Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelný lab. zdroj (ELV) 0-30V 0-10A
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt leden 20 2011, 17:50    Předmět: Citovat

Opět Vás zdravím !
Tak zapojil jsem tu svoji zátěž (spojené automobilové žárovky), připojil vlotmetr a klešťák a pustil a přístroj začel pracovat tak jak má. Nastavil jsem tedy max. napětí a k dispozici mám ještě nastavitelný odpor 2,4ohmu/12A a s tím nastavím max. proud. Zkoušel jsem i poťuk na desku ale je to stabilní.
Chtěl bych ještě prosím vědět jakou citlivost by měli mít panelová měřidla které připojím ke svorkám AB a CD.

Jinak všem kteří mě tak usilovně radili : Andrea, Gepard, PavelFF, MartasBrno a Masar velice moc pěkně poděkovat a zeptat se na ty displeje.
Kdyby se ještě vloudila nějaká chybička tak se ještě ozvu. Tak ještě jednou Díky ! Agree Beer Break dance
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 20 2011, 22:45    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):
Chtěl bych ještě prosím vědět jakou citlivost by měli mít panelová měřidla které připojím ke svorkám AB a CD.
Když budou na 100uA, tak nic nezkazíš.

Ve schématu mají takové dosti divné hodnoty předřadníků i bočníků, které hlavně u ampérmetru dávají až nesmyslné hodnoty měřidla.

Nedá mi to nepochlubit se jednou příhodou s mým zdrojem. Trochu jsem modifikoval zapojení na menší proudy a vyšší napětí a připojil jsem ručkový měřák proudu podobně jako je na schématu. Než jsem tam ten měřáček připojil, chovalo se to stabilně. Po připojení měřidla se výstupní napětí tak divně houpalo (jen o desítky nebo stovky mV - na osciloskopu s oddělenou ss složkou to bylo hodně vidět, protože jsem sledoval zvlnění výst. napětí). Když jsem se dotknul desky, reagovalo to na dotek. Na zaťukání to lítalo jak blázen. Chvíli mi trvalo, než mi došlo, že ten ručkový měřák generuje napětí a pouští ho na emitory koncových tranzistorů.
Musel jsem tam doplnit oddělovač s operákem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 6:00    Předmět: Citovat

Děkuji PavleFF ! To je taky veliká zkušenost, člověk by si to neuvědomil.
Mladý konstruktér zakoupil tohle: http://www.ges.cz/stavebnice-g850m-ges07812980.html
Je to prosím potřeba nějak upravovat, nebo vyrábět nějaký bočník ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 10:33    Předmět: Citovat

PavelFF napsal(a):
Ve schématu mají takové dosti divné hodnoty předřadníků i bočníků, které hlavně u ampérmetru dávají až nesmyslné hodnoty měřidla.


Kaca napsal(a):
http://www.ges.cz/stavebnice-g850m-ges07812980.html
Je to prosím potřeba nějak upravovat, nebo vyrábět nějaký bočník ?


Zdárec,
mrknul jsem na to a bočníky, odporové děliče mají vypočteny správně -pro měřáky se zákl. rozsahem 200mV- pro "I" i "U".



Měření výstupního napětí je zajištěno přes odporový dělič R60,R61 - poměr je dán 100/100100 = 0,000999, takže cca tisícina - z toho je pak zřejmé, že při výstupním napětí 30,0V budem vlastně přímo měřit 30,0mV. Tudíž potřebujem rozsah 200mV (199,9). Přesný údaj se jemně donastaví na vlastním panelovém měřidle.




Měření procházejícího proudu je tady řešeno "kulantně". Při celkovém odběru 10A - přes 6 tranzistorů - T2-T7 - je úbytek na bočníku zdroje v jedné větvi 0,5V [10A/6 = 1,666666 A/přes 1 bočník (0,3ohm); napětí na bočníku U= 1,66666666x0,3=0,5V].
Pro měření celkového procházejícího proudu je použit jeden odporový dělič z R94, R95 a "odporové sběrnice" - R14-R19. Jednoduchým výpočtem dostanem dělící poměr pro měřák 10k/50k = 0,2. Při napětí 0,5V na bočníku zdroje tedy vlastně přímo měříme 100,0mV (0,5Vx0,2). Takže při odebíraném celkovém proudu 10A by měl měřák ukazovat 100,0mV (rozsah 200mV - 199,9) - je nutné akorát zapojit desetinnou tečku na panelovém měřáku - na údaj 10,00. Přesný údaj se jemně donastaví na vlastním panelovém měřidle.

V obou případech počítám s měřidly se vstupním odporem 10Mohm (klasika), tedy zanedbatelným pro ovlivnění hodnot odporu bočníku, odporových děličů.

_________________
-- Gepard --


Naposledy upravil gepard dne ne leden 23 2011, 18:50, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: pá leden 21 2011, 11:25    Předmět: Citovat

Taky zdárec ! Ještě jednou moc pěkně děkuji za vysvětlení a podrobnou odpověď ! Na zdarovie
Ozvu se ještě až to bude úplně komplet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 18:52    Předmět: Citovat

Tak opět zdravím! Dnes jsem se konečně zase dostal k tomuto zdroji.
Potřebuji ještě prosím vědět jestli mohu použít k napájení měřících přístrojů které jsem popisoval silové napětí určené pro samotný zdroj anebo musím mít např. malé tráfíčko které bych umístil vedle velkého síťového trafa. K napájení měřících přístrojů mám připravené usměrňovače a klasické zapojení s 7809, pro každý měřáček zvlášť. Asi bude lepší použít to malinké tráfko. Mladý konstruktér který nechával vinout to velké trafo v Blatné tam nechal navinout pouze napětí silové a vinutí pro řízení. Tak ještě jednou prosím o radu. Děkuji a zdravím !
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 19:04    Předmět: Citovat

Kaca napsal(a):
Tak opět zdravím! Dnes jsem se konečně zase dostal k tomuto zdroji.
Potřebuji ještě prosím vědět jestli mohu použít k napájení měřících přístrojů které jsem popisoval silové napětí určené pro samotný zdroj anebo musím mít např. malé tráfíčko které bych umístil vedle velkého síťového trafa. K napájení měřících přístrojů mám připravené usměrňovače a klasické zapojení s 7809, pro každý měřáček zvlášť. Asi bude lepší použít to malinké tráfko. Mladý konstruktér který nechával vinout to velké trafo v Blatné tam nechal navinout pouze napětí silové a vinutí pro řízení. Tak ještě jednou prosím o radu. Děkuji a zdravím !


Zdárec,
jsem na tom stejně, hlavní trafo mám bez vinutí pro měřáky, bohužel. Je nutné použít napájení oddělené od zdroje i mezi nimi. Tedy každý měřák by měl mít vlastní napájení, vinutí. Třeba právě z dalšího malého trafa.

_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 19:52    Předmět: Citovat

Děkuji ! Myslel jsem že to tak bude. Co takhle malé tráfko s 2 x 15V/2VA ? Mělo by stačit, žano ? Přístroje mají odběr 1mA.
Jo a sekundární vinutí na tom malém tráfku budou od sebe oddělené.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
AlesALF



Založen: Dec 16, 2010
Příspěvky: 206
Bydliště: mezi HK a JC

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 20:30    Předmět: Citovat

Nebo použít tohle http://www.sysala.cz/Elektro/dcdc/dc_dc.htm , celkem vtipně řešeno a bez dalšího trafíčka Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 26 2011, 22:06    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gepard



Založen: Feb 05, 2007
Příspěvky: 1722
Bydliště: Liberec - tam na severu Čech

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2011, 1:04    Předmět: Citovat

www.belza.cz/swmodeps/dc2dc.htm - taky šikovný zapojení!
_________________
-- Gepard --
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PavelFF



Založen: Feb 18, 2008
Příspěvky: 5017
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2011, 2:36    Předmět: Citovat

Tenhle měnič chodí moc pěkně. Pro daný účel je značně výkonově předimenzovaný a zdánlivě pracný (hodně lidi má nechuť k motání cívek). Trošku bych byl opatrný kvůli rušení způsobenému jeho chodem, i když u napájení měřidla by to možná nevadilo.

Několik jsem jich postavil kdysi postavil s úmyslem použít je do laboratorního zdroje jako pomocný zdroj (ne pro DVM s ICL 7106). Nakonec jsem je nepoužil kvůli rušení, které měniče produkovaly. Dal jsem tam obyčejná trafíčka na 50Hz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: čt leden 27 2011, 6:11    Předmět: Citovat

Zdravím a děkuji za odkazy ! Zkusím ty dvě malá trafíčka a dám vědět jak to dopadlo ale zase až večer.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kaca



Založen: Nov 29, 2006
Příspěvky: 2816
Bydliště: Hadačka

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 9:29    Předmět: Citovat

No tak nebylo to ve čtvrtek večer ale až dnes ráno. Zdravím Vás ! Takže jak jsem psal že dám vědět tak činím. Použil jsem tedy jedno dvouwatové tráfko 2x12V a zapojil 2x klasiku s 7809. Maká to nádherně a tímto chci ještě jednou poděkovat všem kteří se mnou ztráceli nervy, čas a moc mě pomohli ! Je pravdou že až se bude něco podobného v budoucnu bastlit, bude se úplně jinak projektovat. Díky Vám ! Kaca a mladý konstruktér. Agree
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: so leden 29 2011, 18:03    Předmět: Citovat

no dc menic mam v zdroji ...a lezie z toho pekny bordel. Uz mam pripravne trafo s 4x9V len to zamenit....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Další
Strana 10 z 12

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund