Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

přijímací obvod 100 kHz a 300 kHz
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vasek7



Založen: Nov 11, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 14:46    Předmět: přijímací obvod 100 kHz a 300 kHz Citovat

Ahoj, poradíte mi, jak sestavovat přijímací obvody? Mám smyčkovou anténu a rád bych na ní poslouchal zároveň na 100 kHz a 300 kHz. Víte, jak na to?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 14:54    Předmět: Citovat

Proč smyčková anténa?
Větší zisk dá určitě feritová, nebo rámová anténa. Ta se pak naladí na přijímaný kmitočet ladícím kondenzátorem.
Chceš přijímat NDB majáky?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
tandel



Založen: Jan 01, 2008
Příspěvky: 1488

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 15:04    Předmět: Citovat

Jsem pro feritovou anténu. Pěkný článek o FA je např. zde http://www.dx.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=88
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 15:50    Předmět: Citovat

Radixi, víš co je to smyčková anténa? Smyčka drátu dlouhá třeba 40 nebo i 100m, laděná na přijímaný kmitočet. Antény, které doporučuješ jsou náhražkové. Smyčka je skutečná anténa, jako dipol nebo LW.

Poslouchat zároveň znamená diverzitní příjem. K tomu jsou potřeba dva přijímače. Jedním přijimačem to jde jen tak, že se přeladí. Ladit smyčkovou anténu je hračka, jde na to i koupit profi tuner http://www.ges.cz/?ipp=12&lang=cz&cur=CZK&or=sort&page=index&of=2&gcat=XYP&inc=detail&gesid=GES08901066 , jen by na 0,1MHz potřeboval přidat kapacity.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 16:17    Předmět: Citovat

Vím, co je smyčková anténa. Rámová anténa je vlastně smyčková anténa.
Pravidelně čtu už zde zmíněný časopis Radio Revue. V něm je i rubrika skalních příznivců příjmu NDB majáků. Že by někdo přijímal na smyčkovou anténu (myslím jednoduchou smyčku) na 100 kHz mně uniklo. Jako nejmenší možný rozměr smyčkové antény se udává délka obvodu lambda/2. To by bylo na 100 kHz 150 metrů.
Smyčkové antény se používají na vyšší pásma KV, u radioamatérů je to např. oblíbená kubická anténa "Quad".
S rámovou anténou mám lepší zkušenosti, než s feritovou. Na rámovku vylezou stanice, kde na feritu vůbec nejsou. A není to žádné monstrum a ani není vinutá licnou, jen smaltovaným drátem.



P1010011.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1010011.JPG
 Velikost:  82.33 kB
 Staženo:  73 krát



Naposledy upravil Radix dne po únor 04 2008, 16:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasek7



Založen: Nov 11, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 16:48    Předmět: Citovat

Ne ne, chci si postavit detektor blesků. Jde mi o to, jestli potřebuju na dvě frekvence dvě antény, nebo stačí jedna. Jestli jde připojit jedna anténa na dva přijímací obvody a jak upravit schéma http://meteo.aspweb.cz/moje-schema-1.png na 100 kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 17:11    Předmět: Citovat

Mohl bys dát odkaz na ten celý článek?
Já teda o blescích moc nevím, i když jeden kdysi udeřil do domu, do kterého jsem právě vstoupil a v Tatrách jich několik udeřilo 10 metrů vedle mě.
Zajímalo by mě, proč se to měří na dvou frekvencích a proč ta anténa nestačí aperiodická (neladěná).
Jinak jsem našel v jedné starší knížce tenhle detektor blesků:



ind.jpeg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ind.jpeg
 Velikost:  207.04 kB
 Staženo:  130 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jasin



Založen: Feb 22, 2005
Příspěvky: 1440
Bydliště: Kunratice u Prahy

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 19:41    Předmět: Citovat

No vzhledem k tomu, že laděný obvod 10 pF a 11 mH rezonuje na kmitočtu 480 kHz, tak příjem na 300 kHz je asi jen teorie. Jinak při troše počítání se dají určit správné součástky na 300 i na 100 kHz. Anténa připojená přímo k laděnému obvodu ale je vlastně paralelně připojená indukčnost, která frekvenci rezonance ještě zvedá.
Paralelní připojení dvou popsaných obvodů k anténě je možné při použití dvou sériových laděných obvodů, ale celou takovou mašinérii nenaladíš bez použití přístrojů.

_________________
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 22:48    Předmět: Citovat

nemá výboj blesku většinu energie v elektrické složce pole?

Jinak, když vyrobíš neladěnou anténu s dostatečně vysokou rezonancí, můžeš za ni zařadit předzesilovač a z jeho výstupu napájet oba přijímače nebo třeba pět zároveň. Všechno samozřejmě pečlivě stíněno tím víc, čím větší zisk použiješ.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: po únor 04 2008, 23:14    Předmět: Citovat

Crifodo napsal(a):
nemá výboj blesku většinu energie v elektrické složce pole?

Má, vždyť na tom principu pracoval jiskrový telegraf, jak jsme jeho repliku viděli ve filmu Titanic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasek7



Založen: Nov 11, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: út únor 05 2008, 11:31    Předmět: Citovat

Domníval jsem se že v magnetické. Protože tady je smyčková anténa v měděné trubce http://users.edpnet.be/Danielv37/Detecteur3/Antenna/Antenna.htm#Hardware. Má to vůbec cenu, když bude anténa metr od kovové garáže? Asi to pro jednoduchost vyřešim tak, že bude ještě jedna vysoká tyč co by anténa na 100 kHz, smyčkové antény na 300 kHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Radix



Založen: Nov 14, 2006
Příspěvky: 2633

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 9:53    Předmět: Citovat

Ta rámová anténa v tom odkazu je systém Bellini-Tosi, používá se třeba k lodnímu goniometru.
Něco o ní je v "Danešovi", pokud to nemáš, můžu ti to naskenovat a poslat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vasek7



Založen: Nov 11, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 15:49    Předmět: Citovat

To bys byl opravdu moc hodný a moc bys mi pomohl. Můj email je vasek7 a jsem na gmailu. Nevíš, jak moc ovlivňuje zisk to, že bude anténa v blízkosti (1 metr) kovové střechy? Jak se to řeší na letadlových lodích?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 19:49    Předmět: Citovat

blesk je v principu výboj statické elektřiny, i když ta "statika" má sta nebo kolik A, na vytvoření silné magnetické složky tam oproti napěťovému výboji s obrovským potenciálem není dostatek "ampérzávitů".
Když to ten chlapec opublikoval, tak to asi funguje, ostatně jinak by asi těžko v rozumných rozměrech vyrobil směrovku na stovkách kHz.
Střechy z plechu v blízkosti se neboj, rozměry jsou hluboce pod vlnovou délkou a když neuděláš Faradayovu klec, citlivost tím nesnížíš, někdy se naopak zesílí příjem rádia s feritkou v blízkosti kovových předmětů.
Problematika je dost podobná technice okolo příjmu na amatérských pásmech 137 a 73,5 kHz.
http://ok1fig.nagano.cz/Holice2000.doc
http://www.alg.demon.co.uk/radio/136/loop.htm
http://s88932719.onlinehome.us/73khz.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
vasek7



Založen: Nov 11, 2007
Příspěvky: 8

PříspěvekZaslal: st únor 06 2008, 20:11    Předmět: Citovat

Moc vám děkuju za odpovědi i za zdroje informací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund