Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

555 blikač
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 13:09    Předmět: 555 blikač Citovat

Záměr je rozblikat žárovku/ledku nějakou rozumnou frekvencí aby to bylo viditelné (cca 0,5Hz)
Problém je že mně to nejeví žádné známky blikání. Furt to svítí.

Jako R1 a R2 jsem zapojil trimr 6,8k a nastvil jsem ho doprostřed (kmity by potommněly být symetrické)
Kondenzátor C mám o kapacitě 1mF (1000 mikro)

Jediné co mně napadá je že buď je špatný IO (pochybuju) Nebo kombinace malého (?) odporu a velkého kondenzátoru ten IO přetěžuje.




Děkuji za rady

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PavelFF
Neregistrovaný





PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 13:39    Předmět: Citovat

Taky je možné, žes ten trimr nastavil na střed až po zapnutí napájení a nebo si kroutil trimrem k oběma dorazům. V takovém případě mohlo dojít ke zničení vnitřního tranmzistoru na pinu 7.
Nebo máš chybu v zapojení.

Každopádně, do série s R1 (ve tvém případě mezi "horní" vývod trimru a napájecí napětí) dej ochranný odpor kolem 1kOhm.

V tomto zapojení nebude střída 1:1 , pokud bude mít trimr jezdec uprostřed.
Návrat nahoru
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 15:10    Předmět: Citovat

Časovací kondenzátor 1000µF se mi zdá strašně moc velký. Odhadem bych skusil kond 1-10µF.
Jinak jak už říkal pavel doplnit horní a nejlépe i dolní trimr o ochranné rezistory.
Jinak předpokládám, že tu ledku nebo žárovku nespínáš přímo výstupem toho IO?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 16:07    Předmět: Citovat

Podivej se osciloskopem, co mas na pinu 6 a na pinu 3. A jses si jisty, ze ti tahle kombinace da ty 2s blikani pri nastaveni trimru do poloviny?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 17:19    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):
Podivej se osciloskopem, co mas na pinu 6 a na pinu 3. A jses si jisty, ze ti tahle kombinace da ty 2s blikani pri nastaveni trimru do poloviny?
no velký je. Kdybych měl osciloskop to by bylo oněčem jiném...

žárovku mám přes tranzistor.

NO ze slunečnice jsem táhnul nějaký program který to počítá. a pls mínu to tak vyšlo. JAk říkám kdybych tak měl osciloskop tak je to paráda ale na ty moje hokusy pokusy je osmi tisícovek škoda. Uvažuju i o tom programu který je schopen měřit průběhy přes zvukovku ale nerad byc si odpálil počítač. tím spíš že není můj. MOžná časem přes optočleny.

MOžná že chyba bude v nezapojeném pinu 5. Podle popisu na stránkách je u CMOS typu 555-ky (jak se to pozná?) nutné zapojit 10nF kondík.

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 17:24    Předmět: Citovat

Osciloskop nepotřebuješ,vem multimetr a změř jestli narůstá napětí na tom elytu.Musí růst a při kritické úrovni obvod překlopí,pokud nepřeklopí tak je 555 v háji.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
nxn



Založen: Apr 18, 2007
Příspěvky: 662
Bydliště: Turnov

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 17:32    Předmět: Citovat

A stim oscopem za 8 tis. to bych taky asi nedal,ale koupil jsem si na inzerát za 1800Kč BM463 je to dvoukanál do 20Mhz....to by stačilo né ?
_________________
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 18:42    Předmět: Citovat

Se nam to zase zvrhlo Smile , skopek za 8k? Na zacinajici bastleni zbytecnej luxus...kup neco do litra, tam nebude tak bolet, kdyz neco znicis.

Pri trose znalosti se da merit i s multimetrem, jak popsal pajosek2. Jde o to jak rychle ti multimetr meri, abys z toho neco poznal, ale pri tehle casove konstante by to melo byt lehce detekovatelne.

BTW ses si jistej ze ten tranzistor oteviras? Zmer napeti na tom elytu a potom odpoj vystup a mer napeti na vystupnim pinu c.3 oproti zemi...melo by se to prepinat mezi 0 a napetim blizkym k Vcc. Pokud to bude v pohode, zapoj tam vykonovy spinaci prvek(tranzistor), predpokladam, ze tam mas bipolar, tak by to chtelo odpovidajici odpor do baze.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 18:49    Předmět: Citovat

nxn napsal(a):
A stim oscopem za 8 tis. to bych taky asi nedal,ale koupil jsem si na inzerát za 1800Kč BM463 je to dvoukanál do 20Mhz....to by stačilo né ?


No tak já jsem dítě silnoproudaře. Po základce jsem se rozhodoval mezi elektrikou a strojní průmyslovkou Průmka zvítězila (byla blíž) a nelituju. NIc méně k té elektrice mně to už od malička táhne. Hlavně automatizace mechatronika a robotika.

V průběhu průmyslovky jsem objevil jednočipy a až do teď jsem tak nějak teoretizoval.
Před nedávnem jsem objevil na wikiknihách "prasktickou elektroniku" a tam jsem konečně narazil na jednoduché vysvětlení toho jak funguje Tranzistor Cool , asi su natvrdlý nebo co,ale všude kde jsem se o tom snažil něco dočíst byly jenom vzorečky Ib Ic a hlava mně to nebrala (teď už jo) .

No tak sem vytáhnu ze skříně stařičkou stavebnici elektronik od Píchala a postavil si obvod s tranďákem žárovkou a odporem u báze. Zjistil sem že to funguje a tek sem odpor nahradil trimrem - taky jsem zistil že to funguje tak sem si koupil nepájivé políčko dva výkonnější trnďáky a z garáže sem si pobral archivní zásoby z doby tatovy aktivní tvorby.
No a tak po různu bastlím.

Nejvíc mně mrzí že jsem doma osciloskop mněli. Sice letitý ale mněli. Třiroky zpátky tata usoudil že zavazá a vyhodil ho... Cry


Uff no tím chci říct že v tuto chvíli je por mně 1800 hodně...

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 18:51    Předmět: Citovat

Ako máš zapojenú LED-ku? Na plus alebo na mínus pól? Prípadne skús ju zapojiť na druhý pól napätia, /pozor na polaritu/ či naopak nebude iba slabo žhnúť. Svedčilo by to o nesymetrii výstupu.
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 18:57    Předmět: Citovat

stepa napsal(a):

Pri trose znalosti se da merit i s multimetrem, jak popsal pajosek2. Jde o to jak rychle ti multimetr meri, abys z toho neco poznal, ale pri tehle casove konstante by to melo byt lehce detekovatelne.

BTW ses si jistej ze ten tranzistor oteviras? Zmer napeti na tom elytu a potom odpoj vystup a mer napeti na vystupnim pinu c.3 oproti zemi...melo by se to prepinat mezi 0 a napetim blizkym k Vcc. Pokud to bude v pohode, zapoj tam vykonovy spinaci prvek(tranzistor), predpokladam, ze tam mas bipolar, tak by to chtelo odpovidajici odpor do baze.


1) proto jsem si tu konstantu zvolil
2) tranďák otevírám určitě - ono to totiž svítí neustále
3) odpor do báze tam samozřejmně mám.

Já ké prudy ta 555-ka zváldá ?

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
jandu



Založen: Feb 06, 2007
Příspěvky: 4509
Bydliště: vých.slovensko

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 19:00    Předmět: Citovat

Takže na výstupe máš ešte tranzistor? a ako ho máš zapojený?
_________________
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 19:09    Předmět: Citovat

Hlavně si tam zapoj ten 10n - 100n kondík z vývodu 5 na libovolný pól napájení - je to důležité obzvlášť u CMOS provedení. Na tenhle vývod je totiž vyveden vnitřní dělič napětí, kterým se určují překlápěcí meze - ten dělič má 3 hodnotou shodné odpory, zapojené mezi vývod 1 (zem) a vývod 8 (+ pól napájení). U bipolárního provedení mají ty odpory cca 5kOhm každý, u CMOS se to liší podle výrobce, ale rozmezí 50kOhm - 100kOhm u jednoho odporu dodržují víceméně všichni. Tím kondíkem 10n ten dělič zablokuješ proti vnějšímu vf rušení, které ovlivňuje chování obvodu - bez nej je provoz sázka do lotynky. Někdy jde, jindy ne. Kondík mezi 5 a zem doporučují všechny aplikace, ve kterých se vývod č.5 nepoužívá k záměrnému ovlivňování chování spouštěcího a vypínacího komparátoru ve struktuře IO.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Fox_VK



Založen: Feb 10, 2008
Příspěvky: 48
Bydliště: Vsetín

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 19:28    Předmět: Citovat

jandu napsal(a):
Takže na výstupe máš ešte tranzistor? a ako ho máš zapojený?
Ale odpor tam mám myslím kolem 3k Trošku už tu žárovku škrtí.

Když jsem měřil napětí na kondíku tak jsem naměřil 0.05 a jak sjem to mně chvíli (cca 3min) zapnuté tak to postupně vylezlo 0.07 IMHO trošku málo. (Změřil jsem to určitě dobře)
Ale když jsem porměřil nožičku 7 a + atk to ukázoalo nějakým 3.5V Takže snad nejspíš je otevřená a chce vybíjet.

_________________
Jsem amatér - tak opatrně...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 19:35    Předmět: Citovat

To je maaaalo, dyt tam neni ani desetina voltu. mas asi v cudu 555. Jaky mas napajeci napeti(kolik je na pin c.8 oproti zemi)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund