Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

proud tekoucí kondenzátorem
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:33    Předmět: Citovat

Nepleť sem dělící kmitočet a RC článek, myslím, že je řeč o oddělovacím kondenzátoru na výstupu zesilovače.


c0004.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  c0004.jpeg
 Velikost:  25.4 kB
 Staženo:  71 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:35    Předmět: Citovat

Radix má pravdu,jde o to jaký proud ten kondík snese.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milos2



Založen: Jan 25, 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:35    Předmět: Citovat

Jindra on sa pyta na nieco ine.
Nejde o kapacitu, ale o prudovu zataz.
Pajo: hm asi nie je katalogovy list ako katalogovy list. Je mozne, ze sa hladaju C podla urcenia, pouzitia v konkretnych zapojeniach. V kazdom pripade zaujimava otazka.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milos2



Založen: Jan 25, 2008
Příspěvky: 39

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:37    Předmět: Citovat

Radix: cece ta schema mi je povedoma, hlavne to osadenie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:39    Předmět: Citovat

no, snad kondenzátor má své napěťové maximum, pokud ho dáš na plné napětí a reproduktor nahradíš skratem tak by to měl vydržet, jinak je to šmejd.... Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jindra2



Založen: Aug 09, 2005
Příspěvky: 763

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 14:50    Předmět: Citovat

Radix napsal(a):
Nepleť sem dělící kmitočet a RC článek, myslím, že je řeč o oddělovacím kondenzátoru na výstupu zesilovače.


No právě, co je asi na výstupu zesilovače. Podstatné je jenom maximální napětí kondenzátoru a jeho kapacita, aby se nízké kmitočty netlumily na C, proto ten výpočet.
Jindra
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 15:05    Předmět: Citovat

Jindra2 napsal(a):
Radix napsal(a):
Nepleť sem dělící kmitočet a RC článek, myslím, že je řeč o oddělovacím kondenzátoru na výstupu zesilovače.


No právě, co je asi na výstupu zesilovače. Podstatné je jenom maximální napětí kondenzátoru a jeho kapacita, aby se nízké kmitočty netlumily na C, proto ten výpočet.
Jindra
No teˇto nedořešíme,musím odejít,ale vrátím se a se mnou přijde však víte.
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19534
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 16:04    Předmět: Citovat

pajosek2 napsal(a):
Ale já jsem ten údaj nikde v katalozích nenašel.Aby to bylo jasnější,já to nyní na nic neptřebuju,ale zajímá mne to jako teorie,protože navím jak bych to případně řešil a je to zajíma vé téma. A navíc se to netýká jen konc.zesilovačů,proud teče i přes filtrační kondíky ve zdrojích.

Je sice fakt, že údaj o tom, co vydrží přívody, může být za určitých okolností důležitý, ale vezmi to z praktického hlediska:
zkratuješ vývody elektrolytu nabitého na provozní napětí a kondenzátor to přežil. Přitom zkratem tekl proud řádu jednotek až stovek ampér. Sice jen zlomek sekundy, ale vývod se neutavil.
Jestli ti jde o to, aby do reproduktoru prošly i hloubky, jsou počty jednoduché: impedanci reproduktoru můžeš na tak nízkých kmitočtech pokládat za odpor (oni výrobci, teda aspoň ti slušní, dělají také maximum pro to, aby se reproduktor tvářil stejně i na horním konci pásma, prostě potlačují indukčnost jeho vinutí závitem nakrátko). A kritický bod charakteristiky RC článku, kdy jím teče proud o 3dB menší, než maximální, je charakterizovaný vztahem tau=R.C [s; ohmy, farady]. Tau jako časová konstanta má k frekvenci vztah tau=1/(2*pí*f) [s; -, Hz]
Řekněme, že dolní mezní kmitočet volíš 20Hz, tomu odpovídá tau=8ms.
Čili pro čtyřohmový reproduktor potřebuješ C=tau/R=8ms/4ohmy=2mF=2000uF.
Pro osmiohmový reproduktor stačí pro stejný pokles na stejném kmitočtu kapacita poloviční.
Proudově to kondenzátor takové kapacity musí zvládnout, například pro efektivní výkon 36W to dělá 3A AC přes kondenzátor. A to zvládne takový kondík snad každý. Zkus takový výkon chvíli vydržet. Ono to vypadá, že to jde, ale je to tím, že tam ten proud neteče trvale, akustický signál je poněkud (a někdy poněkud dost) "řídký".
Takže, co se ohřeje, stihne se zase mezitím uchladit.

U kondíků pro výškové reproduktory bych z toho nedělal vědu už vůbec: výšky jsou v signálu zastoupené zlomkem výkonu středů a hloubek, proud bude nanejvýše 20% (ale častěji podstatně méně) z celkového proudu tekoucího ze zesilovače.

Tam, kde se očekává maximální účinnost filtrace a velký proud vůbec, je samozřejmě žádoucí použít kondíky s nízkým ESR - na tom sériovém odporu právě vzniká úbytek napětí, co topí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 16:29    Předmět: Citovat

Dobrá, prakticky vyčerpávající odpověď. Ale nešlo by to bez drátů (bez kondenzátoru), milý Marconi (milý tazateli)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 17:57    Předmět: Citovat

Úplně obecně vzato, by se měl změřit ztrátový činitel (možná i ESR), zjistit ochlazovací plocha povrchu kondenzátoru, součinitel přestupu tepla a povolená teplota. Z toho pak teoreticky není problém proud spočíst pro danou teplotu okolí. ALE - jen teoreticky. Teplo se uvnitř neuvolňuje homogenním způsobem v celém objemu a tak může dojít o místnímu přehřátí.

Všeobecně se tento problém moc neřeší, a pokud je situace v tomto ohledu kritická, je třeba použít kvalitních značkových výrobků, kde jsou tyto parametry udány. Jako u všeho. Nebo konstruovat se zaručenou rezervou. Zrovna teď mám na stole letitý kondenzátor ze zdroje sálového počítače a na něm je napsáno Imaxeff = 17A.

Stejně nevěřím, že výrobce to při návrhu nějak přesně počítá. Snaží se dosáhnout co nejlepších parametrů a zkouškami určí, co si může do katalogových parametrů dovolit napsat. U levných čínských výrobků se to neřeší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
pajosek2



Založen: Feb 24, 2007
Příspěvky: 3995
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 18:13    Předmět: Citovat

TO HILL: Máš pravdu ve všem co jsi napsal,ale já jsem myslel kondíky všeobecně.Nemyslel jsem,že bych to nějak zvlášť řešíl u konc zesilovačů,dal jsem to jako příklad.Myslel jsem spíš situace,kde to není jednoznačné třeba při vysokých kmitočtech velkých výkonech.Tohle je otázka,kterou jsem položil mnoha odborníkům a nikdo nebyl schopen mi dát jednoznačnou odpověď.Jen mne zaráží,že proudová zatižitelnost kondenzátorů je dost nedostupný parametr,alespoň z mého pohledu.Do já myslím,že jsme probrali co jsme mohli,zajímavá debata,ne?
_________________
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PLV



Založen: Oct 21, 2007
Příspěvky: 400
Bydliště: Litovel

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 18:35    Předmět: Citovat

No, já si myslím, že u nějakých prdítek zesilovačů je to jedno ale u zesilovače s výkonem stovek watů až jednotek kilowatů, už by každý kondík nevyhověl. Nevyhoví ani každý kondík ve výhybkách ozvučovacích PA beden, kde jdou veliké výkony a na provedení vývodů u kondíků už je třeba brát zřetel. V podniku jsme měli kdysi magnetovací stroj na výrobu magnetů, kde se proudového impulzu dosáhlo výbojem baterie nabitých elektrolytů a kondíkům se velice často uvolnily vývody a musely se vyměnit. A ve vf technice záleží na ztrátovém úhlu, takže v nějakém vysílači o výkonu stovek kilowatů už může kondík pěkně svítit a hořet.
_________________
Netřep se mnou!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6323
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 19:39    Předmět: Citovat

používám kondíky na 20kV, téměř zkratem s nich dostávám proudy (obdélník) okolo 700A a kupodivu nehřejou a ani nesvítí Smile
jak už jsem napsal, korektní výrobce by měl zaručit připojení na sinusovku natvrdo do max. udaného napětí, pak se ještě většinou udává frekvenční charakteristika (změna kapacity na frekvenci), problém nastavá s nekorektními výrobci (dnešní běžně prodávaný kondík) a pulsním proudem (obdélník).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dolac



Založen: Jul 10, 2005
Příspěvky: 491

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 20:26    Předmět: Citovat

Myslim že Pajosek položil celkom rozumnú otázku. Hodnota medzneho prúdu kondenzátorom nie je neobmedzená, a u niektorých typov kondenzátorov sa riadne v katalógu uvádza. Napríklad u kompenzačných kondenzátorov je to celkom podstatný parameter. Dosahuje napriklad trvale 1,3 nasobok In a krátkodobo impulzne až 200 násobok In. (viď. napr. katalog. list: http://www.zez-silko.cz/PDFs/pfcnew.pdf ).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 18:52    Předmět: Citovat

Buržousti dávali na elyty hodnotu max proudu.Běžně jsem dával do zdrojů
1000-2000mikro na 1A/TESLA/Západní hodnoty proudů byly cca 4* vyšší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund