k DPS. V polednom case predlohu tlačim atramentovou tlačiarnou na pauzak... davam do tlaciarne ešte raz aby mi to vytlačilo ešte jednu vrstvu na pôvodnú.

Najprv vytlačim raz..a dam prischnuť atrament pod 60W žiarovkou caa 10min, potom znova vložim do tlačiarne a dam opäť tlačit druhy krat. Vysledkom je podstatne hrubšia vrstva a celkom nepriesvitna. Aj ked po prvom vytlačeni ostanu nejake bodky po druhom už je to absolutne OK.

Naviac som prekvapeny ako presne tlačiaren znova zoberie papier....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Další
Strana 7 z 10

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund