Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tantaly a jejich kapacita
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 8:46    Předmět: Citovat

tandel napsal(a):
...speciální SMD kondenzátory 2200uF

Dostali jsme se od původního dotazu trochu daleko, ale kde kupujete a kolik cca stojí tantalový kondenzátor 2200uF ?


Tak to ti nepovím Laughing
Vím, že výrobci SMD tantalových kondenzátorů vyrábějí zatím max. kapacitu 2200µF/6,3V, ovšem vůbec nemám ponětí, jestli se dají sehnat takto maloobchodně.

Můžeš mrknout např. na výrobce Vishay: http://www.vishay.com/capacitors/capacitance-1mf-greater/solid-tantalum/

Maximální kapacita pevného tantalu který vyrábějí z hight CV prachu je 2200µF/4&6,3V Ale zda se dá sehnat maloobchodně a v malém počtu kusů, to už je otázka Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 17:07    Předmět: Citovat

MirrA1 napsal(a):
Inak tantalové kondenátory obecně mají největší "chybovost" během prvních pár minut provozu...

Dále tu někdo psal o citlivosti na překočení jmen. napětí. To zase není až tak úplně pravda. Tantaly s kapacitou do cca 100µF mají formovací poměr 2-3x (záleží to na výrobci) takže kus na 12V vydrží klidně i dvojnásobné napětí.


K tomuhle bych poznamenal jen to, že jsem před časem koupil tónový generátor Schlumberger do 10MHz, který zřejmě nějaký čas stál a pravidelně při zapnutí se v něm prorazil nějaký tantal v napájecí větvi (asi vlivem překmitů zdroje či snad nějaké vady těch tantalů). Jelikož těch tantalů je tam snad 50 či více, byla vždycky radost ho najít a vyměnit. Teď je nějaký čas klid, ale stejně uvažuju o tom, že ty tantaly z napájecích větví vyhážu a dám tam klasiku EXR.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 18:53    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Ekkar... když ten rozpadnutý tantalac nebudeš olizovat neni čeho se bát. Ani před rozlitou rtutí neutíkám a s olovem pracuju denně, občas do toho i vrtám. Zatim žiju.


jankop napsal(a):
Podle mě je to nesmysl, tantal je naprosto inertní a používá se v lidské protetice


Ani jeden z Vás asi neviděl skutečnou otravu těžkým kovem nebo jeho chemickou sloučeninou - měl jsem tu "čest", díky, nechci více. Moje varování ideově pochází z předpisů, které na svých pracovištích ve výrobě tantalových kondenzátorů má pro chování svých pracovníků podnik AVX Kyocera - největší tuzemský producent těchto součástek. Jinak krátkodobá expozice masivním kovem je skutečně minimálně nebezpečná - daleko nebezpečnější je expozice prachem a plynnými zplodinami hoření, ty se mnohem snáz vstřebávají do těla. A problém s těmito kovy je hlavně v tom, že se tzv. AKUMULUJÍ - tedy dlouho se nic neděje, až najednou Vás vezou do špitálu a jste zralí na invalidní důchod.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 19:31    Předmět: Citovat

Pokud vím, tak to, co se označuje těžkým kovem, se běžně nestává významnou legurou v protetice. Nejsem expert na toxické látky, tak o tom nebudu diskutovat, ale nijak jsi mě nepřesvědčil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 20:14    Předmět: Citovat

tantal je tuším opravdu pro tělo toxický, kdybych měl pracovat ve výrobě tantalových kondenzátorů, tak používám všechny možné ochrany. Při jednom rozpadlém kondíku... v klidu shrábnu do dlaně a vyhodím do koše (asi bych měl do nebezpečného odpadu). Stejně tak se budu chovat třeba k té výše jmenované rtuti. Pokud se mi bude válet kapka po stole, tak ji shrábnu a nějak zlikviduju. Samozřejmě vedle stolu nechci mít litr rtuti, která se mi bude vesele odpařovat do plic to je pak jasné těžká otrava (to co asi naznačoval Ekkar, že zažil). Něco jiného je jeden kousek za život a něco jiného je každodení práce se sračkama.
Jinak když olíznete tantalový plech (mám všuplíku hafo a běžně s ním pracuju), tak se vám taky nic nestane. Problém ale nastane pokud to začnete opracovávat třeba pilníkem, to už bych byl opatrnější (i když to bude chtít opravdu mikroskopický prach, aby to mohlo ublížit), kolega za tento týden pilovat asi třikrát po čtyřech hodinách tantalový plech (asi 1,5 mm) bez ochraných pomůcek. Jestli se mu během několika málo let něco stane následkem toho tantalu, tak dám vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jankop



Založen: Apr 04, 2007
Příspěvky: 679

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 20:37    Předmět: Citovat

Tušíš špatně, tantal není toxický, používá se ve slitinách na výrobu endoprotéz, protože nereaguje s živou tkání. Netuším, kde jste na svoje poznatky o jedovatosti tanatalu přišli.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 20:59    Předmět: Citovat

Na výrobu endoprotéz se používá titan, o tantalu nevím, ale je to možné nejsem odborník přes protézy....
Toxické pro tělo je v podstatě vše co není vlastní tělu (tedy i ten mou uvedený titan a taky náš tantal). Ale aby způsoboval nějaké problémy, tak musí být v nějaké podobě.
Tedy když zhltneč tantalovou kuličku, tak ji v klidu vykákneš a je vše v pořádku, také můžeš tantalový plech lízat (jak už jsem uváděl dřív). Problém nastane s mikroskopickým prachem, který se ti dostane do těla (cévy - třeba nebo mezibuněčný prostor - vymýšlím si, prostě epitelu to fakt asi vadit nebude - případ protézy)

Např. příklad prudce jedovaté srajdy je bor prachový, když ho frantíci objevili, tak mu dali jiné jméno (ve francouštině) sladký. Takže ho lízali. Že je jedovatý se ukázalo až o spoustu let později, když ho chtěli svařovat a upravovat s ním povrchy jiných materiálů.

EDIT: tantal so používá opravdu na nejrůznější implantáty
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
stepa



Založen: Jan 05, 2007
Příspěvky: 4669
Bydliště: poblíž HK

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 21:13    Předmět: Citovat

Tady se stavim JEDNOZNACNE na stranu jankopa. Tantal se pouziva na vsechno mozne v chirurgii...nastroje, nahrady kosti atp.

EDIT:koukam Cust si to uz dostudoval Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31852
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 22:43    Předmět: Citovat

Já tím otráveným nebyl - to už bych asi tady takhle nekomunikoval - ale mám tu pochybnou čest znát člověka, který se jako malé dítě napil automobilového benzínu (tehdy ještě běžně "olovnatého") - sice mu byl okamžitě vypumpován žaludek a poskytnuta veškerá péče, ale tomu člověku se dodnes třesou ruce a není schopen nakreslit rovnou čáru - je mu 32 let!!! Nevěřil bych - ale má na to lékařské potvrzení, že jeho neurologické postižení je způsobeno olovem, které tenkrát požil. Takže tolik o těžkých kovech - a tantal se opravdu používá na implantáty - ale je přitom povrchově upravován. Navíc těžké kovy se v čisté podobě jen velmi těžko vstřebávají - což ale neplatí pro oxidy a další sloučeniny. A napsal jsem - nedýchat plyny (z nich jsou těžké kovy nejsnáz vstřebatelné...), zabalit a odnést - nikoliv volat protichemickou jednotku.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: ne únor 10 2008, 23:15    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
- a tantal se opravdu používá na implantáty - ale je přitom povrchově upravován.

tantal je tam jako povrchová úprava, kvůli jeho stálosti. Není rozpustný ve vodě a jen špatně v kyselinách či jiných srajdách. Taky nesublimuje a neoxiduje. Takže nedráždí epitel, kosti, je prostě netečný. Problém nastává, když se jeho molekuly dostanou do třeba krevního řečiště, ale to už jsem psal.... (tělo neví co s ním a neumí ho vyloučit)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 10:31    Předmět: Citovat

Co se týká otravy olovem - olovo se v těle akumuluje, ale údajně pokud už je "fixované", je relativně neškodné. Průšvih nastává, pokud se nějakým chemickým procesem opět uvolní, např. pořádnou opicí. Což se prý projevilo např. u dlouholetých řidičů kamionů trvale vystavených olověným výparům, co zničeho nic nerozchodili firemní večírek.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7937
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 15:59    Předmět: Citovat

Koukám že jsem založil dupl. vlákno jako Alino ale každý se ubírá jiným směrem a je zajímavý se něco dovědět i okolo.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MirrA1



Založen: Aug 30, 2006
Příspěvky: 531

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 17:23    Předmět: Citovat

EKKAR: V tebou uvedené společnosti dělám a abych pravdu řekl, tak o žádných předpisech jak bezpečně zacházet s tantalovým prachem při výrobě jsem se nikdy nesetkal. Nedělám v provozu, tak nevím jestli jsem měl to "štěstí" že jsem se k tomu nedostal, nebo to tam už neplatí.
Ale můžu ti říct, že když se člověk podívá do provozu jak to tam chodí, tak pochybuju o nějaké škodlivosti tantalu, protože půlka lidí by tam už musela být mrtvá Laughing Například v první fázi výroby se tantalový prach míchá, v místnosti kde se míchá je ten prach naprosto všude, člověk tam vejde a hned ho cítí v nose... Co se týče škodlivosti "zplodin" vzniklých při hoření, tak taky bych to neviděl tak nebezpečně. Při testech nám občas tantaly shoří, rozprskne se po stole a pěkně to zakouří, a nikdo nic neřeší Smile Co je daleko nebezpečnější a zdraví škodlivější jsou chemické procesy při výrobě...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
janousek



Založen: Mar 27, 2004
Příspěvky: 935

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 17:34    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6306
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: po únor 11 2008, 17:42    Předmět: Citovat

hehe, tak tu opět kolega piluje tantal, tentokrát na mém stole Smile
říká, že o škodlivosti tantalu nic neví a piluje dál Smile
už skoro začínám pochybovat o jeho toxicitě při výskytu v krevním řečišti jak jsem popisoval výše. Nic jsem taky na netu o tom nenašel, ale mám opravdu pocit, že jsem to někde slyšel. Ekkare, nepsal jsi o tom náhodou v jiným vlákně? že bych tu informaci měl od tebe z dřívější doby?

Edit: Ekkare, je to možné, že to mám od tebe. Viz.:
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11978&highlight=tantal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund